niedziela, 13 kwietnia 2025
naszamlawa.plWiadomościProducenci drobiu nie chcą ustawy antyodorowej
- REKLAMA -
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana o pow. 1245 m2
    Cena: 145 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
  • Budynek produkcyjno-magazynowy / 384,2 m²/ Konopki
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Konopki  / Kategoria:
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy na parterze / 494,9 m2 / ul. Sportowa
    Cena: 2 200 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
    Cena: 199 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
    Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
    Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 218 960 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Producenci drobiu nie chcą ustawy antyodorowej

-

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz opublikowała wczoraj (21 lutego) komunikat, w którym wyraża obawy związane z pracami nad przepisami, regulującymi kwestię uciążliwości zapachowych.

- R E K L A M A -

Ponieważ potrzeba zmian prawa w tym zakresie i konieczność opracowania ustawy antyodorowej, często pojawiają się w postulatach mławskich samorządów i stowarzyszeń, które próbują ograniczyć ekspansję ferm w naszym powiecie, przytaczamy komunikat w całości.

„Przedstawiciele sektora drobiu i jaj są zaniepokojeni planowanym zaostrzeniem wymagań ochrony środowiska polegających na uregulowaniu kwestii uciążliwości zapachowych.Według branży drobiarskiej nowe przepisy, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska zablokują możliwość rozwoju ferm i ubojni. Niemożliwe mogą się okazać nowe inwestycje, a wiele gospodarstw może zostać zamkniętych. Obawy firm i rolników zrzeszonych w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz budzi także fakt, że chów i hodowla drobiu jest w ocenie resortu środowiska, uznawana za jedno z najbardziej uciążliwych źródeł emisji odorów.

W opinii Izby kluczowym problemem przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska może być zapisana w nich subiektywność oceny uciążliwości zapachowych i poczucia dyskomfortu oraz fakt, że rolnicy są zaskakiwani nieustannie rosnącymi wymaganiami. W ostatnim czasie fermy drobiu  poniosły duże nakłady finansowe  na inwestycje w najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne dla środowiska systemy produkcji oraz zrealizowały duże inwestycje w celu spełnienia wymagań dla instalacji  objętych tak zwanymi pozwoleniami zintegrowanymi.  

W Ministerstwie Środowiska trwają prace legislacyjne  nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym (tzw. ustawą „antyodorową”). Najnowsze informacje uzyskane w Departamencie Ochrony Powietrza i Klimatu potwierdzają, że Minister Środowiska podjął starania o wprowadzenie projektu ustawy do „Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”.   

Ministerstwo Środowiska prowadzi w tej sprawie również prace na forum europejskim.  Na wniosek Polski kwestia uciążliwości zapachowej została poruszona na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska w dniu 19 grudnia 2016 r.  Strona polska poprosiła Komisję Europejską o przeanalizowanie sytuacji oraz podjęcie prac nad odpowiednią propozycją legislacyjną  mającą na celu uporządkowanie zagadnienia uciążliwości zapachowej na poziomie Unii Europejskiej.

Krajowa Izba przypomina, że resort środowiska już kilkukrotnie próbował uregulować prawnie emitowane z ferm zapachy, zwłaszcza za pośrednictwem ustawy dedykowanej tylko uciążliwościom zapachowym (liczne projekty rozporządzeń, projekt ustawy w 2008 r., przegląd przepisów w latach 2013-2014). Planowano wtedy posłużyć się do oceny jakości zapachowej powietrza – oznaczania stężenia zapachowego, metodą olfaktometrii dynamicznej (tzw. „grupa wąchaczy” – ludzki nos sensorem pomiarowym). Odstąpiono jednak od dalszych prac legislacyjnych.

Projekt ww. ustawy jest w opinii resortu środowiska, ostatnim etapem planowanego rozwiązania problemu uciążliwości zapachowych z intensywnej produkcji zwierzęcej. W pierwszym etapie podjętych działań Ministerstwo Środowisko opracowało i opublikowało we wrześniu 2016 r. Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej. Dokument ten, jest o tyle mniej niebezpieczny, niż ewentualna ustawa, że jest to rodzaj sugestii, a nie prawo.  Przypuszczamy, że urzędnicy będą chcieli zastosować także wyżej wspomnianą metodę olfaktometrii dynamicznej. Zarówno w prawie krajowym, jak i wspólnotowym nie istnieją normy techniczne dla odorów, co skutkuje propozycją posiłkowania się tylko subiektywnymi odczuciami zmysłu węchu grupy pomiarowej.

Z analizy unijnych przepisów wynika, że żadne z państw członkowskich nie wprowadziło ustawy dedykowanej tylko uciążliwościom zapachowym. W dziewięciu państwach są zapisy w innych ustawach regulacyjnych. W Polsce sytuacja wygląda podobnie, jest szereg przepisów unijnych i krajowych  regulujących w sposób pośredni problem uciążliwości zapachowych i umożliwiających podejmowanie działań nakierowanych na zmniejszenie tych uciążliwości”.  

- R E K L A M A -
SourceKIPDIP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Hodowca Drobiu
Hodowca Drobiu
8 lat temu

Uważam, że trzeba zamknąć w Polsce całą produkcję i wszystko sprowadzać z Chin. Po co Polakom miejsca pracy, polska żywność i polskie towary?

Zainteresowany
Zainteresowany
8 lat temu

Czemu kronikarze boją się ustawy odorowej przecież we wszystkich raportach piszą że smród nie wydobywa się za obszar ich działek skoro tak jest to po co te obawy

wieśniak
wieśniak
8 lat temu

Ludzi trują, Kurniki, to nie jest tylko smród, to jest poważne skazenie środowiska, powietrza , wód gruntowych. PIS tego nie zmieni, Kurnikarze maja zbyt duże wpływy. Chodza do koscioła i wspomagaja go finansowo i jest wszystko O.K. Czego tak własciwie od nich chcemy. że bogaca sie na krzywdzie innych. Niech zamieszkaja przy swoich kurnikach, a nie w apartamentowcach w Warszawie lub za granica. Co ich obchodzi degradacja śrofowiska.

wieśniak
wieśniak
8 lat temu

oligarchowie. Ludzi trują, To nie jest tylko smród to jest poważne skazenie środowiska, powietrza , wód gruntowych. Wszystko za przyzwoleneniem władzy i PIS tego nie zmieni. Kurnikarze maja zbyt duże wpływy. Chodza do koscioła i wspomagaja swoje Parafie i Jest wszystko O.K. czego tak własciwie od nich chcemy. że bogaca sie na naszej krzywdzie. Niech zamieszkaja przy swoich kurnikach, a nie apartamenty kupuja w Warszawie i za granica. Gdzieś zyski trzeba lokować, a tu , co ich obchodzi degradacja śrofowiska. to jest wyższa kasta!

ramzes
ramzes
8 lat temu

Czyli jak rozumiem, ludzie muszą wdychać smród bo branża drobiarska może upaść? Skoro kurnikarze instalują "nowoczesne systemy" do oczyszczania powietrza to dlaczego smród roznosi się po okolicy? Powstaje coraz więcej kurników – chociaż Szanowny Pan Ludwiński łaskawie rozważa opcję rezygnacji z budowy w Dąbku pod wygodnymi dla siebie warunkami, to jak produkcja jaj i drobiu ma się do cen na sklepowych półkach? Z prostej ekonomii większa podaż moim zdaniem powinna się przełożyć na niższe ceny, chyba że coś się w tym temacie zmieniło? O czymś niewiem?

Jarząbek
Jarząbek
8 lat temu

Po pierwsze to właściciele wielkich ferm powinni zostać zrównani z przedsiębiorcami i producentami, bo w żadnym wypadku nie są to rolnicy.
Najwyższy cza stworzyć odpowiednie przepisy prawne, żeby co inwestorzy zaczęli liczyć się z ludźmi i zaczęli dbać również o środowisko (chociażby z musu) – lepiej późno niż wcale.
Odór to nie jedyny problem sąsiadów ferm przemysłowych.

Wierni w Mławie z palmami w kościołach. Dziś Niedziela Palmowa

0
Dziś, w Niedzielę Palmową, Kościół Katolicki w Mławie, podobnie jak na całym świecie, obchodzi uroczyste święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. To ruchome...

100. urodziny Pani Weroniki Morawskiej-Brzeźniak

0
Pani Weronika Morawska-Brzeźniak świętowała 100 urodziny. Z okazji jej setnych urodzin, mieszkankę Mławy odwiedzili przedstawiciele władz: Zastępca Burmistrza Miasta Mława Mariusz Szczechowicz oraz Kierownik...

W Mławie w 15. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem

0
Mieszkańcy Mławy uczcili pamięć 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem w 15. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. W czwartek, 10 kwietnia 2025 roku,...

Po 11 tygodniach nadchodzi handlowa niedziela

0
Nadchodzi handlowa niedziela. Mimo że w 2025 roku przypada o jedną niedzielę handlową więcej niż przed rokiem, to od pierwszej, która miała miejsce 26...
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Siedlisko o pow. 0,5496 ha, gm. Strzegowo
    Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Józefowo  / Kategoria:
  • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
    Cena: 199 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
  • 1

Mławskie policjantki zatrzymały niebezpiecznego recydywistę

0
Mławskie policjantki zatrzymały niebezpiecznego recydywistę podczas służby w patrolu w Szydłowie. Przekroczył prędkość i zwrócił w ten sposób uwagę mundurowych. Okazało się, że pirat...

Potwierdzona ptasia grypa u martwych kur porzuconych w lesie

1
Potwierdzono ptasią grypę u 700 martwych kur porzuconych w lesie w gminie Janowiec Kościelny (woj. warmińsko-mazurskie). Podobne przypadki porzucenia zakażonego drobiu miały miejsce w...

Rozkręcona Korona, ważny sukces Wkry. Punkt w B-klasie

1
Na taki mecz kibice radzanowskiej Wkry czekali blisko sześć miesięcy. Po raz ostatni cztery bramki zaaplikowali ostatniemu w tabeli Mazurowi Ojrzeń w połowie października....
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wywrotka tira z trzodą chlewną

0
Uwaga kierowcy. Na drodze w miejscowości Klewki w powiecie przasnyskim wywrócił się samochód ciężarowy z trzodą chlewną. Wywrotka tira z trzodą chlewną Do zdarzenia doszło dziś...

Czy w Mławie zapłacimy więcej za parkowanie? To decyzja rady

11
Czy w Mławie zapłacimy więcej za parkowanie w płatnej strefie? Nowe przepisy dają radnym możliwość podwyżek. Kierowcy w Mławie muszą przygotować się na potencjalne...

Restrukturyzacja szpitala: Zmiany dotkną oddziałów i personelu

4
Restrukturyzacja w mławskim szpitalu. Zmiany w oddziałach i planowane ograniczenie działalności położniczo-ginekologicznej oraz redukcja zatrudnienia. Poznaliśmy szczegóły wdrażanego planu naprawczego i nie dla wszystkich...

Niebezpieczny wypadek na trasie do Ciechanowa

0
O wypadku na trasie Mława-Ciechanów informowaliśmy jako pierwsi. Ranni zostali motorowerzysta i kierująca mercedesem. Policja przekazuje ustalenia.  Niebezpieczny wypadek na trasie do Ciechanowa Przypomnijmy. 8 kwietnia,...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx