Jazda MKM-ką bez Karty Mławiaka – jak bez biletu – może kosztować nawet 200 złotych. Mławianie sygnalizują: w autobusach pojawili się kontrolerzy.
Do bezpłatnego przejazdu autobusami Mławskiej Komunikacji Miejskiej uprawnia mieszkańców Karta Mławianka. Za darmo jeżdżą też osoby w podeszłym wieku. Nie każdy pamięta o zabraniu ze sobą dokumentów uprawniających do bezpłatnego przejazdu. Warto o to zadbać, ponieważ w autobusach pojawili się kontrolerzy.
Mławianie korzystający z MKM-ek sygnalizują nam, że coraz częściej słychać słowa „Bilety do kontroli”. Informację na ten temat przekazał również mławski ratusz.
– Od nowego roku w autobusach Mławskiej Komunikacji Miejskiej prowadzone są kontrole pasażerów. Sprawdzane są bilety oraz posiadanie Karty Mławiaka, która upoważnia do bezpłatnego korzystania z usług MKM-ki. Posiadanie ważnego dokumentu podczas poruszania się komunikacją miejską jest obowiązkowe – informuje urząd miasta.
Sprawdzanie biletów w MKM-kach zlecono profesjonalistom – firmie TUREKCONTROL Kontrola Przewozów Pasażerskich. Okazało się, że już pierwszego dnia kontrolerzy wykryli sześć przypadków jazdy bez Karty Mławiaka. Osoby te potraktowano jako pasażerów „na gapę”.
– Kontroler wystawił sześć mandatów, których wysokość jest pięćdziesięciokrotnością ceny biletu normalnego (wynosi 200 zł) – podaje ratusz.
Na pewno opłaca się zabrać ze sobą Kartę Mławiaka. Jednak jeszcze nie wszystko stracone jeśli w momencie kontroli nie mieliśmy jej przy sobie. Wtedy warto napisać odwołanie z uzasadnieniem przyczyny braku karty. Druk odwołania jest dostępny w kancelarii ratusza.
Zgubiliśmy kartę? Co zrobić?
Należy to zgłosić w wydziale organizacyjnym urzędu miasta.
– Koszt wyrobienia nowej karty wynosi 50 zł. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy posiadacz karty zmienia swój adres zamieszkania – wtedy również konieczne jest wyrobienie nowego dokumentu – informuje ratusz.
Mandat w MKM-ce można otrzymać nie tylko za brak Karty Mławiaka. Karane są również następujące zachowania: posługiwanie się podrobionym dokumentem (biletem lub kartą) lub kartą kogoś innego; przewóz rzeczy niedozwolonych; brak ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi ustawowej lub handlowej; brak ważnego biletu na przejazd.
Kontrolerzy sprawdzają przestrzeganie przez pasażerów regulaminu przejazdu, dostępnego w każdym autobusie.
Warto też przypomnieć od 1 stycznia 2019 r. autobusy czterech linii Mławskiej Komunikacji Miejskiej kursują zgodnie z nowym rozkładem. Plan odjazdów linii: 1, 2, 3 (wcześniej „A”) i 4 (wcześniej „B”) dostępny na TUTAJ.
Proponuję zacząć kontrolowanie kierowców. Jeśli w rozkładzie jazdy sa wyznaczone konkretne godziny do konkretnych przystanków to niech się tego trzymają. ja rozumiem – jest zima więc autobus może się spóźnić. Ale co w momencie kiedy odjeżdża za szybko? trudno wymagać od ludzi aby w mróz stali i czekali na autobus z dużym wyprzedzeniem i marzli. Co innego kiedy kiedy autobus z ludźmi przy takiej pogodzie jak obecnie łapie nadczasy, fundując jadącym atrakcje drifftingowe !
To prawda kierowcy nie trzymają się rozkładu jazdy. Czasem nawet kilka minut przed czasem potrafią odjechać.
Dokładnie wczoraj tak bylo, 7 min przed czasem