sobota, 27 maja 2023
naszamlawa.plWiadomościMławskie pielęgniarki poszły do sądu
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Mławskie pielęgniarki poszły do sądu

-

Mławskie pielęgniarki poszły do sądu w sprawie wynagrodzeń, które ich zdaniem ustawowo powinny mieć podniesione. Informacje o sprawach sądowych przekazuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Zapowiada też protesty. 

- R E K L A M A -

 

Chodzi o uznanie kwalifikacji zawodowych i podwyżki wynagrodzeń, których nie otrzymało — zgodnie z oczekiwaniami — wiele pielęgniarek. Część dyrektorów szpitali nie uznało kwalifikacji pielęgniarek przy określaniu wysokości podwyżek. Kilka procent szpitali w Polsce nie przyznało pielęgniarkom podwyżek gwarantowanych ustawą. Dotyczy to m.in. placówek, które nie uznały kwalifikacji np. doświadczonych pielęgniarek. Tak wynika z pierwszych wyników kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy.

Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko poinformowała, że problem w tym, iż przepisy pozwalają, by dyrekcja szpitala przyznawała świadczenia w odniesieniu do kompetencji wymaganych, a nie posiadanych.

Starosta czeka na wyrok sądu

Pielęgniarki z Mławy uważają, że ich wynagrodzenia nie wzrosły tak, jak powinny zgodnie z nową ustawą. Poszły do sądu po tym, jak nie doszły do porozumienia z władzami szpitala. 22 lutego rozpoczął się proces.

Dyskutowano o tym podczas ostatniej sesji rady powiatu. Starosta mławski czeka na ostateczny wyrok sądu i zapowiada jego wykonanie.

– Nie jest tajemnicą, że pielęgniarki nie zgadzają się z formą regulacji płacowej prowadzoną przez szpital w Mławie. Tego typu rozprawy toczą się w wielu miejscach w Polsce, myślę o szpitalach. Jest to sprawa w sądzie, z tego, co wiem, dzisiaj nie zostało to rozstrzygnięte. Musimy więc poczekać do wyroku sądu. Jest oczywiście niezgoda między związkami zawodowymi i dyrektorem, bo jest to niespójność tych przepisów i w momencie takim, kiedy wyrok ostateczny będzie podany, trzeba będzie go po prostu wykonać — informuje podczas sesji rady powiatu starosta Jerzy Rakowski.

Podkreśla przy tym, że nasz szpital nie jest wyjątkiem i że jest to problem ogólnopolski.

Przypomnijmy, że to samorząd powiatu łoży na utrzymanie szpitala w Mławie, dlatego jest zainteresowany finałem sprawy.

Protesty już się rozpoczęły

Protesty już się rozpoczęły. Ostatnio pielęgniarki i położne pikietowały (21 lutego 2023 r.) w Tarnowie. Pod takimi hasłami.

– Tarnów 2023-02-21: Manifestacja pielęgniarek i położnych! SPRZECIWIAMY SIĘ DEGRADACJI PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH. SPRZECIWIAMY SIĘ ZANIŻONYM WYNAGRODZENIOM DLA PIELĘGNIAREK Z DUŻYM DOŚWIADCZENIEM PO LICEUM MEDYCZNYM. WZYWAMY WSZYSTKIE PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE Z CAŁEJ POLSKI DO UDZIAŁU W PROTEŚCIE, STOP DEGRADACJI! STOP DYSKRYMINACJI! BĄDŹMY SILNE JEDNOŚCIĄ! RAZEM MOŻEMY WSZYSTKO — apelowały pielęgniarki i położne w Tarnowie.

https://fb.watch/iSX3pl194V/

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Szczera
Szczera
3 miesięcy temu

Dzisiaj ustawy nie realizuje szpital, który pracodawcą będzie następny? Który kosztem pracowników będzie się wybielał i swoje długi? Czy szpital w Mławie stać na utratę 1/4 personelu pielęgniarskiego?? Czy nas ludzi i starostwo stać na to aby paraliżować dostęp mieszkańców do świadczeń pielęgniarskich i lekarskich? Nie trzeba odpowiadać, to pytanie retoryczne. Starosta to inteligentny człowiek, już nie raz bajek ze strony dyrektora szpitala słuchał, tylko w każdej bajce jest jakiś morał, oby w porę starosta się obudził i wyciągnął wnioski. Ludzie są różni, jedni powiedzą, że pielęgniarki są złe itp. itd., ludzie krytykują wszystko i wszystkich co ich nie dotyczy, ale nigdy nie wiemy, kiedy staniemy po drugiej stronie, kto następny nie będzie realizował ustawy? Musimy dbać o nasze małe mlawskie spoleczenstwo, o nasze szkoły, szpital, przedszkola chcąc nie chcąc będziemy z nich korzystać prędzej czy później, nie hejtować tylko wspierać się nawzajem i solidaryzować bo nie wiemy czy za chwilę nie wezmą się za nas.

Gruba Berta
Gruba Berta
3 miesięcy temu

A to jeżeli chodzi o wykorzystywanie ludzi to nasz szpital jest w tym dobry…. Przyjmują stażystów w charakterze pań sprzątających potocznie zwanych salowymi,a pieniążki w kwocie 1500 zł dostają te panie jako wynagrodzenie. Dodam, że szpital te panie później musi zatrudnić na 3 miesiące na umowę o pracę. Panie w swojej naiwności liczą na dłuższą współpracę,ale niestety rotacja w szpitalu jest duża

Tajemniczy pył nie z Sahary. Co to jest?

0
Czytelnicy narzekają na tajemniczy pył — jak saharyjski piasek — który ostatnio jest wszędzie, na samochodach i na parapetach oraz na wszelkich przedmiotach pozostawionych...
rodzina

Macierzyński wciąż domeną kobiet. Na co może liczyć mama?

0
Na co może liczyć mama po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Po zmianie przepisów rodzice mogą liczyć na dodatkowe tygodnie...
policyjna taśma

Z OSTATNIEJ CHWILI. Dramat na PKP w Ciechanowie

0
Dramat na dworcu PKP w Ciechanowie. Dziś 26 maja w jednym z pociągów zasłabła i zmarła kobieta. Z OSTATNIEJ CHWILI. Dramat na PKP w Ciechanowie Służby...
banknoty

19-latka chciała sprzedać bluzę. Przestępcy wykorzystali jej konto

0
Oszuści wykorzystali konto bankowe 19-latki do transferu pieniędzy. Jak do tego doszło? 19-latka chciała sprzeć bluzę za pomocą portalu ogłoszeniowego. Klikając w przesłany link,...
Loading RSS Feed

Dzień Matki w Mławie

0
Dzień Matki w Mławie zwykle organizowany jest w mławskim domu kultury wyjątkowo uroczyście. W tym roku ze względu na brak sali widowiskowo-kinowej będzie bardziej...
węgiel

Kończy się czas na zakup węgla

0
Coraz mniej czasu na zakup węgla za pośrednictwem naszego miasta w ramach rządowego wsparcia. Miasto Mława prowadzi sprzedaż końcową węgla kamiennego do 30 maja...

Hat-trick Michała. Lider z Łodzi za mocny

13
Środowy mecz pomiędzy Mławianką a rezerwami pierwszoligowego ŁKS-u Łódź potwierdził, że zmierzyły się dwie najbardziej bramkostrzelne drużyny rozgrywek. Padło aż dziesięć goli. Niestety wymiana...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Jaki dywanik do łazienki?

0
Wybierając dywanik do łazienki, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Liczy się kolorystyka, gdyż wybrany model musi dobrze komponować się z resztą pomieszczenia. Ważny...
wizerunek złodzieja

Jeśli go rozpoznajesz, powiadom policję [FILM]

0
Ukradł konsolę do gier o wartości ponad 3 tysięcy złotych w jednym ze sklepów w Mławie. Zarejestrowały go kamery monitoringu. Za przestępstwo kradzieży mienia,...
Worki z białym proszkiem przejęła skarbówka

Worki z białym proszkiem przejęła skarbówka

0
Anaboliki zamiast celulozy. Mławska skarbówka informuje, że Mazowiecka KAS przejęła 76 kg sterydów. Szacunkowa wartość rynkowa przemytu to ok. 500 tys. zł. Nadawcą przesyłki...
pamięci Oddziału Puszczyka

Rajd rowerowy pamięci Oddziału Puszczyka

0
W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich chętnych 17 czerwca do udziału w Rajdzie Historycznym "Ku pamięci Oddziału Puszczyka" w 70. rocznicę wydarzeń w Niedziałkach. W...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx