piątek, 27 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościMłodzi odchodzą z kościoła?
- REKLAMA -
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Młodzi odchodzą z kościoła?

-

CEBOS podsumował prawe trzy dekady badań nad polską religijnością. Wynika z nich, że w Polsce jak w innych krajach religijność traci na znaczeniu szczególnie wśród młodych.

- R E K L A M A -

 

 

Młodzi niezainteresowani rytuałami religijnymi

Mniej niż jeden na czterech Polaków (23%) w wieku 18 – 24 lata jeszcze kultywuje praktyki religijne. Również emeryci po 65 roku życia coraz częściej rezygnują z uczestniczenia w obrządkach religijnych. W 1992 roku kościoła nie odwiedzało niespełna 9 % osób w  podeszłym wieku  teraz już 17%. Ilość ich rówieśników regularnie chodzących do kościoła spadła z 73% do 56%.

Na przestrzeni lat 1992 – 2021 zauważalnie spada poziom wiary religijnej – z 94 proc. przed dwudziestu laty do 87,4 proc. Jeszcze szybciej ludzie (nawet wierzący) przestają uczestniczyć w praktykach religijnych z 69,5 proc. w 1992 roku do 42,9 proc.obecnie.

Wykształceni Polacy tracą wiarę

CBOS podkreśla, że odsetek niewierzących w Polsce, który w obecnym roku wyniósł 12,5 proc. ma tendencję wzrostową (7 proc. w 2016 r.).

W raporcie CBOS zaznaczono, że proces utraty wiary przebiega stosunkowo najszybciej wśród osób z wyższym wykształceniem, wolniej – wśród tych z wykształceniem średnim, a najwolniej – z wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Znaczenie ma też wielkość miejscowości. W największych miastach ilość wierzących spadła o 18,5% do 72,5 proc. obecnie  Odsetku niewierzących wynosi 27,5 proc. Na wsiach poziom wiary religijnej także spadł, ale jedynie o około 6 punktów procentowych. Czterech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem.

W ostatnich 18 miesiącach zdecydowanie proces porzucania wiary przyspieszył i przekracza 20%.

„O ile proces zarzucania regularnych praktyk religijnych w trzech najstarszych kohortach przebiega stopniowo, to w pokoleniu X wyraźnie przyspiesza koło roku 2016, w pokoleniu millenialsów – koło roku 2018, a w najmłodszej kohorcie jest to nieprzerwany, gwałtowny +zjazd+” – wskazuje CBOS i dodaje

“Obserwując deklaracje wiary religijnej kolejnych kohort wiekowych w okresie niemal 30 lat widzimy, że zmiany następują bardzo nierównomiernie: są znikome w pokoleniach dziadków (seniorzy i baby boomers), minimalne w pokoleniach rodziców (pokolenie “Solidarności” i pokolenie X), znaczące w kohorcie millenialsów i gwałtowne w kohorcie najmłodszej” – zaznacza CBOS.

Ilość niewierzących w innych krajach


Według badań opublikowanych w artykule „Wierzenia religijne i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej” przeprowadzonych w okresie od czerwca 2015 do lipca 2016 osób niezwiązanych z żadną religią najwięcej było: w Czechach 72 % Łotwie 21 % Rosji 15%, 7% na Ukrainie, Chorwacji natomiast 5% i mniej na Białorusi, w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Mołdawii, Grecji. W 2010 roku 34,8 procent mieszkańców Niemiec było ateistami, to zdecydowanie więcej niż w 1990 roku  gdy było ich 22,4 procent.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Stefan
Stefan
5 miesięcy temu

A co w (WYMODEROWANO) jest?,Ksiądz jak to można księdzem nazwać ma dziewczynę o 32 lata młodszą .

Nadia
Nadia
5 miesięcy temu

Systemy religijne to wymysł ludzki, dlatego ludzie odchodzą, bo systemy są niedoskonałe i zawsze coś nie działa tak jak powinno, bo każdy człowiek jest niedoskonały, za to Bóg jest doskonały i Jego słowo ożywia człowieka. Wiara w żywego Boga to coś zupełnie innego niż religia…. Mam relacje z żywym Bogiem z Jezusem na codzień, czytam słowo, rozmawiam z Nim, kto żyje prawdziwie z Bogiem nigdy Go nie opuści, bo Jezus jest cudowny i codziennie okazuje człowiekowi swoją miłość i że towarzyszy i w radości i w smutku Życie z Bogiem jest szczęściem człowieka, i nikt nie wyrwie Boga z serca, jak nie wyrwie miłości do dziecka czy męża.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Nadia
5 miesięcy temu

Bóg w którego tak wierzysz to też wymysł ludzki.
Przyjrzyj się innym religiom, starym religiom, temu w co dawno, dawno temu wierzyli ludzie. Ich bogowie też byli dla nich doskonali.

Nadia
Nadia
Odpowiedź do  mławianka
5 miesięcy temu

Jeśli pytasz o coś Boga i odpowiada Ci prosto z mostu przez Biblię i innych ludzi, odpowiada Ci w punkt… To nie jest do podrobienia. Jeśli wołasz do Niego i dzieją się rzeczy, których sam byś się nie spodziewał, jeśli doświadczasz jak zmienia się Twoje serce, Twoje myśli, uczucia, doświadczasz jak sprawia, że kochasz kogoś, kto Cię rani, nie tylko powierzchownie, ale z całego serca, to nie da się zanegować w moim życiu żywego Boga, niczego nie jestem w życiu tak pewna jak tego że Bóg mi towarzyszy. Też możesz Go poznać i żyć z Nim na co dzień. Zawołaj do Niego szczerze jeśli naprawdę chciałabyś Go poznać….. „Boże, Panie Jezu jeśli jesteś, objaw mi, że jesteś prawdziwy.” Bóg sam da się Tobie poznać 🙂 problem w tym że ludzie nie chcą Boga znaleźć, nie chcą sprawdzić czy jest prawdziwy. A to proste po prostu poprosić.

Mława
Mława
5 miesięcy temu

Co się dziwić ….

Parafianin
Parafianin
5 miesięcy temu

Należałoby zainteresować się proboszczem z (WYMODEROWANO), który tylko woła o pieniądze i taca inwestycyjna za którą nic nie robi . Ale to jest nic . Marnuje życie młodej kobiety która z nim mieszka na plebanii na (WYMODEROWANO). Ona ma 29 lat a On 58 . Który z rodziców pozwoliłby tak młodej dziewczynie pozwolić na mieszkanie z księdzem? Chyba żaden . Ale problem to już był w (WYMODREOWNO) gdzie przychodziła do niego jako bardzo młoda dziewczyna . Gdzie parafianie mają oczy ? I to samo jest na (WYMODEROWANO). Zmarnował młode życie dziewczynie. Tylko z ulicy widać rolety zasłonięte by nikt nic nie widział . Warto by się tym zaintesował Płock i biskupi. Czy nie jest zgorszeniem że dziewczyna o 27 lat młodsza mieszka z księdzem pod jednym dachem ??To normalne zjawisko ? I on będzie pouczać ludzi i tylko kasę zbierać . Warto tym się zainteresować…..

Wojtek
Wojtek
5 miesięcy temu

Trzy lata temu wybraliśmy się z żoną do Częstochowy na Jasną Górę. Nie jesteśmy osobami które przesiadują w kościele ale akurat wtedy poczuliśmy taką potrzebę. Niestety ksiądz prowadzący mszę obrzydził ludzi że wyszliśmy razem za grupą ludzi. Nie pojechaliśmy słuchać o tym jaka to wspaniała jest partia PiS jakiego to mamy cudownego prezydenta. Kościół nie powinien w najmniejszym stopniu mieszać się w politykę. Tylko pewnie chodzi o kasę jak nie wiadomo o co chodzi.

Baton
Baton
5 miesięcy temu

I w czym problem …. Kościół ciężko pracuje na taki stan rzeczy

Jola
Jola
5 miesięcy temu

Nie powiem żeby mnie to smucilo

policyjna taśma

Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu

0
Wczoraj po południu w rzece Wisła na wysokości miejscowości Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) znalezione zostały zwłoki mężczyzny.   Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu Ciało,...
policja mierzy prędkość

Kierowca musi zdać kolejny egzamin

0
Teren zabudowany — noga z gazu! To powinno być motto kierujących. Inaczej grożą nam surowe konsekwencje. Ostatnio przekonał się o tym kierowca w...
strażacy

Bus zderzył się z osobówką na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Turzą Wielką a Lipowcem Kościelnym 26 maja doszło do zderzenia busa z osobówką. Samochodami podróżowały 3 osoby, które doznały niewielkich...
rury w przekopie

Zmiany na Wójtostwie

0
1 czerwca 2022 r. rozpocznie się budowa sieci wodociągowej w ulicy Wójtostwo. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie wody. Nastąpi...
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Od półmaratonu po IronMan. Kuciejczyk na podium

0
Sezon biegowy oraz triathlonowy rozpoczął się na dobre. Korzystają na tym nasi sportowcy. Reprezentujący Tempo Mława Henryk Kuciejczyk powalczył w Serocku w piątej edycji...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej między Turzą na Lipowcem Kościelnym dziś 26 maja doszło do wypadku drogowego.   Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej Na tę chwilę wiadomo,...
dziewczyna z laptopem

Zalety zakupów online

0
Internet zrewolucjonizował nasze życie. Obecnie wiele spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Wielu Polaków bardzo cieszy możliwość robienia zakupów online. Zakupy w...
- REKLAMA -
Dni Mławy

Burmistrz na Dni Mławy: „Rozważamy Shakirę”

0
Oczywiście Shakira na Dni Mławy to żart, na który pozwolił sobie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta. Dobra wiadomość jest taka, że...
śmieci

Spalarnia w Mławie? Burmistrz wypowiedział się jednoznacznie

2
Temat ewentualnego powstania spalarni śmieci w Mławie rozgrzewa emocje mławian nie od dziś. Ostatnio dyskutowano o tym podczas sesji rady miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski...
karta

Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego

0
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego wspaniałym mamom z okazji ich święta.     W Miejskim Domu Kultury w Mławie zaplanowano na dziś koncert,...
mieszkanie po pożarze

Płonęło mieszkanie. Wyniesiono lokatora

0
Do groźnego zdarzenia doszło w Glinojecku. Strażacy gasili pożar mieszkania w jednym z bloków. Panowało silne zadymienie, a płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Razem z...
- REKLAMA -
9
0
Przejdź do komentarzyx
()
x