Zasłużeni mławianie zasługują na pamięć. Także i w tym roku odbędzie się kwesta na mławskich cmentarzach. Cel? Renowacja zabytkowych grobów w Mławie. Zobaczcie nadesłane do redakcji zdjęcia odnowionych miejsc pamięci.
Kwesta na mławskich cmentarzach: Odnowione groby zasłużonych
Do wzięcia udziału w publicznej kweście na terenie mławskich cmentarzy 1 i 2 listopada – w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki – o życzliwe potraktowanie kwestujących zachęcają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.
Towarzystwo od lat prowadzi zbiórkę środków na ten cel. Zbiórki publiczne do puszek, planowane są na mławskim cmentarzu parafialnym św. Wawrzyńca oraz na cmentarzu komunalnym.
– Musimy pamiętać, że cmentarze są wielką księgą, wielkim spisem tych, którzy dawniej żyli w naszym mieście i zasługują na pamięć — zwracają się do mieszkańców członkowie towarzystwa.
Poniżej pełna treść listu skierowanego do darczyńców, którzy przyczynili się do renowacji grobów oraz tych, którzy mają zamiar wesprzeć szczytny cel.
„Szanowni Państwo, Drodzy Mławianie
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej zwraca się do wszystkich uczestników uroczystości na cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada tj. w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki o życzliwe potraktowanie kwestujących członków naszego Towarzystwa. Zbiórki publiczne do puszek na mławskich cmentarzach, parafialnym św. Wawrzyńca i komunalnym, w celu zebrania datków od mieszkańców, Towarzystwo prowadzi od 2005 r.
Zebrane kwoty w całości przeznaczane są wyłącznie na odnowienie zabytkowych, opuszczonych mogił oraz grobów osób zasłużonych dla naszego miasta i państwa. Dotychczas z funduszy zebranych podczas 18 kwest ( nie odbyła się jedynie kwesta w 2020 r. z powodu pandemii Covid – 19) zostało odnowionych ponad trzydzieści opuszczonych pomników, m.in. żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzy Armii Krajowej powieszonych w Mławie 17 grudnia 1942 r., kapliczki grobowej rodziny Rudowskich, grobów harcerza Klemensa Sokalskiego, powstańca styczniowego Józefa Czyżewskiego, zasłużonych nauczycieli: Zygmunta Uzarowicza, Jana Nadziemskiego, Stefanii Krajewskiej, zasłużonych działaczy społecznych: Kazimierza Jaroszyka, Zygmunta Kmity, zabytkowego grobowca rodziny Opalińskich i wielu innych.
Trzeba nadmienić, że opuszczonych i zaniedbanych grobów na cmentarzu parafialnym jest bardzo dużo. Jeżeli wspólnym wysiłkiem nie zapobiegniemy ich dalszej degradacji, to w krótkim czasie znikną one z naszej świadomości. Musimy pamiętać, że cmentarze są wielką księgą, wielkim spisem tych, którzy dawniej żyli w naszym mieście i zasługują na pamięć.
Zarząd TPZM składa z góry podziękowanie wszystkim ofiarodawcom tegorocznej kwesty oraz przedstawicielom naszych samorządów miejskiego i powiatowego, którzy tradycyjnie już włączą się do tegorocznej zbiórki.”
Nadesłano nam też zdjęcia odnowionych już grobów. Pamiętajmy, że to zostało zrobione za środki zebrane od mieszkańców i gości odwiedzających nasze cmentarze.