niedziela, 16 czerwca 2024
naszamlawa.plBlogiProsto z Chin. Dawid Kask: rzeczy, których nie cierpię w Pekinie
- REKLAMA -
 • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Idealny lokal pod inwestycję!
  Idealny lokal pod inwestycję!
  Cena: 550 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
 • Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Prosto z Chin. Dawid Kask: rzeczy, których nie cierpię w Pekinie

-

Dawid Kask to rodowity mławianin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Obecnie mieszka w Pekinie, gdzie studiuje, pracuje i… prowadzi bloga o swoim życiu w Państwie Środka www.worekryzu.pl.
Zachęcamy do lektury wpisów Dawida na blogu i na portalu „Nasza Mława”!

- R E K L A M A -

Mieszkam w Pekinie łącznie ponad dwa lata, więc czas trochę ponarzekać. Przecież życie w Chinach, poza pewnymi zaletami, ma też mnóstwo wad. Będzie kilka obleśnych przykładów (ale bez zdjęć, spokojnie), więc osoby co wrażliwsze proszone są o zastanowienie się. Już? To zapraszam do mojej listy.

Pogoda
Taaa… Pekińska pogoda jest dla mnie chyba najgorszą rzeczą w całym mieście. Zacznijmy od zimy – niby temperatura nie jest niższa od temperatury w Polsce, ale jest dużo zimniej. Wszystko przez ten cholerny wiatr wiejący od strony Mongolii Wewnętrznej. Nieważne jak grubo się ubierzesz, nieważne ile warstw na siebie założysz, przemarzniesz do kości już po kilku chwilach.
Do tego zimna dodajmy jeszcze to, że powietrze jest suche niczym pieprz (syczuański, hehe), że po jakimś czasie skóra, zwłaszcza na dłoniach, odmawia posłuszeństwa i robią się w niej takie małe bruzdy. Aha, o śniegu raczej można zapomnieć. W tej suchocie nie ma nawet wystarczającej ilości wody do uformowania chmur, a mi się śniegu zachciewa. Jeśli już spadnie, co dzieje się od wielkiego dzwonu (czyli nie w tym roku), to jest go tyle co kot napłakał i za chwilę go nie ma. Ale zabawnie jest widzieć jak wszyscy tłoczą się przy oknach i kręcą filmy albo robią zdjęcia, przynajmniej jakby objawienie widzieli.
Myślicie sobie, że pewnie latem jest lepiej, co? Otóż nie. Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do piekarnika i się tak spokojnie grillujecie. Jak wiatr zawieje, to czujecie się jakby ktoś dodatkowo włączył funkcję termoobiegu. Przemykacie więc tylko od jednego klimatyzowanego pomieszczenia do drugiego. A że wielu ludzi nie potrafi dobrze używać klimatyzacji, to łapiecie zaraz przeziębienie. Na dworze 34, w pomieszczeniu 18. Ile to ja razy szedłem na zajęcia i kląłem pod nosem, bo Indonezyjczycy przychodzili w swetrach, a ja, uznając że jest gorąc, to przecież nie muszę. Every F* time.
Pogoda da się lubić wiosną, kiedy nagle wszystkie kwiaty rozkwitają na raz i jest przepięknie. Serio, spędzając tu pierwszą wiosnę, po ujrzeniu pięknych magnolii na kampusie, chcieliśmy z kolegami sprawdzać czy nikt ich w nocy nie dokleił – zakwitły wszystkie na akord. Z tym doklejaniem to wbrew pozorom nie jest wcale jakiś głupi pomysł z naszej strony. Skoro drzewa przesadzają w zależności od pory roku…

Odległości
Pekin jest OGROMNY. Z resztą, całe Chiny są ogromne. Miałem kiedyś znajomych w dzielnicy Shunyi – żeby tam dojechać, trzeba było tłuc się bite dwie godziny metrem, a potem jeszcze przejść solidny kawałek pieszo.
Czytałem kiedyś bardzo ładny artykuł, w którym autor wysnuł tezę, że bycie z osobą mieszkającą w innej dzielnicy spokojnie można nazwać związkiem na odległość. W ekstremalnych warunkach, mamy do przejechania 220 km (bo tyle można praktycznie przejechać od południa do północy granic administracyjnych Pekinu. Nawet więcej, ale przyjmijmy to za taką średnią). W normalnych, jeśli nie mówimy o terenach wiejskich należących do Pekinu, pewnie jakieś 50.
Cóż, jedno z największych miast na świecie, to i rozmiar musi mieć spory.

Komunikacja miejska
Yup, tak jak powiedziałem wyżej – Pekin jest OGROMNY. Bez dobrej komunikacji miejskiej ani rusz. I nie mogę się spierać, tutaj wcale nie jest źle, ale i tak nie cierpię jeździć autobusem, ani metrem. Dlaczego? Jest kilka powodów.
Pierwszym z brzegu jest to, że nie ma rozkładu jazdy. Na przystanku jest tylko wykaz przystanków danej linii i godziny odjazdu z zajezdni (sic!) pierwszego i ostatniego autobusu. Nic więcej. Możesz iść na przystanek i stać pół godziny, a nic nie przyjedzie. A potem przyjadą trzy takie same autobusy pod rząd (tak, serio, zdarza mi się nader często). Bo dlaczego nie, przecież nie ma godzin odjazdów. Metro co prawda nie ma rozkładu jazdy do wglądu, ale na telewizorach na stacjach widać kiedy przyjedzie następne. Do tego więc się nie przyczepię.
Kolejna rzecz – większość Chińczyków nie przepuści ludzi wysiadających, jeśli stoi w drzwiach. No po prostu nie i kropka. Stoi taka święta krowa na środku i nawet się nie spróbuje lekko przytulić do ściany, żeby było łatwiej.
Większość z mieszkańców Pekinu nie uznaje też wsiadania do wagonu po opuszczeniu go przez ludzi chcących wysiąść. Trzeba więc walczyć na dwóch frontach – żeby w ogóle móc wyjść, a także nie zostać wciągniętym razem z tłumem wsiadających. Bardzo często stojąc przy drzwiach po prostu wychodzę z wagonu bądź autobusu, wypuszczam wszystkich za mną i wsiadam. Patrzą wtedy na mnie jak skończonego kretyna. Ale od czasu do czasu widzę, jak na twarzach niektórych z nich maluje się zrozumienie i na następnym przystanku też tak robią (!). Da się więc. Niestety, w większości pozostają twarde łokcie i barki.
Ostatnią, najbardziej ohydną sprawą jest to, że wielu ludzi nie może się pochwalić higieną jamy ustnej na najwyższym poziomie. Czasem stojąc tyłem do jakiegoś Chińczyka nadal wstrzymuję się od wymiotów. Bo smród jest taki, że idzie zemdleć. W Polsce mamy zapach żuli i potu, kiedy tylko ludzie przestają nosić kurtki, a tutaj smród chińskich zębów. Nie wiem co gorsze.

Czego jeszcze nie lubi mławianin w Pekinie? Więcej na BLOGU

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

O hejcie i cyberprzemocy z młodzieżą

0
Rówieśnicza przemoc psychiczna odbiera młodzieży poczucie bezpieczeństwa. Sytuacja jest o tyle trudna, że młode osoby doświadczające hejtu i przemocy psychicznej najczęściej nie chcą zgłaszać...
kościół

Zmiany w naszych parafiach

0
Biskup płocki Szymon Sułkowski ogłosił zmiany personalne jakie nastąpią w parafiach od 21 sierpnia 2024 roku. Lista obejmuje 32 nominacje wikariuszowskie oraz jeden urlop....

Rywalizacja, zgranie, zaangażowanie obu zespołów

0
Klub POWER Basket w środę 12 czerwca rozegrał piąty i zarazem ostatni sparing z planowanej serii rozgrywek obu Lig Sekcyjnych koszykówki chłopców w tym...

Policjanci szkolą Wojsko Polskie

0
Policjanci szkolą Wojsko Polskie pełniące służbę na polsko-białoruskiej granicy. Zajęcia odbyły się niedawno w Olsztynie. Policjanci żołnierzom przekazywali wiedzę na temat techniki i taktyki...
 • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
 • Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Działka rolna pow. 1,70 ha - Wiśniewko
  Cena: 70 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewko  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
las i łąka

Nadchodzą upalne dni

0
Nadchodzą upalne dni. W najbliższy weekend temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 24 stopni, ale zmieni się to już w poniedziałek.   W poniedziałek słupek...

Multimedaliści z Husarii. Podium mistrzostw Polski

2
Wspaniałe wieści napłynęły z Mińska Mazowieckiego. W trakcie czwartej edycji mistrzostw Polski służb mundurowych w brazylijskim jiu-jitsu nasi wojownicy przedarli się aż czterokrotnie na...
dziecko

Wniosek 800 plus do końca czerwca

0
Rodzice planujący korzystanie ze świadczenia rodzinnego 800 plus powinni pamiętać o terminie złożenia wniosku — do końca czerwca.  Wniosek 800 plus do końca czerwca Od 1...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

W niedzielę mecz o awans. Wieczfnianka kontra Gryf

0
W niedzielę zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań w ciechanowskiej B-klasie. Awans w miniony weekend świętowali już reprezentanci Wkry Cieksyn. O drugie premierowe miejsce powalczy...

Konsekwencje za to przewinienie są surowe

0
Konsekwencje za to przewinienie są surowe. Kierujący przekraczający prędkość na terenie zabudowanym, muszą się liczyć z dotkliwą karą, szczególnie w miejscach, gdzie regularnie łamane...

Rzadziej chorujemy [SPONSOROWANE]

0
Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości powietrza na Mazowszu znacząco spadła. Tak wynika z raportu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Mowa o ponad...

Setki mieszkańców pobiegło ulicami Mławy [ZDJĘCIA]

2
Setki najmłodszych mieszkańców miasta uczestniczyło we wtorek na mławskim rynku w 11 odsłonie biegu ulicznego im. Ojca Bernarda Kryszkiewicza.  Setki mieszkańców pobiegło ulicami Mławy 11...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx