Terytorialsi przeszli szkolenie z zakresu czarnej taktyki, prowadzonym pod okiem operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Uczestniczyli w nim m.in. żołnierze z 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Komandosi szkolili ich z czarnej taktyki
8 i 9 października żołnierze z 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu z zakresu czarnej taktyki. Zajęcia były prowadzone pod okiem operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Żołnierze z 53 batalionu lekkiej piechoty 5 MBOT na zaproszenie terytorialsów ze 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie, mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu, które było realizowano pod okiem byłych operatorów i żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Terytorialsi ćwiczyli na terenie „Mogadiszu” – obiekcie imitującym niewielkie miasteczko, które należy do European Security Agency, największego centrum szkoleniowego Europy.
Przez dwa dni żołnierze z 5MBOT wspólnie z kolegami z 11 MBOT oraz instruktorami 3 kompanii lekkiej piechoty ze 124 blp ze Śremu realizowali zadania z czarnej taktyki przy wykorzystaniu amunicji barwiącej UTM. Dzięki temu żołnierze zachowali realizm sytuacji podczas ćwiczeń „force on force”, czyli symulacji zagrożenia z użyciem broni, amunicji treningowej oraz walki wręcz
W ramach treningu żołnierze pod czujnym okiem komandosów doskonalili umiejętności m.in. z poruszania się w terenie zurbanizowanym, szturmowania budynków, walki w pomieszczeniach a także w warunkach ograniczonej widoczności przy użyciu latarek zamontowanych na broni.
– Możliwość uczestniczenia w szkoleniu prowadzonym przez byłych operatorów JWK z Lublińca pozwala wzbogacić nasz warsztat w bardzo wysokim stopniu. Szkolenie otworzyło nam oczy na wiele istotnych elementów oraz detali, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Cieszy nas fakt, że mamy możliwość doskonalenia się z osobami działającymi na rynku cywilnym, ponieważ to głównie ci ludzie, odchodząc z jednostek specjalnych, przekazują dalej swoją bogatą wiedzę i doświadczenie. Wykorzystanie obiektu szkoleniowego ESA do szkolenia żołnierzy WOT było wisienką na torcie. Obiekt idealny do doskonalenia się w walce w terenie zurbanizowanym. – podsumował szkolenie oficer 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach.
Możesz dołączyć
WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.
Źródło: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej