W związku z artykułem opublikowanym 20 marca pt. „Wojsko zarekwiruje pojazdy i wyśle patrole na ulice Mławy?” (TUTAJ) otrzymaliśmy dodatkową informację z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie.
Przekazano nam wykładnię prawną dotyczącą ewentualnych działań w dobie koronawirusa.
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ciechanowie informuje, że:
Nakładanie świadczeń na uzupełnienie potrzeb Sił Zbrojnych RP realizowane jest w ramach działalności bieżącej w okresie pokoju z przeznaczeniem na czas mobilizacji i wojny. Decyzje wydane w czasie pokoju przez ww. organy dotyczą świadczeń rzeczowych planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Świadczenia rzeczowe na rzecz obrony nakładane są w drodze wydanej decyzji na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień przez uprawnione do tego organy samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz, prezydent miasta).
Obowiązek świadczeń rzeczowych na rzecz obrony wynika z art. 208 ust 1 i art. 210 ust 1 i 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019r. poz 1541.).
Treść ww. przepisów ustawy: Art. 208. Ust. 1. Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa.
Art. 210. Ust 1. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wydaje decyzję administracyjną o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych, w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, na wniosek organów i kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 202 ust. 1.
Ust. 4. W decyzji, o której mowa w ust. 1, można zobowiązać posiadaczy nieruchomości lub rzeczy ruchomych do wykonania tych świadczeń bez odrębnego wezwania.