wtorek, 28 listopada 2023
naszamlawa.plWażnePrzetargi po nowemu. Cena już nie najważniejsza
- REKLAMA -
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalne mieszkanie typu M-3 na parterze
  Funkcjonalne mieszkanie typu M-3 na parterze
  Cena: 199 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
  Cena: 800 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Przetargi po nowemu. Cena już nie najważniejsza

-

Uproszczenie zasad udzielania zamówień publicznych, poprawa pozycji wykonawców i podwykonawców, większy udział małych i średnich przedsiębiorstw w przetargach – to cele nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

- R E K L A M A -

Nowa ustawa jest obszerna, składa się z 623 artykułów i będzie wyzwaniem dla uczestników rynku zamówień publicznych.

„Moim zdaniem zarówno przedsiębiorcy, jak i zamawiający muszą zmierzyć się z gigantycznym nowym aktem prawnym, który reorganizuje przepisy i ugruntowane praktyki obowiązujące w istocie od 2004 roku” – mówi Agata Hryc-Ląd, ekspert Portalu Zamówienia Publiczne – PortalZP.pl.

Dzięki zasadzie efektywności, nowa ustawa spowoduje, że w przetargach decydująca będzie nie najniższa cena, ale jakość towarów i usług oraz ich znaczenie dla środowiska. Na skutek tego na rynku odnajdą się mali przedsiębiorcy, którzy oferują dobre usługi, ale nie są w stanie konkurować niską ceną.

„Efektywność została wpisana jako zasada w nowym Prawie zamówień publicznych, choć de facto obowiązywała jednostki sektora finansów publicznych już od wielu lat. Natomiast teraz zdecydowano się rozciągnąć ją na wszystkie podmioty zamawiające – mówi Agata Hryc-Ląd. – W postępowaniach o wyższych wartościach, czyli tych przekraczających progi unijne, zobowiązano m.in. do sporządzania analizy potrzeb i wymagań udzielania danego zamówienia – definiowania potrzeb i możliwych wariantów ich zaspokojenia” – uzupełnia.

Ułatwienia przewidziane w nowym Prawie zamówień publicznych mają zmienić obecną sytuację, w której system jest z roku na rok coraz mniej konkurencyjny. Średnia liczba ofert składanych w przetargach w 2018 r. wynosiła 2,19, gdy w 2017 r. było to 2,38, w roku 2016 – 2,87, a w 2015 – 2,9. W systemie zamówień państwo wydało 202 mld zł w 2018 r.

Nowe Prawo zamówień publicznych nakazuje zawarcie w umowach mechanizmów, które ochronią firmy przed wzrostem kosztów. Jeżeli wzrosną koszty wykonawcy, to wzrośnie również jego wynagrodzenie. Natomiast jeżeli ceny znacząco spadną, wykonawcy podzielą się zyskiem z zamawiającym. Ustawa zakazuje też kar za błędy, za które winy nie ponosi wykonawca. W umowach konieczne będzie określenie maksymalnej wysokości kar z góry, żeby firmy mogły się do tego przygotować.

Dzięki nowym przepisom nie będzie już trzeba oczekiwać na zapłatę za wykonanie pracy aż do końca umowy. W dłuższych umowach wykonawcy będą otrzymywać zaliczki i wynagrodzenie za wykonane etapy prac, dzięki czemu poprawi się ich płynność finansowa. Wykonawcy będą też wnosić mniejsze gwarancje i wadia, które zmniejszą się w wielu przypadkach o połowę.

„Znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie powszechna elektronizacja zamówień publicznych. Rozwiązanie zbawienne dla przedsiębiorców, którzy oszczędzają czas niezbędny do fizycznego dostarczenia oferty, jak i związane z tym koszty, np. na usługi kurierskie. Koszty bowiem ograniczą się głównie do posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego” – zaznacza Agata Hryc-Ląd.

Zdaniem ekspertki Portalu Zamówienia Publiczne warto zwrócić uwagę, że w postępowaniach o mniejszych wartościach – poniżej tzw. progu unijnego – przedsiębiorca będzie mógł złożyć ofertę w postaci elektronicznej, opatrując ją podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, co nie generuje kosztów.

Ustawa przewiduje nowy tryb przetargów w odniesieniu do zamówień nieobjętych prawem unijnym. W przypadku robót budowlanych kontrakty o wartości nawet do 23 mln złotych będą organizowane w prostszej procedurze, łatwiejszej do stosowania zarówno dla zamawiających, jak i dla firm startujących w przetargach. Do zamówień zostaną wprowadzone najlepsze praktyki zakupowe z rynku prywatnych firm m.in. analizy przed organizacją przetargów i oceny błędów po wykonaniu zamówienia.

Efektem wprowadzenia ustawy ma być zwiększenie dostępności do środków odwoławczych do Krajowej Izby Odwoławczej oraz skarg na wyroki KIO do sądów powszechnych. Nowe regulacje mają ujednolicić orzecznictwo KIO i sądów powszechnych.

Z myślą o przedsiębiorcach, którzy potrzebują fachowej porady w zakresie nowych przepisów, Portal Zamówienia Publiczne stworzył e-Poradnię, gdzie w ciągu 48 godzin pytający otrzyma indywidualną odpowiedź.

Portal Zamówienia Publiczne dostarcza przedsiębiorcom takich narzędzi jak: porady prawne, ogłoszenia o postępowaniach publicznych (wraz ze specyfikacjami istotnych warunków zamówienia) oraz prywatnych, powiadomienia email o nowych przetargach i zleceniach. Wśród narzędzi dostępnych na portalu znajdują się także: biblioteka orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, edytowalne formularze i wzory przydatne w postępowaniach o zamówienia publiczne oraz materiały i szkolenia wideo na temat praktyki stosowania Pzp.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
wilczyca
wilczyca
3 lat temu

No jasne, że cena nie jest najważniejsza. Najważniejsze, do czyjego brata/żony/kolegi należy firma startująca w przetargu.

Tak ZUS sprawdza pracowników na zwolnieniach

0
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Pomocne są donosy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września 2023 roku. We wspomnianym...

Tuzin rekordów i medali lekkoatletów. Warszawska liga

0
Siedemnastoosobowa drużyna mławskiego Zawkrza zameldowała się na starcie kolejnej odsłony tegorocznego sezonu Warszawskiej Ligi Biegowej. Wrócili do domu nie tylko bogatsi w tak cenne...

Fałszywe oferty podczas sezonu wyprzedaży

0
Policja ostrzega przed fałszywymi ofertami podczas wyprzedaży zwanych: „Black Week”, „Black Friday” i „Cyber Monday”.   Fałszywe oferty podczas sezonu wyprzedaży Trwa wyprzedaży, określanych jako „Black Week”,...

Zaskoczyła go śnieżyca. Nie mógł nic zrobić

0
Prawdziwa zima już wiele razy zaskoczyła drogowców. Jazda samochodem w trudnych warunkach to nie lada wyzwanie. Jazda motocyklem może się okazać niemożliwa. Przekonał się o...
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Przewłaszczenie na zabezpieczenie – czym jest i jak działa?

0
Istnieją różne formy zabezpieczenia wierzytelności. Obok złożenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji albo ustanowienia hipoteki, istnieje również instytucja nazywana przewłaszczeniem na zabezpieczenie.   Przewłaszczenie na...
Straż miejska Mława, fot. portal Nasza Mława

Kontrole mieszkańców. Nie możemy odmówić

2
Kontrole w domach w mieście. Mieszkańcy powinni spodziewać się kontroli, ponieważ trwa walka z trucicielami powietrza. W każdej chwili właścicieli nieruchomości może skontrolować Straż...
zakład pracy

Spadek bezrobocia. To nie efekt wzrostu zatrudnienia

0
Według Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie. Odnotowano spadek ilości bezrobotnych o 32 tysiące. Spadek bezrobocia to nie efekt wzrostu zatrudnienia,...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

ROCKOWANIA. Mocne brzmienia w Mławie

0
Już 2 grudnia sympatycy mocnych brzmień będą mieli okazję do dobrej zabawy. Tego dnia w Kinie Kosmos w Miejskim Domu Kultury w Mławie odbędzie...
wiadukt na wólce

Czy zima odpuści? Jaka będzie pogoda?

2
Spadł pierwszy śnieg i pojawił się mróz. Wielu mieszkańców Mławy zastanawia się, czy taka pogoda potrwa długo. W mediach można usłyszeć o mrozie nawet...

Zatrzymany na siódemce kierowca przepiął tablicę rejestracyjną

0
Kierowca scanii, by uniknąć kłopotów przy załadunku towaru, użył tablicy rejestracyjnej z innej naczepy. Kłopotów nie udało mu się uniknąć — takie działanie to...

Mikołajki Miejskie 2023 w Mławie

0
Mławskie dzieci wraz z rodzicami mogą czuć się zaproszone w środę 6 grudnia na Mikołajki Miejskie w Mławie.   W tym roku spotkanie z Mikołajem w...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx