Podczas budowy domu konieczne jest mieć na uwadze wiele pomniejszych instalacji, które czynią całą konstrukcję funkcjonalną. Jednym z takich elementów jest komin, który może być połączony z piecem bądź z kominkiem. Główną rolą instalacji jest odprowadzanie spalin czy dymu, nie doprowadzając do rozprzestrzeniania się ich po domu. W związku z pełnioną przez siebie funkcją, od komina wymaga się przede wszystkim szczelności; oprócz odprowadzania dymu oraz spalin z urządzeń grzewczych, stanowi on niejaką podstawę całej wentylacji grawitacyjnej, dzięki czemu w budynku następuje wymiana zużytego powietrza na świeże. Współcześnie możemy podzielić kominy na kilka kategorii – ze względu na pełnione przez nie funkcje, lokalizację czy rodzaj ciągu czy pracy całej konstrukcji. Na tej podstawie wyróżnia się szereg typów instalacji. Już dziś poznaj najpopularniejsze z nich.
Rodzaje kominów – który z nich zamontować u siebie?
Najpopularniejszy podział kominów dzieli je ze względu na pełnione przez nich funkcje. Na tej podstawie wyróżniamy kominy dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne. Pierwsze przeznaczone są do urządzeń grzewczych, które są zasilane paliwami stałymi; drugie dedykuje się piecom korzystającym z gazu oraz oleju, natomiast trzecie zapewniają skuteczne doprowadzenie oraz odprowadzenie powietrza. Wybierając komin powinno się wzięć wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaką rolę ma on pełnić w domu. Następnie możemy mówić o podziale ze względu na lokalizację, który dzieli kominy na wewnętrzne i zewnętrzne. Zarówno instalacja komina mającego się znaleźć wewnątrz, jak i tego, który miałby mieścić się na zewnątrz domu podlega pewnym ścisłym regułom, a co za tym idzie – powinna być wykonana prawidłowo. Bardzo ważnym aspektem w przypadku komina jest rodzaj jego ciągu; różnica ciśnień, jaka znajduje się zarówno w kominie, jak i poza nim. To właśnie ten element ma wpływ na całe funkcjonowanie urządzenia. Obecnie mamy do czynienia z kominami o ciągu naturalnym oraz modelami o ciągu sztucznym, wykorzystującymi dodatkowe rozwiązania (wentylatory: podmuchowe bądź wyciągowe). Jak możemy zauważyć, ilość typów kominów jest naprawdę liczna. To, co naprawdę ważne, to fakt, by niezależnie od typu komina, postawić na jego doskonałe wykonanie. Eksperci szczególnie polecają do tego wybór cegły klinkierowej, określanej mianem niezawodnego materiału na komin.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o cegle klinkierowej nim zdecydujesz się na jej zakup
Komin przez cały czas narażony jest na szereg czynników atmosferycznych – wiatru, śniegu, deszczu, intensywnego słońca. Z tego powodu powinien on zostać zbudowany z wyłącznie najwyżej klasy materiałów. Ciekawym wyborem jest cegła klinkierowa, jaką oferuje między innymi firma PCD, czyli Polskie Centrum Dachowe. Jest to materiał wysoce ekologiczny, charakteryzujący się wieloletnią trwałością; dodatkowo, jest on w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat, doskonale się przy tym prezentując. Inwestycja w komin z klinkieru jest tak naprawdę jednorazowa; ważne jednak, aby wybrać sprawdzone tworzywo, pochodzące z renomowanego źródła. Cegły klinkierowe są bowiem dostępne w szerokiej gamie wariantów kolorystycznych, co umożliwia dopasowanie estetyki komina do całego budynku, tworząc tym samym instalację, która współgra z domem. Klinkier to niezwykle uniwersalny materiał, którego ponadczasowość zachwyca coraz większą ilość zainteresowanych – już dziś zastanów się, czy sprawdzi się także u Ciebie!