czwartek, 23 marca 2023
naszamlawa.plWiadomościPłaskostopie poprzeczne - czym jest, przyczyny i sposoby leczenia
- REKLAMA -
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 495 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Cena: 780 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Teren 8,6491 ha - pod produkcję i usługi uciążliwe
  Teren 8,6491 ha - pod produkcję i usługi uciążliwe
  Cena: 9 500 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Działka z mpzp pod zabudowę mieszk. jednorodzinną
  Działka z mpzp pod zabudowę mieszk. jednorodzinną
  Cena: 195 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Chcesz Sprzedać Dom lub Mieszkanie?
  Chcesz Sprzedać Dom lub Mieszkanie?
  Cena: 250 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Cena: 317 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka budowlana 1230 m2 w obrębie Parcele Łomskie
  Działka budowlana 1230 m2 w obrębie Parcele Łomskie
  Cena: 139 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Płaskostopie poprzeczne – czym jest, przyczyny i sposoby leczenia

Artykuł sponsorowany

-

Płaskostopie poprzeczne to schorzenie dotykające wielu osób, które często nie są go nawet świadome. Jest to o tyle szkodliwe, że odkładanie w czasie wdrożenia właściwego leczenia prowadzi do pogłębiania dolegliwości. Wada może powodować dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Czym jest płaskostopie poprzeczne? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak przebiega leczenie?

Czym jest płaskostopie poprzeczne?

- R E K L A M A -

Płaskostopie poprzeczne to zaburzenie zlokalizowane w obrębie stopy, polegające na dotykaniu podłoża przodostopiem, a dokładniej powierzchnią II i III głowy kości śródstopia.

Co ciekawe, nie jest klasyfikowane jako choroba, a raczej określony typ budowy stopy, który może wiązać się z występowaniem u pacjenta bólu i zaburzeń postawy.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

W warunkach fizjologicznych stopa podpiera się na I i  V kości śródstopia oraz na pięcie, a łuk poprzeczny jest położony, jest pomiędzy głowami kości klinowatych i kości śródstopia, oraz kością sześcienną.  Do zaburzeń w obrębie wzajemnego ułożenia tych struktur, a zatem i upośledzenia amortyzacji oraz stabilnego podparcia  dochodzi na skutek przyczyn, które można podzielić na wrodzone i nabyte. Do tych pierwszych zalicza się:

 • nadwagę lub otyłość- nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie, osłabiając struktury stopy,
 • noszenie butów na wysokim obcasie z wąskim czubkiem;
 • urazy
 • zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów), menopauza, ciąża;
 • przykurcz mięśnia brzuchatego łydki.

Przyczyny wrodzone są związane z osłabieniem funkcji więzadeł, mięśni i torebek stawowych. Z tego powodu wrodzone płaskostopie poprzeczne często związane jest z uogólnioną wiotkością stawową – wszystkie stawy mają większy zakres ruchomości niż u większości ludzi. Mimo że wiotkość stawowa nie jest chorobą, może prowadzić do różnych deformacji w obrębie układu kostno-mięśniowego.

Płaskostopie poprzeczne a metatarsalgia Mortona

Poruszając temat płaskostopia poprzecznego, trudno nie wspomnieć o metatarsalgii Mortona, czyli o nerwiaku międzyśródstopnym, który bardzo często występuje przy okazji tego rodzaju nieprawidłowości położenia łuku stopy. Ucisk wywołuje stan zapalny, który prowokuje powstawanie guza, co skutkuje zmianami biomechaniki stopy. Innymi patologiami zlokalizowanymi w obrębie stopy, które również bardzo często towarzyszą płaskostopiu poprzecznemu, są: haluksy, paluchy sztywne, palce młotkowate i zwichnięcia stawów śródstopno palcowych.

Jakie są objawy płaskostopia poprzecznego?

Chociaż płaskostopie poprzeczne może długo pozostać bezobjawowe, to w niektórych przypadkach, da się je wykryć na stosunkowo wczesnym etapie, jakim jest pojawienie się odcisków na skórze położonej nad I i III kością śródstopia. Poza odciskami pacjenci dotknięci tym schorzeniem skarżą się na ból, doskwierający zwłaszcza w czasie chodu.  Im szybciej pacjent skonsultuje się z ortopedą, tym większe szanse na zahamowanie postępu choroby.

Zachowawcze metody leczenia płaskostopia poprzecznego

Leczenie płaskostopia poprzecznego może mieć charakter zachowawczy, wtedy istotne jest zwalczanie dolegliwości, czy to poprzez usunięcie odcisków, czy regularne ćwiczenia.

Kluczowe dla odzyskania sprawności są aktywności, polegające na podnoszeniu stopami, woreczków wypełnionych piaskiem lub grochem. Zamiast woreczka można podnosić także wąskie przedmioty, takie jak: ołówki i długopisy. Specjaliści polecają także chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp po wyznaczonej linii. Wszystko po to, by wzmocnić mięśnie stóp oraz rozciągnąć mięsień brzuchaty łydki.

Ćwiczenia warto połączyć z zabiegami przeciwzapalnymi, takimi jak jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym czy naświetlanie laserem. Niezwykle pomocne okazuje się także noszenie wkładek ortopedycznych, z wybrzuszeniem zwanym pelotą metatarsalną, najlepiej, gdy są one dobrane przez specjalistę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną płaskostopia poprzecznego jest przykurcz ścięgna Achillesa, można zastosować ortezę, albo ćwiczenia niwelujące przykurcz. Zabiegi chirurgiczne są wykonywane po to, aby usunąć haluksy, albo zoperować kości stopy, tak aby przywrócone zostało jej prawidłowe wysklepienie.

Operacje płaskostopia poprzecznego

O tym, czy konieczne jest przeprowadzenie operacji, decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Zwykle ma to miejsce, wtedy gdy metody leczenia zachowawczego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W czasie jednego zabiegu można skorygować nie tylko płaskostopie poprzeczne, ale i inne deformacje, np. paluch sztywny, palce młotkowate, nerwiak Mortona czy paluch koślawy. Operacyjne metody leczenia płaskostopia poprzecznego dzieli się na klasyczne i małoinwazyjne.

Więcej o operacji pod adresem: https://cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-stopy/operacje-plaskostopia-poprzecznego/

Podczas zabiegu dąży się do wyrównania nacisków w szczytowej części stopy, przywrócenia kontaktu I głowy kości śródstopia z podłożem, co odciąża inne kości i zapobiega tworzeniu się odcisków. Jeżeli  I kość śródstopia okaże się zbyt krótka inne (środkowe) kości śródstopia, mogą zostać skrócone. Do procedur skracających kości śródstopia, należą:

 • osteotomia Weila- celem zabiegu jest zmniejszenie mechanicznego nacisku głowy II kości śródstopia na podłoże. Efekt ten uzyskuje się poprzez przesunięcie odłamu dalszego kości ku przyczepowi. Osteotomia Weila pozwala na dekompresję II stawu śródstopno palcowego, które w wielu przypadkach jest konieczne do efektywnej korekcji palca młotkowatego;
 • osteotomia BRT-  przeprowadza się ją w celu obniżenia tylko jednej kości śródstopia, korekcję wykonuje się w części proksymalnej kości śródstopia. Operator dokonuje cięcia, po to by po zbliżeniu odłamów kostnych głowa danej kości śródstopia mogła zostać uniesiona;
 • osteotomia DMMO- ten przezskórny zabieg polega na wykonaniu cięcia o wielkości 2 do 3 mm i wprowadzeniu specjalnego frezu, a później przecięciu kości. Dzięki tak niewielkiemu cięciu, blizny na skórze pozostają prawie niewidoczne. Kąt cięcia dobiera się tak, by nacisk na kości pozostawał odpowiednio rozłożony.
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Ludzie na finale WOŚP w Mławie

WOŚP Mława. Ostateczne rozliczenie

0
217 tysięcy 448,02 zł — to kwota, jaką zebrano w Mławie podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mławski sztab otrzymał informację z fundacji.  WOŚP...

Mistrzostwo Mazowsza dla Oldboyów. Imperator górą

0
Za nami kolejna edycja piłkarskiego Joker Cup. Organizatorzy podzielili zmagania na dwie grupy wiekowe. Najpierw rywalizowali młodzi zawodnicy w turnieju tzw. dzikich drużyn. Natomiast...
ludzie przed kopcem Kościuszki

Mieszkańcy uczczą 229. rocznicę Powstania Kościuszkowskiego

0
Przy kopcu Kościuszki w Mławie w piątek 24 marca o godz. 12:00 mieszkańcy uczczą 229. rocznicę ogłoszenia aktu Powstania Kościuszkowskiego i oddadzą hołd bohaterom...
Obrazy nitką malowane

Obrazy nitką malowane

0
Mławska Galeria „13” zaprasza w piątek 24 marca na wernisaż wystawy pt. „Tańcowała igła z nitką”, gdzie zobaczyć będzie można prace wykonane haftem krzyżykowym...
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Cena: 780 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Skutki zderzenia z łosiem [ZDJĘCIA]

0
Łoś wbiegł na jezdnię, prosto pod samochód. Uderzenie było tak silne, że osobówka wjechała na przeciwległy pas ruchu, a następnie do rowu. Kierowca z...
Wypadek na Warszawskiej

Karambol na Warszawskiej. Nowe ustalenia

5
Zderzenie 4 pojazdów, 3 osoby w szpitalu — to skutki karambolu na ulicy Warszawskiej w Mławie. O zdarzeniu informowaliśmy TUTAJ. Policja przekazuje nowe ustalenia.  Karambol...
Szambiarka

Skontrolują mieszkańców

7
Mławski ratusz zapowiada kontrole mieszkańców posiadających szamba na ścieki lub przydomowe oczyszczalnie. Chodzi o sposób pozbywania się nieczystości. Uwaga! Teraz nie wystarczy rachunek. Kontrolujący...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Agaszewska i Adamski multimedalistami. Druga runda ligi

0
Na hali stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego rozegrano drugą w tym roku rundę Warszawskiej Ligi Biegowej. Na starcie nie zabrakło młodych reprezentantów mławskiego Zawkrza. Trener...

Droga do LG. Uwaga na utrudnienia

0
Kierowcy, uważajcie na ulicy Nowej w Mławie. Na drodze prowadzącej m.in. do LG mogą wystąpić tam utrudnienia w ruchu w związku z pracami drogowymi,...
Warszawska kolizja

Uwaga na Warszawskiej [ZDJĘCIA] AKTUALIZACJA 

1
Uwaga na Warszawskiej w Mławie! Czytelnicy informują o kolizji kilku samochodów i utrudnieniach w ruchu. AKTUALIZACJA    Dziś około godziny 9 rano na ulicy Warszawskiej prawdopodobnie...
Strażacy gaszą pożar

Wielki pożar hali warsztatowej koło Mławy [ZDJĘCIA]

2
Strażacy gasili pożar hali warsztatowej w miejscowości Łomia niedaleko Mławy. Do pożaru doszło 20 marca około godziny 20:37 (zgłoszenie).  Wielki pożar hali warsztatowej koło Mławy Chodzi...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx