wtorek, 23 maja 2023
naszamlawa.plWażnePrezydent Ciechanowa: "To my wyślemy komornika do sanepidu"
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Prezydent Ciechanowa: „To my wyślemy komornika do sanepidu”

-

– Jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu – obiecuje prezydent miasta Ciechanowa Krzysztof Kosiński po wygranej w sądzie sprawie (z sanepidem) dotyczącej koncertu Kasi Kowalskiej. W wywiadzie dla portalu Nasza Mława deklaruje też pomoc prawną dla przedsiębiorców kontrolowanych przez sanepid i policję. Twierdzi, że właściciele firm, którzy ponoszą skutki rządowych zakazów, mogą walczyć przed sądami i nie są na straconej pozycji.

- R E K L A M A -

 

Czy Pan Prezydent będzie zachęcał i wspierał przedsiębiorców, którym zakazano działalności, do otwarcia np. restauracji?

Ta decyzja leży wyłącznie po stronie przedsiębiorców. Jeśli jednak zdecydują się na otwarcie, to będą mogli liczyć na moje wsparcie i pomoc. Przedsiębiorcy nie mogą funkcjonować w fikcyjnym otoczeniu prawnym, niemającym oparcia w obowiązujących przepisach. To oni płacą największe podatki i budują kapitał kraju. Kiedy prawa są łamane, to ja zawsze stoję po stronie słabszych. Tym bardziej jeśli na tych słabszych rzucił się obecnie cały opresyjny aparat państwa.

Nie sposób jest prowadzić biznes w sytuacji, kiedy rząd wprowadza kalejdoskop chaotycznych działań. Trzeba pamiętać, że firmy dają zatrudnienie i jest to źródło utrzymania wielu rodzin. Nie można zakazywać działalności i wprowadzać restrykcji bez oparcia w prawie. Żyjemy w kraju, w którym przepisy ustanawia się na konferencjach prasowych oraz w prezentacjach w PowerPoincie. Jako prawnik jestem zasmucony tym chorym systemem. Ograniczenia w pandemii powinny być wprowadzane w drodze ustaw, nie rozporządzeń.

Jakie stoją za tym argumenty?

Sądy wielokrotnie w ostatnich tygodniach orzekały, że wolność gospodarcza może być ograniczana tylko w ustawie. Rząd od początku pandemii ogranicza wolność gospodarczą aktem prawnym niższego rzędu, czyli rozporządzeniem. Cel jest w tym oczywisty. Chodzi o uniemożliwienie dochodzenia odszkodowań. Choć w mojej ocenie to błędna analiza, a przedsiębiorcy i tak mogą walczyć przed sądami o odszkodowania i nie są na straconej pozycji. Zwracam uwagę, że mimo tego, iż sądy obecnie gremialnie uchylają decyzje sanepidów dotyczące kar nakładanych na podstawie rozporządzeń, to państwowi urzędnicy i policjanci nadal gnębią przedsiębiorców na podstawie tych samych przepisów, które kwestionują sądy. To jest wiedza publiczna, a to znaczy, że mamy do czynienia ze skrajnym brakiem wyobraźni, bo ci ludzie będą w przyszłości pociągani do odpowiedzialności za swoje bezprawne działania.

Czy propozycja wsparcia (rozumiem, że prawnego) dotyczy tylko przedsiębiorców z Ciechanowa? Czy też mogą skorzystać przedsiębiorcy z innych okolic?

To jest pomoc, której udzielam prywatnie jako prawnik, wykorzystując swoją wiedzę. Jeśli tylko czas pozwoli i będę mógł pomóc przedsiębiorcom z innych miast, np. z Mławy to oczywiście tak zrobię.

Gratuluję wygranej sprawy w sądzie dotyczącej kary sanepidu za koncert pod blokami. Czy sanepid już zwrócił miastu pieniądze?

Czekamy na uprawomocnienie się orzeczenia. Warto zaznaczyć, że decyzja nakładająca karę na miasto została wydana przez sanepid natychmiastowo. Podobnie w przypadku przedsiębiorców – są zmuszani do zapłacenia kary od razu. Dopiero po zapłaceniu mogą się odwoływać do sądu. Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci, sanepid wysyła do niego komornika. W państwie prawa tak nie może to wyglądać. A teraz jeśli pieniądze nie wpłyną na konto miasta, to my wyślemy komornika do sanepidu.

 

Jak w okresie pandemii miasto Ciechanów pomaga przedsiębiorcom. Co zrobiono?

Miasto zastosowało taki zakres pomocowy, jaki był prawnie możliwy. Wykorzystaliśmy wszystkie narzędzia pomocowe dostępne miastu. Zwolniliśmy za jeden kwartał z podatku od nieruchomości 17 różnych branż gospodarczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku ograniczeń wprowadzonych przez rząd, bo po prostu nie mogły działać. Zwolniliśmy z czynszów dzierżawnych tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych bądź te czynsze im zmniejszyliśmy. Zastosowaliśmy minimalną stawkę za dzierżawę miejsc pod ogródki gastronomiczne w okresie wiosny i lata. Uruchomiliśmy bezpłatne doradztwo prawne i księgowe dla przedsiębiorców, którzy nie mogli się połapać w ciągle zmieniających się przepisach. Kiedy na kilkanaście godzin przed okresem Wszystkich Świętych zamknięto cmentarze, to kupiliśmy od kupców kwiaty i znicze. W ostatnich dniach podjęliśmy też decyzję o zwolnieniu z opłaty koncesyjnej restauratorów. Cały czas rozpatrujemy też wnioski dotyczące podatku od nieruchomości.
Dziękuję za rozmowę.
WYWIAD DLA PORTALU NASZA MŁAWA przygotowała Iwona Łazowa.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Czytelniczka
Czytelniczka
2 lat temu

Pan Prezydent, tak chwali się. A ja dalej czekam na pozwolenie na ogrzewanie mieszkania, w którym mieszkam od lat z dzieckiem. Przecież mieszkam w własności miasta.

mieszkaniec powiatu mlawskiego
mieszkaniec powiatu mlawskiego
2 lat temu

Brawo Prezydencie Ciechanowa , tak trzymać, w Mławie mają mieszkańcy pretensje że zła wladza , tylko ktoś ją musiał wybrać……… ale każda władza sie kiedyś konczy na szczęscie ;), w Mlawie prędzej jak pożniej to nastąpi

Kubus
Kubus
2 lat temu

Naród jest z Panem! Pokazuje Pan jak należy dbać o polski interes narodowy. Szacunek

JAOBYWATEL
JAOBYWATEL
2 lat temu

Merytoryczny, porządny wywiad z dobrym i konsekwentnym gospodarzem swojej gminy.

Uczciwy
Uczciwy
2 lat temu

Ten pan jest ponad prawem? Za takie wypowiedzi powinien odpowiedzieć karnie np naganą.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Uczciwy
2 lat temu

No tak… przecież tylko PIS i rząd PIS ma być ponad prawem.

Co w tej wypowiedzi widzisz niestosownego, wręcz karalnego?
Domaganie się zwrotu swoich pieniędzy według Ciebie jest niestosowne i karalne?
Jeśli państwo chce od obywatela kasy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle komornika to w/g ciebie jest uczciwe, ale jeśli ten obywatel mówi, że chce zwroty swoich niesłusznie zgarniętych pieniędzy w ciągu 7 dni, bo inaczej naśle na to państwo komornika, to w/g ciebie jest już bezprawie, tak?
Jesteś uczciwy… ale inaczej.
w/g ciebie to w myśl przysłowia:
„co wolno wojewodzie, to nie tobie s.mrodzie” – zmień nick, ten nie pasuje do ciebie.
Ps. Bardzo mnie ciekawi czy też kończyłeś prawo, że śmiesz tak twierdzić.

nik
nik
2 lat temu

Wyrok nieprawomocny. Na całym świecie różnego rodzaju obostrzenia łącznie z godziną policyjną tylko w ciechanówku [WYMODEROWANO] stroszy piórka.[WYMODEROWANO]

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  nik
2 lat temu

Nie wpłynęło odwołanie, a więc będzie i prawomocny.
Nie Twoja to sprawa.
Wiele osób i wielu przedsiębiorców wygrało sprawy o niesłuszne kary.
Nie chcieli dać ludziom odszkodować i nie wprowadzili ustawy, to i nie będą mieli pieniędzy z niesłusznie nałożonych kar.
Ot rządy nie-rządu.

W-15
W-15
2 lat temu

Bezczelny. Naraża ludzi na zarażenie. Gdyby to PSL rządził to wówczas nie buntowałby się.

Totak
Totak
Odpowiedź do  W-15
2 lat temu

Odważny i rozsądny. Wszyscy jesteśmy już zarażeni. Chorują nie dbający o siebie. Czas leczyć poważne rzeczy, raka, choroby serca itd.

czytelniczka
czytelniczka
Odpowiedź do  W-15
2 lat temu

Nie masz racji. Skoro działa komunikacja, otwarte są sklepy i centra handlowe, kina ,teatry to zakazywanie pracy restauratorom jest nieuczciwe. Są traktowani gorzej niż inni. I mają prawo się buntować.

geg
geg
Odpowiedź do  czytelniczka
2 lat temu

Ocenia się że 40% ludzi w gastronomi pracuje na czarno bez umowy. Ponadto restauratorzy nie wykazywali dochodów. Dlatego nie mogą dostać pomocy finansowej.

HIOB
HIOB
2 lat temu

Niech Pan Prezydent odwoła PANDEMIE KORONAWIRUSA

Ktoś
Ktoś
2 lat temu

Brawo prezydent ciechanowa

Bodzio
Bodzio
Odpowiedź do  Ktoś
2 lat temu

Takiego włodarza w Mławie potrzeba. Nasz ZŁOTOUSTY do pięt mu nie sięga.

XAWERY
XAWERY
Odpowiedź do  Bodzio
2 lat temu

BYĆ MOŻE POTRZEBA TAKIEGO WŁÓDARZA—ALE ZNAJĄC MŁAWIAN, TO PO ROKU BY GO ZARAZ ZNISZCZYLI === ANONIMAMI DONOSAMI

Ktoś
Ktoś
Odpowiedź do  Bodzio
2 lat temu

Nasz może mu buty czyścić

3-letnia dziewczynka w rozgrzanym aucie

0
Matka zostawiła małe dziecko w zamkniętym samochodzie i odwiedziła znajomych. Nieprzytomną dziewczynkę w rozgrzanym aucie zauważyli przechodnie i wezwali służby. 3-latka ledwo przeżyła. Widząc...
uczniowie

O bezpieczeństwie i posługiwaniu się bronią

0
Konferencja naukowa dotycząca bezpieczeństwa i logistyki w mławskiej filii PUZ w Ciechanowie była też okazją do poznania tajników pracy w wojsku i policji. Uczestniczący...
zus mława

Uwaga! ZUS nie wysyła tych SMS-ów

0
Uwaga na SMS-y od oszustów podszywających się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS nie wysyła wiadomości o rzekomo nieodebranym świadczeniu, z informacją o konieczności przejścia...

Komplet w B-klasie. Gołębiewski strzela i asystuje

0
Sławomir Gołębiewski skończy w październiku czterdziesty szósty rok życia. Wydawało się, że przygodę z ligowym futbolem zakończył już dawno temu. Namówiony jednak przez trener...
Loading RSS Feed
złodziej

Złodziej wszedł do sklepu. NAGRANIE!

1
Mławska policja udostępnia wizerunek sprawcy włamania do sklepu spożywczego w Mławie. Co ciekawe złodziej wszedł przez uchylne okno nad drzwiami wejściowymi i tą samą...

Za taką przejażdżkę kierowcy grozi nawet 5 lat

0
Nawet 5 lat więzienia grozi mieszkańcowi powiatu przasnyskiego, który nietrzeźwy prowadził, będąc na sądowym zakazie. Pojazd dachował.  Za taką przejażdżkę kierowcy grozi nawet 5 lat Do...

Zachowek. Czym jest, komu przysługuje i jak go nie płacić

0
Pierwsze skojarzenie, które nam przychodzi na myśl, kiedy mówimy o spadku, to testament. Jednak zapominamy o czymś, co również jest istotnym elementem prawa spadkowego...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

E-recepta bez wizyty w gabinecie? To możliwe!

0
Jeśli potrzebujesz recepty na leki, które stale przyjmujesz lub na leki doraźne, nie musisz chodzić do lekarza i czekać w kolejce. Możesz skorzystać z...
wiadukt w budowie

W Ciechanowie budują wiadukt pieszo-rowerowy

3
W Ciechanowie budują wiadukt pieszo-rowerowy, który połączy ul. Ceramiczną z ul. Skłodowskiej-Curie w miejscu, gdzie podczas przebudowy torów PKP zlikwidowało wcześniej istniejący przejazd.   Doszło do...

Z beniaminkami nie szło. Z Concordią bez wygranej

11
Gdy rywalami Mławianki w tym sezonie byłyby tylko inne beniaminki, podopieczni Piotra Rzepki nie utrzymaliby się w szeregach trzecioligowców. W trójmeczu z innymi pierwszoroczniakami...
budowa

Co powstaje na Piłsudskiego?

5
Trwają intensywne prace budowlane w budynku przy Piłsudskiego 31 w Mławie. Wykonawca rozebrał stary budynek i na wzór dawnego obiektu wzniesie nowy, rozbudowany o...
- REKLAMA -
17
0
Przejdź do komentarzyx