piątek, 24 maja 2024
naszamlawa.plWażnePodatki od mławskich nieruchomości w górę
- REKLAMA -
 • Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 250 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom na dużej 28-arowej działce, blisko centrum
  Dom na dużej 28-arowej działce, blisko centrum
  Cena: 750 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
  Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
  Cena: 3 672 000 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:

Podatki od mławskich nieruchomości w górę

-

Podatki od nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych w roku 2021 pójdą w górę. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Mławy na ostatniej sesji.

- R E K L A M A -

 

Jak tłumaczono podwyżki? O ile więcej będziemy płacić?

– Podatki od nieruchomości to stabilne źródło dochodów własnych budżetu gminy nakładania na samorząd ciągle to nowych zadań zwiększających wydatki powoduje konieczność szukania dochodu między innymi poprzez odpowiednie kształtowanie podatków i opłat lokalnych kontynuując wspieranie przedsiębiorczości i tworzenie korzystnych warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej proponuje się zwiększenie stawek kwotowych podatków od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o 3% natomiast podatek od nieruchomości niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o 5% za proponowane stawki podatku od nieruchomości są stawkami niższymi niż górne stawki dopuszczone przez ustawodawcę – informowała podczas sesji Justyna Aptewicz skarbnik miasta.

Rada przystała na propozycję przygotowaną przez pracowników urzędu miasta i rekomendowaną przez burmistrza.

Nawet minimalny wzrost stawek skutkuje znaczącym przyrostem (w naszej ocenie niemałych, jak dotąd) kosztów utrzymania mławskich nieruchomości – prywatnych domów, jak i budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

 

Szczegóły poniżej.

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 91 gr za 1 m2 powierzchni jest zwiększony w stosunku do stawki obowiązującej w 2020 r. o 3 grosze.

Podatek od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych to 4 zł 89 gr od 1 ha powierzchni. Zwiększenie to 23 gr.

Podatek od gruntów pozostałych w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Zaproponowana stawka to 50 gr za 1 m2 powierzchni – zwiększenie o 2 grosze. Ten podatek płacą m.in. właściciele prywatnych mławskich nieruchomości (grunty, na których stoją domy).

Podatek od gruntów objętych obszarem rewitalizacji położonych na terenach, na których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniowo usługową lub zabudowę o przeznaczeniu obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy. Jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynęły 4 lata, a w tym czasie nie zakończono budowy (zgodnie z przepisami prawa budowlanego), zaproponowana stawka to 3 zł 21 gr od m2 powierzchni. Jest to stawka większa od aktualnie obowiązującej o 15 gr.

Podatek od nieruchomości od budynków lub ich części mieszkalnych – zaproponowano nową stawkę 81 gr za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W stosunku do stawki aktualnie obowiązującej to wzrost o 4 gr.

Podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych, lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej zaproponowała stawka to kwota 22 zł i 66 gr m2 powierzchni użytkowej. Zwiększenie w stosunku do aktualnie obowiązującej stawki to 66 gr na metrze kwadratowym.

Podatek od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym. Zaproponowana stawka to 11 zł i 43 gr m2 powierzchni użytkowej. To zwiększenie o 5 gr w stosunku do obowiązującej stawki.

Podatek od części budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej zajętych przez podmioty udzielające udzielających świadczeń). Nowa stawka to 4 zł 98 gr m2 powierzchni użytkowej. Wzrost o 24 grosze.

Podatek od nieruchomości od budynków lub ich części pozostałych w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Nowa stawka to 8 zł i 22 gr m2 powierzchni użytkowej co daje wzrost do aktualnie obowiązującej stawki o 39 gr.

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Mir K.O.
Mir K.O.
3 lat temu

Co za ludzie tu się wypowiadają. Taki Mirosław, zero znajomości zasad interpunkcji czy składni. Pisze jak jakiś menelik spod wiejskiego sklepu „kłamiesz pan” itp. A co gorsze mam obawy i podejrzenia, że to może być któryś z radnych. Boże miej w opiece Mławę.

Mirosław
Mirosław
3 lat temu

ile radni pobierają diety ? Napisałeś pan ze ponad 2 tys , kłamiesz pan , bo maja różnie i po 1200złNo nie ładnie tak kłamać

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  Mirosław
3 lat temu

Chodzi mi o radnych miasta Cześku. Pobierają oni od 1950 do 2100 zl diety. Chcesz to sobie sprawdź jak nie wierzysz. Przewodniczący rady to ma coś ponad 2100. Tyle to nawet ludzie w LG nie zarabiają. I za co to? Za przyklepywanie wszystkiego przystojniakowi?

Z okm
Z okm
3 lat temu

Przez rządy pis wszystkie samorządy podnoszą podatki bo nie mają już pieniędzy

Mirosław
Mirosław
3 lat temu

Panie Mirko , kłamiesz pan w żywe oczy, jak się cos pisze , to wypadałoby najpierw sprawdzic

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  Mirosław
3 lat temu

Jak się komuś zarzuca kłamstwo to wypadałoby napisać najpierw, w którym miejscu jest te rzekome kłamstwo. Tak bym mógł się do tego odnieść.
PS.
Pozdrów swojego przystojnego burmistrza

dominik
dominik
3 lat temu

w kturym roku były pobudowane 2 bloki na lelewela

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Droga redakcjo. Proszę o zbadanie wysokości podatku od garaży wolnostojących. Za niewielki miejce postojowe w garazu wielostanowiskowym podatek jest znacznie wyższy od podatku za mieszkanie. Czym garaż wolnostojący różni się od garażu przylegającego do budynku mieszkalnego.

Ostatnia edycja 3 lat temu przez Mieszkaniec
Kaziulek
Kaziulek
3 lat temu

Ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie

Mieszkanka
Mieszkanka
3 lat temu

Jak zwykle bunio ustalił stawki podatku nie wiadomo z kim błazenada przyklepała

Mir K.O.
Mir K.O.
3 lat temu

To jest zwykła grabież. W czasach kiedy jest kryzys i ludzie masowo tracą pracę ten [WYMODEROWANO]tylko podnosi podatki/opłaty. Najłatwiej jest zabrać (ukraść). A ta pożal się Boże rada? Wszystko przyklepują. Ludzie pamiętajcie o nich przy kolejnych wyborach, gdy będą się do was pięknie uśmiechali żebrząc o podpisy/głosy. Już dawno powinno pogonić się to towarzystwo wzajemnej adoracji. Wielcy radni, a raczej bezradni, za udział w jednej sesji miesięcznie, albo i nie, pobierają ponad 2 tys. zł. miesięcznie i śmieją się nam w twarz.

zzzz
zzzz
Odpowiedź do  Mir K.O.
3 lat temu

a DIETY rada bedze otrzymywać jeszcze więcej. minimalne wynagrodzenie w góre to i diety radnych tez chyba w góre. skąd na to brać.

Sukcesy mławskich kickbokserów. Do Suszu po medale

0
W Suszu, malowniczym mieście na Mazurach odbyła się tegoroczna edycja Pucharu Polski kadetów starszych i młodszych w formule kick-light. Na starcie prestiżowej imprezy stanęli...

Mławianka Maja Góralczyk nagrodzona na Design Festival

0
Mławianka Maja Góralczyk nagrodzona w 18. edycji Łódź Design Festival, który odbywa się w dniach 21–26 maja 2024. Projektantka otrzymała nagrodę Interprint Award oraz...
pociąg na peronie

Zmiana organizacji ruchu pociągów

0
Dojeżdżający do Warszawy powinni wiedzieć o zmianach organizacji ruchu pociągów w dniach od 3 do 8 czerwca 2024 r. w obrębie stacji Warszawa Zachodnia....

Mazowsze zaprasza do lasu i parku [SPONSOROWANE]

0
Na naszym niezwykle różnorodnym Mazowszu jest wiele atrakcji, z których można skorzystać w okresie wiosenno-letnim. Rowerzystów, pieszych, miłośników wędrówek i amatorów aktywnego wypoczynku zachwycą...
 • Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
  Teren 3,1929 ha w dzielnicy przemysłowej Ciechanowa
  Cena: 3 672 000 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:

Kredyt we frankach — jak odzyskać pieniądze? [SPONSOROWANE]

0
Dziś frankowicze mierzą się z trudnym wyzwaniem związanym z koniecznością uiszczania znacznie wyższych rat kredytu niż na początku spłaty. Wzrost kursu franka szwajcarskiego sprawił,...

Ciężarówka zderzyła się z motocyklem

0
39-letni motocyklista, z obrażeniami ciała trafił do szpitala w Mławie, po tym jak ciężarówka zderzyła się z motocyklem na drodze Podkrajewo — Wiśniewo....

W ten sposób stracił z konta prawie 28 tysięcy złotych

1
Rzekomy konsultant poinformował telefonicznie o zagrożeniu środków na koncie i w celu uniknięcia kradzieży właściciel powinien wdrożyć procedurę zabezpieczenia środków. Oczywiście „konsultant” zaoferował pomoc....
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Triumf Krzykowskiego w Grand Prix. Pogorzelski wicemistrzem

0
Dobiegła końca tegoroczna edycja Grand Prix w tenisie stołowym o puchar dyrektora Mławskiej Hali Sportowej. Główne trofeum zgarnął po raz pierwszy w historii imprezy...

Stracił auto kupione tego samego dnia

0
Kilka razy w ciągu tygodnia, mławscy policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierujących lub kierowców, lekceważących sądowe zakazy. Za przestępstwa te grożą wysokie grzywny, utrata pojazdu...

Drugi walkower dla rezerw. Degradacja Żaka

0
Po raz drugi w sezonie reprezentantom drugiej ekipy Mławianki nie dane było wybiec na boisko. Na wyprawę do Mławy nie zdecydowali się futboliści z...

Dzień Dziecka w Mławie

1
Mławski park w centrum miasta zamieni się w centrum rozrywki z okazji Dnia Dziecka już w najbliższą niedzielę 2 czerwca 2024 r. Na dzieci...
- REKLAMA -
12
0
Przejdź do komentarzyx