Nietrzeźwy straci samochód. W życie wchodzą zmiany umożliwiające zastosowanie m.in. takiej kary oraz innych restrykcji wobec kierujących złapanych w stanie nietrzeźwości.
Uległ zmianie Kodeks Karny Art. 178. określający odpowiedzialność kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Teraz po przekroczeniu 1,5 promila (0,714 mg/l) alkoholu w wydychanym powietrzu stracimy samochód, a gdy spowodujemy wypadek, by otrzymać tę karę, wystarczy 1 promil (0,476 mg/l). Przy stwierdzeniu niższych wskazań alkomatu ta dotkliwa kara nie będzie obligatoryjna, a możliwa do orzeczenia przez sąd.
Znowelizowany przepis wejdzie w życie w czwartek 14 marca. Ustawodawca przewidział różne sytuacje związane z własnością pojazdu.
Możliwe sankcje: Kierowca-właściciel traci pojazd. Kierowca pojazdu pożyczonego czy leasingowanego automatycznie otrzyma od sądu karę finansową o wysokości porównywalnej z wartością pojazdu nie mniej niż 5 tys. zł. Identycznie będzie gdy w celu uniknięcia kary doszło do zbycia, ukrycia lub darowania pojazdu. Kierujący zatrudnieni na stanowisku kierowcy np. firmowej ciężarówki otrzymają za to do zapłaty maksymalnie 100-tysięczną nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Ustawodawca uznał, że wartość ciągnika siodłowego przekracza możliwości finansowe kierowców tych pojazdów, dlatego wprowadził widełki ograniczające kwoty kary.
Gdy samochód po wypadku zostanie skasowany, sąd nie orzeknie ani jego konfiskaty, ani przepadku jego równowartości. W takiej sytuacji ustawodawca uznał, że kierowca ukarał się sam.
Prawnicy uważają, że zapisy tego przepisu są bardzo skomplikowane i jego stosowanie będzie nastręczać wiele problemów i dopiero praktyka pokaże, jak będzie to wyglądać w konkretnych przypadkach.
Super.