czwartek, 25 lipca 2024
naszamlawa.plWażneMława ma blisko 40 milionów nadwyżki. Jak to możliwe?
- REKLAMA -
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:

Mława ma blisko 40 milionów nadwyżki. Jak to możliwe?

-

Mława ma blisko 40 milionów nadwyżki. Jak to możliwe? Według władz miasta, dochody były wyższe od planowanych, natomiast wydatki niższe.

- R E K L A M A -

Mława ma blisko 40 milionów nadwyżki

Podsumowania finansów Mławy za 2022 rok dokonano pod koniec marca 2023 roku. Mławski ratusz przekazuje informację, że dochody Mławy były wyższe od planowanych, natomiast wydatki okazały się niższe. Efekt? Według władz udało się zaoszczędzić sporą kwotę, czyli 39 mln 616 tys. 785,79 zł.

Na co zostaną przeznaczone środki z nadwyżki? Władze rozważają przeznaczenie wspomnianych pieniędzy, jeszcze w bieżącym roku, na nowe inwestycje.

Jak doszło do pozyskania nadwyżkowych środków? Mławscy urzędnicy wyjaśniają.

– W tym roku Mława po raz kolejny jest w dość komfortowej sytuacji. Polityka oszczędności i efektywnego wykorzystania środków finansowych pozwala nam stworzyć poduszkę finansową, dzięki której miasto stabilnie funkcjonuje. W 2022 roku wykonaliśmy dochody na poziomie 198 066 672,31 zł, co stanowi 100,40% planu, a wydatki na poziomie 200 016 837,30 zł, to 92,21% planowanych. Różnica pomiędzy planowanymi a wykonanymi wydatkami wynosi 16 907 685,89 zł. Wynika ona głównie z zastosowanych w toku realizacji budżetu oszczędności. Część wydatków majątkowych nie została zrealizowana przez miasto z przyczyn od nas niezależnych, np. w związku z opóźnieniami w realizacji kontraktów lub brakiem możliwości dokonywania płatności częściowych. Te pieniądze, a także nadwyżka w wykonanych dochodach (wyniosła kwota 780 926,97 zł) oraz nierozdysponowane wolne środki z lat ubiegłych (kwota 21 928 172,93 zł), stworzyły razem dla miasta blisko czterdziestomilionowy bufor finansowy — informuje ratusz.

Skarbnik miasta Justyna Aptewicz przekonuje, że głównym założeniem w wykonywaniu budżetu 2022 roku było utrzymanie prawidłowych relacji pomiędzy dochodami oraz wydatkami. To osiągnięto.

Według danych z urzędu, zadłużenie miasta na koniec 2022 r. wyniosło 21 mln 744 tys. 157,56 zł i zgodnie z planem finansowym mogłoby zostać pokryte z wyemitowanych obligacji w kwocie 21 mln 300 tys. zł oraz zaciągniętej pożyczki w wysokości 444 tys. 157,56 zł.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
JestemZMlawy
JestemZMlawy
1 rok temu

Może czas najwyższy na gruntowny remont ul. Torfa Załęskiego, przynajmniej na odcinku pomiędzy ulicami Kopernika i Wójtostwo?! Od czasu, kiedy ul. Lawicz-Liszki stanowi łącznik z ul. Padlewskiego ruch jest znacznie większy, a stan drogi pozostawia wiele do życzenia. Zresztą, sama nawierzchnia na ul. Wójtostwo też wygląda jak obraz nędzy i rozpaczy…

do Mirko
do Mirko
1 rok temu

no jak to robią nam ulicę Studzieniec , dowiedz sie za ile , to spadniesz z krzesła

robinson
robinson
1 rok temu

No to grubo, ewidentne złamanie dyscypliny finansów publicznych, taki rozjazd w budżecie, nawet na plus, to sprawa dla prokuratora a nie na premie. Cytując Maxa z Seksmisji – „ja tu widzę niezły burdel… siostry”. Przecież z tego wynika, że w burmistrz i jego urząd nad niczym nie panuje. Taka nadwyżka nie pojawia się z nikąd i nie pojawia się w jednym momencie. Musiały być w ciągu roku symptomy i już wtedy koniecznym było dostosowywać budżet, bo cała sytuacja ewidentnie dowodzi, że ten na rok 2022 przygotowany przez burmistrza i uchwalony prze radę miasta to stek bzdur a nie budżet. To miasto dryfuje do przepaści. A co by było pajace, jak by wam zamiast nadwyżki w tym budżecie wyskoczyła dziura 40 milionów?

Mańjusz
Mańjusz
1 rok temu

czyli są pieniądze na położenie nawierzchni na ulicy Wł. Broniewskiego?
Jeśli tak się nie stanie to przechodzący tą ulicą będą o tym pamiętać w najbliższych wyborach. Tak będą pamiętać o zmarnowanych pieniądzach z powodu niedokończonej ulicy i pozapychanych kratkach drogowych i błocie po kostki.

Ygrek
Ygrek
1 rok temu

To ktoś źle oszacował zaciągnęli zadłużenie w postaci obligacji a każda pożyczka tego typu kosztuje. Okazuje się, że niepotrzebnie. Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za wygenerowanie dodatkowych zbędnych kosztów.
Poza tym jeśli ścibi się pieniądze żeby „rzucić je” po to żeby przed wyborami na masowy remont chodników i ulic było bo Mławiak tak głosuje jak ślepia jego widzą a nie jak myśli głowa. To takie widzimy skutki.

Kriss
Kriss
1 rok temu

Wow!!! No proszę Urząd zarabia heee

Kartofel
Kartofel
1 rok temu

To niech najpierw pokryją zadłużenie, zostanie 20 mln i wtedy niech wydadzą na co trzeba.

karol
karol
1 rok temu

Brawo ,słucham krytyków .

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  karol
1 rok temu

Chłopie byś się chociaż nie ośmieszał. To ja Ci odpowiem pytaniem. Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? Skoro mamy taka nadwyżkę to po co ciągle podwyższać podatki? Chyba wiecej pisać nie muszę. To się nazywa kreatywna ksiegowosc. Już nawet dzieci nie wierzą w te bajki przystojniaka. Teraz co roku mamy po 50 baniek nadwyżki a w mieście jak się nic nie działo tak się nie dzieje. Przecież za te kwotę ile ulic można by było naprawić.

karol
karol
Odpowiedź do  Mir K.O.
1 rok temu

Z tego co widzę jesteś zazdrosny o ludzi którzy cos robią dla miasta ,krytykujesz też klub Mławianka Mława ,z tego co wiem prowadzone jest kilka inwestycji na terenie miasta,jeśli tego nie widzisz to znaczy że jesteś zwykłym pieniaczem ,szukającym poklasku na forach .

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  karol
1 rok temu

Nigdzie nie krytykuje Mlawianki. Za to ty widze jestes wielkim fanem tego nieudacznika z ratusza. Oni cos robia dla miasta? Nawet jeśli to nie za darmo, a za sowite apanaże. W budżecie tyle milionów nadwyzki, a miasto emituje obligacje, podwyższa opłaty za śmieci i inne podatki. Ty serio w to wierzysz? Ile masz lat? 17?

Mławiak
Mławiak
Odpowiedź do  Mir K.O.
1 rok temu

Popieram. W tym roku znowu wyższe podatki

Ktoś
Ktoś
1 rok temu

Czary i magia

Dynamo lepiej kręciło. Chmielewski goni Jeziorskiego

0
O takiej kolejce mogli sobie tylko pomarzyć reprezentanci Czarnej Elki. Sami nie mieli problemów z sięgnięciem po komplet punktów. Z kolei najgroźniejsi konkurenci w...

Pogoda dla Mławy na najbliższy czas

0
W najbliższy weekend zapowiada się bardzo dynamiczna pogoda dla Mławy i okolic . Jeszcze dziś w czwartek 25 lipca i jutro w piątek będzie...

Niebezpiecznie nad wodą

0
Tylko minioną niedzielę w Polsce utonęło 10 osób w samym lipcu 64 a w czerwcu 52 osoby. To są wstępne statystyki Policji, a może...

Informacje z Mazowsza 69 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o programie edukacyjnym „Bezpiecznie nad wodą”, pilotażowym programie badania lokalnych zdolności energetycznych, otwartym...
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:

Zagrali dla Liwii. Joker wicemistrzem, Patryk ze statuetką

0
Reprezentanci Jokera zaliczyli udany występ w charytatywnym meczu turnieju piłki nożnej Oldboyów +35 o puchar starosty powiatu działdowskiego. W stawce dziesięciu ekip sięgnęli po...

Małe dziecko wypadło z okna

0
DZIECKO WYPADŁO Z I PIĘTRA BUDYNKU. TRAFIŁO DO SZPITALA Do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem 3-letniego dziecka doszło w Działdowie. Dziewczynka wypadła z I piętra restauracji...

Peleton w obiektywie Jakubowskiego

0
Przeprowadzony we wtorek 23 lipca na drogach powiatu mławskiego 34 wyścig kolarski Memoriał A. Trochanowskiego zwyciężył -Mistrz Polski w Kolarstwie Szosowym 22/23. Zawodnik drużyny...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...
- REKLAMA -
13
0
Przejdź do komentarzyx