piątek, 24 marca 2023
naszamlawa.plWiadomościCzy Lechowi Wałęsie powinno się odebrać tytuł Honorowego Obywatela Mławy?
- REKLAMA -
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Przestronne i przytulne M-4 z balkonem na OKM
  Cena: 317 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Chcesz Sprzedać Dom lub Mieszkanie?
  Chcesz Sprzedać Dom lub Mieszkanie?
  Cena: 250 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 495 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Cena: 780 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Teren 8,6491 ha - pod produkcję i usługi uciążliwe
  Teren 8,6491 ha - pod produkcję i usługi uciążliwe
  Cena: 9 500 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka budowlana 1230 m2 w obrębie Parcele Łomskie
  Działka budowlana 1230 m2 w obrębie Parcele Łomskie
  Cena: 139 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Czy Lechowi Wałęsie powinno się odebrać tytuł Honorowego Obywatela Mławy?

-

Czy władze Mławy zamierzają zareagować na  ostatnie doniesienia o współpracy Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa? Czy TW „Bolek” zasłużył na to, żeby nadal być honorowym obywatelem naszego miasta? – pyta jeden z czytelników w przysłanym do redakcji mailu.

- R E K L A M A -

Tytuł, przypomnijmy, został nadany byłemu prezydentowi uchwałą rady miasta w sierpniu  2009 roku. Wniosek w tej sprawie  złożył kilka miesięcy wcześniej Witold Ludwiński. Ostateczna decyzja należała jednak do mieszkańców Mławy, którzy podczas konsultacji mieli możliwość wyrażenia swojego zdania na temat ewentualnego uhonorowania Lecha Wałęsy.

–  W ramach tych konsultacji oddano 1785 głosów (w tym 1571 wysłanych drogą elektroniczną) akceptujących tę propozycję oraz 642 głosy przeciwne  (613 przesłanych drogą elektroniczną) – przypomina Magdalena Grzywacz, rzeczniczka prasowa ratusza.

Nadanie obywatelstwa było okazją do pierwszej oficjalnej wizyty polityka w Mławie. W mieście był potem jeszcze dwukrotnie – w 2011 roku i w 2014 roku. Za każdym razem na spotkania z nim przychodziły tłumy mławian.

W ubiegłym tygodniu Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, poinformował, że nie ma wątpliwości co do tego, że Wałęsa był „Bolkiem”, tajnym współpracownikiem SB w latach 70. Rozgorzała ogólnonarodowa dyskusja o tym, czy powinno to rzutować na dotychczasowe postrzeganie i traktowanie pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta.

Pytanie czytelnika skierowaliśmy do Urzędu Miasta.

– Nie wpłynął  żaden wniosek w sprawie odebrania tytułu Lechowi Wałęsie. Nadawanie honorowego obywatelstwa leży jedynie w kompetencjach Rady Miasta Mława – mówi rzeczniczka magistratu.

Co na ten temat sądzą inni nasi czytelnicy?  Zachęcamy do wzięcia udziału w sondzie i wyrażania swoich opinii w komentarzach.

 

Czy Lechowi Wałęsie powinno się odebrać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mława?

 • nie (53%)
 • tak (44%)
 • nie mam zdania (3%)
Loading ... Loading ...
- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
56 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

honorowy obywatel Mławy,jedno co go łączy to że pierwszy milion trzeba ukraść a w tym jesteśmy dobrzy.Co można się spodziewać po wyznawcach marksizmu i leninizmu tylko sprzedajności.Przypomnijcie sobie obrońców,utrwalaczy władzy ludowej,ich hasła, jeszcze żyją z profitami ale zamilkli jakby ich nie było wśród nas.

Petros01
Petros01
6 lat temu

Zlinczować, powiesić, spalić na stosie, oto jest współczesna rzeczywistość. Tylko my Polacy doszukujemy się czegoś co nie jest istotne. Cały świat spostrzega Lecha jako symbol wolności jako człowieka przez którego przemawia polskość, jako wielkiego Polaka. Czy nazwiemy go Bolkiem czy Lolkiem to faktu nie zmienia że bohaterem i wielkim człowiekiem jest i za to godnośc i szacunek się należy a nie pozbawianie honorów i tytułów. Ankieta bez sensu ………
Zapewne stworzona po to żeby na stronie coś się działo i tylko wtedy wybaczyć należy pomysłu.

Andrzej Bober
Andrzej Bober
6 lat temu

jestem za a nawet i przeciw ,,,hihi

Bogumila Kawczynska
Bogumila Kawczynska
6 lat temu

TAK, ODEBRAC!!!!!!

Wlodzimierz Sawicki
Wlodzimierz Sawicki
Odpowiedź do  Bogumila Kawczynska
6 lat temu

Chyba Pani należy do wyznawców PIS i ojca tadeusza żeby takie durnoty pisać . Jest mi wstyd za takich Mławian.

Bogumila Kawczynska
Bogumila Kawczynska
Odpowiedź do  Bogumila Kawczynska
6 lat temu

Wlodzimierz Sawicki Nie uznaje zadnej SEKTY proszę Pana i proszę nie przypisywać komus, czegos.Prosze w sobie szukac co jest zle, a co dobre.Mi jest wsytd za takich jak Pan.A czy ja pisze durnoty, to nie Panu to oceniac, bo Pan nie jest wszystkowiedzącym.

Ewa Przybysz
Ewa Przybysz
6 lat temu

NIE !!!!! a kto nas wyprowadził z domu niewoli 🙂

czesiek
czesiek
Odpowiedź do  Ewa Przybysz
6 lat temu

jak to kto? ten który brał pieniądze za kablowanie na Polaków

Rafal Miszell
Rafal Miszell
6 lat temu

Hehehe, Bareja…

Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

Zupełnie nie rozumiem po co Redakcja organizuje takie ankiety. To jedynie wzbudza negatywne emocje społeczne…

Wlodzimierz Sawicki
Wlodzimierz Sawicki
6 lat temu

To by była hańba dla Mławy a kto uważa inaczej to niech miasto zbuduje pomnik Kaczyńskiemu a usunie pomnik Wojciecha z przed ratusza , a na jego miejsce postawi pomnik Jarosławowi.

Tomasz Stańczak
Tomasz Stańczak
Odpowiedź do  Wlodzimierz Sawicki
6 lat temu

Ale nie w tym rzecz by usuwać jakieś pomniki czy stawiać, mówimy o tym, że Wałęsa mógł postawić grubą kreskę a sprezentował miękkie lądowanie komunistycznym aparatczykom w demokracji kapitalistycznej na ich warunkach.

Bogumila Kawczynska
Bogumila Kawczynska
Odpowiedź do  Wlodzimierz Sawicki
6 lat temu

Hanba jest to Obywatelstwo!!!!!Nam nie potrzebne pomniki, tylko normalne zycie!!!!!

Barbara Zyznewska
Barbara Zyznewska
6 lat temu

Nie!

Krystyna Zając
Krystyna Zając
6 lat temu

Tak

Aneta Kraszewska
Aneta Kraszewska
6 lat temu

Oczywiście!!!

Lidia Różańska
Lidia Różańska
6 lat temu

Absolutnie nie…..!!!!!!!

Tomasz Stańczak
Tomasz Stańczak
Odpowiedź do  Lidia Różańska
6 lat temu

I tu nie zgodzę się z ciocią 🙂 , pozdrawiam

Lidia Różańska
Lidia Różańska
Odpowiedź do  Lidia Różańska
6 lat temu

Pozdrawiam, każdy może mieć swoje zdanie dla mnie będzie zawsze bohaterem to prosty człowiek…….szkoda ze tak pozno obudzili sie ci co go niszcza a byli razem z nim ….skorzystali ….

Danuta Krenzek
Danuta Krenzek
Odpowiedź do  Lidia Różańska
6 lat temu

Oczywiscie,ze tak.Dlaczego sprzedawczyk,zdrajca i poplecznik przestepcow,klamca i analfabeta ma byc honorowym obywatelem naszego miasta??????Kto tak zdecydowal?

Lidia Różańska
Lidia Różańska
Odpowiedź do  Lidia Różańska
6 lat temu

analfabeta??żenujące ,skąd tyle złośliwości ….

Mirosława Osiecka
Mirosława Osiecka
6 lat temu

absolutnie tak

Tomasz Stańczak
Tomasz Stańczak
6 lat temu

Tak

Ewa Grymuza
Ewa Grymuza
6 lat temu

Jeżeli szacowne gremium przyznawało tytuł to myślę,że nie ma takiej potrzeby aby wypowiadał się gorszy sort. Grzebiemy się w przeszłości,końca nie widać. Czy to jedna z "dobrych zmian" ?

Jarek Miłosz
Jarek Miłosz
Odpowiedź do  Ewa Grymuza
6 lat temu

Gorszy sort??

Katarzyna Borkowska
Katarzyna Borkowska
6 lat temu

Absolutnie nie…

Krzysztof Dziomdziora
Krzysztof Dziomdziora
6 lat temu

to niehonorowo byłoby

Magda
Magda
6 lat temu

Mam szacunek do Wałęsy za to co zrobił dla naszego kraju i pośrednio – dla każdego z nas. Byłam na spotkaniu z nim w PWSZ i wiem, że to mądry człowiek, mądry mądrością życiową, doświadczeniem. Jest najbardziej znanym Polakiem na świecie, osobą, z której możemy być dumni. Ale nie wszyscy lubią pozytywnych bohaterów. A że nikt nie jest doskonały, to na każdego można znaleźć jakichś hak. Można polemizować, czy każdy odnaleziony hak jest prawdziwy, ale to nie ma sensu. W dobie tak zaawansowanych technologii nawet skopiowanie odcisku palca nie jest sci-fi, więc prawdy nigdy nie poznamy. Współczuję Wałęsie, bo jest coś w tym, co powiedział Marszałek Piłsudski – Naród wspaniały, ale ludzie …. Tymczasem nie pozbawiajmy sami siebie uznania świata.

Ewka
Ewka
Odpowiedź do  Magda
6 lat temu

Tak, bardzo znany, byłam w Czechach i oglądałam niemiecką telewizję podczas wizyty Wałęsy w Niemczech – tak, tylko ten facet się tak potrafił ośmieszać, siebie, a że reprezentował Polskę, to i Polskę przy okazji. W USA wyciągnął kapelusz i żebrał o pieniądze. Heh

Skipper
Skipper
6 lat temu

TW Bolek i wszystko jasne… Czego wy chcecie więcej. Był i jest donosicielem, są dowody czarno na białym. Mi więcej nie potrzeba, bohater z niego jak… wiecie co. Pewnie że powinni mu odebrać, ktoś taki jest niegodny żeby mieć honorowe obywatelstwo naszego miasta. A że noblista? Że bohater? Jaki z niego bohater? Też przeskoczę sobie przez płot i co? Też będę bohaterem? Hańba mu i tyle! Niech okaże resztki swojego donosicielskiego honoru i się przyzna…

do skippera
do skippera
Odpowiedź do  Skipper
6 lat temu

Skipper przeskoczyłeś sam siebie pisząc takie głupoty, przykre

Skipper
Skipper
Odpowiedź do  do skippera
6 lat temu

Napisałem jak jest, donosicieli trzeba piętnować, aby takie zakały wyeliminować ze społeczeństwa.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

To moze jeszcze Ludwinskiemu miasto niech wreczy statuetke Honorowego Obywatela Mlawy, a w ramach namaclnego dowodu wdziecznosci niech postawi mu Pomnik Krola Smrodu.

K
K
6 lat temu

Agent Nr 1

Bolesław
Bolesław
6 lat temu

Czytając niektóre komentarze wniosek można wyciągnąć jeden.Jesteśmy ciągle społeczeństwem o płytkiej powierzchownej wiedzy,dającym się prowadzić na smyczy,łatwym do sterowania.To dzięki postawie i działaniu tego Pana możemy pisać różne kolumny i popisywać się swoim chamstwem i głupotą.Myślę że to Mława ma zaszczyt że przyjął to Obywatelstwo tego zaściankowego,umierającego,starzejącego się miasta.Pis powinien zacząć o odebraniu wszystkich najważniejszych odznzczeń państwowych twym orderu Orła Białego.Cały świat zastanawiał się co to za miasto które ważniejsze było niż spotkanie z Obamą.Nigdy miasta nie byłoby stać żeby zapłacić za taką reklamę a i Ludwińskiemu przydałoby się podziękować za taką promocję.Wałęsa jest i pozostanie przy Papieżu Wojtyle i Koperniku jednym z trzech Polaków który pozostanie w historii powszechnej.Myślę że czym prędzej odbierzmy ten tytuł bo następne pokolenia będą budować pomniki.

Ktoś...
Ktoś...
Odpowiedź do  Bolesław
6 lat temu

Och, jaki piękny pean pochwalny ku czci Bolka – piękne i jakże patriotyczne.
Jak tłumaczysz Bolesławie wielokrotne i częste wygrane, swego czasu, tow. Bolka w totolotka? – przecież sam się nimi chwalił.
Nie porównujmy tego pana z Kopernikiem., Mickiewiczem i Norwidem.
Nie mieszajmy w to bagno papieża.

Ktoś...
Ktoś...
Odpowiedź do  Bolesław
6 lat temu

PS. Postawmy Ludwińskiemu pomnik, a przynajmniej winien pan wystąpić z wnioskiem o mianowanie go Mławianinem roku 2017.

Mławianka
Mławianka
6 lat temu

Idiotyczną sytuacją było nadawanie tego tytułu Wałęsie. A w jaki sposób on się zasłużył dla Mławy ?

Liberał
Liberał
Odpowiedź do  Mławianka
6 lat temu

A w jaki sposób zasłużył się dla Mławy Jan Paweł II ?

Do " Tylda "
Do " Tylda "
6 lat temu

Nie trzeba Wałęsy dyskredytować . On się sam skompromitował i czyni to nadal.

Marek
Marek
6 lat temu

Oddzielcie politykę od faktów. Pan Lech jest wpisany do REJESTRU SB w roku 1970 jako kolejna osoba na liście. Rejestr był prowadzony numerycznie i widnieje tam jako kolejna zarejestrowana osoba. Wtedy nic nie znaczył i o opozycji nawet nie śnił. Myślę, ze problemem są wygrane w "totka" a nie współpraca. Do współpracy mozna się przyznać i nikt do tego nie miał by pretensji. Dokumenty wykopała Kiszczakowa a nie PIS a zbadał je IPN do czego jest wlasnie stworzony. Jak juz ktos chce zacząć od polityki, to prosze przypomnieć o obaleniu rządu Olszewskiego, kiedy chciał ujawnić wszystkie teczki.

Anonim
Anonim
6 lat temu

Był czas aby Wałęsa powiedział przepraszam. Z pewnością zostałoby to mu wybaczone. Ale On pomimo wszystko ciągle tkwi w tym szambie i nie ma zamiaru za nic przepraszać. Nie ma skruchy więc nie ma też powodu aby żałować takiego nadymanego bufona.

PawełJanTrzeci
PawełJanTrzeci
6 lat temu

Największym komuchem w tym kraju jest kurdupel z Żoliborza. Kaczyńscy dostali willę od towarzyszy po wojnie, która należała do żołnierza AK. Nigdy nie był internowany, a podczas stanu wojennego wypił kawkę i jak gdyby nigdy nic wypuścili go po godzince 'przesłuchania'. Teraz zmieniają historię szkalując prawdziwe legendy. Każdy popierający PiS w tej chwili jest idiotą.

Jarząbek
Jarząbek
Odpowiedź do  PawełJanTrzeci
6 lat temu

a każdy wierzący Wałęsie jest idiotą do potęgi entej. To jest artykuł dotyczący Bolka a nie kurdupla z Żoliborza.

mieszkaniec mławy
mieszkaniec mławy
6 lat temu

wcale nie było tłumów jak przyjeżdzał,tylko Pan Kacprzak ze śpiewaczkamiz ,,pogodnego uśmiechu.. dzieci z przedszkola itp.dla Mławy się niczym nie zasłużył ,to Ludwiński przywożąc jego do Mławy liczył,ze co.na tym ugra

Kibic
Kibic
6 lat temu

Ja się zastanawiam dlaczego on jest tym honorowym obywatelem przecież on nic dla Mławy nie zrobił ani w kulturze ani w sporcie nie rozsławił ani nic nie zainwestował dlaczego ma ten tytuł już pomijam że donosił tylko on na to nie zasłużył kto mu w ogóle go przyznał i jakim prawem .

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Walesa to, Walesa tamto, w tę i we w te.
Gosc byl podstawiony przez SB.
Traf chcial, ze zostal nobilitowany do roli bohatera narodowego.
Kiszczak, Jaruzelski i inni, byli tworcami tego czlowieks. Oni go stworzyli, zaprogramowali i obsadzili na intratnym urzedzie.

koncert

Świat płonął wojną – ONI miłością. Koncert w szkole muzycznej

0
Świat płonął wojną — ONI miłością — koncert pod takim tytułem, pamięci obrońców naszej Ojczyzny, odbędzie się w sobotę 25 marca 2023 r. o...
park

Posadzą 43 tysiące bratków. Wybór nie jest przypadkowy

0
Niebawem Mława zamienni się w bratkowy ogród. Władze zleciły posadzenie na miejskich rabatach 43 215 bratków. Wybór nie jest przypadkowy.  Posadzą 43 tysiące bratków Wiosną mławianie...
budowa

Bezrobocie w Polsce – dane z lutego

0
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym 2023 roku. Stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5%. Podobne bezrobocie...

Maślanik i Dudkiewicz po dwie wygrane. W deblu bywa różnie

0
Tegoroczna edycja Grand Prix Mławy wkracza w decydującą fazę. Tuż po świętach Wielkiej Nocy zostanie rozegrany turniej finałowy. W grze pojedynczej walka o prymat...
 • Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Dom w Mławie. Alternatywa dla mieszkania w bloku.
  Cena: 185 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Przestronny dom idelany dla dwóch rodzin lub pod wynajem
  Cena: 780 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Narożny lokal z dużymi witrynami przy ul. Napoleońskiej
  Cena: 4 750 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
Kopiec powstańców styczniowych

Konferencja, seminarium i wystawa w 160. rocznicę Powstania Styczniowego

0
Mławianie mogą wziąć udział w obchodach z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego — największego polskiego zrywu niepodległościowego. Dzięki przelanej krwi naszych bohaterów możemy żyć...
traktor, policja

Pijany traktorzysta po drodze wyrzucał puste puszki po piwie

2
2,5 promila alkoholu w organizmie miał traktorzysta złapany przez policję podczas jazdy ciągnikiem na terenie gminy Dzierzgowo. Zwrócił uwagę mundurowych nie tylko stylem jazdy,...
papierosy

44-letni obcokrajowiec przewoził nielegalny towar

0
44-letni obcokrajowiec wpadł podczas przewozu nielegalnego towaru. Za przestępstwo karno-skarbowe grożą mu 3 lata więzienia i wysoka grzywna. 44-letni obcokrajowiec przewoził nielegalny towar Kryminalni z...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
Ludzie na finale WOŚP w Mławie

WOŚP Mława. Ostateczne rozliczenie

0
217 tysięcy 448,02 zł — to kwota, jaką zebrano w Mławie podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mławski sztab otrzymał informację z fundacji.  WOŚP...

Mistrzostwo Mazowsza dla Oldboyów. Imperator górą

0
Za nami kolejna edycja piłkarskiego Joker Cup. Organizatorzy podzielili zmagania na dwie grupy wiekowe. Najpierw rywalizowali młodzi zawodnicy w turnieju tzw. dzikich drużyn. Natomiast...
ludzie przed kopcem Kościuszki

Mieszkańcy uczczą 229. rocznicę Powstania Kościuszkowskiego

0
Przy kopcu Kościuszki w Mławie w piątek 24 marca o godz. 12:00 mieszkańcy uczczą 229. rocznicę ogłoszenia aktu Powstania Kościuszkowskiego i oddadzą hołd bohaterom...
Obrazy nitką malowane

Obrazy nitką malowane

0
Mławska Galeria „13” zaprasza w piątek 24 marca na wernisaż wystawy pt. „Tańcowała igła z nitką”, gdzie zobaczyć będzie można prace wykonane haftem krzyżykowym...
- REKLAMA -
56
0
Przejdź do komentarzyx