piątek, 19 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościMławianie wybierają kina w innych miastach?
- REKLAMA -
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przytulne i dwustronne M3 z dwoma balkonami
  Przytulne i dwustronne M3 z dwoma balkonami
  Cena: 420 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Mławianie wybierają kina w innych miastach?

-

Zniechęcony do naszego kina mieszkaniec miasta przysłał do redakcji list z krytycznymi uwagami. Poniżej publikujemy go w całości i odpowiedź dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie, Katarzyny Kaszuby.

- R E K L A M A -

„Kiedy kilka lat temu kino przechodziło modernizację bardzo się ucieszyłem. Niestety, dziś muszę stwierdzić, że ta modernizacja nic dla mnie jako widza nie wniosła, gdyż w kinie nie ma oferty dla mnie i nie tylko dla mnie, bo poruszałem ten temat w kręgu znajomych i wiele osób myśli podobnie. Chyba nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców Mławy jeździ na seanse do Olsztyna. Problemem dla mnie i znajomych nie jest sama oferta filmowa, tu naprawdę nie będę się czepiał, bo nowości pojawiają się dość szybko po premierze i nawet miesięcznego opóźnienia nie uważam za tragedię. Pamiętam czasy, kiedy nowości były grane osiem miesięcy po premierze, długo po tym, jak można było dostać piracką wersję VHS.

Problem natomiast stanowi bardzo częsty, w przypadku tak zwanych blockbusterów, brak możliwości wyboru wersji filmu. Jeśli film jest zrobiony w technologii 3D to prawie pewne jest, że nie będzie wyświetlana w naszym kinie wersja 2D. Niestety bardzo rozczarowałem się 3D w mławskim kinie. Dobrze pamiętam, że dwa seanse „Meleficent” i „Siódmy Syn” miały z tym problem. Były jakieś dziwne powielenia. Nie wiem, czy ta sytuacja uległa zmianie, od ponad roku nie chodzę już do mławskiego kina. Nawet gdyby było lepiej, to nie wszyscy są fanami udziwnienia typu 3D.

Drugą poważną bolączką jest to, że każdy „hit kinowy,” a przynajmniej film lansowany na „hit” jest w wersji z dubbingiem. Zastanawiam się, czy władze kina wychodzą z założenia, że mieszkańcy Mławy są analfabetami. Rozumiem, że niektóre filmy są od 12 lat i nie każdy dwunastolatek czyta płynnie, ale są też ludzie, którzy dubbingu po prostu nie trawią. Czy zakup dwóch wersji filmu jest bardzo drogi?

Jakiś czas temu był artykuł o kiepskiej frekwencji w kinie i graniu seansów od pewnej liczby osób. Napiszę więc tak,  na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy zrezygnowałem z sześciu seansów, właśnie z powodu dubbingu. Zawsze chodzę do kina z partnerką, a do tego czasem z parą znajomych. Tak jak pisałem kilka osób, z którymi rozmawiałem z tego właśnie powodu wybiera kino w innym mieście. Jestem przekonany, że w ponad 30-tysięcznym mieście przynajmniej kilkadziesiąt osób podziela moje zdanie. Może więc warto by sprawdzić, czy zakup dwóch wersji filmu, byłby dochodowy.”

 

Odpowiedź Katarzyny Kaszuby, dyrektor MDK.

Filmy i ich dystrybucja

Kina znajdują się na „końcu łańcucha”, którym jest ogromny, w pełni komercyjny przemysł filmowy. Warunki emisji filmów, godziny projekcji, ilość seansów najczęściej narzuca dystrybutor filmu. Niestety kina jednosalowe nigdy nie będą stanowiły konkurencji dla kin wielosalowych, gdzie w jednym czasie można puszczać jeden film w 4 różnych formatach, o których pisze czytelnik. Czasem dystrybutorzy pozwalają wybrać jedynie dwa formaty – wtedy zwykle decydujemy się na wersję 3D i 2D z dubbingiem. System dystrybucji filmów jest bardzo mocno monitorowany przez systemy sprzedaży biletów, z których raporty są wysyłane codziennie do dystrybutorów. Dystrybutorzy mają więc doskonały ogląd sytuacji i widzą, jakie filmy, w jakich formatach cieszą się największa popularnością w kinach, również w kinie Kosmos. Nie ma różnicy w cenie zamawianych wersji filmów, ale każda z wersji przynosi innych dochód i cieszy się mniejszym lub większym zainteresowaniem widzów. Jeżeli możemy, gramy filmy w 4  lub w 2 formatach, 3D i 2D, z dubbingiem i bez. Tak graliśmy m.in. „Batman vs. Superman”, „Gwiezdne Wojny”, „Kapitan Ameryka”. To, co zauważalne w produkcjach filmowych, że filmów 3D jest coraz mniej. Może więc wkrótce problematyka wymiarowości nie będzie tak istotna, a pojawi się coraz więcej możliwości wyboru pomiędzy wersją 2D z dubbingiem i bez.

Dubbing

O ile dobrze odczytałam intencje państwa czytelnika – to większy problem stanowi dubbing – proszę mi wierzyć także dla nas. Ogromna ilość klientów odchodzi od okienka kasowego w momencie, kiedy dowiaduje się, że „trzeba czytać”. Sale na filmach bez dubbingu świecą pustkami – widzą to także dystrybutorzy. Niestety, jeżeli mamy do wyboru kilka wersji projekcji, wybieramy te z dubbingiem, ze względu na doświadczanie, a czasami wręcz wskazanie dystrybutora.

Niestety, nie jesteśmy w stanie zmienić pewnych nawyków i upodobań mieszkańców i priorytetów dystrybutorów, a jedna sala okazuję się już od dłuższego czasu – to za mało na Mławę, co z jednej strony bardzo cieszy, że mieszkańcy tak chętnie chodzą do kina, z drugiej martwi, bo nie możemy zawsze zadowolić wszystkich kinomanów i wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.

Statystycznie rzecz ujmując zagraniczne produkcje w 85 proc. to filmy bez dubbingu – tłumaczone są zwykle przygodowe hity, czy produkcje o super bohaterach i oczywiście bajki dla dzieci.

 Awaria

Rzeczywiście był przez krótki czas problem z projekcją 3D – zgłosiliśmy sprawę do serwisu i usterka w kalibracji została skorygowana. Obecnie projekcje 3D odbywają się bez zakłóceń.

Bardzo dziękujemy za uwagę i opinię Czytelnika – na ile to będzie możliwe, postaramy się pokazywać w naszym kinie więcej projekcji bez dubbingu licząc, że miłośników oryginalnych ścieżek dźwiękowych znajdzie się w Mławie więcej.”

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
dzadzo
dzadzo
7 lat temu

Pani dyrektor sama się pogrąża. Nie jesteśmy w stanie zmienić pewnych nawyków i upodobań mieszkańców ? To chyba powinno być odwrotnie. Pomijając sprawę dubbingowanych filmów których również nie ciepię, granie tego samego filmu parz 5 dni w tygodniu na jednej sali to głupota która nigdy dochodu kinu nie przyniesie. Jeżeli było by więcej seansów różnych filmów przychodził by więcej ludzi w tygodniu do kina. Można to zaobserwować po warszawskich kinach typu kino Luna które multipleksem wielkim nie jest. Ale jak widać pani dyrektor MDK nie za bardzo potrafi zarządzać czymś takim jak kino o czym świadczą jej wypowiedzi , niska frekwencja w kinie i niezadowolenie ludzi odwiedzających kino KOSMOS.

Jarząbek
Jarząbek
Odpowiedź do  dzadzo
7 lat temu

Jeszcze 2 lata będziemy musieli się pomęczyć z tą panią dyrektor MDK, Za 2 lata nowy burmistrz i pani, która została wybrana na to stanowisko bez żadnego konkursu pójdzie na zieloną trawkę za swoim burmistrzem.
Może obejmie to stanowisko ktoś bardziej operatywny, komu będzie zależało…. zależało nie tylko na niechlubnej sławie, ale na rozwoju placówki.

Ż
Ż
7 lat temu

Z jednej strony rozumiem zażenowanie, ale z drugiej wiadomo, że ciężko żeby z 1 salą w tak małym mieście zadowolić każdego. Jeśli kino ma promować kulturę i nie jest to kino prywatne to co dubbing ma wspólnego z kulturą oprocz zysków nie wiem. Jeśli kino nie może sobie pozwolić na dwie wersje filmu czyli 2D i 3D to nie powinno się inwestować specjalnie w projektor 3D po to, żeby ludzie potem nie mogli obejrzeć 2D. To trochę absurd. Postęp jak najbardziej ale trzeba też trochę myśleć…

Ktoś
Ktoś
7 lat temu

Przepraszam, ale na sali kina nic się nie zmieniło
Pracownicy mają komfort, ale widzowie szkoda języka strzępić.

pawello
pawello
7 lat temu

cd. Czekaliśmy na film stłoczeni w poczekalni, zanim tworzyli salę projekcji, niczym (przepraszam za określenie) żydzi przed zagazowaniem w komorze gazowej. Wcale się nie dziwie, że ludzie jeżdżą do innych miast na seanse.

pawello
pawello
7 lat temu

Byłem ostatnio w mławskim Kinie Kosmos na jesieni na filmie "Wołyń" w pewną niedzielę, której to dokładnie daty już nie pamiętam i nie chcę pamiętać. Projekcja filmu miała zacząć się o godzinie podajże 18.00. Niestety zaczęła się później ponieważ poprzedzająca projekcja skończyła się sporo później. Frekwencja była bodajże wtedy prawie 100 procentowa.

mlawiak
mlawiak
7 lat temu

Jest zdecydowanie lepiej i taniej , jak było jeszcze niedawno.Mławianie (część z nich )niestety lubi ponarzekać !

Brak komfortu
Brak komfortu
7 lat temu

W kinie i w łazience byłem ostatnio kilka lat temu, kiedy smród pełnej sali ludzi o mało nie ukręcił mi nosa. Od tamtej chwili nie wróciłem. Więc jednak byłem i się wypowiedziałem.
Dla odmiany – chcę i wymagam komfortu na te dwie godziny a cena biletu jest drugorzędna.

do Brak komfortu
do Brak komfortu
7 lat temu

"łazienka pamięta czasy dinozaurów"?

Idealny przykład – "nie byłem ale się wypowiem"

Łazienka jest akurat w odremontowanej części. Co do reszty – Kupuję bilet za 12 zł i oglądam. Chce inne formaty, płacę 3x więcej (ZA SAM BILET) i jadę do Olsztyna bądź Warszawy – jakieś pytania?
Ja często uczęszczam do kina chociażby ze względu na cenę przez którą jestem w stanie przymknąć oko na "brak komfortu".

kos
kos
7 lat temu

Większość ludzi jeździ do kin w większych miastach z ważnego powodu. Teraz dominują kina wielosalowe w galeriach (centrach)handlowych. Można tam iść do kina, można tam przy okazji zrobić jakieś zakupy, można też tam zjeść. Mniejsza o to co zjeść: jeden zje McDonaldzie inny w KFC a jeszcze inny w Olimpie. Taki gość wraca do Mławy zadowolony bo obejrzał film, a może nawet dwa, kupił sobie bluzkę w Zarze lub innym H&M-ie , zjadł kurczaka w KFC i tu jest cała tajemnica problemu.

riki
riki
7 lat temu

Nie ma co narzekać w Działdowie na ten przykład nie ma ani basenu, ani kina.

Brak komfortu
Brak komfortu
7 lat temu

Brak klimatyzacji, fotele i łazienka która pamięta czasy dinozaurów powodują, że wolę jechać do Olsztyna niż za darmo iść do mławskiego kina.

Michał
Michał
7 lat temu

Siedzenia za komuny w kolana się wbijaja. Porażka

Cecylia
Cecylia
7 lat temu

Filmy bez dubbingu powinny być i basta. Z odpowiedzi Pani dyrektor wynika że z Kulturą przez duże 'K" to niezbyt jej po drodze. Skoro patrzy na kino jedynie poprzez jego dochodowość to znaczy że bliżej Pani do Biznesu niż Kultury. W takim razie cz nie należy przemianować MDK na MDB (Miejski Dom Biznesu)

Mirek
Mirek
7 lat temu

Niech te syfiaste siedzenia wymienią bo czuć kurz z czasów PRL-u. No i jak tam przyjąć Panią Irenkę Szewińską ?

DO Cerb
DO Cerb
7 lat temu

Za te 100 złotych to Ty chyba jeździsz do kina do Ciechanowa. Bo jeżeli do W-wy lub Olsztyna to chyba rowerem. (cena za bilet 20-25pln, podróż w dwie strony to ok 70-80pln)
I to licząc tylko ze jedziesz sam.

A poza tym nie narzekajcie na kino w Mławie bo nie jest aż takie złe, z wyjątkiem krzesełek które pamiętają jeszcze czasy PRLu.

mlawianka
mlawianka
7 lat temu

"Od ponad roku nie chodzę do mławskiego kina…" ale ponarzekam na to, jakie jest kiepskie o ludzie!

Cerb
Cerb
7 lat temu

Podzielam zdanie autora listu. Do mławskiego kina chodzę raz na rok jak trafi się film bez dubbingu. Ostatnio miałem nawet 4 darmowe wejściówki i z nich nie skorzystałem bo wszystkie interesujące mnie filmy były z dubbingiem. Jeżdżę do Warszawy lub Olsztyna dość często mimo, że to koszt około 100 zł z podróżą, seansem i czymś na ząb. Wolałbym te pieniądze zostawiać w rodzimej Mławie.

Poseł RP Maria Koźlakiewicz otworzyła biuro poselskie w Mławie

0
Nowa poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koźlakiewicz w czwartek 18 lipca otworzyła biuro poselskie przy ulicy Lelewela 11 w Mławie.  Poseł RP Maria Koźlakiewicz...

Prawie 190 tysięcy rodziców złożyło wnioski

0
Prawie 190 tysięcy rodziców na Mazowszu złożyło wnioski o świadczenie 300 plus. Aż 57 tysięcy opiekunów w Warszawie. Prawie 190 tysięcy rodziców złożyło wnioski Prawie 190...

Osiem goli w sparingu. Trzy dziełem młodzieżowców

11
Premierową wygraną w okresie przygotowawczym zanotowali piłkarze Mławianki. W Makowie Mazowieckiem triumfowali aż 8:0 w rywalizacji z tamtejszą Makowianką. Euforii być jednak nie może,...

Z OSTATNIEJ CHWILI. Wypadek na Padlewskiego

3
Z OSTATNIEJ CHWILI. Dziś 18 lipca na pasach na ul. Padlewskiego w Mławie doszło do potrącenia 49-leniej mławianki. Kierujący seatem 76-letni mieszkaniec Mławy potrącił...
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej – z jakimi kosztami musi się liczyć pracodawca? [SPONSOROWANE]

0
Własny biznes może być niesamowitą przygodą, ale wiąże się także ze sporą ilością wyzwań. Jak się na nie przygotować i co warto wiedzieć o...

W busie kontrabanda warta ponad 760 tysięcy

0
Mławscy kryminalni, współdziałając z policjantami z ruchu drogowego, zatrzymali do kontroli kierującego dostawczym renaultem. W busie odkryli kontrabandę wartą ponad 760 tysięcy zł. W busie kontrabanda...

Zmiana godzin pracy kas ratusza do odwołania

1
Zmiana godzin pracy kas ratusza do odwołania. Mławski urząd miasta zmienia godziny pracy kas mieszczących się w siedzibie głównej.  Zmiana godzin pracy kas ratusza do...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Prababcie pokąsały po raz drugi. Glinki Cup rozegrane

0
Piłkarski turniej Glinki Cup doczekał się już ósmej edycji. Organizatorom udało się powtórzyć frekwencyjny rekord sprzed roku, na starcie stanęło ponownie dziesięć zespołów. Po...

FILM. Widać jak niszczy domofon

1
Widoczny na filmie mężczyzna zdewastował panel domofonu, zarejestrowała go kamera monitoringu.  FILM. Widać jak niszczy domofon Sprawcy dewastacji domofonów zwykle są bezkarni. Być może tym razem...

Jeden z kierowców utracił pojazd na poczet przyszłej kary

0
Dwóch nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję wieczorem 15 lipca, w Mławie — podczas nadzoru na Alei Św. Wojciecha — oraz na terenie gminy...

Dzień Szreńska przed nami

0
Dni Mławy 2024 już za nami. Jednak to nie koniec imprez na naszym terenie. Doskonale pobawić można się także podczas wydarzeń organizowanych w gminach...
- REKLAMA -
18
0
Przejdź do komentarzyx