poniedziałek, 15 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościPozew o naruszenie dóbr osobistych — czym są dobra osobiste i jak...
- REKLAMA -
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:

Pozew o naruszenie dóbr osobistych — czym są dobra osobiste i jak je chronić

-

Pozew o naruszenie dóbr osobistych — czym są dobra osobiste i jak je chronić.

- R E K L A M A -

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

Czym jest dobro osobiste?

Art. 23 kodeksu cywilnego wskazuje nam katalog przykładowych dóbr osobistych podlegających ochronie. Są to m.in.: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.

Z uwagi na fakt, że katalog dóbr osobistych jest otwarty, orzecznictwo szeroko komentuje, w jakim zakresie poszczególne uprawnienia można uznać za podlegające ochronie jako dobra osobiste, ponieważ tak jak wspomniałam powyżej, art. 23 kodeksu cywilnego wskazuje nam tylko przykłady. Dość powszechnym obecnie naruszeniem dobra osobistego jest publikowanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody lub rozpowszechnianie nieprawdziwych opinii/informacji o danej osobie, które ją dyskredytują i narażają na utratę zaufania publicznego.

Z orzecznictwa możemy się dowiedzieć m.in., że również więź z psem albo kult pamięci po osobie zmarłej jest również dobrem osobistym. Jednocześnie, zdaniem Sądu Najwyższego np. prawo do urlopu wypoczynkowego jak również prawo do sądu nie jest dobrem osobistym.

Naruszenie dobra osobistego

Nasze dobra osobiste wymienione powyżej mogą zostać w naszej ocenie naruszone. W jakich sytuacjach możemy uznać, że takie naruszenie miało miejsce? Należy przede wszystkim spojrzeć na daną sytuację jednostkowo, ponieważ możemy mówić o naruszeniu dóbr osobistych dopiero w sytuacji, gdy wszystkie działania, które zostały wymierzone w nasze dobro osobiste zawierają element bezprawności. Mówiąc inaczej – dana czynność musi sama w sobie być niezgodna z prawem czy zasadami współżycia społecznego. Jest to ważne z uwagi na fakt, że w niektórych przypadkach pewne zachowania mogą uderzać w nasze dobra osobiste, ale będą zasługiwać na prawne i społeczne usprawiedliwienie. Aby mówić o naruszeniu dobra osobistego, należy również daną sytuację ocenić obiektywnie, ponieważ bardzo często kwestia naruszenia dobra osobistego może być nadinterpretowana. Dlatego też ważne jest, żeby spojrzeć na daną sprawę okiem osoby postronnej.

Gdy zostały spełnione dwie powyższe przesłanki, możemy uznać, że doszło do naruszenia dobra osobistego. Jak zatem możemy nasze naruszone dobra ochronić?

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

W pierwszej kolejności należy osobę, która narusza nasze dobro osobiste wezwać do zaniechania takich działań lub do usunięcia skutków naruszeń jeśli takie miały miejsce. W szczególności można domagać się, ażeby sprawca naruszeń złożył oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub domagać się ustalenia jakiegoś stosunku prawnego. Jeśli nasze wezwanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to pozostaje wstąpienie na drogę sądową.

Pozew składamy do Sądu Okręgowego właściwego względem miejsca zamieszkania/ siedziby pozwanego. Powództwo można również wytoczyć przed sądem, w okręgu którego działał pozwany. Jednak z uwagi na fakt, iż obecnie naruszanie dóbr osobistych stwierdza się w większości przypadków w Internecie, to najwłaściwszym będzie wybór sądu właściwego dla miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego. W pozwie należy dokładnie wskazać kto dopuścił się naruszenia dóbr osobistych, kto w sprawie jest poszkodowanym, które dobra zostały naruszone i jakiego zadośćuczynienia żąda osoba składająca pozew (można również żądać od pozwanego wpłaty na cele społeczne). Jeśli przy naruszeniu dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, można również żądać naprawienia tej szkody na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego.

Wysokość zadośćuczynienia finalnie ustala sąd, biorąc pod uwagę takie czynniki jak m.in. charakter naruszenia, skala naruszenia, czas trwania, intensywność ujemnych przeżyć psychicznych spowodowanych naruszeniem dóbr osobistych, stopień winy osoby naruszającej dobra osobiste, cel, który zamierzała ona osiągnąć, podejmując działanie naruszające te dobra osobiste.

Postępowanie sądowe

Sprawy dotyczące naruszenia dóbr osobistych nie należą do łatwych, ponieważ wykazanie, że doszło do naruszenia dóbr osobistych, może budzić wiele wątpliwości i rzadko kiedy naruszenie jest jednoznaczne. To na powodzie spoczywa obowiązek zgromadzenia odpowiedniego materiału dowodowego na wykazanie naruszenia. Jednakże, to pozwany musi udowodnić, że jego działanie nie było niezgodne z prawem.

Czas trwania postępowania o naruszenie dóbr osobistych jest uzależniony od wielu czynników. Nie budzące wątpliwości sprawy, gdzie dowody są jednoznaczne i strony szybko dochodzą do porozumienia, mogą zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Z kolei skomplikowane sprawy, które wymagają przesłuchania wielu świadków, analizy dokumentów czy opinii biegłych, mogą trwać nawet kilka lat. Wiele również zależy od ilości spraw prowadzonych przez dany sąd.

Bardzo często strony wybierają negocjacje lub mediację w celu rozwiązania sporu poza sądem, do czego sam sąd często nakłania. Jednak jeśli takie działania mimo wszystko nie przyniosą porozumienia, to postępowanie sądowe zostaje wznowione.

Wskazuję, że treści przedstawione w artykule nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.

Autor: Izabella Oleksiak — aplikantka radcowska

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
LUDZIE Z MIASTA
LUDZIE Z MIASTA
3 miesięcy temu

NASZA MŁAWIANKA

Ciekawski
Ciekawski
4 miesięcy temu

Przydatne, dzięki

Tragedia w Gołotczyźnie. Kierowca mazdy zmarł na miejscu

0
Tragiczny wypadek w Gołotczyźnie w niedalekim powiecie ciechanowskim. 50-letni kierowca mazdy zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł na miejscu. Tragedia w Gołotczyźnie....

Dni Mławy 2024. Tłumy na stadionie

0
Takich tłumów na Dni Mławy dawno nie było. Podczas tegorocznej imprezy w święto naszego miasta — szczególnie w sobotę 13 lipca na stadionie —...

Publiczność gorąco oklaskiwała Warszawską Orkiestrę Sentymentalną

0
Warszawska Orkiestra Sentymentalna z powodzeniem wystąpiła w niedzielę w parku w Mławie. Licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała występ zespołu.  Publiczność gorąco oklaskiwała Warszawską Orkiestrę Sentymentalną Koncert...

Siedem trafień Jeziorskiego. Potencjał z wygraną

0
Piąta kolejka orlikowej Ligi Wiśniewo przyniosła dużą liczbę bramek. Absolutny rekord tegorocznej edycji zmagań pobili reprezentanci mławskiego Jokera. W starciu z Tronixem zaliczyli aż...
 • Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Wypoczywając nad wodą o tym warto pamiętać

1
Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł latem podczas upalnych dni. Jednak nie zawsze wystarczająco dbamy o bezpieczeństwo. Mławska przekazuje kilka prostych porad na temat...

W centrum Mławy najlepsze auta tuningowe z całej Polski

1
W centrum Mławy najlepsze auta tuningowe z całej Polski. The Event - Mławski Festival vol.5 - 2024 w sobotę 13 lipca na Starym Rynku...

Jarmark Wojciechowy i pokaz niezwykłych samochodów

7
Blisko 100 wystawców z różnych krańców Polski zaprezentowało się 13 lipca na ul. Kopernika w Mławie.   Jarmark Wojciechowy w momencie publikacji trwa na ulicy...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Mława miasto zabytkowe zaprezentowało oblicza miasta

0
Sporym zainteresowaniem w piątek 12 lipca cieszyła się wystawa plenerowa pt.: "Oblicza Mławy — zwierciadło czasu". Wernisaż wystawy zorganizowało w centrum miasta Stowarzyszenie Mława...

Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w parku

0
Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w niedzielę 14 lipca o godzinie 18.00 w Parku Miejskim w Mławie. Wstęp wolny.  Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w parku Koncert Warszawskiej...

Dni Mławy 2024 – to jeszcze przed nami

0
Dni Mławy 2024 - to jeszcze przed nami. Prezentujemy szczegółowy rozkład koncertów i wydarzeń towarzyszących w ramach Dni Mławy - FRIENDLY CITY FESTIVAL 2024.  13...

5 pomysłów na zorganizowanie dzieciom wakacyjnych zajęć w domu [SPONSOROWANE]

1
Wakacje to czas, kiedy dzieci mogą odpocząć od szkolnych obowiązków i spędzać więcej czasu na zabawie. Jednak nie zawsze jest możliwe, aby codziennie organizować...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx