naszamlawa.plWażnePrezydent Ciechanowa: "To my wyślemy komornika do sanepidu"
- REKLAMA -
Loading RSS Feed
- REKLAMA -

Prezydent Ciechanowa: „To my wyślemy komornika do sanepidu”

-

– Jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu – obiecuje prezydent miasta Ciechanowa Krzysztof Kosiński po wygranej w sądzie sprawie (z sanepidem) dotyczącej koncertu Kasi Kowalskiej. W wywiadzie dla portalu Nasza Mława deklaruje też pomoc prawną dla przedsiębiorców kontrolowanych przez sanepid i policję. Twierdzi, że właściciele firm, którzy ponoszą skutki rządowych zakazów, mogą walczyć przed sądami i nie są na straconej pozycji.

- R E K L A M A -"))

 

Czy Pan Prezydent będzie zachęcał i wspierał przedsiębiorców, którym zakazano działalności, do otwarcia np. restauracji?

Ta decyzja leży wyłącznie po stronie przedsiębiorców. Jeśli jednak zdecydują się na otwarcie, to będą mogli liczyć na moje wsparcie i pomoc. Przedsiębiorcy nie mogą funkcjonować w fikcyjnym otoczeniu prawnym, niemającym oparcia w obowiązujących przepisach. To oni płacą największe podatki i budują kapitał kraju. Kiedy prawa są łamane, to ja zawsze stoję po stronie słabszych. Tym bardziej jeśli na tych słabszych rzucił się obecnie cały opresyjny aparat państwa.

Nie sposób jest prowadzić biznes w sytuacji, kiedy rząd wprowadza kalejdoskop chaotycznych działań. Trzeba pamiętać, że firmy dają zatrudnienie i jest to źródło utrzymania wielu rodzin. Nie można zakazywać działalności i wprowadzać restrykcji bez oparcia w prawie. Żyjemy w kraju, w którym przepisy ustanawia się na konferencjach prasowych oraz w prezentacjach w PowerPoincie. Jako prawnik jestem zasmucony tym chorym systemem. Ograniczenia w pandemii powinny być wprowadzane w drodze ustaw, nie rozporządzeń.

Jakie stoją za tym argumenty?

Sądy wielokrotnie w ostatnich tygodniach orzekały, że wolność gospodarcza może być ograniczana tylko w ustawie. Rząd od początku pandemii ogranicza wolność gospodarczą aktem prawnym niższego rzędu, czyli rozporządzeniem. Cel jest w tym oczywisty. Chodzi o uniemożliwienie dochodzenia odszkodowań. Choć w mojej ocenie to błędna analiza, a przedsiębiorcy i tak mogą walczyć przed sądami o odszkodowania i nie są na straconej pozycji. Zwracam uwagę, że mimo tego, iż sądy obecnie gremialnie uchylają decyzje sanepidów dotyczące kar nakładanych na podstawie rozporządzeń, to państwowi urzędnicy i policjanci nadal gnębią przedsiębiorców na podstawie tych samych przepisów, które kwestionują sądy. To jest wiedza publiczna, a to znaczy, że mamy do czynienia ze skrajnym brakiem wyobraźni, bo ci ludzie będą w przyszłości pociągani do odpowiedzialności za swoje bezprawne działania.

Czy propozycja wsparcia (rozumiem, że prawnego) dotyczy tylko przedsiębiorców z Ciechanowa? Czy też mogą skorzystać przedsiębiorcy z innych okolic?

To jest pomoc, której udzielam prywatnie jako prawnik, wykorzystując swoją wiedzę. Jeśli tylko czas pozwoli i będę mógł pomóc przedsiębiorcom z innych miast, np. z Mławy to oczywiście tak zrobię.

Gratuluję wygranej sprawy w sądzie dotyczącej kary sanepidu za koncert pod blokami. Czy sanepid już zwrócił miastu pieniądze?

Czekamy na uprawomocnienie się orzeczenia. Warto zaznaczyć, że decyzja nakładająca karę na miasto została wydana przez sanepid natychmiastowo. Podobnie w przypadku przedsiębiorców – są zmuszani do zapłacenia kary od razu. Dopiero po zapłaceniu mogą się odwoływać do sądu. Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci, sanepid wysyła do niego komornika. W państwie prawa tak nie może to wyglądać. A teraz jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu.

 

Jak w okresie pandemii miasto Ciechanów pomaga przedsiębiorcom. Co zrobiono?

Miasto zastosowało taki zakres pomocowy, jaki był prawnie możliwy. Wykorzystaliśmy wszystkie narzędzia pomocowe dostępne miastu. Zwolniliśmy za jeden kwartał z podatku od nieruchomości 17 różnych branż gospodarczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń wprowadzonych przez rząd, bo po prostu nie mogły działać. Zwolniliśmy z czynszów dzierżawnych tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych bądź te czynsze im zmniejszyliśmy. Zastosowaliśmy minimalną stawkę za dzierżawę miejsc pod ogródki gastronomiczne w okresie wiosny i lata. Uruchomiliśmy bezpłatne doradztwo prawne i księgowe dla przedsiębiorców, którzy nie mogli się połapać w ciągle zmieniających się przepisach. Kiedy na kilkanaście godzin przed okresem Wszystkich Świętych zamknięto cmentarze, to kupiliśmy od kupców kwiaty i znicze. W ostatnich dniach podjęliśmy też decyzję o zwolnieniu z opłaty koncesyjnej restauratorów. Cały czas rozpatrujemy też wnioski dotyczące podatku od nieruchomości.
Dziękuję za rozmowę.
WYWIAD DLA PORTALU NASZA MŁAWA przygotowała Iwona Łazowa.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Czytelniczka
Czytelniczka
8 miesięcy temu

Pan Prezydent, tak chwali się. A ja dalej czekam na pozwolenie na ogrzewanie mieszkania, w którym mieszkam od lat z dzieckiem. Przecież mieszkam w własności miasta.

mieszkaniec powiatu mlawskiego
mieszkaniec powiatu mlawskiego
8 miesięcy temu

Brawo Prezydencie Ciechanowa , tak trzymać, w Mławie mają mieszkańcy pretensje że zła wladza , tylko ktoś ją musiał wybrać……… ale każda władza sie kiedyś konczy na szczęscie ;), w Mlawie prędzej jak pożniej to nastąpi

Kubus
Kubus
8 miesięcy temu

Naród jest z Panem! Pokazuje Pan jak należy dbać o polski interes narodowy. Szacunek

JAOBYWATEL
JAOBYWATEL
8 miesięcy temu

Merytoryczny, porządny wywiad z dobrym i konsekwentnym gospodarzem swojej gminy.

Uczciwy
Uczciwy
8 miesięcy temu

Ten pan jest ponad prawem? Za takie wypowiedzi powinien odpowiedzieć karnie np naganą.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Uczciwy
8 miesięcy temu

No tak… przecież tylko PIS i rząd PIS ma być ponad prawem.

Co w tej wypowiedzi widzisz niestosownego, wręcz karalnego?
Domaganie się zwrotu swoich pieniędzy według Ciebie jest niestosowne i karalne?
Jeśli państwo chce od obywatela kasy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle komornika to w/g ciebie jest uczciwe, ale jeśli ten obywatel mówi, że chce zwroty swoich niesłusznie zgarniętych pieniędzy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle na to państwo komornika, to w/g ciebie jest już bezprawie, tak?
Jesteś uczciwy… ale inaczej.
w/g ciebie to w myśl przysłowia:
„co wolno wojewodzie, to nie tobie s.mrodzie” – zmień nick, ten nie pasuje do ciebie.
Ps. Bardzo mnie ciekawi czy też kończyłeś prawo, że śmiesz tak twierdzić.

nik
nik
8 miesięcy temu

Wyrok nieprawomocny. Na całym świecie różnego rodzaju obostrzenia łącznie z godziną policyjną tylko w ciechanówku [WYMODEROWANO] stroszy piórka.[WYMODEROWANO]

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  nik
8 miesięcy temu

Nie wpłynęło odwołanie, a więc będzie i prawomocny.
Nie Twoja to sprawa.
Wiele osób i wielu przedsiębiorców wygrało sprawy o niesłuszne kary.
Nie chcieli dać ludziom odszkodować i nie wprowadzili ustawy, to i nie będą mieli pieniędzy z niesłusznie nałożonych kar.
Ot rządy nie-rządu.

W-15
W-15
8 miesięcy temu

Bezczelny. Naraża ludzi na zarażenie. Gdyby to PSL rządził to wówczas nie buntowałby się.

Totak
Totak
Odpowiedź do  W-15
8 miesięcy temu

Odważny i rozsądny. Wszyscy jesteśmy już zarażeni. Chorują nie dbający o siebie. Czas leczyć poważne rzeczy, raka, choroby serca itd.

czytelniczka
czytelniczka
Odpowiedź do  W-15
8 miesięcy temu

Nie masz racji. Skoro działa komunikacja, otwarte są sklepy i centra handlowe, kina ,teatry to zakazywanie pracy restauratorom jest nieuczciwe. Są traktowani gorzej niż inni. I mają prawo się buntować.

geg
geg
Odpowiedź do  czytelniczka
8 miesięcy temu

Ocenia się że 40% ludzi w gastronomi pracuje na czarno bez umowy. Ponadto restauratorzy nie wykazywali dochodów. Dlatego nie mogą dostać pomocy finansowej.

HIOB
HIOB
8 miesięcy temu

Niech Pan Prezydent odwoła PANDEMIE KORONAWIRUSA

Ktoś
Ktoś
8 miesięcy temu

Brawo prezydent ciechanowa

Bodzio
Bodzio
Odpowiedź do  Ktoś
8 miesięcy temu

Takiego włodarza w Mławie potrzeba. Nasz ZŁOTOUSTY do pięt mu nie sięga.

XAWERY
XAWERY
Odpowiedź do  Bodzio
8 miesięcy temu

BYĆ MOŻE POTRZEBA TAKIEGO WŁÓDARZA—ALE ZNAJĄC MŁAWIAN, TO PO ROKU BY GO ZARAZ ZNISZCZYLI === ANONIMAMI DONOSAMI

Ktoś
Ktoś
Odpowiedź do  Bodzio
8 miesięcy temu

Nasz może mu buty czyścić

Pomiar prędkości

Stracili uprawnienia na siódemce

0
Kolejni piraci drogowi stracili prawo jazdy. W ciągu pół godziny, na drodze krajowej nr 7 w Żurominku, policjanci ruchu drogowego zatrzymali uprawnienia do kierowania...
Podczas uroczystej gali kliku stypendystów przedstawiło swoje zwycięskie projekty

Mławscy nauczyciele wśród najlepszych

0
Za nami czwarta edycja konkursu na „Opiekuna Stypendysty Roku 2020/2021”. Spośród nauczycieli, którzy w ubiegłym roku szkolnym opiekowali się stypendystami marszałka, wybrano 36 najlepszych....
ciągnik rolniczy z załadowaną przyczepą

Ucierpiał 9-letni chłopiec

0
Podczas wyciągania ściętego drzewa z olszyny ucierpiał 9-latek. Chłopiec nie był w stanie zapanować nad ciągnikiem, którym kierował. Do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia doszło na...
policjantka kontrolująca prędkość

Wzmożone kontrole drogówki

0
Mławska policja zapowiada dalsze, wzmożone kontrole i apeluje do kierowców o rozsądek na drodze.   Wzmożone kontrole drogówki Nie będzie taryfy ulgowej. Drogówka zapowiada kontrole i apeluje...
 • MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
  MIeszkanie w centrum z trzema sypialniami!
 • Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
  Mieszkanie do wynajęcia 51,97 wpełni wyposażone
 • Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
  Urokliwe siedlisko z własnym lasem!
 • Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
  Do wynajęcia dwupokojowe mieszkanie!
 • 3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
  3-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, II piętro
 • ZEZWOLENIA/KARTY POBYTU
 • Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
  Medyczna Szkoła Policealna w Przasnyszu
 • Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
  Dom przy ul. Zabrody, 2 pokoje, wynajem od zaraz!
Mężczyzna aresztowany przez policję

Mazowsze. Pistoletem i granatami wymuszał kasę od pracodawców

0
48-latek miał wysyłać SMS-y i maile z groźbami do byłych pracodawców oraz ich prawnika. Miał załączać też zdjęcia granatów hukowo-błyskowych i pistoletu, grożąc ich...
Mławskie Święto Biegania

Mławskie Święto Biegania. Półmaraton dla zawodnika z Ostródy

0
Po roku przerwy na ulicach Mławy pojawili się ponownie biegacze. Przerwa nie miała żadnego wpływu na frekwencję podczas Mławskiego Święto Biegania. W rywalizacji na...
Zatrzymany w Mławie

Mława. Zatrzymany dwa razy w ciągu godziny

0
Zatrzymany dwa razy w ciągu godziny kierowca nie miał uprawnień do kierowania, a samochody, którymi kierował, zostały odholowane.      Kierował raz audi, raz seatem   Patrol ruchu drogowego...
- REKLAMA -
Volvo wyprzedzało ciężarówki. Dwie osoby nie żyją

Volvo wyprzedzało ciężarówki. Dwie osoby nie żyją

0
Niestety wskutek sobotniego wypadku w powiecie płońskim nie żyją dwie osoby. Pasażerka nissana zginęła na miejscu, kierowca zmarł w szpitalu. O tragicznym zdarzeniu informowaliśmy...
Zdjęcie z balkonu

Wyrzucanie resztek z balkonu to dokarmianie szczurów?

2
Czy mieszkańcy mławskich osiedli dokarmiający ptaki niechcący dokarmiają również szczury? Czy gryzonie mają szansę żywić się resztkami jedzenia ze śmietników? Jak odbywa się deratyzacja...
budowany odcinek siódemki

Kiedy otworzą nową siódemkę? 

0
Podczas objazdu budowanych odcinków drogi S7 (w piątek) udało się sporo dowiedzieć o zaawansowaniu prac i wykorzystanej technologii. Budowniczy wstępnie poinformowali, kiedy otworzą siódemkę...

Mławianin zdobył tytuł mistrza Polski

0
Mławianin zdobył tytuł mistrza Polski i awansował na mistrzostwa świata. Kulturysta z Mławy Kamil Moszczyński 15 października uczestniczył w Mistrzostwach Polski Juniorów i Weteranów...
- REKLAMA -
17
0
Przejdź do komentarzyx
()
x