wtorek, 21 maja 2024
naszamlawa.plWażnePrzetargi po nowemu. Cena już nie najważniejsza
- REKLAMA -
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 250 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Przetargi po nowemu. Cena już nie najważniejsza

-

Uproszczenie zasad udzielania zamówień publicznych, poprawa pozycji wykonawców i podwykonawców, większy udział małych i średnich przedsiębiorstw w przetargach – to cele nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

- R E K L A M A -

Nowa ustawa jest obszerna, składa się z 623 artykułów i będzie wyzwaniem dla uczestników rynku zamówień publicznych.

„Moim zdaniem zarówno przedsiębiorcy, jak i zamawiający muszą zmierzyć się z gigantycznym nowym aktem prawnym, który reorganizuje przepisy i ugruntowane praktyki obowiązujące w istocie od 2004 roku” – mówi Agata Hryc-Ląd, ekspert Portalu Zamówienia Publiczne – PortalZP.pl.

Dzięki zasadzie efektywności, nowa ustawa spowoduje, że w przetargach decydująca będzie nie najniższa cena, ale jakość towarów i usług oraz ich znaczenie dla środowiska. Na skutek tego na rynku odnajdą się mali przedsiębiorcy, którzy oferują dobre usługi, ale nie są w stanie konkurować niską ceną.

„Efektywność została wpisana jako zasada w nowym Prawie zamówień publicznych, choć de facto obowiązywała jednostki sektora finansów publicznych już od wielu lat. Natomiast teraz zdecydowano się rozciągnąć ją na wszystkie podmioty zamawiające – mówi Agata Hryc-Ląd. – W postępowaniach o wyższych wartościach, czyli tych przekraczających progi unijne, zobowiązano m.in. do sporządzania analizy potrzeb i wymagań udzielania danego zamówienia – definiowania potrzeb i możliwych wariantów ich zaspokojenia” – uzupełnia.

Ułatwienia przewidziane w nowym Prawie zamówień publicznych mają zmienić obecną sytuację, w której system jest z roku na rok coraz mniej konkurencyjny. Średnia liczba ofert składanych w przetargach w 2018 r. wynosiła 2,19, gdy w 2017 r. było to 2,38, w roku 2016 – 2,87, a w 2015 – 2,9. W systemie zamówień państwo wydało 202 mld zł w 2018 r.

Nowe Prawo zamówień publicznych nakazuje zawarcie w umowach mechanizmów, które ochronią firmy przed wzrostem kosztów. Jeżeli wzrosną koszty wykonawcy, to wzrośnie również jego wynagrodzenie. Natomiast jeżeli ceny znacząco spadną, wykonawcy podzielą się zyskiem z zamawiającym. Ustawa zakazuje też kar za błędy, za które winy nie ponosi wykonawca. W umowach konieczne będzie określenie maksymalnej wysokości kar z góry, żeby firmy mogły się do tego przygotować.

Dzięki nowym przepisom nie będzie już trzeba oczekiwać na zapłatę za wykonanie pracy aż do końca umowy. W dłuższych umowach wykonawcy będą otrzymywać zaliczki i wynagrodzenie za wykonane etapy prac, dzięki czemu poprawi się ich płynność finansowa. Wykonawcy będą też wnosić mniejsze gwarancje i wadia, które zmniejszą się w wielu przypadkach o połowę.

„Znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie powszechna elektronizacja zamówień publicznych. Rozwiązanie zbawienne dla przedsiębiorców, którzy oszczędzają czas niezbędny do fizycznego dostarczenia oferty, jak i związane z tym koszty, np. na usługi kurierskie. Koszty bowiem ograniczą się głównie do posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego” – zaznacza Agata Hryc-Ląd.

Zdaniem ekspertki Portalu Zamówienia Publiczne warto zwrócić uwagę, że w postępowaniach o mniejszych wartościach – poniżej tzw. progu unijnego – przedsiębiorca będzie mógł złożyć ofertę w postaci elektronicznej, opatrując ją podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, co nie generuje kosztów.

Ustawa przewiduje nowy tryb przetargów w odniesieniu do zamówień nieobjętych prawem unijnym. W przypadku robót budowlanych kontrakty o wartości nawet do 23 mln złotych będą organizowane w prostszej procedurze, łatwiejszej do stosowania zarówno dla zamawiających, jak i dla firm startujących w przetargach. Do zamówień zostaną wprowadzone najlepsze praktyki zakupowe z rynku prywatnych firm m.in. analizy przed organizacją przetargów i oceny błędów po wykonaniu zamówienia.

Efektem wprowadzenia ustawy ma być zwiększenie dostępności do środków odwoławczych do Krajowej Izby Odwoławczej oraz skarg na wyroki KIO do sądów powszechnych. Nowe regulacje mają ujednolicić orzecznictwo KIO i sądów powszechnych.

Z myślą o przedsiębiorcach, którzy potrzebują fachowej porady w zakresie nowych przepisów, Portal Zamówienia Publiczne stworzył e-Poradnię, gdzie w ciągu 48 godzin pytający otrzyma indywidualną odpowiedź.

Portal Zamówienia Publiczne dostarcza przedsiębiorcom takich narzędzi jak: porady prawne, ogłoszenia o postępowaniach publicznych (wraz ze specyfikacjami istotnych warunków zamówienia) oraz prywatnych, powiadomienia email o nowych przetargach i zleceniach. Wśród narzędzi dostępnych na portalu znajdują się także: biblioteka orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, edytowalne formularze i wzory przydatne w postępowaniach o zamówienia publiczne oraz materiały i szkolenia wideo na temat praktyki stosowania Pzp.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
wilczyca
wilczyca
3 lat temu

No jasne, że cena nie jest najważniejsza. Najważniejsze, do czyjego brata/żony/kolegi należy firma startująca w przetargu.

Kompletnie pijany przyjechał do sklepu po wódkę i drugie śniadanie

0
Kompletnie pijany 42-latek (ponad 3 promile alkoholu) przyjechał do sklepu w Radzanowie po wódkę i drugie śniadanie. Z parkingu przed sklepem trafił do policyjnego...

Kokaina w żołądku i plecaku

0
Kokaina w żołądku i plecaku. Przemyt narkotyków na lotnisku. Mławska skarbówka informuje, że mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła przemyt ponad kilogram kokainy na...

Złoto, srebro, brąz. Husaria górą w Koninie

0
Wojownicy mławskiej Husarii nie zwalniają tempa. Po sukcesach młodego pokolenia przyszedł czas na udane występy także pozostałych zawodników. Dwudziesta pierwsza edycja Pucharu Polski w...

Policja o śmiertelnym wypadku na Mławce

0
Jak informowaliśmy, w miejscowości Mławka w gminie Iłowo-Osada po godzinie 10:00 doszło do wypadku śmiertelnego z udziałem dwóch samochodów ciężarowych. Policja przekazuje szczegóły wypadku.  Policja...
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Z ostatniej chwili. Wypadek śmiertelny na Mławce, droga zablokowana

0
Wypadek śmiertelny na Mławce. Na drodze wojewódzkiej 544 zderzyły się dwa tiry. Jeden z kierowców ciężarówki przewożącej drób zmarł na miejscu wypadku. Z ostatniej chwili....

Noc Muzeów w Mławie pełna atrakcji

0
Noc Muzeów to dobra okazja do odwiedzenia mławskiej placówki muzealnej. Mławianie przybyli do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w sobotę 18 maja. Odwiedzających nie zabrakło w Noc...

Kolejny przestrzelony karny. Lider za mocny

22
Lider z Grodziska Mazowieckiego nie dał żadnych szans reprezentantom Mławianki. Do przerwy wyprowadził jeden skuteczny cios. W drugiej połowie dołożyli jeszcze cztery gole. Choć...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Malarze i fotograficy w mławskim muzeum

0
Malarze i fotograficy ze Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej zaprezentowali swoje prace na wystawie czasowej w mławskim muzeum.  Malarze i fotograficy w mławskim muzeum Wernisaż wystawy odbył...

Mławska publiczność gorąco oklaskiwała światowej sławy muzyków

0
Przy pełnej sali kina Kosmos w Mławie odbył się sobotni koncert światowej sławy muzyków Joscho Stephana, Svena Jungbecka i Volkera Kampa. Gościnnie wystąpił również...
dzieci w parku

Mława. Warsztaty country dance

0
To propozycja dla tych, którzy kochają taniec, ale niekoniecznie zajmują się tym zawodowo. Miejski Dom Kultury w Mławie zaprasza na warsztaty country dance. Pierwsze...

Rodzinny Rajd Rowerowy na Dzień Dziecka w Lipowcu

0
Rodzinny Rajd Rowerowy — tę wyjątkową atrakcję z okazji Dnia Dziecka przygotował dla mieszkańców gminy Lipowiec Kościelny nowy wójt Ryszard Karpiński oraz Gminne Centrum...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx