wtorek, 16 kwietnia 2024
naszamlawa.plWiadomościJak miasto zamierza poprawić jakość powietrza?
- REKLAMA -
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
  Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
  Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
  Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
  Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
  Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
  Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
  Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
  Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
  Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
  Cena: 6 900 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
  Cena: 362 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
  Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:

Jak miasto zamierza poprawić jakość powietrza?

-

Urząd Miasta Ciechanów na początku stycznia ogłosił, że wdraża rozwiązania mające na celu poprawę jakości powietrza, a Mława?

- R E K L A M A -

To, że nad naszym miastem, szczególnie w dzielnicach domków jednorodzinnych w sezonie grzewczym, unosi się smog widać gołym okiem i czuć. Dwa tygodnie temu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dla Mławy i kilkudziesięciu innych miast Mazowsza ALERT III poziomu, który oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.

Nie inaczej sytuacja wyglądała i wygląda w Ciechanowie. Tam, aby poprawić jakość powietrza ratusz aplikuje o środki na wymianę przez mieszkańców starych pieców, instalację Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na miejskich obiektach oraz i osób indywidualnych, są też realizowane inwestycje w infrastrukturę miejską, czyli budowa centrum park&ride przy dworcu PKP na ponad 200 miejsc parkingowych, budowa ścieżek rowerowych i termomodernizacja budynków. Warunkiem ubiegania się o środki unijne było opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który został uchwalony w lutym 2016 r.

Mława taki dokument ma od maja 2015 r, kiedy to zaakceptowali go radni i uchwalili zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przeznaczając do 2018 r. 14 mln zł na realizację zadań związanych z ograniczeniem emisji CO2, gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji. Co dotychczas zrobiono w tej materii?

Jak informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mława, przeszło 3 lata temu została uruchomiona, bezpłatna dla mieszkańców, komunikacja miejska.

– Miasto poddało termomodernizacji wszystkie obiekty oświatowe (szkoły, hale sportowe). W tym roku planujemy rozpoczęcie termomodernizacji placówek kultury – muzeum oraz biblioteki. Działania związane z termomodernizacją na szeroką skalę podejmują także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Niestety, wciąż brakuje rządowego programu dofinansowania termomodernizacji budynków prywatnych – ubolewa rzeczniczka.

Jak dodaje, w PGN zaplanowano wymianę pieców węglowych na bardziej ekonomiczne, na przykład gazowe. Ratusz złożył wniosek o dotację przedsięwzięcia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu KAWKA, ale został on wycofany. Obecnie rząd pracuje nad nowymi propozycjami dla samorządów.

Tymczasem na Mazowszu trwają prace nad uchwałą antysmogową. Do połowy lutego samorządy mają czas na nadesłanie do marszałka ankiet, w których podsumują swoje działania służące ochronie powietrza.

Jak informuje urząd marszałkowski, szereg z nich podjęło je, w czym pomogły im środki będące w dyspozycji samorządu województwa np. z WFOŚiGW czy środków unijnych. Dzięki wsparciu z UE w ramach RPO WM 2007-2013 zrealizowano 66 projektów o wartości 325,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 164,6 mln zł. Udało się m.in.: przeprowadzić termomodernizacje kilkudziesięciu budynków publicznych. Powstały liczne instalacje solarne, zamontowano pompy ciepła, wybudowano również 6 elektrowni wiatrowych. Również w obecnej agendzie unijnej na lata 2014-2020 w ramach RPO WM zaplanowano podobną pomoc. 88 projektów obejmie m.in. termomodernizacje budynków publicznych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, budowę parkingów „Parkuj i Jedź” czy budowę tras rowerowych. Dofinansowanie unijne do tych projektów wyniesie ponad 408,8 mln zł. Na ten rok zaplanowano również kolejne nabory na wsparcie projektów, których realizacja ma poprawić jakość powietrza. Do wykorzystania jest ponad 221 mln zł.

Kolejnym źródłem wsparcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tylko w latach 2007-2016 na zadania poprawiające jakość powietrza WFOŚiGW w Warszawie przeznaczył ponad 385 mln zł, dofinansowując tymi środkami blisko 3 tys. zadań. Dzięki tej pomocy samorządy, instytucje oraz mieszkańcy Mazowsza wykonali szereg inwestycji ograniczających emisję zanieczyszczeń do powietrza, takich jak modernizacje kotłowni czy montaż pomp ciepła. Powstały również instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii m.in. kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne. Przeprowadzono termomodernizację budynków.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Mława TUTAJ.

- R E K L A M A -
Viael
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
22 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Mławiak
Mławiak
7 lat temu

Nie wprowadzam nikogo w błąd tylko opisuje jak można palić bez popiołu, pyłu węglowego i gazów węglowych w powietrzu jeśli jesteś tak obeznany to napisz czym ogrzewać domy nie trując sąsiadów za najniższą krajową, a smród z kurników k/Mławy jest ekologiczny i dobrze wpływa na nasze zdrowie?

Mławiak
Mławiak
7 lat temu

Nie bronie tych co palą co popadnie tylko pokazuje że można palić w piecu inaczej nawet w tych co mają dmuchawy a one wydmuchują popiół i pył z węgla paleniem od dołu a jak znasz kogoś kto pali śmieci to zgłoś komu trzeba, a do baku można wlać olej opałowy.

do K.P.
do K.P.
7 lat temu

Według Ciebie nie ma co się przejmować, że ludzie palą czym popadnie i trują innych,ponieważ jest to mało szkodliwe. Czy słyszałeś o czym takim jak kumulacja zanieczyszczenia powietrza? Spaliny samochodowe są szkodliwe, ale do baku nie wlejesz byle czego, bo Ci auto nie pojedzie. W piecu natomiast spalisz wszystko, ale jak masz sąsiada, który bezpośrednio Cię truje, jest to kilkadziesiąt razy bardziej niebezpieczne i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Mławiak
Mławiak
7 lat temu

Smog jaki jest to wina niewiedzy ludzkiej jesteśmy przyzwyczajeni rozpalać w piecu od dołu trochę drewna jak się rozpali to zasypujemy węglem a z komina ciemno i co 3~4 godzin znów dołożenie i tak cały czas a można inaczej wystarczy piec zasypać do 3/4 węgla i na to ułożyć drewno, papier i rozpalić od góry nie ma chmury czarnego dymu i pali się o wiele dłużej 9~16 godzin bez częstego zaglądania do pieca a więcej można się dowiedzieć internecie jak palić w różnych piecach od góry.

Do As roszada
Do As roszada
7 lat temu

Wiadoma jest juz zmiana w Starostwoie P. Pana W. Zastąpi Pan H.A.

Evoenergy
Evoenergy
7 lat temu

Możliwości finansowania takich inwestycji w wymianę źródeł ciepła z dofinansowaniem 80% dla mieszkańców sa dostępne na wyciagnięcie ręki. I to nie jest reklama, tylko fakty. Plan gospodarki niskoemisyjnej jest, i nic poza tym…

krzyś
krzyś
7 lat temu

To kiedy wymiana tych pieców?

odd
odd
7 lat temu

Bezproduktywne bicie piany przez urzędników za ogromne pieniądze. Groteskowe ico najmniej śmieszne.

K.P.
K.P.
7 lat temu

Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z piecy, jako że zanieczyszczenia motoryzacyjne rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.
Zawierają wiele substancji określanych jako kancerogenne, czyli powodujących przy długotrwałym narażeniu rozwój komórek rakowych, odpowiadają za ok. 60-70% łącznego ryzyka raka z powodu rakotwórczych zanieczyszczeń powietrza, zabijają 2 tys. osób rocznie.

dym
dym
7 lat temu

To wszystko nic ja mam takich sąsiadów którzy palą w piecach byle czym zwłaszcza śmieciami latem kiedy jest plus 30 stopni, bo mają ciepłą wodę podgrzewaną piecem, nie ma mowy żeby otworzyć wtedy okno bo cały smród zaraz w środku, próbowałem zwrócić delikatnie uwagę to się bardzo na mnie obrazili.Jak dobrze mieć sąsiada ha ha.

Anna
Anna
7 lat temu

Jeśli ten Pan z Kościuszki pali odpadami z płyt to władze powinni się tym zająć, przy spalaniu tego typu odpadów powstają toksyczne związki rakotwórcze .Płyty zawierają różne rodzaje lakierów,kleje,farby itp.Dlatego jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi. On pewnie nie zdaje sobie sprawy,że truje najbardziej siebie i co gorsza innych, ale jak dostanie raka czy ktoś z jego rodziny to może zmądrzeje, wtedy za późno i nie starczy mu to co zaoszczędził na tym opale na lekarza.Chciwość zaślepia.

do evoenergy
do evoenergy
7 lat temu

Temat idealny do darmowej komercyjnej reklamy.

Dominik
Dominik
7 lat temu

Plan gospodar. niskoemisyjnej to jedna wielka ściema-wydali pieniądze i płożyli go na półkę.Jak czytam w planie ciepło z kotłowni PEC miała być alternatywą dla starych pieców w domach jednorodzinnych. Jaka to alternatywa, widać to tej zimy – z komina na Powst. Styczniowych non stop kłęby czarnego dymu -czyli sadza i pył,który wprost oblepia okoliczne bloki i domy.Czym oni tam palą bo tak jak jest tam teraz to jeszcze nigdy nie było. Kiedy to się skończy.

do As
do As
7 lat temu

Ktoś kto będzie realizował plany pana H.A. i mławskiego układu.
Wyjdzie znów darmowy tygodnik mławski, który wyłoni odpowiedniego kandydata dla swich potrzeb, a mieszkańcy znów dadzą się zmanipulować.

As
As
7 lat temu

Kto będzie burmistrzem, czy zrobią roszadę, czy ktoś nowy, jak myślicie?
Pis zmienia ordynację i obecny burmistrz nie będzie już mógł kandydować, dopuszczalne będą dwie kadencje.

Evoenergy
Evoenergy
7 lat temu

Juz w kwietniu bieżącego roku rusza nabór na dofinansowanie do 80% ze środków RPO dla województwa Mazowieckiego. Poniżej link do harmonogramu naborów: https://www.funduszedlamazowsz a.eu/g2/oryginal/2017_01/zal-h armonogram-konkursow.docx
Dzi alnie 4.2 Efektywność energetyczna, gdzie jednym z bgrzewczego z dofinansowaniem 80%. Pieniądze lezą na ulicy, wystarczy tylko sie schylic…

do WML
do WML
7 lat temu

Wystosować pismo do burmistrza i do RM z podpisami mieszkańców – może raczą się sprawą zainteresować, wszak między innymi za to biorą pieniądze

WML
WML
7 lat temu

Najbardziej śmierdzi z kominów od Pana, który ma zakład usługowy przy ul.Kościuszki, na przeciwko bloku nr 14 w pobliżu przystanku . Ma też budynki gospodarcze, które opala nie wiadomo czym ,a smród jest taki jak ze spalanych odpadów płyt meblowych .Śmierdzi na całą okolicę . Pali cały czas.

zdzichu
zdzichu
7 lat temu

Zamknąć PEC ! wkręcić korki w zadki wszystkim pierdzącym !

Tomasz
Tomasz
7 lat temu

A co z sortownia węgla przy dworcowej?jakoś nikt o tym nie mówi i nie pisze a podczas sortowania węgla z Rosji unoszą się kłeby pyłu!ale to chyba nie zanieczyszczenie powietrza bo jakoś nikt z tym nie chce nic zrobić!Ale nie miasto ani powiat ani organy ochrony środowiska też niewiele robią żeby zamknąć tego truciciela!spytajcie ludzi którzy tam mieszkają co mają w domach!jest czarno wszystko jest brudne i musimy wdychać ten pył!

lolek
lolek
7 lat temu

Nie tylko Słowackiego, a Mazurska, z której codziennie "walą" kłęby czarnego dymu.

Mieszkanka
Mieszkanka
7 lat temu

Czy na ul.Słowackiego zostanie zmieniona instalacja grzewcza z pieców kaflowych czy innych wynalazków na coś co przypomina instalację z XXI wieku? Płacę czynsz prawie 500zł a mieszkam jak w średniowieczu niestety nie stać mnie na swoje mieszkanie jak i wielu tu mieszkających.Poza tym co chwile sa alarmy o zaczadzenie ale kogo to obchodzi…

Porośnięte bluszczem, trawą, zielone przez cały rok

2
Zielone przystanki w Mławie? To już się dzieje. Porośnięte bluszczem, trawą, zielone przez cały rok, wyglądające jak altany przystanki, staną na Starym Rynku i...

Mławianka ma lepsze rezerwy. Wieczfnianka na sześć

0
Niezwykle ważne zwycięstwo w kontekście walki o podium odnieśli reprezentanci drugiej ekipy Mławianki. Na boisku w Ostrołęce wykazali swoją wyższość nad „dwójką” tamtejszej Narwii....

Marika na podium trzy razy z rzędu

0
Młoda lekkoatletka z Mławy, Marika Zembrzuska Kozieł, uczennica 5 klasy szkoły katolickiej, po raz trzeci z rzędu zdobyła mistrzostwo powiatu mławskiego w biegu przełajowym....

Motorowerzysta bez kasku i na podwójnym gazie

0
27-letni kierowca motoroweru bez kasku, nietrzeźwy (miał ponad 1,6 promila alkoholu) stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się na drodze Kowalewsko — Dąbrowa. Przeżył....
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
  Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
  Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
  Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
  Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:

Wypadek ciężarówki na S7

0
Mławska policja informuje o utrudnieniach w ruchu na S7 w rejonie Prusocina. Chodzi o pas w kierunku Warszawy, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z...

Zmieni się przynajmniej jeden radny rady miasta Mława

5
Zmieni się przynajmniej jeden radny rady miasta Mława. W ostatnich wyborach do rady miasta Mława wybrano cały skład, ale już wiadomo, że nastąpi w...

Wiesława Palewska – Sowińska zaprosiła na wieczór pełen pasji

0
Wiesława Palewska – Sowińska — autorka tomiku wierszy wydanego przez Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej — zaprosiła 12 kwietnia do sali na dachu Miejskiego Domu...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Podejrzany bagaż. Kokaina na Dworcu Zachodnim

0
Podejrzany bagaż. Kokaina na dworcu. Akcja mazowieckiej KAS i policji przyniosła rezultaty. 1,6 kg kokainy znaleziono w walizce na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Podróżny...

Studenci i uczniowie mogą dorobić do renty rodzinnej

0
Studenci i uczniowie też mogą dorobić do renty rodzinnej. Od 1 marca uczniowie i studenci,  którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej dorobić do...

Choroba się przedłuża? Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

0
Gdy choroba się przedłuża, a limit dni na chorobowym już wyczerpaliśmy, wówczas możemy złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku...

Zranił kolegę nożem, wpadł kiedy odwiedził go w szpitalu

0
Nożownik zatrzymany, gdy odwiedzał poszkodowanego w szpitalu. Zarzut uszkodzenia ciała usłyszał 26-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który zranił nożem kolegę. Mężczyzna został zatrzymany tej samej nocy,...
- REKLAMA -
22
0
Przejdź do komentarzyx