„Wyrażając szacunek i uznanie dla osoby oraz w ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości uchwala się rok 2018 rokiem Klemensa Henryka Sokalskiego” – jednogłośnie zdecydowali na ostatniej sesji radni Mławy.
Z wnioskiem o wybór tego patrona wystąpiło Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.
Przykład dla młodych
-Nasza inicjatywa ma na celu przywrócenie pamięci i utrwalenie tej postaci i jego postawy w świadomości mieszkańców Mławy. Chcemy przede wszystkim przedstawić ją młodemu pokoleniu jako symbol godnych postaw moralnych. Niech postać i postawa Klemensa Sokalskiego będzie odpowiedzią na pytanie czym jest patriotyzm – mówiła tuż przed głosowaniem Barbara Zaborowska, prezes stowarzyszenia. Dodała również, że będzie on godnym symbolem mławskich uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.
Prezes Zaborowska zadeklarowała, że TMTTB wykona kilka projektów związanych z osobą Sokalskiego – w planach jest m.in. konkurs historyczny poświęcony jego losom oraz gra miejska pn.„Wszystkie drogi prowadzą do niepodległości”.
Dziurawa ulica niegodna takiego patrona
Rada miasta poparła wniosek. Przy okazji radna Halina Pszczółkowska zwróciła uwagę, że ulica Sokalskiego, która jest na Wólce jest w fatalnym stanie. – Byłoby nietaktem, żeby tak wielki patron był patronem tejże ulicy. Mam nadzieje, że będą zabezpieczone środki na rok 2018 na wykonanie nawierzchni ulicy wraz z ułożeniem chodników – zaznaczyła radna.
Zginął w wieku 18 lat
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, Henryk Klemens Sokalski urodził się w 1901 roku w Lipowcu Kościelnym. Uczęszczał do mławskiego Gimnazjum Filologicznego (obecnie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego). W 1916 roku wstąpił do odradzającej się drużyny harcerskiej. W tym samym czasie na terenie Mławy powstała Polska Organizacja Wojskowa (POW), skupiająca w swych szeregach uczniów mławskich szkół i młodzież harcerską. Wśród tych młodych ludzi znalazł się też Klemens Sokalski.
We wrześniu 1918 roku Sokalski został drużynowym „Jedynki” przy swoim gimnazjum. W tym samym czasie przystąpiono do mobilizacji POW. Poszczególne placówki terenowe otrzymały zadanie rozbrajania posterunków żandarmerii. Rozbrajanie Niemców i przejmowanie władzy z ich rąk (11-12 listopada) zakończyło się tragicznym epizodem – zastrzeleniem w pobliżu granicy we wsi Mławka drużynowego „Jedynki”.
Grób Sokalskiego znajduje się na cmentarzu katolickim w Mławie. Zajmują się nim harcerze z Mławy, a w ważne uroczystości pełnią przy nim warty.
Henryk Sokalski od 1983 roku jest patronem Hufca ZHP Mława.
Brawo, piękna inicjatywa! W Mławie powinniśmy pamiętać o naszych lokalnych bohaterach, bo nikt inny tego nie zrobi.
Brawo rada, brawo Towarzystwo. Trzeba pamiętać o takich ludziach, cześć Jego pamięci!