czwartek, 25 lipca 2024
naszamlawa.plWażneKiedy otworzą nową siódemkę? 
- REKLAMA -
 • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Kiedy otworzą nową siódemkę? 

-

Podczas objazdu budowanych odcinków drogi S7 (w piątek) udało się sporo dowiedzieć o zaawansowaniu prac i wykorzystanej technologii. Budowniczy wstępnie poinformowali, kiedy otworzą siódemkę dla kierowców.  

- R E K L A M A -

 

Nasze relacje z budowy siódemki znajdziecie TUTAJ.

 

Zaawansowanie prac

Według budowniczych obecnie (stan na 15 października 2021 r.) zaawansowanie prac między Mławą a Strzegowem wynosi 95% (brakuje wjazdów na obiekty drogowe np. wiadukty oraz oznakowania). Natomiast między Mławą a Napierkami stan zaawansowania to 50%.

Do układania pozostałych fragmentów nawierzchni betonowych od 17 października 2021 wykorzystuje się małą maszynę do nawierzchni betonowych.

 

Kiedy otworzą nową siódemkę? 

Planowany termin udostępnienia przejezdności przynajmniej jedną jezdnią na całym odcinku to 15 grudnia 2021 r. (środkowy odcinek dwoma jezdniami), a w całości dwoma jezdniami pojedziemy do końca kwietnia 2022 r. Teoretycznie przeszkodzić w realizacji tych zamierzań może pogoda oraz pandemia.

Na każdym z 4 fragmentów tego odcinka pracuje cały czas od 100 do 500 osób. Większość pracowników to przyjezdni specjaliści. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zatrudniani są do prac podstawowych.

Maszynę wylewającą betonowe jezdnie jednocześnie musi obsługiwać 20 osób. Jezdnia wykonana jest z betonu z dużą ilością różnych dodatków chemicznych, dlatego jej całe odcinki (między obiektami drogowymi np. wiadukt) muszą być układane jednorazowo.

Środki chemiczne uniemożliwiają m.in. nasiąknięcie betonu powyżej 4%, a co za tym idzie powstawanie dziur wskutek zamarzania wody. A tak często dzieje się w nawierzchniach asfaltowych.

Woda opadowa z jezdni odprowadzana jest do zbiorników usytuowanych dość regularnie obok drogi. Część z niej odparuje a część, z tych odstojników zostanie odprowadzona do pobliskich cieków wodnych. Natomiast według zamierzeń projektantów  zanieczyszczenia pochodzące z jezdni mają osiadać na dnie tego zbiornika i co pewien czas być usuwane przez zarządcę drogi.

 

Na tej drodze nie będzie kolein?

Na tej nawierzchni nie przewiduje się powstawania kolein. Kruszywo do jej wykonania w znacznej części jest przywożone z południa polski, ponieważ musi pochodzić z łamanej litej skały, a nie z kamieni polodowcowych, które u nas występują. Miejscowe piachy i żwiry, które spełniały odpowiednie parametry były wykorzystywane do prac przygotowawczych np wymiany gruntu.

Na cały 72-kilometrowy odcinek S7 zużyto ok. 1,7 mln ton betonu to ponad 71 tysięcy kursów ciągników siodłowych o ładowności 24 ton dowożących go do maszyny układającej jezdnię. Zdarzały się momenty, że fabryki nie nadążały produkować cementu o odpowiednich parametrach.

Na obiektach drogowych (np. wiadukty) nawierzchnia wykonana jest z asfaltu. Dzięki temu w razie potrzeby łatwiejsza i szybsza będzie ich naprawa. (nie potrzeba czasu ok. 2 miesięcy na wiązanie betonu).

Grubość betonowej jezdni to 36 cm. Co 4 – 5 m w poprzek jezdni wykonywane są przecięcia (dylatacje), by beton sam niekontrolowanie nie pękał. Dylatacje następnie są uszczelniane odpowiednią masą plastyczną, tak by nie odczuwali ich kierowcy.

Dylatacje niwelują też naprężenia powstające w wyniku kurczenia się lub rozszerzania spowodowanego temperaturą. Teoretycznie na tym odcinku wskutek mrozów i upałów jezdnia mogłaby skurczyć się, a następnie rozszerzyć nawet o kilkanaście centymetrów. Dzięki dylatacjom ten problem niwelowany jest do zera.

Zbrojenie wewnętrzne (kotwy i dyble) uniemożliwia ruch poziomy tych 4 – 5-metrowych płyt, dlatego cały czas nawierzchnia będzie równa. Jakość ułożenia zbrojenia już po zalaniu betonem sprawdza się, skanując i prześwietlając jezdnię odpowiednimi do tego celu urządzeniami.

W przypadku wystąpienia uszkodzenia tego typu jezdni jej fragment jest wycinany, i układana jest całkowicie nowa nawierzchnia, gruba na 36 cm.

 

Największym zaskoczeniem dla budowniczych

Największym zaskoczeniem dla budowniczych była skala potrzeby wymiany gruntu w okolicach miejscowości Dalnia. Na 800-metrowym odcinku trzeba było usunąć grubą na 11 metrów warstwę torfu i zastąpić ją odpowiedniej jakości kruszywem. Dla porównania odpowiada to ustawionym obok siebie 22 blokom wielorodzinnym (2 klatkowym) o wysokości 4 pięter. Według planów warstwa ta miała mieć grubość ok 2-3 metrów, czyli niespełna 1 kondygnacji np. parteru.

 

Przejścia dla zwierząt

Przejścia dla zwierząt takie jak np. w okolicach Mławy są monitorowane. Na podobnych obiektach w województwie warmińsko-mazurskim dzięki monitoringowi stwierdzono, że korzystają z nich nie tylko jeleniowate (sarny, jelenie, łosie), ale także dziki, lisy, borsuki, kuny stwierdzono nawet wilki i rysie przechodzące nad jezdnią właśnie taki przejściem. Oczywiście na nagraniach były też widoczne psy, koty oraz nie zabrakło ludzi.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Dynamo lepiej kręciło. Chmielewski goni Jeziorskiego

0
O takiej kolejce mogli sobie tylko pomarzyć reprezentanci Czarnej Elki. Sami nie mieli problemów z sięgnięciem po komplet punktów. Z kolei najgroźniejsi konkurenci w...

Pogoda dla Mławy na najbliższy czas

0
W najbliższy weekend zapowiada się bardzo dynamiczna pogoda dla Mławy i okolic . Jeszcze dziś w czwartek 25 lipca i jutro w piątek będzie...

Niebezpiecznie nad wodą

0
Tylko minioną niedzielę w Polsce utonęło 10 osób w samym lipcu 64 a w czerwcu 52 osoby. To są wstępne statystyki Policji, a może...

Informacje z Mazowsza 69 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o programie edukacyjnym „Bezpiecznie nad wodą”, pilotażowym programie badania lokalnych zdolności energetycznych, otwartym...
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
  Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
  Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:

Zagrali dla Liwii. Joker wicemistrzem, Patryk ze statuetką

0
Reprezentanci Jokera zaliczyli udany występ w charytatywnym meczu turnieju piłki nożnej Oldboyów +35 o puchar starosty powiatu działdowskiego. W stawce dziesięciu ekip sięgnęli po...

Małe dziecko wypadło z okna

0
DZIECKO WYPADŁO Z I PIĘTRA BUDYNKU. TRAFIŁO DO SZPITALA Do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem 3-letniego dziecka doszło w Działdowie. Dziewczynka wypadła z I piętra restauracji...

Peleton w obiektywie Jakubowskiego

0
Przeprowadzony we wtorek 23 lipca na drogach powiatu mławskiego 34 wyścig kolarski Memoriał A. Trochanowskiego zwyciężył -Mistrz Polski w Kolarstwie Szosowym 22/23. Zawodnik drużyny...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx