W Polsce ponad 3 miliony osób ma cukrzycę — czym tak naprawdę jest ta choroba? Jak można rozpoznać jej objawy, aby móc w odpowiednim czasie podjąć właściwe działania? W tym artykule znajdziesz najważniejsze odpowiedzi dotyczące tego podstępnego schorzenia.
Cukrzyca – kilka słów o tej podstępnej chorobie
W ostatnich latach drastycznie wzrasta ilość zachorowań na cukrzycę — zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego typu. Jest to podwyższony, stale utrzymujący się poziom glukozy we krwi, nazywany hiperglikemią. Spowodowana jest zaburzonym wydzielaniem lub działaniem insuliny — hormonu peptydowego, produkowanego przez komórki beta trzustki, skupione na tzw. wyspach Langerhansa.
Co wpływa na wzrost zachorowalności?
Wzrost zachorowalności na cukrzycę w ostatnich latach spowodowany jest wieloma czynnikami środowiskowymi, m.in. coraz większą ilością przetworzonej żywności dostępnej dla społeczeństwa czy popularnymi fast foodami, których wybór ciągle się powiększa. Do rozwoju tej choroby przyczynia się również otyłość ujawniająca się u coraz większej ilości osób. Na pojawienie się cukrzycy wpływ mogą mieć również predyspozycje genetyczne, stąd w wielu gabinetach lekarskich specjaliści przeprowadzają wywiad na temat rodziny.
Pierwsze oznaki cukrzycy u kobiet, które większość z nas ignoruje
Objawy cukrzycy, czyli na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Do pierwszych, charakterystycznych objawów należą między innymi:
- polidypsja, czyli nadmierne pragnienie,
- poliuria, zwana inaczej wielomoczem, objawiająca się częstym oddawaniem moczu (objaw ten może być uciążliwy w nocy i zaburzać sen, ponieważ nieleczeni pacjenci budzą się z potrzebą mikcji),
- moczenie nocne,
- ogólne osłabienie,
- silne zmęczenie (chory nadprzeciętnie długo śpi, w ciągu dnia zdarzają się częste drzemki),
- sucha skóra spowodowana odwodnieniem (w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wysuszenia błon śluzowych),
- zakażenia układu moczowo-płciowego,
- nienaturalne widzenie, odbierany obraz staje się rozmazany,
- nagła, drastyczna utrata masy ciała,
- trudności z koncentracją i rozdrażnienie.
Zakażenia układu moczowo-płciowego mają głównie podłoże grzybicze, a z powodu różnic anatomicznych częściej występują u kobiet. Ich powiązanie z cukrzycą wynika z faktu obecności glukozy w moczu oraz upośledzenia działania układu odpornościowego. Te dwa czynniki sprzyjają namnażaniu się niepożądanych drobnoustrojów.
Pierwsze objawy cukrzycy są niejednoznaczne, dlatego często są pomijane. Większość kobiet tłumaczy stan przedcukrzycowy przewlekłym zmęczeniem organizmu, zbyt dużym stresem czy wysiłkiem. Niektóre oznaki są również mylone z przeziębieniem lub inną chorobą. Ich lekceważenie może mieć ciężkie skutki, więc w momencie pojawiania się kilku z nich wskazana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Cukrzyca ciążowa – co warto wiedzieć?
Oprócz klasycznego podziału na cukrzycę typu pierwszego i drugiego wyróżniamy również cukrzycę ciążową. Pojawia się ona tylko u kobiet, które przed ciążą nie chorowały na cukrzycę. Wywołują ją żeńskie hormony, takie jak estrogen, prolaktyna czy progesteron. Do końca nie wiadomo, dlaczego objawia się ona tylko u niektórych kobiet, lecz podejrzewa się uwarunkowania genetyczne. Rozpoznaje się ją dzięki badaniom laboratoryjnym, które pokazują zawartość glukozy we krwi pacjentki. Cukrzycę ciążową można wyleczyć, stosując odpowiednią dietę. Wdrożone w odpowiednim czasie leczenie zapobiega wielu niechcianym efektom, takim jak makrosomia czy hipoglikemia noworodka. Choroba ta ustępuje wraz z zakończeniem ciąży.
Leczenie cukrzycy u kobiet
Leczenie cukrzycy powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem i zazwyczaj polega na podawaniu odpowiednich leków lub hormonu — insuliny. Pomocne w tym mogą być również naturalne produkty, które możemy znaleźć na stronie https://www.wapteka.pl/. Ich funkcją jest pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu hormonów we krwi. Dodatkowym plusem jest fakt, że można je stosować w każdym rodzaju cukrzycy.