Pilnie obowiązkowe szczepienie kotów na wściekliznę zarządził Wojewoda Mazowiecki 31 grudnia 2021 r. Dotychczas tylko psy podlegały temu obowiązkowi. Właściciele tych kotów mają na to 30 dni.
Na Mazowszu 110 przypadków wścieklizny
Wszystko z powodu stwierdzenia na Mazowszu 110 przypadków wścieklizny (m.in. okolice Otwocka), w tym 18 na terenie samej Warszawy. Jako obszary zagrożone wystąpieniem tej choroby w Warszawie to dzielnice: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską). Wśród tych zwierząt było 7 kotów chorych na wściekliznę oraz 5 psów.
Tam obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych. Nie można też organizować polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.
Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 31 grudnia 2021 r., od momentu ukończenia przez kota 3. miesiąca życia w ciągu miesiąca należy go zaszczepić, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Podobne zasady obowiązują od lat także w stosunku do psów.
Objawy wścieklizny
Zwierzęta nią zarażone są m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. Człowiek, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, ma objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).