niedziela, 18 lutego 2024
naszamlawa.plWiadomościOdkryj Kazimierz Dolny - Zobacz jakie atrakcje oferuje to magiczne miasteczko
- REKLAMA -
 • Dom w urokliwej otulinie lasu, działka 2041 m2
  Dom w urokliwej otulinie lasu, działka 2041 m2
  Cena: 480 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 6400 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 6400 m2
  Cena: 210 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Przestronny dom z dwoma niezależnymi mieszkaniami
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Cena: 199 420 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Cena: 130 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Kompleks działek budowlanych 1000m2 - 1534m2
  Kompleks działek budowlanych 1000m2 - 1534m2
  Cena: 130 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Działka inwestycyjna k. Mławy, pow. 2,22 ha
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Turza Mała  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Odkryj Kazimierz Dolny – Zobacz jakie atrakcje oferuje to magiczne miasteczko

Artykuł sponsorowany

-

Kazimierz Dolny to zabytkowe, średniowieczne miasto, które leży w województwie lubelskim nad Wisłą. Wyjątkowe zabytki, otoczenie wspaniałej przyrody oraz ogromna liczba atrakcji sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na weekendowy wypad.

- R E K L A M A -

Miasto położone jest niedaleko drogi ekspresowej S12. Do stolicy województwa – Lublina, jest stąd 60 kilometrów. Do Kazimierza Dolnego blisko jest z również z popularnego uzdrowiska Nałęczów.

Kazimierz Dolny i jego największe zabytki

Malowniczy rynek wyłożony kostką brukową to z pewnością wyjątkowe miejsce na mapie Kazimierza Dolnego. Znajdują się tu urokliwe, zabytkowe kamienice, w tym najważniejsze w mieście Kamienice Przybyłów.

Siedemnastowieczne budynki są wspaniałym przykładem architektury renesansowej. Wyróżniają się przede wszystkim wieloma płaskorzeźbami umiejscowionymi na elewacji, dolnymi podcieniami oraz licznymi attykami czyli specyficznym wykończeniem dachu.

Ważnym budynkiem w pobliżu rynku jest Kamienica Celejowska, w której obecnie mieści się oddział Muzeum Nadwiślańskiego. W muzeum podziwiać można przede wszystkim wszelkiego rodzaju dzieła sztuki, przede wszystkim rzeźby oraz obrazy wybitnych artystów regionalnych i krajowych.

W ramach działalności Muzeum Nadwiślańskiego funkcjonuje również oddział przyrodniczy z wyjątkową ekspozycją przedstawiającą rekonstrukcję życia na terenach obecnych miast sprzed 65 milionów lat. Ostatnim oddziałem placówki jest Manufaktura Muzealna, która zachwyci przede wszystkim najmłodszych turystów: znajduje się tu sala edukacyjna, oraz pracownie ceramiczne i złotnicze.

Najstarszym zabytkiem w mieście są ruiny zamku, które znoszą się nad miastem. Zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku i przez setki lat był jedną z najważniejszych fortyfikacji obronnych w regionie. Ruiny są dostępne dla zwiedzających, a w letnich miesiącach na ich obszarze odbywają się liczne koncerty, spektakle i festyny.

Kazimierz Dolny – miasto zabytkowych świątyń

Na trenie miasta znajduje się wiele zabytkowych kościołów i kaplic. Największą świątynią jest Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Najstarsze części kościoła powstały w XIII wieku, a w kolejnych wiekach był coraz bardziej rozbudowany. Swój obecny renesansowy charakter nabrał w XVII wieku. Wnętrze świątyni zdobią ornamenty, płaskorzeźby i bogaty, ozdobny strop kościelny.

W kościele znajdują się m.in. siedemnastowieczne organy, chrzcielnica zaprojektowana przez włoskiego architekta Santo Gucciego i wspaniała, rokokowa ambona.

W mieście warto odwiedzić również zabytkową synagogę, z którą wiąże się ciekawa legenda. Ponoć pierwsza synagoga w tym miejscu została ufundowana przez samego Kazimierza Wielkiego, który podarował ją swojej kochance, żydówce Esterce słynącej z wyjątkowej urody. Według tych podań to ona uszyła parochety zdobiące świątynie, do której budowy król nakazał przywiezienie kamienia z Jerozolimy. Obecny budynek synagogi pochodzi z XVIII wieku, a dziś we wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum.

Kazimierski Park Krajobrazowy

Kazimierski Park Krajobrazowy to największe zielone miejsce na terenie miasta. Zajmuje obszar prawie 15 tysięcy hektarów. Charakterystycznym elementem krajobrazu są liczne wąwozy lessowe oraz strome wiślane skarpy. Jedna z nich osiąga wysokość aż 90 metrów, przez co stanowi doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można wspaniałą panoramę okolicy.

Atrakcją jest również sama Wisła, która na tym naturalnym terenie zawiera liczne odnogi, wysepki i starorzecza. Wyjątkową częścią parku jest rezerwat przyrody Skarpa Dobrska, gdzie żyje ponad 1200 gatunków motyli, a także Krowia Wyspa będąca miejscem lęgowym dla wielu ptaków. Tereny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego poprzecinane są licznymi szlakami i alejami, z których niektóre przystosowane są do jazdy rowerowej.

Nie samymi zabytkami człowiek żyje

To nie jedyne atrakcje Kazimierza Dolnego. Na terenie miasta znajduje się wiele obiektów dla rodzin z dziećmi m.in. park rozrywki Magiczne Ogrody gdzie znajdują się tematyczne strefy takie jak Ogród Wróżek, Smocza Jama czy Mroczysko oraz wiele obiektów gastronomicznych, karuzele, kolejki, a nawet sztuczna plaża i atrakcje wodne.

Atrakcją dla całej rodziny jest pobyt w kazimierskim Muzeum Klocków oraz Park Miniatur Architektury Drewnianej, w którym podziwiać możemy miniaturowe wersje najpiękniejszych zabytków całego regionu.

Pobyt uświetni wizyta w Parku Labiryntów, który składa się z wielu tuneli, alejek i przejść wśród wysokich krzewów. Z pewnością miasto to jest doskonałą destynacją zarówno na krótki, weekendowy pobyt, jak i na dłuższy, rodzinny urlop.

Historia miasta

Początki Kazimierza Dolnego sięgają XI wieku, kiedy to na terenach obecnego miasta znajdowała się osada o nazwie Wietrzna Góra. Obecna nazwa pochodzi od imienia Kazimierza Sprawiedliwego, który podczas swojego panowania przekazał osadę krakowskiemu klasztorowi norbertanek. Złote czasy miasta trwały od panowania Kazimierza Wielkiego (m.in. zbudowanie grodu obronnego) i Władysława Jagiełły (zbudowanie rynku oraz wytyczenie ulic), aż do połowy XVII wieku. Przez ten czas na terenach miasta osiedliło się wiele magnackich rodów, zaczął kwitnąć również handel zbożem, który eksportowany był transportem wodnym do innych dużych miast Polski. Rozwój miasta powstrzymał najazd Szwedzki, podczas którego zniszczone zostały duże tereny Kazimierza. Także II wojna światowa nie oszczędziła miasta – niektóre z jego części odbudowano dopiero wiele lat po zakończeniu działań zbrojnych.

Po więcej pomysłów na urlop w Kazimierzu Dolnym warto zajrzeć na podroztrwa.pl

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Ślub lub chrzest mogą być nieważne z jednego powodu

0
Nawet sakramenty święte mogą być nieważne. Wszystko przez sposób ich udzielenia, niezgodny z ustalonym rytuałem. Chodzi o zmianę formuły.    Ślub lub chrzest mogą być nieważne...

Legenda o Mławie i koncert zespołu Zeppelinians

0
Przed nami wiele emocjonujących wydarzeń w mieście. Na pewno warto wziąć udział w wieczorze autorskim Joanny Rodowicz — promującym nową publikację pt. "Legenda o...

39-letni obywatel Azerbejdżanu postrzelił się z broni palnej

0
Mławska policja przekazuje zaktualizowaną informację o zdarzeniu z piątku, dotyczącą użycia broni. Okazało się, że 39-letni obywatel Azerbejdżanu postrzelił się z broni palnej. W...

Pocisk artyleryjski na żwirowni

0
Pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej znaleziono 15 lutego w Ciechanowie na ul. Tysiąclecia. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, miejsce znalezienia niewybuchu...
 • Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Działka 1000 m2 przy ul. Nowowiejskiej w Mławie
  Cena: 130 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Działka budowlana 1534 2 w Mławie przy ul Nowowiejskiej
  Cena: 199 420 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Michał Nowakowski prezesem TPZM

3
Jedna z najstarszych organizacji pożytku publicznego w mieście - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej - wybrała nowy zarząd. Prezesem jednogłośnie wybrano Michała Nowakowskiego, który zastąpił...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z OSTATNIEJ CHWILI. Strzał na mławskim osiedlu [AKTUALIZACJA]

1
40-letni obcokrajowiec ranny po zdarzeniu z bronią, do którego doszło dziś na mławskim osiedlu. Mężczyzna z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala. Mławska policja...

Mistrz bez porażki. Gołębiewski w koronie

0
Za nami ostatnia kolejka tegorocznej edycji Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. Świeżo upieczony mistrz kończy zmagania bez żadnej porażki na koncie. Na drugim miejscu finiszuje...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Nowy rozkład jazdy, zmiana tras pociągów

0
Dojeżdżających do pracy oraz innych podróżujących koleją na pewno zainteresuje wiadomość, że od 10 marca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy pociągów. Będzie obowiązywała do...

Pieniądze na przydomowe elektrownie

0
Dla tych, którzy planują postawić swoje przydomowe elektrownie, przeznaczono 400 mln zł. W ramach programu Moja Elektrownia Wiatrowa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki...

Czy warto kupować produkty ekologiczne dla firmy? [SPONSOROWANE]

0
Woda to nieodłączny element spotkań biznesowych, szkoleń i konferencji, dlatego nie powinno jej zabraknąć w żadnej firmie. Woda w szklanych butelkach nie tylko estetycznie...

Rola innowacyjnych podejść producentów węży hydraulicznych [SPONSOROWANE]

0
Rola producentów węży hydraulicznych staje się kluczowym elementem w dążeniu do doskonałości w dziedzinie hydrauliki siłowej. Nowoczesne technologie i innowacyjne podejścia producentów odgrywają istotną...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx