wtorek, 23 kwietnia 2024
naszamlawa.plWażneKsiądz będzie kolędować wiosną? Wskazania biskupa Milewskiego
- REKLAMA -
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
    Komfortowy lokal 238 m2, na największym osiedlu w centrum Mławy !!!
    Cena: 6 900 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    Cena: 362 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Ksiądz będzie kolędować wiosną? Wskazania biskupa Milewskiego

-

W tym roku z powodów epidemiologicznych w tradycyjnym terminie nie należy się spodziewać wizyty duszpasterskiej w domu. Nie należy jednak wykluczyć, że ksiądz odwiedzi nas wiosną.

- R E K L A M A -

 

Poniżej prezentujemy pismo w tej sprawie wydane 8 grudnia przez biskupa Mirosława Milewskiego  – wikariusza generalnego.

 

Wskazania i sugestie dotyczące wizyty duszpasterskiej
w diecezji płockiej w 2021 roku

Okres Bożego Narodzenia od wielu wieków jest w Polsce związany z tradycyjnymi odwiedzinami kapłanów w domach parafian. Ta coroczna wizyta duszpasterska, nazywana także kolędą, polecana jest również w Kodeksie Prawa Kanonicznego, promulgowanym przez św. Jana Pawła II w 1983 r.: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś niedomagają – roztropnie ich korygując” (kan. 529 § 1). W tej posłudze księża proboszczowie wspomagani są przez księży wikariuszy, innych kapłanów i diakonów.

Pandemia koronawirusa, która od niemal roku dotyka mieszkańców ziemi, spowodowała, że zmieniły się również okoliczności realizowania posług sakramentalnych i duszpasterskich Kościoła katolickiego. W konsekwencji również wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa. Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę.

Celem wsparcia duszpasterzy i wiernych zostają wydane następujące wskazania i sugestie duszpasterskie, w których realizacji księża proboszczowie uwzględnią specyfikę i możliwości parafii, ich położenie, rozmiar i warunki epidemiologiczne. Poniższe pięć propozycji jest efektem licznych konsultacji z księżmi proboszczami i wikariuszami, wybrzmiewają w nich głosy z dekanatów diecezji, były one również przedmiotem dyskusji gremiów diecezjalnych, wydziałów Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz wiernych świeckich. Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy, jak i rodzin. W zaplanowaniu formy wizyty duszpasterskiej należałoby także zasięgnąć głosu Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Warto być otwartym na różne sposoby spotkań duszpasterskich z rodzinami.

1. Wiosenna wizyta duszpasterska
Choć trudno przewidzieć rozwój sytuacji epidemiologicznej, warto jednak przemyśleć przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej. Duszpasterze zanieśliby wówczas wiernym radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, a także wodę święconą, pobłogosławioną w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. W warunkach wiosennych, z uwagi na lepszą pogodę, taka wizyta mogłaby odbyć się nawet przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.

2. Odwiedziny konkretnych rodzin
Po rozeznaniu sytuacji ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. Przed uroczystością Narodzenia Pańskiego (lub po uroczystości), wierni otrzymają w kościele, w kancelarii parafialnej lub inną właściwą drogą formularze, w których pisemnie wyrażą chęć przyjęcia kapłana w domu, a następnie dostarczą je do parafii. Informację o gotowości przyjęcia duszpasterza w domach mogą zebrać również radni parafialni, sołtysi etc. Na tej podstawie kapłani sporządzą listę konkretnych mieszkań, do których zgodnie z ustalonym porządkiem zapukają, by odwiedzić domowników, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Warto zauważyć w tym kontekście, że w mniejszych wspólnotach parafialnych możliwe byłoby odwiedzenie kilku rodzin w ciągu dnia, co dawałoby większą możliwość zachowania bezpieczeństwa sanitarnego.

3. Kolędowanie dla małych grup w kościołach i „Wieczór kolędowy”
W tym przypadku wizyta kolędowa składałaby się z dwóch części. W ciągu kolejnych dni po uroczystości Narodzenia Pańskiego duszpasterze wyznaczą Msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin. W czasie Mszy św. duszpasterze wygłoszą homilię na temat przesłania nowego roku liturgicznego („Zgromadzeni na świętej wieczerzy”), pomodlą się za rodziny parafii i w ten sposób okażą duchowe wsparcie dla wszystkich, zmagających się z pandemią. Podczas ogłoszeń parafialnych można przedstawić podsumowanie wydarzeń religijnych i przedsięwzięć materialnych w parafii w 2020 roku oraz przekazać plan na kolejny rok. Na zakończenie Eucharystii zostanie odmówiona modlitwa błogosławieństwa rodzin i ich domów, a także poświęcona woda, którą przedstawiciele rodzin zabiorą ze sobą.
Druga część modlitwy będzie miała miejsce w domach w czasie „Wieczoru kolędowego” (w gronie rodziny, bez obecności kapłana). Rodziny zorganizują spotkanie dla wszystkich domowników według schematu, który otrzymają w kościołach w czasie Mszy św. Taki uroczysty wieczór będzie przedłużeniem i okazją do przekazania błogosławieństwa, otrzymanego w świątyni parafialnej. Przykład takiej modlitwy został opracowany przez duszpasterzy parafii św. Bartłomieja w Płocku i przesłany E-Biuletynem.

4. List kolędowy
Po uroczystości Objawienia Pańskiego zakrystianin, pracownik parafii lub inne właściwe, pełnoletnie osoby mogłyby dostarczyć do bloków lub domów parafian pobłogosławioną kredę, kadzidło i wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list. Celem listu będzie przekazanie pozdrowień kapłańskich, zapewnienie o modlitwie, a także udostępnienie wiernym modlitwy na czas pandemii z prośbą o opiekę Bożą nad ich domem. W liście może znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla, odprawioną w okresie po Narodzeniu Pańskim, albo informacja o przełożeniu kolędy na inny termin.

5. Kolędowanie po ulicach parafii
Duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Inne wskazania:
a) W czasie wykonywania tegorocznej wizyty duszpasterskiej w jakiejkolwiek jej formie nie należy angażować niepełnoletnich ministrantów.
b) Szczególną troską duszpasterze obejmą nowe rodziny w parafii i nowo powstałe domy / mieszkania.
c) Można poprosić o pomoc w dostarczeniu do sąsiadów formularzy z zaproszeniem kapłana lub schematem „Wieczoru kolędowego” np. chętnych sołtysów lub innych dorosłych członków wspólnoty parafialnej albo osoby obecne na Mszy św. w niedziele adwentu i okresu Narodzenia Pańskiego.

Płock, dnia 8 grudnia 2020 roku† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

Link do : Nabożeństwo kolędowe w domu w 2021 roku [Pobierz]

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Arek
Arek
3 lat temu

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś niedomagają – roztropnie ich korygując” – koryguje ale nasze portfele

Jakobson
Jakobson
3 lat temu

Oczywiście furtkę do zbierania pieniedzy w okresie epidemii uchylili dla kleru. Wystarczy, że jakiś staruszek nie odmówi wizyty duszpasterskiej i jest cacy.

mławianka
mławianka
3 lat temu

Na wiosnę III fala pandemii – niech spadają, a nie zajmują się roznoszeniem zarazy.
Oprócz bliskiej rodziny nikogo nie wpuszczam do swojego domu i obawiam się, że do wiosny się to nie zmieni.
Amen.

Sis
Sis
3 lat temu

Właściwie po co jest kolęda? Pierwotnie miała na celu wyzbycie się z domostwa złych mocy za pomocą modlitwy księdza, paleniu świec itd. Skoro 9/10 księży nie wierzy w Boga to po co łażą po mieszkaniach? Kasę zebrać i kartotekę uzupełnić ? To mogą nie przychodzić w ogóle. Wizyta mija się z celem.

MBKL
MBKL
Odpowiedź do  Sis
3 lat temu

A skąd wiesz ze 9/10 nie wierzy. Myslę, że są odwrotne proporcje.

Olka
Olka
Odpowiedź do  MBKL
3 lat temu

Wśród księży? myślę, że Sis ma rację. Gdyby wierzyli w to co mówią i w to co wmawiają owieczkom, to nie byliby tak rozpasani jak są, nie molestowaliby małolatów, nie uganiali się za kokietami, nie przegrywali fortun w karty i nie żyliby w takich luksusach. Co dziesiąty być może wierzy i stosuje się do swoich nauk

Projektowanie wnętrz w Krakowie [SPONSOROWANE]

0
W Krakowie projektowanie wnętrz stało się sztuką o wyjątkowym charakterze, będącym odzwierciedleniem bogatej historii i kultury tego miasta. Wciąż rośnie zainteresowanie tworzeniem przestrzeni, które...

Niestraszna im była aura. Mieszkańcy w akcji

0
Mieszkańcy Cegielni Lewickiej wyruszyli w sobotę 20 kwietnia na sprzątanie świata, czyli terenu gdzie mieszkają oraz jego okolic. Niestety było co robić. To kolejna...

Tysiące podrobionych i szkodliwych dla dzieci zabawek

0
Mławska skarbówka informuje o gigantycznym przemycie zabawek nielegalnie oznaczonych znakami światowych marek, o wartości rynkowej na ponad 1 mln zł. To ważna informacja dla...

Żak w końcu z wygraną. Siódemka mławskiej dwójki

1
Wielka radość zapanowała w szeregach kibiców szreńskiego Żaka. Ich zespół zdobył w końcu pierwsze ligowe punkty w 2024 r.  W niedzielne popołudnie podopieczni Marka...
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Majówka na Mazowszu [SPONSOROWANE]

0
Czas na majówkę! Przed nami długi weekend majowy. To idealny czas na odpoczynek i relaks na łonie natury. Warto również skorzystać z uroków Mazowsza,...

35-letni kierowca z siedmioma sądowymi zakazami

5
35-letni kierowca miał siedem sądowych zakazów kierowania pojazdami. Przewoził dwoje pasażerów. Za przestępstwo niestosowania się do sądowych zakazów grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.   35-letni...

Oficjalne wyniki wyborów. Piotr Jankowski burmistrzem Mławy

15
Burmistrzem Mławy zostaje Piotr Jankowski. Pokonuje wieloletniego włodarza Sławomira Kowalewskiego. Jaki jest rozkład głosów? Zmiany włodarzy nastąpiły również w trzech gminach powiatu mławskiego, gdzie...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Kiedy pierwsza sesja nowych rad?

0
Kiedy pierwsza sesja nowych rad miasta i powiatu? W Mławie i w gminach naszego powiatu włodarze zostali wybrani i wyborcy zastanawiają się kiedy obejmą...

Zmiana na stanowiskach wójtów

0
Zmiana na stanowiskach we wszystkich samorządach, w których doszło do drugiej tury wyborów na burmistrza i wójtów. Ostatecznie po zmianie na stanowisku w Szydłowie —...

NIEOFICJALNIE Z OSTATNIEJ CHWILI. Burmistrzem Mławy Piotr Jankowski

28
Według nieoficjalnych informacji wyborcy zdecydowali o zmianie na stanowisku burmistrza w Mławie. W drugiej turze wyborów wygrał Piotr Jankowski, który głosami wyborców wyprzedził Sławomira...

Frekwencja z godziny 17. Wybory w Mławie i okolicach

1
W Mławie i niektórych miejscowościach gminnych trwa druga tura wyborów na burmistrza i wójtów. Państwowa Komisja Wyborcza podała dane frekwencyjne z godziny 17:00. Frekwencja z...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx