Wstępne wyniki przeprowadzonego w grudniu 2017 roku badania trzody wskazują, że import świń wzrósł w Polsce o 6,5 proc. Wynika to m in. z ograniczonej produkcji prosiąt.
1 marca ruszyła kolejna edycja badania pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego, która potrwa do połowy miesiąca w wylosowanych gospodarstwach rolnych. Tylko do dziś (5 marca) rolnicy mają możliwość samodzielnego wypełnienia formularza przez internet. Aby uzupełnić ankietę, należy skorzystać z aplikacji przygotowanej przez GUS (dane potrzebne do logowania wylosowane gospodarstwa otrzymały pocztą). Jeżeli wylosowany podmiot nie skorzysta z możliwości wypełnienia formularza w sieci, to od 6 do 16 marca z gospodarstwem skontaktuje się (osobiście lub telefonicznie) ankieter Urzędu Statystycznego.
Tymczasem według wstępnych wyników pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego na koniec 2017 roku (w odniesieniu do analogicznego okresu w 2016 roku) odnotowano wzrost importu świń. Od 2011 roku następował spadek ich hodowli w Polsce przy czym najniższą liczbę prosiąt w przeciągu ostatnich 10 lat odnotowano w 2015 roku. Dopiero w badaniach w 2016 i 2017 roku zaobserwowano wzrost pogłowia trzody w kraju.
Z danych uzyskanych w ostatnim badaniu wynika, że w województwie mazowieckim (podobnie jak w skali całego kraju) w strukturze stada trzody chlewnej największą grupę stanowią prosięta o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na ubój. Hodowla świń w województwie mazowieckim w pogłowiu całego kraju wynosi 9,3 proc. i udział ten powoli wzrasta. Na Mazowszu w okresie od stycznia do listopada 2017 roku liczba prosiąt zwiększyła się o prawie 19 proc.