środa, 01 grudnia 2021
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażneKiedy otworzą nową siódemkę? 
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …

Kiedy otworzą nową siódemkę? 

-

Podczas objazdu budowanych odcinków drogi S7 (w piątek) udało się sporo dowiedzieć o zaawansowaniu prac i wykorzystanej technologii. Budowniczy wstępnie poinformowali, kiedy otworzą siódemkę dla kierowców.  

- R E K L A M A -

 

Nasze relacje z budowy siódemki znajdziecie TUTAJ.

 

Zaawansowanie prac

Według budowniczych obecnie (stan na 15 października 2021 r.) zaawansowanie prac między Mławą a Strzegowem wynosi 95% (brakuje wjazdów na obiekty drogowe np. wiadukty oraz oznakowania). Natomiast między Mławą a Napierkami stan zaawansowania to 50%.

Do układania pozostałych fragmentów nawierzchni betonowych od 17 października 2021 wykorzystuje się małą maszynę do nawierzchni betonowych.

 

Kiedy otworzą nową siódemkę? 

Planowany termin udostępnienia przejezdności przynajmniej jedną jezdnią na całym odcinku to 15 grudnia 2021 r. (środkowy odcinek dwoma jezdniami), a w całości dwoma jezdniami pojedziemy do końca kwietnia 2022 r. Teoretycznie przeszkodzić w realizacji tych zamierzań może pogoda oraz pandemia.

Na każdym z 4 fragmentów tego odcinka pracuje cały czas od 100 do 500 osób. Większość pracowników to przyjezdni specjaliści. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zatrudniani są do prac podstawowych.

Maszynę wylewającą betonowe jezdnie jednocześnie musi obsługiwać 20 osób. Jezdnia wykonana jest z betonu z dużą ilością różnych dodatków chemicznych, dlatego jej całe odcinki (między obiektami drogowymi np. wiadukt) muszą być układane jednorazowo.

Środki chemiczne uniemożliwiają m.in. nasiąknięcie betonu powyżej 4%, a co za tym idzie powstawanie dziur wskutek zamarzania wody. A tak często dzieje się w nawierzchniach asfaltowych.

Woda opadowa z jezdni odprowadzana jest do zbiorników usytuowanych dość regularnie obok drogi. Część z niej odparuje a część, z tych odstojników zostanie odprowadzona do pobliskich cieków wodnych. Natomiast według zamierzeń projektantów  zanieczyszczenia pochodzące z jezdni mają osiadać na dnie tego zbiornika i co pewien czas być usuwane przez zarządcę drogi.

 

Na tej drodze nie będzie kolein?

Na tej nawierzchni nie przewiduje się powstawania kolein. Kruszywo do jej wykonania w znacznej części jest przywożone z południa polski, ponieważ musi pochodzić z łamanej litej skały, a nie z kamieni polodowcowych, które u nas występują. Miejscowe piachy i żwiry, które spełniały odpowiednie parametry były wykorzystywane do prac przygotowawczych np wymiany gruntu.

Na cały 72-kilometrowy odcinek S7 zużyto ok. 1,7 mln ton betonu to ponad 71 tysięcy kursów ciągników siodłowych o ładowności 24 ton dowożących go do maszyny układającej jezdnię. Zdarzały się momenty, że fabryki nie nadążały produkować cementu o odpowiednich parametrach.

Na obiektach drogowych (np. wiadukty) nawierzchnia wykonana jest z asfaltu. Dzięki temu w razie potrzeby łatwiejsza i szybsza będzie ich naprawa. (nie potrzeba czasu ok. 2 miesięcy na wiązanie betonu).

Grubość betonowej jezdni to 36 cm. Co 4 – 5 m w poprzek jezdni wykonywane są przecięcia (dylatacje), by beton sam niekontrolowanie nie pękał. Dylatacje następnie są uszczelniane odpowiednią masą plastyczną, tak by nie odczuwali ich kierowcy.

Dylatacje niwelują też naprężenia powstające w wyniku kurczenia się lub rozszerzania spowodowanego temperaturą. Teoretycznie na tym odcinku wskutek mrozów i upałów jezdnia mogłaby skurczyć się, a następnie rozszerzyć nawet o kilkanaście centymetrów. Dzięki dylatacjom ten problem niwelowany jest do zera.

Zbrojenie wewnętrzne (kotwy i dyble) uniemożliwia ruch poziomy tych 4 – 5-metrowych płyt, dlatego cały czas nawierzchnia będzie równa. Jakość ułożenia zbrojenia już po zalaniu betonem sprawdza się, skanując i prześwietlając jezdnię odpowiednimi do tego celu urządzeniami.

W przypadku wystąpienia uszkodzenia tego typu jezdni jej fragment jest wycinany, i układana jest całkowicie nowa nawierzchnia, gruba na 36 cm.

 

Największym zaskoczeniem dla budowniczych

Największym zaskoczeniem dla budowniczych była skala potrzeby wymiany gruntu w okolicach miejscowości Dalnia. Na 800-metrowym odcinku trzeba było usunąć grubą na 11 metrów warstwę torfu i zastąpić ją odpowiedniej jakości kruszywem. Dla porównania odpowiada to ustawionym obok siebie 22 blokom wielorodzinnym (2 klatkowym) o wysokości 4 pięter. Według planów warstwa ta miała mieć grubość ok 2-3 metrów, czyli niespełna 1 kondygnacji np. parteru.

 

Przejścia dla zwierząt

Przejścia dla zwierząt takie jak np. w okolicach Mławy są monitorowane. Na podobnych obiektach w województwie warmińsko-mazurskim dzięki monitoringowi stwierdzono, że korzystają z nich nie tylko jeleniowate (sarny, jelenie, łosie), ale także dziki, lisy, borsuki, kuny stwierdzono nawet wilki i rysie przechodzące nad jezdnią właśnie taki przejściem. Oczywiście na nagraniach były też widoczne psy, koty oraz nie zabrakło ludzi.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Alkoholowy problem radnych

uśmiechnięty mężczyzna tankujący samochód

Jak wybrać odpowiedni dystrybutor do paliwa?

0
Wielu właścicieli stacji benzynowych zastanawia się, jak wybrać wyposażenie swojej stacji, a przede wszystkim — odpowiedni dystrybutor do paliwa. Musi to być decyzja bardzo...

Stłuczki na drogach efektem opadów śniegu

1
Wczoraj we wtorek 30 listopada po południu i wieczorem, na drogach pow. mławskiego doszło do 8 kolizji drogowych, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do...
ciężarówka w rowie

Ciężarówka wpadła do rowu

0
Strażacy interweniowali w wypadku, do którego doszło wczoraj (30 listopada) około godziny 18. Ciężarówka wpadła do rowu.  Tak zdarzenie relacjonują strażacy z OSP Lipowiec Kościelny. -...

Mława taka piękna nocą

1
Nocne zdjęcia ośnieżonej Mławy wykonane z drona zaprezentował na swoim profilu Zbigniew Tadrzak.   Mława taka piękna nocą Trzeba przyznać, że autorowi udało się uchwycić w...
- REKLAMA -
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
Stacja Mława

Na Stacji Mława można kupować bilety

2
Od dziś 1 grudnia na dworcu zintegrowanym Stacja Mława mają być czynne trzy kasy, jak informuje mławski ratusz. Można w nich kupować bilety na...
wypadek busa i osobówki

Bus zderzył się z samochodem osobowym

0
Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło na drodze w miejscowości Nowopole, w pobliżu Unierzyża w powiecie mławskim (pod Strzegowem) w poniedziałek 29 listopada. Bus zderzył...

Ostrzeżenie meteorologiczne. Napadało teraz powieje

0
IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne. Śnieżyce zostaną zastąpione przez porywisty wiatr.   W ciągu ostatnich dni mieliśmy do czynienia z padającym intensywnie śniegiem, który szybko topniał. Na...
- REKLAMA -
Mazowsze. Wiadomości z regionu

Mazowsze. Wiadomości z regionu wydanie 211

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" m.in. materiały o umowie partnerstwa 19 samorządów z północnego Mazowsza na rzecz...
kiełbasa

GIS wycofał kiełbasę skażoną salmonellą

0
Bakterie Salmonella spp. wykryto w jednej partii produktu pn. Kiełbasa surowa metka tatarska, 170 g.   Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności z powodu...

Joker powalczy o historyczny sukces

0
W najbliższą sobotę czekają nas ogromne emocje związane z finałowymi zawodami Pucharu Polski w Fustalu na szczeblu województwa mazowieckiego. Na obiekcie Mławskiej Hali Sportowej...
Tir na drodze

Taka sytuacja na siódemce

0
Kierowca scanii z naczepą jechał z Elbląga, gdzie spowodował zdarzenie drogowe i został za nie ukarany mandatem. Tamtejsi policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x