Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzania w latach 2014-2017 pieniędzy przez niektóre firmy świadczące usługi telekomunikacyjne, telemedyczne oraz oferujące sprzedaż energii elektrycznej po korzystnych cenach.
Zarzuty usłyszało już kilkadziesiąt osób, a prokuratura wciąż otrzymuje informacje o kolejnych przypadkach zawierania oszukańczych umów, których ofiarami są głównie ludzie starsi. Nieuczciwe firmy nakłaniały nowych nabywców do faktycznej zmiany dostawcy prądu lub usług telekomunikacyjnych, poprzez podszywanie się pod dotychczasowych operatorów i wprowadzanie nabywców w błąd co do warunków zawieranych umów, a w przypadku próby wycofania się z nich żądanie wysokich kar umownych.
W oparciu o ustalenia procesowe ( prowadzone w odniesieniu do 7 firm) wynika, że mechanizmy działania poszczególnych podmiotów gospodarczych były bardzo podobne. Wszystkie współpracowały z agencjami zatrudniającymi akwizytorów, którzy często w nieuczciwy sposób – przekonując o niższych kosztach – nakłaniali głównie osoby starsze do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych lub dostawcy prądu. Akwizytorzy za skutecznie zawarte umowy otrzymywali określoną prowizję. Natomiast klienci w przypadku odstąpienia od umowy (po upływie 14 dni od podpisania umowy) zobowiązani byli do zapłaty kar umownych.
Na obecnym etapie śledztwa liczba ustalonych pokrzywdzonych wynosi niemal 5 tys. osób, ale szacunki wskazują, że może ich być nawet 30 tys. Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty oszustwa i podrabiania dokumentów 25 podejrzanym. Akta postępowania obejmują 751 tomów. Z uwagi na olbrzymią skalę działań podejmowanych przez nieuczciwe podmioty gospodarcze i bardzo szeroki zakres postępowania, czynności procesowe prowadzone są przez Zespół Śledczy składający się z czterech prokuratorów i czterech funkcjonariuszy Policji.
Postępowanie jest w toku, a wszystkie wpływające zgłoszenia od osób pokrzywdzonych są sukcesywnie włączane do prowadzonego postępowania.
Osoby, które zawarły umowy z nieuczciwymi firmami i czują się oszukane proszone są o zgłaszanie takich przypadków na adres :
Prokuratura Okręgowa w Płocku
Pl. Obrońców Warszawy 8
09- 402 Płock
lub telefonicznie: centrala 24/2674 wew. 560 lub 586 (sekretariat), wew.590 (prokurator), wew. 542 (asystenci).
Mój sąsiad podpisał taką umowę z firmą Novum… Wmówiono mu że pracują dla Energi i będzie miał teraz tańszy prąd i rachunek co miesiąc więc bedzie mu łatwej… na szczęście pochwalił się tym jeszcze tego samego dnia i zaraz napisałam dla niego wycofanie sie z umowy zgodnie z artykułem zawartym w umowie o rezygnacji w ciągu 14 dni i wysłaliśmy pismo na drugi dzien pocztą za potwierdzeniem nadania i odbioru na podany adres korespondencji… Minęło juz 3 lata od tego czasu i nie dostali odpowiedzi ani rachunku do zapłaty, wiec można chyba mniemać ze sprawa została pozytywnie załatwiona…