Od kilku lat w Mławie mówi się o powstaniu takiej nekropolii na polach w Uniszkach Zawadzkich (gm. Wieczfnia Kościelna). W 2016 r. na czas wydarzeń związanych z rekonstrukcją Bitwy po Mławą stanęły tam trzy symboliczne krzyże. Obecnie sprawa jednak przycichła.
W założeniu cmentarz-mauzoleum żołnierzy Armii Modlin miał być zlokalizowany na przedpolach Mławy, w miejscu walk prowadzonych w tym rejonie między 1 a 4 września 1939 r. Każdy mógłby ufundować krzyż – monolit z białego marmuru z wygrawerowanym nazwiskiem żołnierza walczącego w Bitwie pod Mławą bądź – w przypadku nieznanego nazwiska – z inskrypcją „Znany tylko Bogu” (dotychczas udało się ustalić tożsamość 864 spośród ok. 3200 żołnierzy).
Inicjatywę burmistrza Sławomira Kowalewskiego poparło m.in. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska, żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i biskup płocki Piotr Libera. Gmina Wieczfnia Kościelna wpisała do jej Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego projektowaną przestrzeń publiczną stanowiącą fragment Linii Obronnej Mławy z 1939 r. Podczas rekonstrukcji Bitwy pod Mławą w 2016 r. na polach w Uniszkach Zawadzkich stanęły nawet trzy symboliczne krzyże. Od tamtej pory jednak niewiele się o tym mówi. O sprawę zapytaliśmy w ratuszu.
– Wszystko rozbija się o grunty, chodzi o około 42 hektary. Ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych była wola, aby nam przekazać 8 hektarów. Ostatecznie pomysł został na jakiś czas zarzucony – usłyszeliśmy od Magdaleny Grzywacz, rzecznik prasowej Urzędu Miasta Mława
Dajcie spokój z tymi cmentarzami, bo jak się zaczniemy wdawać w szczegóły, to zabrniemy do czasów bitwy pod Grunwaldem i zabraknie miejsca dla żyjących…
Właśnie – a co dla żyjących zamierzacie zrobić w najbliższym czasie? Rocznicę jakiejś bitwy?… Znowu zwęzicie jakąś drogę na poczet ścieżki rowerowej na której całą zimę będzie leżał śnieg?…
Nie macie zielonego pojęcia o rządzeniu – to nie wywalajcie pieniędzy w błoto na słomiane inwestycje.
Może ktoś po Was przyjdzie, kto będzie miał więcej pojęcia i wreszcie coś zrobi, żeby ludzie tutaj mieli więcej oleju w głowie… bo na razie, to łykają wszystkie Bitwy pod Mławą i inne pomniki Papieży z mosiężnej blachy.
coś mi się matematycznie i logicznie nie zgadza: 42ha to 420000 m2.Jeśli pomysłodawcy potrzebują takiej powierzchni dla 3000 krzyży to wypada średnio…jakieś140m2, a to daje obrazowo rzecz ujmując 12m x 12m.Żeby uświadomić wszystkim kort do tenisa ziemnego to 195m2. Powierzchnia dwóch kortów terenu dla 3krzyży? Gratuluję rozmachu.Chyba że znów w inwestycjach nie potrafią przeliczyć ha na m2. Jak przy wyliczeniach kostki brukowej na stadionie.Pytanie do fachowców z branży: jak położyć 8000m2 bruku na 4000m2 terenu?
Dane UM są w wielu wypadkach jakieś niezgodne i nielogiczne,
Przeczytaj tylko ten artykuł
https://naszamlawa.pl/wiadomosci/ubylo-nas-przybylo-jak-najchetniej-nazywalismy-pociechy-przekonaj-sie/
a zobaczysz, że kilkudziesięciu mławian z Mławy wywiało po prostu bez najmniejszego śladu.
czytałem, mam podobne odczucia.skoro arytmetyka się nie zgadza to JAK MAJĄ SIĘ ZGADZAĆ RACHUNKI?!?!?!
UM sięga wysoko, szuka na wierzbie gruszek.
Chce budować jakiś symboliczny cmentarz, bo uważa, że to przyciągnie do Mławy turystów, a może i mieszkańców.
Pomysły burmistrza coraz bardziej absurdalne.
Basen przynosi straty, jest nieopłacalny.
Lodowiska nie warto robić, bo będą kolejne straty
ale postaw się i zastaw się
Utopista buduje cmentarzyska – tylko kto będzie ponosił koszty utrzymania tego przybytku? – a może zarośnie zielskiem jak rów przy Piłsudskiego czy chodnik na Marszałkowskiej.
Panie burmistrzu, nowo nasadzone kasztanowce w parku krzyczały jesienią „ratunku”, co w tym temacie słychać? Ile w sumie posadzono już kasztanowców? – niedługo z tych nasadzeń powstanie hektarowy lasek, bo koło 100 sztuk już zmarnowano.
Wirtualny oczywiście, albo symboliczny jak ten cmentarz, bo kasztanowce uschły.
Pani Magdo dziekuje za odpowiedz. Pozwoli PANI, ze prosze jeszcze o odpowiedz na jedno pytanie w jaki sposob Panstwo bedziecie weryfikowac to komu krzyz postawiono? Gdzie Panstwo macie baze danych osob poleglych zolnierzy z Armii Modlin? A co z tymi ktorzy przezyli kampanie polska czy oni nie zasluguja na upamietnienie? Dalej posluguje sie Pani slowem cmentarz jak dobrze kojarze nie ma czegos takiego jak cmentarz symboliczny przynajmiej w ustawawie o grobach i cmentarzach wojennych z 1933 roku. Jesli miala to byc realizacja ogolnopolska to co Urzad Miasta zrobil aby tak sie stalo? czy moze Pani podac konkretne przyklady dzialan ktore podjeto w tej sprawie? Z jakimi wladzami ogolnopolskimi Panstwo prowadziliscie rozmowy na ten temat
UM sięga wysoko, szuka na wierzbie gruszek.
Chce budować jakiś symboliczny cmentarz, bo uważa, że to przyciągnie do Mławy turystów, a może i mieszkańców.
Pomysły burmistrza coraz bardziej absurdalne.
Basen przynosi straty, jest nieopłacalny.
Lodowiska nie warto robić, bo będą kolejne straty
ale postaw się i zastaw się
Utopista buduje cmentarzyska – tylko kto będzie ponosił koszty utrzymania tego przybytku? – a może zarośnie zielskiem jak rów przy Piłsudskiego czy chodnik na Marszałkowskiej.
Panie burmistrzu, nowo nasadzone kasztanowce w parku krzyczały jesienią „ratunku”, co w tym temacie słychać? Ile w sumie posadzono już kasztanowców? – niedługo z tych nasadzeń powstanie hektarowy lasek, bo koło 100 sztuk już zmarnowano.
Szanowna Pani rzecznik
Z Pani gładkich słów jasno wnioskuję ze uczczenie żołnierzy Armii Modlin bylo tu drugoplanowe na pierwszy plan miala się wybić postać BMM i ta idea państwu przyświecał tak miemam
Jak dalece byla ona nieprzemyslana ?
Dzis widac iż nigdy nie była ona koncepcją ktora miala być realizowana dzis widać jasno zbudujemy i OTWORZYMY jak panstwo da pieniadze .W tym momecie nie wiem płakać?
Co do samej koncepcji w zaden sposób nie podniosła sie Pani fo wątpliwości
Jaki statut bedzie miał ten twór cmentarza?
Bedzie tam ktoś pochowany?
Z jakich źródeł uzyskaja panstwo listy ofiar?
A jesli cmentarz to na jakich zasadach ?
Przewidują Panstwo ekshumacje i ponowne pochowki? Jesli tak to skąd?
Jakie będą koszty utrzymania tego tworu?
Skoro ma to być hołd żołnierzom to dosc niezreczny wobec tych którzy przezyli majac jedynie szczęście.
Nie odniosla sie Pani do kwestii wyznawania
A moze poprostu Państwo tego nie wiedzieli
Piekne krzyże symbolizujace muzulmanina prawosławnego czy żyda ?
A jak panstwo chcą ustalać wyznanie ?
Bogu znany. Ateista ?
I tak dalej i tak dalej
A to pod Mławą muzułmanie walczyli? Nie wiedziałam… Prawosławnym krzyże nie przeszkadzają, a to że ktoś był ateistą nie znaczy, że nie był znany Bogu 😉 Weź ze trzy głębsze wdechy i wyluzuj trochę.
Pomysł utworzenia symbolicznego cmentarza jest bardzo dobry. A skoro ma być to symbol to nikt tu szczątków nie będzie ściągał. Chodzi o pamięć właśnie!
Na tego typu argumenty niestety nie ma odpowiedzi
Czytajac posty nawet Pani nie zorietowala si p co chodzzi
Dla jasnosci nie ma Pani pojecia kto walczył pod Mława i skad zolnierze ci sie wywodzili a czemu Pani pominela zydow? Czy nie przszkadza prawoslawnym Pani zapyta.
O umm sie odzywa
W UMM muzułmanin musi byc arabem
A skad arab na wielbłądzie pod Mławą
Szanowna Pani muzułmanie mieszkają w polsce i to od kilkuset lat
Bez wielbłądów
Szanowny panie Alku,
Idea dotycząca utworzenia symbolicznego Cmentarza Żołnierzy Armii Modlin, która przyświecała Burmistrzowi Miasta Mława – Sławomirowi Kowalewskiemu, bazowała na społecznym zainteresowaniu i potrzebie uczczenia bohaterów. Cmentarz nie miał być realizacją czysto mławską tylko ogólnopolską, o olbrzymiej wartości społecznej. Inicjatywa oczywiście jest i od początku była po stronie miasta, jednak w przedstawionym wyżej ujęciu – sukces będzie możliwy, gdy w realizację pomysłu włączą się władze państwowe. Należy uzbroić się w cierpliwość.
W sprawie dworca PKP na przystanku Mława Miasta – rozmowy są w toku. Pozdrawiam
Moi dwaj dziadkowie walczyli na linii mławskiej. Obaj mieli szczęście przeżyć, obaj wylądowali w obozach jenieckich. Obaj nauczyli szacunku dla przodków, dla ich poległych kolegów. Wdzięczni byli w duchu za mauzoleum-Pomnik Obrońcom Mławy.Widziałem łzy w ich oczach, gdy odwiedzali to miejsce, patrzyli ze wzgórza na horyzont i cichutko mówili „stamtąd przyszli”. Czy chcieliby symbolicznego cmentarza?nie zdążyłem zapytać? Na pewno nie chcieliby, żeby ktokolwiek budował pomniki z zawieszką „PAMIĘTAJCIE, BEZE MNIE BY TEGO NIE BYŁO” w miejscu gdzie oni myśleli „oby nie zadeptali pamięci”. Zamiast zadeptać ZASMRODZILI
A może opracować plan i koncepcję
Zrobić projekty patrz kładka nad torami
To dobry kierunek na Wólce się sprawdził
A co zprawosławnymi 63 % stamow w 20 dywizji ? A muzułmanie ateistom też krzyz postawimy? Cos sie um zagalopował noe wie dokładnie czego chce.pomysł ogulnie ni z gruchy ni pietruszki. Bez sensu to ma byc pomnik czy ,,sztuczny cmetarz”
Tak wygladaja obecnie wizje włodarzy naszego miasta bez sesu bez wizji drogi a na koniec nic z tego nie wychodzi
A teraz pytanie do pani rzecznik wszechtłumaczącej i wszechwiedzacej
W okolicy Mławy. Jest kilka zapomianych mogił żołnierzy 20 dywizji tylko nieliczni o nich pamiętają i jakoś je ogarniają moze pan burniszcz zadba o nie to są prawdziwe pomniki nic cenniejszego jak pamięć im nie damy
No ale tam szarf nie bedzie fotek radnych bezradnych i poklasku
Zaraz zaraz nastąmpilo tu jakieś pomieszanie pojęć, nekropolia, cmentarz – mauzoleum więc proszę się zdecydować co to ma być. Dalej jeśli każdy może ufundować krzyż z imieniem i nazwiskiem poległego to kto będzie weryfikował czy dany żołnierz w rzeczywistosci walczył pod Mławą? Czy jest wzór krzyża bo monolit to naprawdę niewiele mówi. Pomysł nieco dziwny i niedopracowany
Niech burmistrz sfinansuje ze swoich prywatnych funduszy takie pomysły. Monumenty, pomniki itd. itp. a Mławian ubywa bo burmistrz nie potrafi młodym zaoferować czegoś sensownego. Czy nie lepiej byłoby zgodzić się na budowę przez PKP dworca MM tak aby młodzi mogli dojeżdżać do pracy w Warszawie (90 minut – IC) a tym samym żeby zarabiali więcej nie „emigrując” do wielkich miast?