sobota, 22 czerwca 2024
naszamlawa.plWażnePrezydent Ciechanowa: "To my wyślemy komornika do sanepidu"
- REKLAMA -
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Efektowne mieszkanie na nowym osiedlu w Mławie
  Cena: 470 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Teren inwestycyjny 2,22 ha + zabudowania k. Mławy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Do wynajęcia lokal użytkowy 152m2 na OKM
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przytulne i dwustronne M3 z dwoma balkonami
  Przytulne i dwustronne M3 z dwoma balkonami
  Cena: 420 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
  Cena: 890 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Dom z reprezentacyjnym ogrodem w Szydłowie
  Cena: 1 200 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Dom idealny dla dwóch rodzin - Uniszki Zawadzkie
  Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:

Prezydent Ciechanowa: „To my wyślemy komornika do sanepidu”

-

– Jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu – obiecuje prezydent miasta Ciechanowa Krzysztof Kosiński po wygranej w sądzie sprawie (z sanepidem) dotyczącej koncertu Kasi Kowalskiej. W wywiadzie dla portalu Nasza Mława deklaruje też pomoc prawną dla przedsiębiorców kontrolowanych przez sanepid i policję. Twierdzi, że właściciele firm, którzy ponoszą skutki rządowych zakazów, mogą walczyć przed sądami i nie są na straconej pozycji.

- R E K L A M A -

 

Czy Pan Prezydent będzie zachęcał i wspierał przedsiębiorców, którym zakazano działalności, do otwarcia np. restauracji?

Ta decyzja leży wyłącznie po stronie przedsiębiorców. Jeśli jednak zdecydują się na otwarcie, to będą mogli liczyć na moje wsparcie i pomoc. Przedsiębiorcy nie mogą funkcjonować w fikcyjnym otoczeniu prawnym, niemającym oparcia w obowiązujących przepisach. To oni płacą największe podatki i budują kapitał kraju. Kiedy prawa są łamane, to ja zawsze stoję po stronie słabszych. Tym bardziej jeśli na tych słabszych rzucił się obecnie cały opresyjny aparat państwa.

Nie sposób jest prowadzić biznes w sytuacji, kiedy rząd wprowadza kalejdoskop chaotycznych działań. Trzeba pamiętać, że firmy dają zatrudnienie i jest to źródło utrzymania wielu rodzin. Nie można zakazywać działalności i wprowadzać restrykcji bez oparcia w prawie. Żyjemy w kraju, w którym przepisy ustanawia się na konferencjach prasowych oraz w prezentacjach w PowerPoincie. Jako prawnik jestem zasmucony tym chorym systemem. Ograniczenia w pandemii powinny być wprowadzane w drodze ustaw, nie rozporządzeń.

Jakie stoją za tym argumenty?

Sądy wielokrotnie w ostatnich tygodniach orzekały, że wolność gospodarcza może być ograniczana tylko w ustawie. Rząd od początku pandemii ogranicza wolność gospodarczą aktem prawnym niższego rzędu, czyli rozporządzeniem. Cel jest w tym oczywisty. Chodzi o uniemożliwienie dochodzenia odszkodowań. Choć w mojej ocenie to błędna analiza, a przedsiębiorcy i tak mogą walczyć przed sądami o odszkodowania i nie są na straconej pozycji. Zwracam uwagę, że mimo tego, iż sądy obecnie gremialnie uchylają decyzje sanepidów dotyczące kar nakładanych na podstawie rozporządzeń, to państwowi urzędnicy i policjanci nadal gnębią przedsiębiorców na podstawie tych samych przepisów, które kwestionują sądy. To jest wiedza publiczna, a to znaczy, że mamy do czynienia ze skrajnym brakiem wyobraźni, bo ci ludzie będą w przyszłości pociągani do odpowiedzialności za swoje bezprawne działania.

Czy propozycja wsparcia (rozumiem, że prawnego) dotyczy tylko przedsiębiorców z Ciechanowa? Czy też mogą skorzystać przedsiębiorcy z innych okolic?

To jest pomoc, której udzielam prywatnie jako prawnik, wykorzystując swoją wiedzę. Jeśli tylko czas pozwoli i będę mógł pomóc przedsiębiorcom z innych miast, np. z Mławy to oczywiście tak zrobię.

Gratuluję wygranej sprawy w sądzie dotyczącej kary sanepidu za koncert pod blokami. Czy sanepid już zwrócił miastu pieniądze?

Czekamy na uprawomocnienie się orzeczenia. Warto zaznaczyć, że decyzja nakładająca karę na miasto została wydana przez sanepid natychmiastowo. Podobnie w przypadku przedsiębiorców – są zmuszani do zapłacenia kary od razu. Dopiero po zapłaceniu mogą się odwoływać do sądu. Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci, sanepid wysyła do niego komornika. W państwie prawa tak nie może to wyglądać. A teraz jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu.

 

Jak w okresie pandemii miasto Ciechanów pomaga przedsiębiorcom. Co zrobiono?

Miasto zastosowało taki zakres pomocowy, jaki był prawnie możliwy. Wykorzystaliśmy wszystkie narzędzia pomocowe dostępne miastu. Zwolniliśmy za jeden kwartał z podatku od nieruchomości 17 różnych branż gospodarczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń wprowadzonych przez rząd, bo po prostu nie mogły działać. Zwolniliśmy z czynszów dzierżawnych tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych bądź te czynsze im zmniejszyliśmy. Zastosowaliśmy minimalną stawkę za dzierżawę miejsc pod ogródki gastronomiczne w okresie wiosny i lata. Uruchomiliśmy bezpłatne doradztwo prawne i księgowe dla przedsiębiorców, którzy nie mogli się połapać w ciągle zmieniających się przepisach. Kiedy na kilkanaście godzin przed okresem Wszystkich Świętych zamknięto cmentarze, to kupiliśmy od kupców kwiaty i znicze. W ostatnich dniach podjęliśmy też decyzję o zwolnieniu z opłaty koncesyjnej restauratorów. Cały czas rozpatrujemy też wnioski dotyczące podatku od nieruchomości.
Dziękuję za rozmowę.
WYWIAD DLA PORTALU NASZA MŁAWA przygotowała Iwona Łazowa.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Czytelniczka
Czytelniczka
3 lat temu

Pan Prezydent, tak chwali się. A ja dalej czekam na pozwolenie na ogrzewanie mieszkania, w którym mieszkam od lat z dzieckiem. Przecież mieszkam w własności miasta.

mieszkaniec powiatu mlawskiego
mieszkaniec powiatu mlawskiego
3 lat temu

Brawo Prezydencie Ciechanowa , tak trzymać, w Mławie mają mieszkańcy pretensje że zła wladza , tylko ktoś ją musiał wybrać……… ale każda władza sie kiedyś konczy na szczęscie ;), w Mlawie prędzej jak pożniej to nastąpi

Kubus
Kubus
3 lat temu

Naród jest z Panem! Pokazuje Pan jak należy dbać o polski interes narodowy. Szacunek

JAOBYWATEL
JAOBYWATEL
3 lat temu

Merytoryczny, porządny wywiad z dobrym i konsekwentnym gospodarzem swojej gminy.

Uczciwy
Uczciwy
3 lat temu

Ten pan jest ponad prawem? Za takie wypowiedzi powinien odpowiedzieć karnie np naganą.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Uczciwy
3 lat temu

No tak… przecież tylko PIS i rząd PIS ma być ponad prawem.

Co w tej wypowiedzi widzisz niestosownego, wręcz karalnego?
Domaganie się zwrotu swoich pieniędzy według Ciebie jest niestosowne i karalne?
Jeśli państwo chce od obywatela kasy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle komornika to w/g ciebie jest uczciwe, ale jeśli ten obywatel mówi, że chce zwroty swoich niesłusznie zgarniętych pieniędzy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle na to państwo komornika, to w/g ciebie jest już bezprawie, tak?
Jesteś uczciwy… ale inaczej.
w/g ciebie to w myśl przysłowia:
„co wolno wojewodzie, to nie tobie s.mrodzie” – zmień nick, ten nie pasuje do ciebie.
Ps. Bardzo mnie ciekawi czy też kończyłeś prawo, że śmiesz tak twierdzić.

nik
nik
3 lat temu

Wyrok nieprawomocny. Na całym świecie różnego rodzaju obostrzenia łącznie z godziną policyjną tylko w ciechanówku [WYMODEROWANO] stroszy piórka.[WYMODEROWANO]

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  nik
3 lat temu

Nie wpłynęło odwołanie, a więc będzie i prawomocny.
Nie Twoja to sprawa.
Wiele osób i wielu przedsiębiorców wygrało sprawy o niesłuszne kary.
Nie chcieli dać ludziom odszkodować i nie wprowadzili ustawy, to i nie będą mieli pieniędzy z niesłusznie nałożonych kar.
Ot rządy nie-rządu.

W-15
W-15
3 lat temu

Bezczelny. Naraża ludzi na zarażenie. Gdyby to PSL rządził to wówczas nie buntowałby się.

Totak
Totak
Odpowiedź do  W-15
3 lat temu

Odważny i rozsądny. Wszyscy jesteśmy już zarażeni. Chorują nie dbający o siebie. Czas leczyć poważne rzeczy, raka, choroby serca itd.

czytelniczka
czytelniczka
Odpowiedź do  W-15
3 lat temu

Nie masz racji. Skoro działa komunikacja, otwarte są sklepy i centra handlowe, kina ,teatry to zakazywanie pracy restauratorom jest nieuczciwe. Są traktowani gorzej niż inni. I mają prawo się buntować.

geg
geg
Odpowiedź do  czytelniczka
3 lat temu

Ocenia się że 40% ludzi w gastronomi pracuje na czarno bez umowy. Ponadto restauratorzy nie wykazywali dochodów. Dlatego nie mogą dostać pomocy finansowej.

HIOB
HIOB
3 lat temu

Niech Pan Prezydent odwoła PANDEMIE KORONAWIRUSA

Ktoś
Ktoś
3 lat temu

Brawo prezydent ciechanowa

Bodzio
Bodzio
Odpowiedź do  Ktoś
3 lat temu

Takiego włodarza w Mławie potrzeba. Nasz ZŁOTOUSTY do pięt mu nie sięga.

XAWERY
XAWERY
Odpowiedź do  Bodzio
3 lat temu

BYĆ MOŻE POTRZEBA TAKIEGO WŁÓDARZA—ALE ZNAJĄC MŁAWIAN, TO PO ROKU BY GO ZARAZ ZNISZCZYLI === ANONIMAMI DONOSAMI

Ktoś
Ktoś
Odpowiedź do  Bodzio
3 lat temu

Nasz może mu buty czyścić

Co się stało na Żwirki?

0
Co się stało na Żwirki przy hali targowej? Dziś 22 czerwca około godziny 17 interweniowali tam strażacy. Doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Co się stało na...

Samochody toną na Szpitalnej w Mławie

0
Samochody niemal toną na mławskich ulicach. Trudna sytuacja jest m.in. na ulicy Szpitalnej w Mławie. Mieszkańcy informują o trudnej sytuacji i przysyłają filmy oraz...

8 odsłona Mławskiego Święta Rowerów

0
8 odsłona Mławskiego Święta Rowerów już w niedzielę 23 czerwca. Wszystkich chętnych zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie i Urząd Miasta Mława....
Osiedle Młodych

Omijaj te ulice. Nie parkuj w tych miejscach

0
Uwaga. Prosimy o nieparkowanie w sobotę w tych miejscach 22 czerwca — taki komunikat wystosowały do mieszkańców Osiedla Młodych władze miasta. Powód? Malowanie miejsc...
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Wakacje czas zacząć!

0
Wakacje czas zacząć! Uczniowie i nauczyciele uroczyście świętowali dziś 21 czerwca zakończenie roku szkolnego 2023/2024.   Wszystkie szkoły w Mławie i na terenie naszego powiatu...

Uwaga na burze z gradem

0
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, od 21 czerwca od godziny 22:00 do 22 czerwca do...

Darmowe seanse w Kinie Kosmos

0
W Kinie Kosmos w Mławie w najbliższy weekend zaplanowano darmowe seanse filmu pt. "LORET. LEŚNIK Z CHARAKTEREM". Obraz filmowy został zrealizowany w ramach obchodów 100-lecia...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

„Wakacje z WOT” w 5 Mazowieckiej Brygadzie

0
Ruszają "Wakacje z WOT" w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pierwsza tura szkolenia podstawowego i wyrównawczego rozpoczyna się w najbliższą sobotę - 22 czerwca. "Wakacje...

Kontrole przejść w Mławie nowoczesnym systemem kamer

5
Mławska policja kontrolowała przejścia dla pieszych z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam. W ciągu kilku godzin ujawniono 20 różnych wykroczeń. Kontrole przejść w Mławie nowoczesnym...

Za to przewinienie 25-latkowi grozi długoletnie więzienie

0
25-letni mieszkaniec powiatu mławskiego miał cztery sądowe zakazy kierowania pojazdami. Grozi mu wysoka grzywna oraz wieloletnia kara pozbawienia wolności, ale dopiero po tym jak...

Nadia z srebrem. Marlin na międzywojewódzkich mistrzostwach

0
Basen na warszawskim Żoliborzu był areną tegorocznej edycji międzywojewódzkich mistrzostw młodzików. Uczestnicy zmagań wywodzili się w komplecie z terenu Mazowsza. Wśród nich nie zabrakło...
- REKLAMA -
17
0
Przejdź do komentarzyx