poniedziałek, 18 marca 2024
naszamlawa.plWiadomościPozew o naruszenie dóbr osobistych — czym są dobra osobiste i jak...
- REKLAMA -
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunty rolne - 9,5970 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunty rolne - 9,5970 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 420 000 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Nowy 3-pokojowy apartament, gotowy do wejścia
  Nowy 3-pokojowy apartament, gotowy do wejścia
  Cena: 585 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronne i ustawne M-4 w Żurominie, ul. Targowa
  Przestronne i ustawne M-4 w Żurominie, ul. Targowa
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
  Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
  Cena: 587 000 zł  / Miejscowość: Nowa Otocznia  / Kategoria:
 • Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Do wynajęcia czteropokojowe mieszkanie w Mławie
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Pozew o naruszenie dóbr osobistych — czym są dobra osobiste i jak je chronić

-

Pozew o naruszenie dóbr osobistych — czym są dobra osobiste i jak je chronić.

- R E K L A M A -

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

Czym jest dobro osobiste?

Art. 23 kodeksu cywilnego wskazuje nam katalog przykładowych dóbr osobistych podlegających ochronie. Są to m.in.: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.

Z uwagi na fakt, że katalog dóbr osobistych jest otwarty, orzecznictwo szeroko komentuje, w jakim zakresie poszczególne uprawnienia można uznać za podlegające ochronie jako dobra osobiste, ponieważ tak jak wspomniałam powyżej, art. 23 kodeksu cywilnego wskazuje nam tylko przykłady. Dość powszechnym obecnie naruszeniem dobra osobistego jest publikowanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody lub rozpowszechnianie nieprawdziwych opinii/informacji o danej osobie, które ją dyskredytują i narażają na utratę zaufania publicznego.

Z orzecznictwa możemy się dowiedzieć m.in., że również więź z psem albo kult pamięci po osobie zmarłej jest również dobrem osobistym. Jednocześnie, zdaniem Sądu Najwyższego np. prawo do urlopu wypoczynkowego jak również prawo do sądu nie jest dobrem osobistym.

Naruszenie dobra osobistego

Nasze dobra osobiste wymienione powyżej mogą zostać w naszej ocenie naruszone. W jakich sytuacjach możemy uznać, że takie naruszenie miało miejsce? Należy przede wszystkim spojrzeć na daną sytuację jednostkowo, ponieważ możemy mówić o naruszeniu dóbr osobistych dopiero w sytuacji, gdy wszystkie działania, które zostały wymierzone w nasze dobro osobiste zawierają element bezprawności. Mówiąc inaczej – dana czynność musi sama w sobie być niezgodna z prawem czy zasadami współżycia społecznego. Jest to ważne z uwagi na fakt, że w niektórych przypadkach pewne zachowania mogą uderzać w nasze dobra osobiste, ale będą zasługiwać na prawne i społeczne usprawiedliwienie. Aby mówić o naruszeniu dobra osobistego, należy również daną sytuację ocenić obiektywnie, ponieważ bardzo często kwestia naruszenia dobra osobistego może być nadinterpretowana. Dlatego też ważne jest, żeby spojrzeć na daną sprawę okiem osoby postronnej.

Gdy zostały spełnione dwie powyższe przesłanki, możemy uznać, że doszło do naruszenia dobra osobistego. Jak zatem możemy nasze naruszone dobra ochronić?

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

W pierwszej kolejności należy osobę, która narusza nasze dobro osobiste wezwać do zaniechania takich działań lub do usunięcia skutków naruszeń jeśli takie miały miejsce. W szczególności można domagać się, ażeby sprawca naruszeń złożył oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub domagać się ustalenia jakiegoś stosunku prawnego. Jeśli nasze wezwanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to pozostaje wstąpienie na drogę sądową.

Pozew składamy do Sądu Okręgowego właściwego względem miejsca zamieszkania/ siedziby pozwanego. Powództwo można również wytoczyć przed sądem, w okręgu którego działał pozwany. Jednak z uwagi na fakt, iż obecnie naruszanie dóbr osobistych stwierdza się w większości przypadków w Internecie, to najwłaściwszym będzie wybór sądu właściwego dla miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego. W pozwie należy dokładnie wskazać kto dopuścił się naruszenia dóbr osobistych, kto w sprawie jest poszkodowanym, które dobra zostały naruszone i jakiego zadośćuczynienia żąda osoba składająca pozew (można również żądać od pozwanego wpłaty na cele społeczne). Jeśli przy naruszeniu dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, można również żądać naprawienia tej szkody na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego.

Wysokość zadośćuczynienia finalnie ustala sąd, biorąc pod uwagę takie czynniki jak m.in. charakter naruszenia, skala naruszenia, czas trwania, intensywność ujemnych przeżyć psychicznych spowodowanych naruszeniem dóbr osobistych, stopień winy osoby naruszającej dobra osobiste, cel, który zamierzała ona osiągnąć, podejmując działanie naruszające te dobra osobiste.

Postępowanie sądowe

Sprawy dotyczące naruszenia dóbr osobistych nie należą do łatwych, ponieważ wykazanie, że doszło do naruszenia dóbr osobistych, może budzić wiele wątpliwości i rzadko kiedy naruszenie jest jednoznaczne. To na powodzie spoczywa obowiązek zgromadzenia odpowiedniego materiału dowodowego na wykazanie naruszenia. Jednakże, to pozwany musi udowodnić, że jego działanie nie było niezgodne z prawem.

Czas trwania postępowania o naruszenie dóbr osobistych jest uzależniony od wielu czynników. Nie budzące wątpliwości sprawy, gdzie dowody są jednoznaczne i strony szybko dochodzą do porozumienia, mogą zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Z kolei skomplikowane sprawy, które wymagają przesłuchania wielu świadków, analizy dokumentów czy opinii biegłych, mogą trwać nawet kilka lat. Wiele również zależy od ilości spraw prowadzonych przez dany sąd.

Bardzo często strony wybierają negocjacje lub mediację w celu rozwiązania sporu poza sądem, do czego sam sąd często nakłania. Jednak jeśli takie działania mimo wszystko nie przyniosą porozumienia, to postępowanie sądowe zostaje wznowione.

Wskazuję, że treści przedstawione w artykule nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.

Autor: Izabella Oleksiak — aplikantka radcowska

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
LUDZIE Z MIASTA
LUDZIE Z MIASTA
42 minut temu

NASZA MŁAWIANKA

Ciekawski
Ciekawski
16 dni temu

Przydatne, dzięki

Niebezpieczne manewry kierowcy tira na siódemce

0
Niebezpieczne manewry kierowcy tira na siódemce. Kierujący ciężarowym dafem wyprzedzał inne pojazdy ciężarowe i przekroczył prędkość.  Kierowca tira został złapany przez Grupę SPEED na trasie...

Przetarg na zachodnią obwodnicę Mławy. Ruch kołowy w roku 2027?

2
Przetarg na zachodnią obwodnicę Mławy w końcu ogłoszony. Walka o ważną do miasta trasę trwa z górą dwadzieścia lat. Rysuje się realna szansa, że...

Przysięga wojskowa i akty mianowania na stopień podoficerski

0
Kolejni mieszkańcy Północnego Mazowsza złożyli 16 marca br. w Ciechanowie przysięgę wojskową. Podczas uroczystości absolwentom kursu "SONDA" wręczono akty mianowania na pierwszy stopień podoficerski.  Przysięga...
leki

W Mławie nocą leków nie kupisz. Dyżury aptek

0
W Mławie nocą leków nie kupisz. Niestety nie ma już w mieście nocnych dyżurów aptek. Mieszkańcy zwracają uwagę na brak możliwości nabycia medykamentów. Publikujemy...
 • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Mławianka jak czarodziej. Odczarowała stadion GKS-u

4
Drużyna z Bełchatowa nie przegrała na swoim boisku od 489 dni. Każda jednak nawet najwspanialsza nawet seria dobiega prędzej czy później końca. Stadion GKS-u...

Mława, której nie ma, ze zbiorów Janusza Dębskiego

0
Biblioteka Pedagogiczna w Mławie zaprasza do zwiedzenia wystawy zatytułowanej „Mława, której nie ma, ze zbiorów Janusza Dębskiego”.   Liczne czarno-białe fotografie przenoszą nas w sentymentalną podróż...

Jajobranie i Czesław Mozil. Dzieje się w mieście

0
W Mławie szykuje się szereg imprez i wydarzeń, które zainteresują dzieci i dorosłych. Jajobranie, Czesław Mozil, „Biegaj w Mławie”, Planszówkowe Piątki - to...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
gotówka

Mężczyzna stracił blisko 90 tysięcy złotych

2
30-latek został oszukany przez fałszywego bankowca na 90 tysięcy złotych. Chodzi o mieszkańca gminy Płońsk, jednak oszuści nie mają ograniczeń terytorialnych. Publikujemy informację ku...
wybory

Debata na burmistrza! Kto podjął RĘKAWICĘ?

36
Nasza Mława zaproponowała debatę kandydatów na burmistrza miasta Mławy! Do redakcji portalu Nasza Mława wpłynęły deklaracje z pięciu sztabów wyborczych, wystawiających kandydatury na burmistrza...
ksiądz katolicki

Gdzie jeszcze można uczestniczyć w rekolekcjach?

0
W wielu parafiach rozpoczęły się lub odbyły Rekolekcje Wielkopostne. Gdzie jeszcze można uczestniczyć w rekolekcjach w Mławie? Prezentujemy informacje przekazane na stronach internetowych mławskich...

Wynik zweryfikowany. Walkower dla Mławianki

13
Na boisku Mławianka musiała uznać wyższość rezerw ekstraklasowej Jagiellonii Białystok. Wydawało się, że na tym zakończy się rywalizacja z ekipą z Podlasia. Szybko jednak...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx