środa, 29 listopada 2023
naszamlawa.plWażnePrezydent Ciechanowa: "To my wyślemy komornika do sanepidu"
- REKLAMA -
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalne mieszkanie typu M-3 na parterze
  Funkcjonalne mieszkanie typu M-3 na parterze
  Cena: 199 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787m2
  Cena: 800 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria:

Prezydent Ciechanowa: „To my wyślemy komornika do sanepidu”

-

– Jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu – obiecuje prezydent miasta Ciechanowa Krzysztof Kosiński po wygranej w sądzie sprawie (z sanepidem) dotyczącej koncertu Kasi Kowalskiej. W wywiadzie dla portalu Nasza Mława deklaruje też pomoc prawną dla przedsiębiorców kontrolowanych przez sanepid i policję. Twierdzi, że właściciele firm, którzy ponoszą skutki rządowych zakazów, mogą walczyć przed sądami i nie są na straconej pozycji.

- R E K L A M A -

 

Czy Pan Prezydent będzie zachęcał i wspierał przedsiębiorców, którym zakazano działalności, do otwarcia np. restauracji?

Ta decyzja leży wyłącznie po stronie przedsiębiorców. Jeśli jednak zdecydują się na otwarcie, to będą mogli liczyć na moje wsparcie i pomoc. Przedsiębiorcy nie mogą funkcjonować w fikcyjnym otoczeniu prawnym, niemającym oparcia w obowiązujących przepisach. To oni płacą największe podatki i budują kapitał kraju. Kiedy prawa są łamane, to ja zawsze stoję po stronie słabszych. Tym bardziej jeśli na tych słabszych rzucił się obecnie cały opresyjny aparat państwa.

Nie sposób jest prowadzić biznes w sytuacji, kiedy rząd wprowadza kalejdoskop chaotycznych działań. Trzeba pamiętać, że firmy dają zatrudnienie i jest to źródło utrzymania wielu rodzin. Nie można zakazywać działalności i wprowadzać restrykcji bez oparcia w prawie. Żyjemy w kraju, w którym przepisy ustanawia się na konferencjach prasowych oraz w prezentacjach w PowerPoincie. Jako prawnik jestem zasmucony tym chorym systemem. Ograniczenia w pandemii powinny być wprowadzane w drodze ustaw, nie rozporządzeń.

Jakie stoją za tym argumenty?

Sądy wielokrotnie w ostatnich tygodniach orzekały, że wolność gospodarcza może być ograniczana tylko w ustawie. Rząd od początku pandemii ogranicza wolność gospodarczą aktem prawnym niższego rzędu, czyli rozporządzeniem. Cel jest w tym oczywisty. Chodzi o uniemożliwienie dochodzenia odszkodowań. Choć w mojej ocenie to błędna analiza, a przedsiębiorcy i tak mogą walczyć przed sądami o odszkodowania i nie są na straconej pozycji. Zwracam uwagę, że mimo tego, iż sądy obecnie gremialnie uchylają decyzje sanepidów dotyczące kar nakładanych na podstawie rozporządzeń, to państwowi urzędnicy i policjanci nadal gnębią przedsiębiorców na podstawie tych samych przepisów, które kwestionują sądy. To jest wiedza publiczna, a to znaczy, że mamy do czynienia ze skrajnym brakiem wyobraźni, bo ci ludzie będą w przyszłości pociągani do odpowiedzialności za swoje bezprawne działania.

Czy propozycja wsparcia (rozumiem, że prawnego) dotyczy tylko przedsiębiorców z Ciechanowa? Czy też mogą skorzystać przedsiębiorcy z innych okolic?

To jest pomoc, której udzielam prywatnie jako prawnik, wykorzystując swoją wiedzę. Jeśli tylko czas pozwoli i będę mógł pomóc przedsiębiorcom z innych miast, np. z Mławy to oczywiście tak zrobię.

Gratuluję wygranej sprawy w sądzie dotyczącej kary sanepidu za koncert pod blokami. Czy sanepid już zwrócił miastu pieniądze?

Czekamy na uprawomocnienie się orzeczenia. Warto zaznaczyć, że decyzja nakładająca karę na miasto została wydana przez sanepid natychmiastowo. Podobnie w przypadku przedsiębiorców – są zmuszani do zapłacenia kary od razu. Dopiero po zapłaceniu mogą się odwoływać do sądu. Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci, sanepid wysyła do niego komornika. W państwie prawa tak nie może to wyglądać. A teraz jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu.

 

Jak w okresie pandemii miasto Ciechanów pomaga przedsiębiorcom. Co zrobiono?

Miasto zastosowało taki zakres pomocowy, jaki był prawnie możliwy. Wykorzystaliśmy wszystkie narzędzia pomocowe dostępne miastu. Zwolniliśmy za jeden kwartał z podatku od nieruchomości 17 różnych branż gospodarczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń wprowadzonych przez rząd, bo po prostu nie mogły działać. Zwolniliśmy z czynszów dzierżawnych tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych bądź te czynsze im zmniejszyliśmy. Zastosowaliśmy minimalną stawkę za dzierżawę miejsc pod ogródki gastronomiczne w okresie wiosny i lata. Uruchomiliśmy bezpłatne doradztwo prawne i księgowe dla przedsiębiorców, którzy nie mogli się połapać w ciągle zmieniających się przepisach. Kiedy na kilkanaście godzin przed okresem Wszystkich Świętych zamknięto cmentarze, to kupiliśmy od kupców kwiaty i znicze. W ostatnich dniach podjęliśmy też decyzję o zwolnieniu z opłaty koncesyjnej restauratorów. Cały czas rozpatrujemy też wnioski dotyczące podatku od nieruchomości.
Dziękuję za rozmowę.
WYWIAD DLA PORTALU NASZA MŁAWA przygotowała Iwona Łazowa.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Czytelniczka
Czytelniczka
2 lat temu

Pan Prezydent, tak chwali się. A ja dalej czekam na pozwolenie na ogrzewanie mieszkania, w którym mieszkam od lat z dzieckiem. Przecież mieszkam w własności miasta.

mieszkaniec powiatu mlawskiego
mieszkaniec powiatu mlawskiego
2 lat temu

Brawo Prezydencie Ciechanowa , tak trzymać, w Mławie mają mieszkańcy pretensje że zła wladza , tylko ktoś ją musiał wybrać……… ale każda władza sie kiedyś konczy na szczęscie ;), w Mlawie prędzej jak pożniej to nastąpi

Kubus
Kubus
2 lat temu

Naród jest z Panem! Pokazuje Pan jak należy dbać o polski interes narodowy. Szacunek

JAOBYWATEL
JAOBYWATEL
2 lat temu

Merytoryczny, porządny wywiad z dobrym i konsekwentnym gospodarzem swojej gminy.

Uczciwy
Uczciwy
2 lat temu

Ten pan jest ponad prawem? Za takie wypowiedzi powinien odpowiedzieć karnie np naganą.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Uczciwy
2 lat temu

No tak… przecież tylko PIS i rząd PIS ma być ponad prawem.

Co w tej wypowiedzi widzisz niestosownego, wręcz karalnego?
Domaganie się zwrotu swoich pieniędzy według Ciebie jest niestosowne i karalne?
Jeśli państwo chce od obywatela kasy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle komornika to w/g ciebie jest uczciwe, ale jeśli ten obywatel mówi, że chce zwroty swoich niesłusznie zgarniętych pieniędzy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle na to państwo komornika, to w/g ciebie jest już bezprawie, tak?
Jesteś uczciwy… ale inaczej.
w/g ciebie to w myśl przysłowia:
„co wolno wojewodzie, to nie tobie s.mrodzie” – zmień nick, ten nie pasuje do ciebie.
Ps. Bardzo mnie ciekawi czy też kończyłeś prawo, że śmiesz tak twierdzić.

nik
nik
2 lat temu

Wyrok nieprawomocny. Na całym świecie różnego rodzaju obostrzenia łącznie z godziną policyjną tylko w ciechanówku [WYMODEROWANO] stroszy piórka.[WYMODEROWANO]

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  nik
2 lat temu

Nie wpłynęło odwołanie, a więc będzie i prawomocny.
Nie Twoja to sprawa.
Wiele osób i wielu przedsiębiorców wygrało sprawy o niesłuszne kary.
Nie chcieli dać ludziom odszkodować i nie wprowadzili ustawy, to i nie będą mieli pieniędzy z niesłusznie nałożonych kar.
Ot rządy nie-rządu.

W-15
W-15
2 lat temu

Bezczelny. Naraża ludzi na zarażenie. Gdyby to PSL rządził to wówczas nie buntowałby się.

Totak
Totak
Odpowiedź do  W-15
2 lat temu

Odważny i rozsądny. Wszyscy jesteśmy już zarażeni. Chorują nie dbający o siebie. Czas leczyć poważne rzeczy, raka, choroby serca itd.

czytelniczka
czytelniczka
Odpowiedź do  W-15
2 lat temu

Nie masz racji. Skoro działa komunikacja, otwarte są sklepy i centra handlowe, kina ,teatry to zakazywanie pracy restauratorom jest nieuczciwe. Są traktowani gorzej niż inni. I mają prawo się buntować.

geg
geg
Odpowiedź do  czytelniczka
2 lat temu

Ocenia się że 40% ludzi w gastronomi pracuje na czarno bez umowy. Ponadto restauratorzy nie wykazywali dochodów. Dlatego nie mogą dostać pomocy finansowej.

HIOB
HIOB
2 lat temu

Niech Pan Prezydent odwoła PANDEMIE KORONAWIRUSA

Ktoś
Ktoś
2 lat temu

Brawo prezydent ciechanowa

Bodzio
Bodzio
Odpowiedź do  Ktoś
2 lat temu

Takiego włodarza w Mławie potrzeba. Nasz ZŁOTOUSTY do pięt mu nie sięga.

XAWERY
XAWERY
Odpowiedź do  Bodzio
2 lat temu

BYĆ MOŻE POTRZEBA TAKIEGO WŁÓDARZA—ALE ZNAJĄC MŁAWIAN, TO PO ROKU BY GO ZARAZ ZNISZCZYLI === ANONIMAMI DONOSAMI

Ktoś
Ktoś
Odpowiedź do  Bodzio
2 lat temu

Nasz może mu buty czyścić

Zawód adwokata a radcy prawnego. Czym się od siebie różni?

0
Szukając porady u profesjonalnego prawnika, możemy natknąć się na kancelarię prowadzoną przez radcę prawnego lub przez adwokata, ale czy wiemy, czym te dwa zawody...

Zadzwoń, nie czekaj! Człowiek, którego widzisz, może nie przeżyć

0
Zadzwoń, nie czekaj! Człowiek, którego widzisz, może nie przeżyć. Przed nami weekend z temperaturami, spadającymi w nocy poniżej zera. Przymrozki dla osób bezdomnych, koczujących w...

Kino Kosmos. Koncert Damiana Ukeje. Jeszcze są bilety

0
Jeszcze są bilety na koncert Damiana Ukeje, który wystąpi w sobotę 2 grudnia w Kinie Kosmos podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Rockowania. Wstęp wolny...

Ostry start Marlina. Złoto raz trzynaście

0
Po udanych występach w Kozienicach i Ciechanowie reprezentanci Marlina Mława postanowili pójść za ciosem. W ostatnią sobotę listopada zameldowali się na starcie kolejnej ogólnopolskiej...
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

Szczoteczki soniczne dla dzieci – jak zachęcić maluchy do dbania o zęby?

0
Nie wszystkie dzieci lubią i chcą regularnie myć zęby. Zmiana nawyków może pozytywnie wpłynąć na ich podejście do codziennej higieny. Na początek możemy zachęcać...
policyjny kogut

Ekstremalna jazda kradzioną ciężarówką

0
Ekstremalna jazda kradzioną ciężarówką. Pił alkohol, potem ukradł ciężarową scanię, wyposażoną w dźwig hydrauliczny i postanowił pojeździć po okolicy. Na szczęście 23-letni mieszkaniec powiatu...

Czym są ceny transferowe i kogo obowiązują?

0
Co kryje się pod pojęciem cen transferowych? Są to ceny, które stosuje się w transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ust. 1 pkt 1 Ustawy...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Tak ZUS sprawdza pracowników na zwolnieniach

0
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Pomocne są donosy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września 2023 roku. We wspomnianym...

ZUS nie będzie wyrównywał 500 plus

0
ZUS nie będzie wyrównywał 500 plus. Informacja o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł to fake news.    Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł...

Tuzin rekordów i medali lekkoatletów. Warszawska liga

0
Siedemnastoosobowa drużyna mławskiego Zawkrza zameldowała się na starcie kolejnej odsłony tegorocznego sezonu Warszawskiej Ligi Biegowej. Wrócili do domu nie tylko bogatsi w tak cenne...

Fałszywe oferty podczas sezonu wyprzedaży

0
Policja ostrzega przed fałszywymi ofertami podczas wyprzedaży zwanych: „Black Week”, „Black Friday” i „Cyber Monday”.   Fałszywe oferty podczas sezonu wyprzedaży Trwa wyprzedaży, określanych jako „Black Week”,...
- REKLAMA -
17
0
Przejdź do komentarzyx