DODATKOWY KOMUNIKAT DLA POWIATU MŁAWSKIEGO z GODZ 19.17
Przebieg: Nad obszarem przemieszczają się z południowego zachodu na północny wschód burze z silnymi opadami deszczu o natężeniu 5-10 mm/10 min., lokalnie z gradem. Możliwe porywy wiatru do 110 km/h i grad o średnicy do 4 cm.
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.
Ważne:
Od: 2020-08-30 19:17
Do: 2020-08-30 22:17
synoptyk IMGW-PIB: Mariusz Cebula
Czas wydania: 2020-08-30 19:17
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie
Sytuacja bieżąca – 30.08.2020 r. godz. 20:15 Polscy Łowcy Burz
Strefa najsilniejszych burz przemieszcza się coraz bardziej na północny-wschód Polski. Obecnie najwięcej burz przechodzi przez środkową i północną część woj. mazowieckiego, w tym przez region Warszawy. Wśród nich znajdują się burze wielokomórkowe o strukturze liniowej, które przechodzą m.in. w okolicach Mławy i Ciechanowa, a także Grodziska Mazowieckiego i Zakroczymia. Przed nadchodzącym układem (który śmiało można nazwać mezoskalowym układem konwekcyjnym) powstają również pojedyncze komórki burzowe, w tym superkomórki – m.in. w rejonie Sulejówka i Mińska Mazowieckiego. Burze te przemieszczają się dalej w kierunku północno-wschodnim i w ciągu kolejnych godzin powinny dojść do północno-wschodniej części woj. mazowieckiego, a później do woj. podlaskiego.
Burze na północnym-wschodzie Polski mogą przynosić silne porywy wiatru (powyżej 90 km/h), ponadto mogą przynosić również intensywne opady deszczu (punktowo do 30-40 mm/h) oraz punktowo opady dużego gradu (powyżej 2 cm średnicy).
Burze tworzą się również na południowym-zachodzie Polski – m.in. w rejonie Pyskowic (woj. śląskie) oraz Wałbrzycha (woj. dolnośląskie), gdzie mogą przynosić głównie intensywne opady deszczu. Burze w tym regionach kierują się na północ z lekkim odchyleniem na wschód.
W ciągu kolejnych godzin możliwy będzie dalszy rozwój burz, głównie w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie. W miarę upływu godzin powinny jednak dysponować coraz mniejszym potencjałem do generowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Począwszy od godziny 18 na terenie części polski obowiązuje 3 najwyższy stopień zagrożenia. Specjaliści apelują by schronić się w murowanych domach a nie np w altanach, i zrezygnować z podróży samochodem.
Nad częścią kraju m.in w województwach: Opolskim, Śląskim, Łódzkim, Mazowieckim prognozowane są bardzo silne burze z szybkością wiatru do 140 km na godzinę, silne burze i grad o średnicy nawet 6 cm. Polscy Łowcy burz Piszą:
– Prosimy bardzo o udostępnienie prognozy i ostrzeżenie swoich bliskich przed spodziewanym załamaniem pogody, szczególnie na obszarze objętym 3. stopniem zagrożenia!
Stopień 3. zagrożenia został wydany dla obszaru od woj. śląskiego i opolskiego po północny wschód i wschód woj. mazowieckiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia niszczących porywów wiatru (>120 km/h, punktowo >150 km/h), opadów dużego gradu (lokalnie >5 cm średnicy), silnych opadów deszczu powodujących podtopienia (30-40 mm/h) i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania silnej i długotrwałej trąby powietrznej.
Najnowsze aktualizacje modeli numerycznych przesunęły strefę najsilniejszych zjawisk nieco bardziej na zachód. W chwili obecnej większość modeli wskazuje na rozwój silnego, mezoskalowego układu konwekcyjnego, zawierającego w sobie wbudowane bow echo. Układ ten ma wejść do Polski znad Czech w rejonie Rybnika, a następnie przemieścić się na północny-wschód, w rejon Warszawy, gdzie zacznie powoli słabnąć.
Przed omówionym powyżej układem nadal nie wykluczamy rozwoju kilku bardzo silnych burz superkomórkowych, które mogą przynieść gwałtowne porywy wiatru, opady gradu o średnicy powyżej 5 cm, a także kilka silnych i długotrwałych trąb powietrznych. Największe prawdopodobieństwo rozwoju superkomórek wystąpi bezpośrednio przed przemieszczającym się na N/NE mezoskalowym układem konwekcyjnym. – czytamy na ich stronie
Spodziewane są ciężkie zniszczenia. Dachy i niektóre ściany zerwane i zniszczone nawet z budynków o mocnej konstrukcji; wywrócone pociągi; większość drzew w lasach wyrwanych z korzeniami; podniesione z ziemi i wyrzucone ciężkie samochody.Dlatego meteorolodzy apelują by unikać dziś podróży co będzie dla wielu niemożliwe ponieważ trwają właśnie powroty z wakacji.
W Mławie ma być nieco spokojniej mimo to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMSy z ostrzeżeniami. NA naszym terenie ogłoszono 2 stopień zagrożenia tu z 80 procentowym prawdopodobieństwem między godziną 18.000 dziś 30 sierpnia a 1.00 w nocy 31 sierpnia wiatr ma momentami osiągać prędkość 110 km/h, podczas burz spadnie do 40 mm deszczu, a miejscami będzie grad. Z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może ulec aktualizacji. Oto pełna treść ostrzeżenia
Ostrzeżenie meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 mm, oraz porywami wiatru do 110 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może ulec aktualizacji.
Ważne:
Od: 2020-08-30 18:00
Do: 2020-08-31 01:00
synoptyk IMGW-PIB: Michał Folwarski
Czas wydania: 2020-08-30 07:24
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie
- R E K L A M A -