wtorek, 14 maja 2024
naszamlawa.plWiadomościMłodzi odchodzą z kościoła?
- REKLAMA -
 • PRZEDSPRZEDAŻ! Działki budowlane Wiśniewo
  PRZEDSPRZEDAŻ! Działki budowlane Wiśniewo
  Cena: 72 590 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria:
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
  Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 250 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Dom na dużej 28-arowej działce, blisko centrum
  Dom na dużej 28-arowej działce, blisko centrum
  Cena: 750 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Młodzi odchodzą z kościoła?

-

CEBOS podsumował prawe trzy dekady badań nad polską religijnością. Wynika z nich, że w Polsce jak w innych krajach religijność traci na znaczeniu szczególnie wśród młodych.

- R E K L A M A -

 

 

Młodzi niezainteresowani rytuałami religijnymi

Mniej niż jeden na czterech Polaków (23%) w wieku 18 – 24 lata jeszcze kultywuje praktyki religijne. Również emeryci po 65 roku życia coraz częściej rezygnują z uczestniczenia w obrządkach religijnych. W 1992 roku kościoła nie odwiedzało niespełna 9 % osób w  podeszłym wieku  teraz już 17%. Ilość ich rówieśników regularnie chodzących do kościoła spadła z 73% do 56%.

Na przestrzeni lat 1992 – 2021 zauważalnie spada poziom wiary religijnej – z 94 proc. przed dwudziestu laty do 87,4 proc. Jeszcze szybciej ludzie (nawet wierzący) przestają uczestniczyć w praktykach religijnych z 69,5 proc. w 1992 roku do 42,9 proc.obecnie.

Wykształceni Polacy tracą wiarę

CBOS podkreśla, że odsetek niewierzących w Polsce, który w obecnym roku wyniósł 12,5 proc. ma tendencję wzrostową (7 proc. w 2016 r.).

W raporcie CBOS zaznaczono, że proces utraty wiary przebiega stosunkowo najszybciej wśród osób z wyższym wykształceniem, wolniej – wśród tych z wykształceniem średnim, a najwolniej – z wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Znaczenie ma też wielkość miejscowości. W największych miastach ilość wierzących spadła o 18,5% do 72,5 proc. obecnie  Odsetku niewierzących wynosi 27,5 proc. Na wsiach poziom wiary religijnej także spadł, ale jedynie o około 6 punktów procentowych. Czterech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem.

W ostatnich 18 miesiącach zdecydowanie proces porzucania wiary przyspieszył i przekracza 20%.

„O ile proces zarzucania regularnych praktyk religijnych w trzech najstarszych kohortach przebiega stopniowo, to w pokoleniu X wyraźnie przyspiesza koło roku 2016, w pokoleniu millenialsów – koło roku 2018, a w najmłodszej kohorcie jest to nieprzerwany, gwałtowny +zjazd+” – wskazuje CBOS i dodaje

“Obserwując deklaracje wiary religijnej kolejnych kohort wiekowych w okresie niemal 30 lat widzimy, że zmiany następują bardzo nierównomiernie: są znikome w pokoleniach dziadków (seniorzy i baby boomers), minimalne w pokoleniach rodziców (pokolenie “Solidarności” i pokolenie X), znaczące w kohorcie millenialsów i gwałtowne w kohorcie najmłodszej” – zaznacza CBOS.

Ilość niewierzących w innych krajach


Według badań opublikowanych w artykule „Wierzenia religijne i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej” przeprowadzonych w okresie od czerwca 2015 do lipca 2016 osób niezwiązanych z żadną religią najwięcej było: w Czechach 72 % Łotwie 21 % Rosji 15%, 7% na Ukrainie, Chorwacji natomiast 5% i mniej na Białorusi, w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Mołdawii, Grecji. W 2010 roku 34,8 procent mieszkańców Niemiec było ateistami, to zdecydowanie więcej niż w 1990 roku  gdy było ich 22,4 procent.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Stefan
Stefan
2 lat temu

A co w (WYMODEROWANO) jest?,Ksiądz jak to można księdzem nazwać ma dziewczynę o 32 lata młodszą .

Nadia
Nadia
2 lat temu

Systemy religijne to wymysł ludzki, dlatego ludzie odchodzą, bo systemy są niedoskonałe i zawsze coś nie działa tak jak powinno, bo każdy człowiek jest niedoskonały, za to Bóg jest doskonały i Jego słowo ożywia człowieka. Wiara w żywego Boga to coś zupełnie innego niż religia…. Mam relacje z żywym Bogiem z Jezusem na codzień, czytam słowo, rozmawiam z Nim, kto żyje prawdziwie z Bogiem nigdy Go nie opuści, bo Jezus jest cudowny i codziennie okazuje człowiekowi swoją miłość i że towarzyszy i w radości i w smutku Życie z Bogiem jest szczęściem człowieka, i nikt nie wyrwie Boga z serca, jak nie wyrwie miłości do dziecka czy męża.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Nadia
2 lat temu

Bóg w którego tak wierzysz to też wymysł ludzki.
Przyjrzyj się innym religiom, starym religiom, temu w co dawno, dawno temu wierzyli ludzie. Ich bogowie też byli dla nich doskonali.

Nadia
Nadia
Odpowiedź do  mławianka
2 lat temu

Jeśli pytasz o coś Boga i odpowiada Ci prosto z mostu przez Biblię i innych ludzi, odpowiada Ci w punkt… To nie jest do podrobienia. Jeśli wołasz do Niego i dzieją się rzeczy, których sam byś się nie spodziewał, jeśli doświadczasz jak zmienia się Twoje serce, Twoje myśli, uczucia, doświadczasz jak sprawia, że kochasz kogoś, kto Cię rani, nie tylko powierzchownie, ale z całego serca, to nie da się zanegować w moim życiu żywego Boga, niczego nie jestem w życiu tak pewna jak tego że Bóg mi towarzyszy. Też możesz Go poznać i żyć z Nim na co dzień. Zawołaj do Niego szczerze jeśli naprawdę chciałabyś Go poznać….. „Boże, Panie Jezu jeśli jesteś, objaw mi, że jesteś prawdziwy.” Bóg sam da się Tobie poznać 🙂 problem w tym że ludzie nie chcą Boga znaleźć, nie chcą sprawdzić czy jest prawdziwy. A to proste po prostu poprosić.

Mława
Mława
2 lat temu

Co się dziwić ….

Parafianin
Parafianin
2 lat temu

Należałoby zainteresować się proboszczem z (WYMODEROWANO), który tylko woła o pieniądze i taca inwestycyjna za którą nic nie robi . Ale to jest nic . Marnuje życie młodej kobiety która z nim mieszka na plebanii na (WYMODEROWANO). Ona ma 29 lat a On 58 . Który z rodziców pozwoliłby tak młodej dziewczynie pozwolić na mieszkanie z księdzem? Chyba żaden . Ale problem to już był w (WYMODREOWNO) gdzie przychodziła do niego jako bardzo młoda dziewczyna . Gdzie parafianie mają oczy ? I to samo jest na (WYMODEROWANO). Zmarnował młode życie dziewczynie. Tylko z ulicy widać rolety zasłonięte by nikt nic nie widział . Warto by się tym zaintesował Płock i biskupi. Czy nie jest zgorszeniem że dziewczyna o 27 lat młodsza mieszka z księdzem pod jednym dachem ??To normalne zjawisko ? I on będzie pouczać ludzi i tylko kasę zbierać . Warto tym się zainteresować…..

Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Trzy lata temu wybraliśmy się z żoną do Częstochowy na Jasną Górę. Nie jesteśmy osobami które przesiadują w kościele ale akurat wtedy poczuliśmy taką potrzebę. Niestety ksiądz prowadzący mszę obrzydził ludzi że wyszliśmy razem za grupą ludzi. Nie pojechaliśmy słuchać o tym jaka to wspaniała jest partia PiS jakiego to mamy cudownego prezydenta. Kościół nie powinien w najmniejszym stopniu mieszać się w politykę. Tylko pewnie chodzi o kasę jak nie wiadomo o co chodzi.

Baton
Baton
2 lat temu

I w czym problem …. Kościół ciężko pracuje na taki stan rzeczy

Jola
Jola
2 lat temu

Nie powiem żeby mnie to smucilo

Rekrutacja do przedszkoli w mieście

0
Rekrutacja do przedszkoli w mieście jeszcze trwa. Zainteresowani mogą skorzystać z wolnych miejsc i zapisać swoje pociechy.   Mławskie władze informują o wolnych miejscach w placówkach...

Za darmo Intercity, ale na konkretnych zasadach

0
Za darmo Intercity, ale na konkretnych zasadach. Wiele osób chętnie pojechałoby do innego miasta w Polsce za darmo. Jest to możliwe. Oczywiście jest też...

Zabójczy finisz rezerw. Wieczfnianka nadal liderem

0
W meczu na szczycie A-klasy FC Różan poległ w Słoszewie. Wykorzystały to rezerwy Mławianki, zbliżając się do wicelidera na odległość dwóch oczek. Z kolei...
monety

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

0
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Ponad 57,7 mln zł zostało w funduszu chorobowym.    ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych...
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Wojsko zgubiło broń

0
Dotarła do nas niepokojąca informacja. Wojsko zgubiło broń. Podczas ćwiczeń dzienno-nocnych stwierdzono zagubienie broni — karabinu BO. Jest oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa Wojsk Obrony...

Z OSTATNIEJ CHWILI. Jest decyzja burmistrza

3
Mławski ratusz oficjalnie informuje, że funkcję zastępcy burmistrza Mławy zaczyna sprawować Marcin Burchacki. Z OSTATNIEJ CHWILI. Jest decyzja burmistrza Wiceburmistrz zaczyna pracę od 13 maja. - Od...

Międzynarodowe sukcesy uczniów szkoły muzycznej

1
Międzynarodowe sukcesy uczniów mławskiej szkoły muzycznej. 10 maja uczniowie Marii Jabłonowskiej i Karola Janika zajęli najwyższe lokaty w IV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Suwałkach.    Międzynarodowe...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wygrana jest, reszta do poprawy. Kapitan nie zawiódł

30
Sobotni pojedynek Mławianki z ostatnią w tabeli Pilicą Białobrzegi przyniósł ogromne emocje. Wszyscy którzy spodziewali się łatwego zwycięstwa naszej drużyny srodze się zawiedli. Choć...

Ponad 100 hektarów lasu odnowione

3
Wielkie sadzenie lasu zostało zakończone. Na terenie Nadleśnictwa Dwukoły z pomocą mieszkańców odnowiono 108 hektarów lasu.  Ponad 100 hektarów lasu odnowione Leśnicy informują, że na terenie...

Noc muzeów w Mławie

0
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Mławie odbędzie się w sobotę, 18 maja. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza od godz. 20.00 do 24.00.   PROGRAM: * Projekcje...

Co jest grane w Mławie i gdzie warto pójść

0
Mławianie mogą liczyć na wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych w nadchodzącym tygodniu. Sprawdźcie, co jest grane w Mławie i gdzie warto pójść.    W poniedziałek 13...
- REKLAMA -
9
0
Przejdź do komentarzyx