niedziela, 18 lutego 2024
naszamlawa.plWiadomościPłaskostopie poprzeczne - czym jest, przyczyny i sposoby leczenia
- REKLAMA -
 • Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Cena: 130 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 6400 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 6400 m2
  Cena: 210 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Kompleks działek budowlanych 1000m2 - 1534m2
  Kompleks działek budowlanych 1000m2 - 1534m2
  Cena: 130 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w urokliwej otulinie lasu, działka 2041 m2
  Dom w urokliwej otulinie lasu, działka 2041 m2
  Cena: 480 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Cena: 199 420 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…

Płaskostopie poprzeczne – czym jest, przyczyny i sposoby leczenia

Artykuł sponsorowany

-

Płaskostopie poprzeczne to schorzenie dotykające wielu osób, które często nie są go nawet świadome. Jest to o tyle szkodliwe, że odkładanie w czasie wdrożenia właściwego leczenia prowadzi do pogłębiania dolegliwości. Wada może powodować dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Czym jest płaskostopie poprzeczne? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak przebiega leczenie?

- R E K L A M A -

Czym jest płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne to zaburzenie zlokalizowane w obrębie stopy, polegające na dotykaniu podłoża przodostopiem, a dokładniej powierzchnią II i III głowy kości śródstopia.

Co ciekawe, nie jest klasyfikowane jako choroba, a raczej określony typ budowy stopy, który może wiązać się z występowaniem u pacjenta bólu i zaburzeń postawy.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

W warunkach fizjologicznych stopa podpiera się na I i  V kości śródstopia oraz na pięcie, a łuk poprzeczny jest położony, jest pomiędzy głowami kości klinowatych i kości śródstopia, oraz kością sześcienną.  Do zaburzeń w obrębie wzajemnego ułożenia tych struktur, a zatem i upośledzenia amortyzacji oraz stabilnego podparcia  dochodzi na skutek przyczyn, które można podzielić na wrodzone i nabyte. Do tych pierwszych zalicza się:

 • nadwagę lub otyłość- nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie, osłabiając struktury stopy,
 • noszenie butów na wysokim obcasie z wąskim czubkiem;
 • urazy
 • zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów), menopauza, ciąża;
 • przykurcz mięśnia brzuchatego łydki.

Przyczyny wrodzone są związane z osłabieniem funkcji więzadeł, mięśni i torebek stawowych. Z tego powodu wrodzone płaskostopie poprzeczne często związane jest z uogólnioną wiotkością stawową – wszystkie stawy mają większy zakres ruchomości niż u większości ludzi. Mimo że wiotkość stawowa nie jest chorobą, może prowadzić do różnych deformacji w obrębie układu kostno-mięśniowego.

Płaskostopie poprzeczne a metatarsalgia Mortona

Poruszając temat płaskostopia poprzecznego, trudno nie wspomnieć o metatarsalgii Mortona, czyli o nerwiaku międzyśródstopnym, który bardzo często występuje przy okazji tego rodzaju nieprawidłowości położenia łuku stopy. Ucisk wywołuje stan zapalny, który prowokuje powstawanie guza, co skutkuje zmianami biomechaniki stopy. Innymi patologiami zlokalizowanymi w obrębie stopy, które również bardzo często towarzyszą płaskostopiu poprzecznemu, są: haluksy, paluchy sztywne, palce młotkowate i zwichnięcia stawów śródstopno palcowych.

Jakie są objawy płaskostopia poprzecznego?

Chociaż płaskostopie poprzeczne może długo pozostać bezobjawowe, to w niektórych przypadkach, da się je wykryć na stosunkowo wczesnym etapie, jakim jest pojawienie się odcisków na skórze położonej nad I i III kością śródstopia. Poza odciskami pacjenci dotknięci tym schorzeniem skarżą się na ból, doskwierający zwłaszcza w czasie chodu.  Im szybciej pacjent skonsultuje się z ortopedą, tym większe szanse na zahamowanie postępu choroby.

Zachowawcze metody leczenia płaskostopia poprzecznego

Leczenie płaskostopia poprzecznego może mieć charakter zachowawczy, wtedy istotne jest zwalczanie dolegliwości, czy to poprzez usunięcie odcisków, czy regularne ćwiczenia.

Kluczowe dla odzyskania sprawności są aktywności, polegające na podnoszeniu stopami, woreczków wypełnionych piaskiem lub grochem. Zamiast woreczka można podnosić także wąskie przedmioty, takie jak: ołówki i długopisy. Specjaliści polecają także chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp po wyznaczonej linii. Wszystko po to, by wzmocnić mięśnie stóp oraz rozciągnąć mięsień brzuchaty łydki.

Ćwiczenia warto połączyć z zabiegami przeciwzapalnymi, takimi jak jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym czy naświetlanie laserem. Niezwykle pomocne okazuje się także noszenie wkładek ortopedycznych, z wybrzuszeniem zwanym pelotą metatarsalną, najlepiej, gdy są one dobrane przez specjalistę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną płaskostopia poprzecznego jest przykurcz ścięgna Achillesa, można zastosować ortezę, albo ćwiczenia niwelujące przykurcz. Zabiegi chirurgiczne są wykonywane po to, aby usunąć haluksy, albo zoperować kości stopy, tak aby przywrócone zostało jej prawidłowe wysklepienie.

Operacje płaskostopia poprzecznego

O tym, czy konieczne jest przeprowadzenie operacji, decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Zwykle ma to miejsce, wtedy gdy metody leczenia zachowawczego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W czasie jednego zabiegu można skorygować nie tylko płaskostopie poprzeczne, ale i inne deformacje, np. paluch sztywny, palce młotkowate, nerwiak Mortona czy paluch koślawy. Operacyjne metody leczenia płaskostopia poprzecznego dzieli się na klasyczne i małoinwazyjne.

Więcej o operacji pod adresem: https://cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-stopy/operacje-plaskostopia-poprzecznego/

Podczas zabiegu dąży się do wyrównania nacisków w szczytowej części stopy, przywrócenia kontaktu I głowy kości śródstopia z podłożem, co odciąża inne kości i zapobiega tworzeniu się odcisków. Jeżeli  I kość śródstopia okaże się zbyt krótka inne (środkowe) kości śródstopia, mogą zostać skrócone. Do procedur skracających kości śródstopia, należą:

 • osteotomia Weila- celem zabiegu jest zmniejszenie mechanicznego nacisku głowy II kości śródstopia na podłoże. Efekt ten uzyskuje się poprzez przesunięcie odłamu dalszego kości ku przyczepowi. Osteotomia Weila pozwala na dekompresję II stawu śródstopno palcowego, które w wielu przypadkach jest konieczne do efektywnej korekcji palca młotkowatego;
 • osteotomia BRT-  przeprowadza się ją w celu obniżenia tylko jednej kości śródstopia, korekcję wykonuje się w części proksymalnej kości śródstopia. Operator dokonuje cięcia, po to by po zbliżeniu odłamów kostnych głowa danej kości śródstopia mogła zostać uniesiona;
 • osteotomia DMMO- ten przezskórny zabieg polega na wykonaniu cięcia o wielkości 2 do 3 mm i wprowadzeniu specjalnego frezu, a później przecięciu kości. Dzięki tak niewielkiemu cięciu, blizny na skórze pozostają prawie niewidoczne. Kąt cięcia dobiera się tak, by nacisk na kości pozostawał odpowiednio rozłożony.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Ślub lub chrzest mogą być nieważne z jednego powodu

0
Nawet sakramenty święte mogą być nieważne. Wszystko przez sposób ich udzielenia, niezgodny z ustalonym rytuałem. Chodzi o zmianę formuły.    Ślub lub chrzest mogą być nieważne...

Legenda o Mławie i koncert zespołu Zeppelinians

0
Przed nami wiele emocjonujących wydarzeń w mieście. Na pewno warto wziąć udział w wieczorze autorskim Joanny Rodowicz — promującym nową publikację pt. "Legenda o...

39-letni obywatel Azerbejdżanu postrzelił się z broni palnej

0
Mławska policja przekazuje zaktualizowaną informację o zdarzeniu z piątku, dotyczącą użycia broni. Okazało się, że 39-letni obywatel Azerbejdżanu postrzelił się z broni palnej. W...

Pocisk artyleryjski na żwirowni

0
Pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej znaleziono 15 lutego w Ciechanowie na ul. Tysiąclecia. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, miejsce znalezienia niewybuchu...
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Cena: 199 420 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Cena: 130 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…

Michał Nowakowski prezesem TPZM

3
Jedna z najstarszych organizacji pożytku publicznego w mieście - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej - wybrała nowy zarząd. Prezesem jednogłośnie wybrano Michała Nowakowskiego, który zastąpił...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z OSTATNIEJ CHWILI. Strzał na mławskim osiedlu [AKTUALIZACJA]

1
40-letni obcokrajowiec ranny po zdarzeniu z bronią, do którego doszło dziś na mławskim osiedlu. Mężczyzna z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala. Mławska policja...

Mistrz bez porażki. Gołębiewski w koronie

0
Za nami ostatnia kolejka tegorocznej edycji Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. Świeżo upieczony mistrz kończy zmagania bez żadnej porażki na koncie. Na drugim miejscu finiszuje...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Nowy rozkład jazdy, zmiana tras pociągów

0
Dojeżdżających do pracy oraz innych podróżujących koleją na pewno zainteresuje wiadomość, że od 10 marca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy pociągów. Będzie obowiązywała do...

Pieniądze na przydomowe elektrownie

0
Dla tych, którzy planują postawić swoje przydomowe elektrownie, przeznaczono 400 mln zł. W ramach programu Moja Elektrownia Wiatrowa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki...

Czy warto kupować produkty ekologiczne dla firmy? [SPONSOROWANE]

0
Woda to nieodłączny element spotkań biznesowych, szkoleń i konferencji, dlatego nie powinno jej zabraknąć w żadnej firmie. Woda w szklanych butelkach nie tylko estetycznie...

Rola innowacyjnych podejść producentów węży hydraulicznych [SPONSOROWANE]

0
Rola producentów węży hydraulicznych staje się kluczowym elementem w dążeniu do doskonałości w dziedzinie hydrauliki siłowej. Nowoczesne technologie i innowacyjne podejścia producentów odgrywają istotną...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx