wtorek, 23 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościPowstanie ośrodek zdrowia psychicznego małego dziecka?
- REKLAMA -
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

Powstanie ośrodek zdrowia psychicznego małego dziecka?

-

Na Mazowszu powstanie ośrodek zdrowia psychicznego małego dziecka? Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie będzie rozbudowane. Część nowego budynku zostanie w pełni dostosowana do diagnozowania i terapii niemowląt. Jest to szczególnie ważne, ponieważ szpital stara się o utworzenie ośrodka zdrowia psychicznego małego dziecka. To może być pierwsza taka placówka w Polsce. Samorząd Mazowsza na inwestycję przeznaczył prawie 188,5 mln zł.

- R E K L A M A -

 

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii obejmuje opieką dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami od substancji psychoaktywnych oraz wymagającymi rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurorehabilitacji w wieku od 0–18 lat. Posiada największą w województwie mazowieckim, jak również w Polsce, liczbę łóżek stacjonarnych (122) i dziennych (97) miejsc w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. Realizuje swoją działalność w kilku lokalizacjach, tj. w Warszawie, Zagórzu, Józefowie i Otwocku. Usługi medyczne świadczone są w oddziałach stacjonarnych, dziennych i w poradniach specjalistycznych. Już niebawem rozbudowana zostanie placówka w Józefowie.

image001

Nowy budynek będzie miał około 12 257 m2 powierzchni. Został zaprojektowany wokół trzech wewnętrznych patiów, które doświetlają jego wnętrze naturalnym światłem. Nowe przestrzenie zyskają oddział psychiatryczny dla dzieci oraz szkoła przyszpitalna. Oddzielne skrzydło zostanie przeznaczone dla niemowląt i ich rodziców. Przebudowę przejdzie również izba przyjęć.

Na parterze znajdą się: Oddział Rodzica z Dzieckiem (10 pokoi dla 10 pacjentów wraz z rodzicami), Psychiatryczny Oddział Dziecięcy (22 pokoje dla 44 pacjentów), część z gabinetami terapeutycznymi, kawiarnia z salą terapii zajęciowej, część administracyjna, kuchnia i kaplica.

Komfortowe, estetyczne pokoje zyska także przyszpitalna szkoła. Uczniowie będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej i sali teatralno-kinowej. Ma też powstać zaplecze edukacyjne.

W Polsce nie ma jeszcze miejsca specjalizującego się w diagnozowaniu i terapii niemowląt. Lukę mógłby wypełnić ośrodek w Józefowie.

Już teraz specjaliści z tego szpitala prowadzą psychoterapię dla rodziców i niemowląt do 12. miesiąca życia. Pacjenci są przyjmowani do Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Oddziału Dziennego Wieku Rozwojowego w Józefowie.

Kierownik oddziału psychiatrii dziecięcej w Józefowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży na Mazowszu dr n. med. Lidia Popek podkreśla, że szpital i kadra są doskonale przygotowani do prowadzenia takiej działalności na szeroką skalę. – Pomoc niemowlętom wymaga specyficznego podejścia i wiedzy, innego przygotowania merytorycznego. Od ponad trzech lat rozwijamy innowacyjny projekt psychiatrii i psychoterapii niemowląt, małych dzieci. Dążymy do tego, aby utworzyć ośrodek zdrowia psychicznego małego dziecka i rodziny. Ubiegaliśmy się i wciąż ubiegamy o sformalizowanie tej kwestii. O pomoc zwracaliśmy się zarówno do ministerstwa zdrowia, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia. Bez skutku. Negatywne odpowiedzi są dla nas zaskoczeniem, bo rzadko się zdarza, aby odrzucać precyzyjnie przygotowany projekt z zespołem gotowym do pracy.

 

W odpowiedzi na złożony do NFZ projekt stworzenia ośrodka szpital otrzymał rekomendację przystąpienia do konkursu. – Trudność polega na tym, że te malutkie dzieci musiałyby wejść w kolejkę wszystkich pacjentów i czekać na przyjęcie np. rok. Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niemowlę nie może tyle czekać. W pierwszym roku życia zmiany zachodzą tak szybko, że wymaga to natychmiastowej interwencji. Z tego powodu powstanie takiego ośrodka jest konieczne – dodaje dr n. med. Lidia Popek.

 

Taki ośrodek pozwoliłby na pomoc dzieciom już na wczesnym etapie życia. Dr n. med. Lidia Popek tłumaczy, że to, co się dzieje na najwcześniejszym etapie życia dziecka, nawet w okresie prenatalnym, wpływa na to, w jaki sposób rozwija się psychika człowieka i jak funkcjonuje on w przyszłości emocjonalnie, społecznie. – Coraz więcej uwagi poświęca się epigenetyce, znaczeniu traumy w czasie ciąży czy roli więzi i przywiązania. Bada się, czy istnieją jakieś uszkodzenia we wczesnym okresie rozwoju układu nerwowego, które wpływają na zaburzenia psychiczne w najmłodszym wieku.

 

W Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii pracuje 14 osób, które szkolą się w zakresie psychoterapii niemowląt. Zespół, który może zająć się szczegółową diagnozą, jest jednak większy. Wśród specjalistów są m.in. pediatrzy, neurolodzy dziecięcy, psycholodzy. – Niezrozumiałe jest dla nas to, dlaczego takie zasoby ludzkie i możliwości nie mogą znaleźć przełożenia na zorganizowanie specjalistycznego ośrodka. Jeśli interwencja psychologiczna, psychiatryczna zaczyna się na wczesnym etapie życia człowieka, to ekonomicznie to się dużo bardziej opłaca, bo zmniejsza się ryzyko zachorowania w późniejszym wieku – podsumowuje dr n. med. Lidia Popek.

Pomoc dla dzieci i rodziców

Rodzice niemowląt mogą znaleźć pomoc w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie przy ul. 3 Maja 127. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie pod nr 22 468 25 55 i elektronicznie: [email protected]. Sygnały, które mogą świadczyć o potrzebie psychoterapii, i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.centrumzagorze.pl.

Jak dodaje dr n. med. Lidia Popek, problem jest duży i złożony. – Większość rodziców zapewnia rusztowanie emocjonalne dla rozwoju swoich dzieci. Jest jednak też bardzo duża grupa rodziców, którzy nie są w stanie tego zrobić. Czynników i przyczyn jest wiele, np. rodzice sami mają trudną historię i problemy, matki borykają się z depresją okołoporodową. Takie rodzicielstwo stwarza poważne ryzyko nieprawidłowego rozwoju psychicznego niemowląt lub pojawienia się pierwszych zaburzeń psychicznych. Na świecie są opracowane różne metody terapeutyczne, które mają pomagać we wczesnym rodzicielstwie. Jedną z nich jest psychoanalityczna psychoterapia rodzic–niemowlę, którą w naszym centrum już stosujemy.

Specjaliści z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii są też założycielami Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt (Polish Association for Infant Mental Health – PAIMH). Powstało ono w październiku tego roku w trosce o zdrowie psychiczne niemowląt i małych dzieci. W swojej działalności koncentruje się na fundamentalnym dla stabilnego rozwoju społeczeństwa znaczeniu więzi w relacji rodzic–dziecko. Celem stowarzyszenia jest promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego niemowląt i małych dzieci, a także publikowanie osiągnięć naukowych w tej dziedzinie i szeroko pojęta edukacja.

Źródło: Mazovia

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Pietruś z hat-trickiem. Zmiany w Radzanowie

0
Ruszyły na dobre przygotowania naszych zespołów do rozgrywek piłkarskiej ligi okręgowej i A-klasy. Miniony weekend przyniósł solidną porcję spotkań kontrolnych. Najbardziej aktywni okazali się...

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...

Trzech graczy potwierdzonych. Zwycięski dwumecz

8
Do startu nowego sezonu w trzeciej lidze pozostało zaledwie kilkanaście dni. Dlatego przygotowania Mławianki nabrały rozpędu. Działacze potwierdzili do gry trzech nowych zawodników. Natomiast...

O czym pamiętać kompletując zestaw do nawadniania ogrodu? [SPONSOROWANE]

0
Kompletowanie zestawu do nawadniania ogrodu to kluczowy krok w zapewnieniu zdrowego i pięknego otoczenia wokół domu. Nawadnianie jest niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wakacje z Maxem i nie tylko. Harmonogram zajęć w Mławie

0
Wakacje z Maxem i nie tylko. Wakacyjny wypoczynek w mieście może być atrakcyjny. Poniżej harmonogram zajęć w Mławie na kolejny tydzień.   Kolejny tydzień wakacji w...

Poranki z bajką dla dzieci w Mławie

0
Na poranki z bajką mławskie dzieci (w wieku 5-8 lat) zapraszają, przedstawiciele Fundacji „Lepsze start”.  Podczas bajkowych spotkań najmłodsi poznają świat emocji, wyobraźni i...

Jaka będzie pogoda?

0
Upały dały się we znaki. Lato w pełni. Jaka będzie pogoda na najbliższe dni na Mazowszu? Czy nacieszymy się jeszcze latem?   IMGW zapowiada upalny początek...

W 1979 roku przez Mławę przeszedł barwny korowód

0
Dni Mławy za nami. 13 lipca 2024 roku — w 595 rocznicę — uczciliśmy nadanie naszemu miastu praw miejskich. Mławski oddział archiwum państwowego przypomniało...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx