Mławski szpital jest coraz lepiej wyposażony w sprzęt. Analizator hematologiczny oraz cztery urządzenia do dekontaminacji powietrza (dezynfekatory) przekazał burmistrz Sławomir Kowalewski na potrzeby mławskiego szpitala. To kolejna pomoc, jaką miasto organizuje dla SPZOZ.
Pod koniec marca br. szpital jako pierwszy otrzymał 2 000 czarnych maseczek (przyjechały do miasta w ramach projektu #MASECZKIDLAPOLSKI), potem burmistrz przekazał medykom 3 000 maseczek medycznych i 50 kombinezonów – z puli środków, jakie miasto otrzymało od China Everbright International Ltd.
We wtorek 5 maja 2020 r. Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski przekazał na ręce Waldemara Rybaka, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie, wysokiej klasy sprzęt medyczny.
– Pan dyrektor zwrócił się z prośbą o pomoc w realizacji swojego pomysłu – zapewnienia mieszkańcom Mławy i powiatu mławskiego osobnego miejsca izolacji po to, aby szpital mógł normalnie funkcjonować, przyjmować ludzi, ratować ich zdrowie i życie. Idea zakupu specjalistycznego sprzętu, który byłby wsparciem dla realizacji tego zamierzenia, od razu spodobała się nam – mnie i przewodniczącemu Rady Miasta Lechowi Prejsowi, a także radnym, zapytanym o to, czy wyrażą zgodę na przekazanie pieniędzy na ten cel – wyjaśnia burmistrz Sławomir Kowalewski.
Wartość przekazanego szpitalowi przez Miasto Mława sprzętu i środków ochrony osobistej wyniosła do tej pory ponad 160 000 zł.
– To jest dla nas bardzo duża pomoc, ponieważ brakuje nam nowoczesnych urządzeń i każdy taki gest, a to jest wymowny gest – zresztą nie pierwszy – jest bardzo ważny. Mam nadzieję, że szybko uporamy się z pandemią, a sprzęt będzie jeszcze długo służył mieszkańcom Mławy i całego powiatu – powiedział Waldemar Rybak, dyrektor SPZOZ Mława.
Analizator hematologiczny, wyposażony w ekran dotykowy, komputer sterujący, drukarkę zewnętrzną i czytnik kodów paskowych, to najważniejsze i najbardziej wyczekiwane przez specjalistów z mławskiego szpitala urządzenie.
– W dobie epidemii sprzęt ten zapewnia diagnostykę laboratoryjną wszystkim pacjentom, którzy wymagają izolacji. Jest to dobre, ponieważ próbki nie wędrują do ogólnego laboratorium, tylko są poddawane analizie w specjalnym miejscu, w którym możemy przed wirusem się ochronić, jesteśmy do tego przygotowani – wyjaśnia Andrzej Kasiak, lekarz nadzorujący odcinek COVID-19 w mławskim szpitalu.
– Specjalistyczny analizator hematologiczny jest wykorzystywany do diagnozowania pacjentów w przypadku COVID, ale nie tylko. Dodatkowo ma wiele możliwości, które wykorzystamy w przyszłości. Służy m.in. do diagnozowania anemii, białaczek i różnych schorzeń hematologicznych. Gdy minie epidemia, ten sprzęt będzie mógł funkcjonować pełną mocą, wykorzystamy jego potencjał dla naszych pacjentów – zapewnia Monika Wesołowska, kierownik laboratorium centralnego w szpitalu.
We wtorek 5 maja burmistrz Sławomir Kowalewski poza analizatorem przekazał dyrekcji szpitala także cztery urządzenia do dekontaminacji powietrza NV200 (dezynfekatory).
– To jeden z najnowocześniejszych i najlepszych sprzętów do odkażania, a zakażania wewnątrzszpitalne to jest wielki problem. Gdy epidemia ustąpi, my wciąż będziemy mieć sale, które będą wymagały dekontaminacji, więc ten sprzęt będzie nam wciąż służył – podkreśla Tomasz Leyko, zastępca dyrektora ds. medycznych w mławskim szpitalu.
Na czas pandemii oddziałem strategicznym dla diagnozowania i leczenia pacjentów podejrzanych o COVID-19 jest część, w której do niedawna znajdowało się hospicjum. Oddzielony od pozostałych oddziałów budynek będzie pełnił tę funkcję do odwołania.
Źródło: UMM
Został w komentarzach poruszony temat burmistrza. Burmistrz urządził w naszym mieście raj dla złodziei. Mamy obowiązek noszenia maseczek to teraz jeszcze wyłącza oświetlenie w nocy. Jeśli ktoś zostanie napadniety w nocy będzie mógł zaskarżyć urząd miasta i ta oszczedność zamieni się w wysokie koszty. Tak mnie zastanawia jakie oszczedności zyskała by Mława gdyby był tylko jeden zastepca burmistrza.
Obowiązku noszenia maseczek burmistrz chyba nie wprowadził, ale znów jest okazja, żeby mu dołożyć. Czy robi dobrze, czy źle – wsio ryba. Mógł nie kupować tego sprzętu, bo co zrobi, to są niezadowoleni. Mława – napisz zażalenie w sprawie maseczek do rządu 🙂
Niektórzy muszą nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Ktoś robi zarzut że zostało wyłączone światło w nocy dla oszczedności a jednocześnie pare mięsiecy wczesniej został powołany drugi zastepca burmistrza. Czy w Mławie jest potrzebnych 2 zastepców burmistrza odpowiedzcie sobie sami. Nikt nie zarzuca obowiązku noszenia maseczek burmistrzowi niczego takiego nie było w komentarzu wyżej.
Ambik – życzę Ci zdrowia. Ja jednak wolę, zeby szpital miał sprzet do leczenia ludzi już światło po północy na ulicach. Panie burmistrzu, to bardzo dobry krok. Dziękujemy!
Za co dziękujesz? za to że dołożyłaś się do sprzętu dla szpitala, a burmistrz wręczył go od siebie?
Hmmm…
Na tym sprzęcie winna być nalepka „dar od mieszkańców Mławy”, czyli tak jak robi to Owsiak.
Specjaliści. Jeden od zadłużania szpitala (szpital na Solcu) a drugi miasta.
A jaki to jest koszt? Czy w zamian tego mamy wyłączone lampy. To nie burmistrz przekazał tylko mieszkańcy.
A czy ten sprzęt z Chin posiadał atesty?
Widzę że burmistrz też zauwarzył że maseczki które dał mławianom do niczego się nie nadajo. Również używa innej maseczki te które rozdał nikt nie chodzi bo się nie da.
Mławski dobrodziej
Mamy dwóch dobrodziei w Mławie, którzy wzajemnie się wspierają i wszystko robią razem jak bracia bliźniaki: burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej.
Panie burmistrzu jeśli pan coś komuś daje, to proszę pamiętać, że
JEST TO DAR OD MIESZKAŃCÓW MŁAWY, a nie od pana, bo pan z własnej kieszeni, to nic nikomu nie daje(!)
Dajcie spokoj z tym Panem [WYMODEROWANO]… chodzi po oddziale jak cma. Lezalem ostatnio na internie to nawet nie raczyl podejsc i zbadac mnie… nawet sie nie odezwał. Chyba nie jest zainteresowany pacjentami. [WYMODEROWANO] jaki byl taki byl ale chociaz porozmawail z pacjentem a [WYMODEROWANO] ma taki lekcewazacy stosunek do pacjenta…. Dobra zmiana… coraz lepiej