Sejm przyjął ustawę (26 maja 2023 r.) o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Na dzień 30 czerwca 2023 r. ustawa czeka na rozpoznanie poprawek wprowadzonych przez Senat, a następnie zostanie przekazana Prezydentowi RP do podpisu. Jedną ze zmian, którą wprowadza ustawa, jest zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości mieszkaniowej z rynku wtórnego.
Pierwsze mieszkanie bez PCC
Wspomniana zmiana ma na celu przede wszystkim pomóc osobom, które kupują swoje pierwsze M na własność. Ustawodawca kierował się przede wszystkim korzyścią dla ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość i którzy nie posiadają na własność żadnej nieruchomości, ponieważ to zwolnienie dotyczy tylko pierwszej transakcji zakupu nieruchomości mieszkaniowej na własność.
Z zapisów projektowanej ustawy możemy się dowiedzieć, że zwolnienie będzie dotyczyło sprzedaży, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Projekt ustawy jasno wskazuje, kto będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia. Wyjątkiem będzie osoba, która posiada udział w wyżej wymienionych prawach w ramach dziedziczenia. Oczywiście ten udział nie może przekraczać 50%, więc taka osoba nie może być jednym z dwóch współwłaścicieli odziedziczonej nieruchomości mieszkaniowej.
Obecnie podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) wynosi 2% od kwoty transakcji i jest płatny przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Tutaj należy wskazać, że zakup nieruchomości z rynku pierwotnego nie jest objęty tym podatkiem. Obecnie przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego oprócz kwoty głównej za nieruchomość, opłat notarialnych, przy zakupie jednocześnie jest opłacany ww. podatek. Przyjmijmy, że przy zakupie nieruchomości o wartości 500.000,00 zł, kupujący musi dodatkowo ponieść koszt 10.000,00 zł. Nie jest to mała kwota, a nie ma możliwości, by zostać od niej zwolnionym.
Powyższa zmiana wejdzie w życie w terminie 30 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Należy wskazać, że jednocześnie z projektowanym zwolnieniem od zapłaty podatku PCC od pierwszego mieszkania, ustawodawca uchwalił również inną zmianę, zgodnie z którą, w przypadku zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach stawka podatku będzie wynosić 6%. Do tej pory była to stała kwota 2%. Zdaniem ustawodawcy, taka zmiana ma na celu ograniczenie spekulacyjnych zakupów nieruchomości oraz równomierne rozłożenie obciążeń podatkowych. Zmiana miałaby wejść w życie od dnia 1 stycznia 2024 r.
Wskazuję, że treści przedstawione w artykule nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.
Autor: Izabella Oleksiak — aplikantka radcowska
Autorka bloga www.poprawniczemu.com