Trwa wymiana sieci średniego napięcia energii elektrycznej. W ciągu najbliższych siedmiu lat pod ziemię ma trafić niemal jedna trzecia wiszących na słupach kabli energetycznych.
Pod ziemię ma trafić jedna trzecia kabli energetycznych
Prace prowadzi PGE Dystrybucja, realizując Program Kablowania sieci średniego napięcia, czyli przenoszenia pod ziemię.
Na obszarze działania obejmującego wschodnią część polski oraz znaczną część województwa mazowieckiego i łódzkiego jest 380 tys. km linii energetycznych, w tym 115 tys. km linii średniego napięcia dostarczają one prąd do 5,6 mln odbiorców. Modernizacja jest niezbędna, bowiem wzrosło zarówno zapotrzebowanie na prąd, jak i powstają nowe rozproszone źródła energii odnawialnej.
Przeniesienie linii przesyłowych pod ziemię znacząco powinno zmniejszyć ilość przerw w dostawie prądu z powodu awarii szczególnie tych spowodowanych przez silne wiatry burze, szadź czy inne czynniki atmosferyczne albo przewracające się drzewa.
To również obniży koszty ich usuwania, które i tak płacą odbiorcy. Do tych prac wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, dzięki którym kabel układany jest bez kopania rowów.
Stosowana jest bardzo ekonomiczna metoda płużenia, gdzie ciągnięty z siłą 180 ton odpowiednio skonstruowany lemiesz pługa odpowiada za układanie kabla. To umożliwia ułożenie nawet 5 km kabla w ciągu doby, do tego trzeba dołożyć czas na prace przygotowawcze, co daje w sumie ok. 4 dni, zamiast 21 metodą tradycyjną.
Na naszym terenie działa Energa
Szanowni Państwo skoro piszecie sieciach „Trwa wymiana sieci średniego napięcia energii elektrycznej” nie pokazujcie zdjęcia linii o wyższym napięciu 110 kV
pozdrawiam