poniedziałek, 04 grudnia 2023
naszamlawa.plWiadomościMłodzi odchodzą z kościoła?
- REKLAMA -
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:

Młodzi odchodzą z kościoła?

-

CEBOS podsumował prawe trzy dekady badań nad polską religijnością. Wynika z nich, że w Polsce jak w innych krajach religijność traci na znaczeniu szczególnie wśród młodych.

- R E K L A M A -

 

 

Młodzi niezainteresowani rytuałami religijnymi

Mniej niż jeden na czterech Polaków (23%) w wieku 18 – 24 lata jeszcze kultywuje praktyki religijne. Również emeryci po 65 roku życia coraz częściej rezygnują z uczestniczenia w obrządkach religijnych. W 1992 roku kościoła nie odwiedzało niespełna 9 % osób w  podeszłym wieku  teraz już 17%. Ilość ich rówieśników regularnie chodzących do kościoła spadła z 73% do 56%.

Na przestrzeni lat 1992 – 2021 zauważalnie spada poziom wiary religijnej – z 94 proc. przed dwudziestu laty do 87,4 proc. Jeszcze szybciej ludzie (nawet wierzący) przestają uczestniczyć w praktykach religijnych z 69,5 proc. w 1992 roku do 42,9 proc.obecnie.

Wykształceni Polacy tracą wiarę

CBOS podkreśla, że odsetek niewierzących w Polsce, który w obecnym roku wyniósł 12,5 proc. ma tendencję wzrostową (7 proc. w 2016 r.).

W raporcie CBOS zaznaczono, że proces utraty wiary przebiega stosunkowo najszybciej wśród osób z wyższym wykształceniem, wolniej – wśród tych z wykształceniem średnim, a najwolniej – z wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Znaczenie ma też wielkość miejscowości. W największych miastach ilość wierzących spadła o 18,5% do 72,5 proc. obecnie  Odsetku niewierzących wynosi 27,5 proc. Na wsiach poziom wiary religijnej także spadł, ale jedynie o około 6 punktów procentowych. Czterech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem.

W ostatnich 18 miesiącach zdecydowanie proces porzucania wiary przyspieszył i przekracza 20%.

„O ile proces zarzucania regularnych praktyk religijnych w trzech najstarszych kohortach przebiega stopniowo, to w pokoleniu X wyraźnie przyspiesza koło roku 2016, w pokoleniu millenialsów – koło roku 2018, a w najmłodszej kohorcie jest to nieprzerwany, gwałtowny +zjazd+” – wskazuje CBOS i dodaje

“Obserwując deklaracje wiary religijnej kolejnych kohort wiekowych w okresie niemal 30 lat widzimy, że zmiany następują bardzo nierównomiernie: są znikome w pokoleniach dziadków (seniorzy i baby boomers), minimalne w pokoleniach rodziców (pokolenie “Solidarności” i pokolenie X), znaczące w kohorcie millenialsów i gwałtowne w kohorcie najmłodszej” – zaznacza CBOS.

Ilość niewierzących w innych krajach


Według badań opublikowanych w artykule „Wierzenia religijne i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej” przeprowadzonych w okresie od czerwca 2015 do lipca 2016 osób niezwiązanych z żadną religią najwięcej było: w Czechach 72 % Łotwie 21 % Rosji 15%, 7% na Ukrainie, Chorwacji natomiast 5% i mniej na Białorusi, w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Mołdawii, Grecji. W 2010 roku 34,8 procent mieszkańców Niemiec było ateistami, to zdecydowanie więcej niż w 1990 roku  gdy było ich 22,4 procent.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Stefan
Stefan
2 lat temu

A co w (WYMODEROWANO) jest?,Ksiądz jak to można księdzem nazwać ma dziewczynę o 32 lata młodszą .

Nadia
Nadia
2 lat temu

Systemy religijne to wymysł ludzki, dlatego ludzie odchodzą, bo systemy są niedoskonałe i zawsze coś nie działa tak jak powinno, bo każdy człowiek jest niedoskonały, za to Bóg jest doskonały i Jego słowo ożywia człowieka. Wiara w żywego Boga to coś zupełnie innego niż religia…. Mam relacje z żywym Bogiem z Jezusem na codzień, czytam słowo, rozmawiam z Nim, kto żyje prawdziwie z Bogiem nigdy Go nie opuści, bo Jezus jest cudowny i codziennie okazuje człowiekowi swoją miłość i że towarzyszy i w radości i w smutku Życie z Bogiem jest szczęściem człowieka, i nikt nie wyrwie Boga z serca, jak nie wyrwie miłości do dziecka czy męża.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Nadia
2 lat temu

Bóg w którego tak wierzysz to też wymysł ludzki.
Przyjrzyj się innym religiom, starym religiom, temu w co dawno, dawno temu wierzyli ludzie. Ich bogowie też byli dla nich doskonali.

Nadia
Nadia
Odpowiedź do  mławianka
2 lat temu

Jeśli pytasz o coś Boga i odpowiada Ci prosto z mostu przez Biblię i innych ludzi, odpowiada Ci w punkt… To nie jest do podrobienia. Jeśli wołasz do Niego i dzieją się rzeczy, których sam byś się nie spodziewał, jeśli doświadczasz jak zmienia się Twoje serce, Twoje myśli, uczucia, doświadczasz jak sprawia, że kochasz kogoś, kto Cię rani, nie tylko powierzchownie, ale z całego serca, to nie da się zanegować w moim życiu żywego Boga, niczego nie jestem w życiu tak pewna jak tego że Bóg mi towarzyszy. Też możesz Go poznać i żyć z Nim na co dzień. Zawołaj do Niego szczerze jeśli naprawdę chciałabyś Go poznać….. „Boże, Panie Jezu jeśli jesteś, objaw mi, że jesteś prawdziwy.” Bóg sam da się Tobie poznać 🙂 problem w tym że ludzie nie chcą Boga znaleźć, nie chcą sprawdzić czy jest prawdziwy. A to proste po prostu poprosić.

Mława
Mława
2 lat temu

Co się dziwić ….

Parafianin
Parafianin
2 lat temu

Należałoby zainteresować się proboszczem z (WYMODEROWANO), który tylko woła o pieniądze i taca inwestycyjna za którą nic nie robi . Ale to jest nic . Marnuje życie młodej kobiety która z nim mieszka na plebanii na (WYMODEROWANO). Ona ma 29 lat a On 58 . Który z rodziców pozwoliłby tak młodej dziewczynie pozwolić na mieszkanie z księdzem? Chyba żaden . Ale problem to już był w (WYMODREOWNO) gdzie przychodziła do niego jako bardzo młoda dziewczyna . Gdzie parafianie mają oczy ? I to samo jest na (WYMODEROWANO). Zmarnował młode życie dziewczynie. Tylko z ulicy widać rolety zasłonięte by nikt nic nie widział . Warto by się tym zaintesował Płock i biskupi. Czy nie jest zgorszeniem że dziewczyna o 27 lat młodsza mieszka z księdzem pod jednym dachem ??To normalne zjawisko ? I on będzie pouczać ludzi i tylko kasę zbierać . Warto tym się zainteresować…..

Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Trzy lata temu wybraliśmy się z żoną do Częstochowy na Jasną Górę. Nie jesteśmy osobami które przesiadują w kościele ale akurat wtedy poczuliśmy taką potrzebę. Niestety ksiądz prowadzący mszę obrzydził ludzi że wyszliśmy razem za grupą ludzi. Nie pojechaliśmy słuchać o tym jaka to wspaniała jest partia PiS jakiego to mamy cudownego prezydenta. Kościół nie powinien w najmniejszym stopniu mieszać się w politykę. Tylko pewnie chodzi o kasę jak nie wiadomo o co chodzi.

Baton
Baton
2 lat temu

I w czym problem …. Kościół ciężko pracuje na taki stan rzeczy

Jola
Jola
2 lat temu

Nie powiem żeby mnie to smucilo

Na Lelewela i Piłsudskiego w Mławie [ZDJĘCIA]

1
Uwaga kierowcy na skrzyżowaniu mławskich ulic: al. Piłsudskiego, Kopernika, Lelewela i Żwirki. Dziś nie działa tam sygnalizacja świetlna. Na efekty nie trzeba było długo...

Ekstremalna jazda pijanych cudzoziemców w Mławie [ZDJĘCIA]

2
Ekstremalna jazda pijanych cudzoziemców w Mławie. Zatrzymani w ciągu jednego dnia w Mławie trzej kierujący odpowiedzą za spowodowanie dwóch kolizji drogowych oraz niebezpieczną jazdę...
lekarz

Wyciekły dane 12 tys. pacjentów. Sprawdź, czy Twoje!

1
Wyciekły dane aż 12 tysięcy pacjentów z ALAB Laboratoria. Sprawcy cyberataku, czyli hakerzy z grupy “RA World” grożą, że upublicznią je w sieci po...
tankowanie

Benzynowa rewolucja. Nie wszyscy zatankują

0
Benzynowa rewolucja. Już za niecały miesiąc dokładnie z końcem roku 2023 benzynę 95 (E5) zastąpi benzyna E10. Problemy z tankowaniem będą mieć właściciele starszych...
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

De Luxe Team najlepszy. Triumf na jubileusz

0
W przeszłości Mławska Hala Sportowa była prawdziwym domem dla siatkarskich amatorów. Wszyscy mamy jeszcze w pamięci pojedynki w ramach Powiatowej Ligi Amatorów Siatkówki. W...

Pani Aniela Staszewska obchodziła 100. urodziny

1
Jubileusz 100. urodzin 29 listopada 2023 r. obchodziła Pani Aniela Staszewska z Wróblewa w Gminie Radzanów. Mieszkanka gminy Radzanów miała w dniu urodzin niezwykłych...

Mławianka oddała oszustom wszystkie pieniądze i biżuterię

2
76-letnia mieszkanka Mławy oddała oszustom wszystkie pieniądze i biżuterię. Straciła ponad 40 tysięcy złotych. Podała także oszustom swoje szczegółowe dane osobowe.   Mławianka oddała oszustom wszystkie...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Mławski ogród świateł [FILM I ZDJĘCIA]

2
Mławski ogród świateł już działa. W parku miejskim w Mławie 1 grudnia o godzinie 16 rozbłysły światła na ozdobnych instalacjach w różnych kształtach.    Mławski ogród...

Z OSTATNIEJ CHWILI. Paraliż na kolei. Podróżni utknęli w pociągach

3
Paraliż na kolei. Ruch pociągów wstrzymany. Mieszkańcy Mławy utknęli w pociągach Kolei Mazowieckich, które stoją na stacjach. Informują o poważnych problemach.    Z OSTATNIEJ CHWILI. Paraliż...

Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek

0
Uwaga. Intensywne opady śniegu. Zacznie się w piątek. Miejscami ma spaść nawet pół metra śniegu. Najwięcej popada w Karpatach nawet 40-50 cm śniegu. Porządnie...

Nową drogą z Mławy już można dojechać do siódemki

3
Aleją św. Wojciecha już można dojechać do samej siódemki, czyli od ulicy Kościuszki do starej drogi krajowej. Pierwszy przejazd zaplanowano w piątek 1 grudnia...
- REKLAMA -
9
0
Przejdź do komentarzyx