Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości publicznej najnowsze tablice oczekiwanej długości życia. Wynika z nich że obywatele naszego kraju żyją zdecydowanie krócej niż dwa lata temu. W efekcie emerytury tych którzy występują o nie po raz pierwszy będą wyższe o kilka procent.
Krótsze życie, wyższe emerytury
W 2021 roku Polacy po osiągnięciu wieku emerytalnego średnio żyli o 9 miesięcy krócej niż rok wcześniej i aż 2 lata mniej niż w 2020 roku. To efekt nadmiarowych zgonów, które występowały w okresie pandemii. Według specjalistów to powoduje że w oczekiwanym okresie życia cofnęliśmy się do roku 2003.
Od 1 kwietnia nalicza wyższą emeryturę
Osoby które nabyły już prawo do emerytury a wstrzymają się ze złożeniem wniosku do 1 kwietnia oraz te wszystkie które złożą wniosek przed końcem marca przyszłego roku będą mieć naliczone wyższe emerytury. Średnia emerytura osoby przechodzącej w wieku 60 lat (kobiety) wzrośnie o 3,7 proc., w wieku 65 lat (mężczyźni) – o 4,1 proc.
Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny, a nie te które obowiązują w dniu złożenia wniosku