czwartek, 02 maja 2024
naszamlawa.plWiadomościImmisje, czyli jak walczyć z uciążliwym sąsiadem
- REKLAMA -
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Cena: 45 000 zł  / Miejscowość: Liberadz  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Immisje, czyli jak walczyć z uciążliwym sąsiadem

-

Immisje, czyli jak walczyć z uciążliwym sąsiadem. Immisją określamy wpływ jednej nieruchomości na drugą, który wiąże się z uciążliwościami dla sąsiedztwa. Dlatego też kwestia immisji bardzo często rozstrzygana jest w sądzie. Dowiedz się, czym są immisje i jak z nimi walczyć.

- R E K L A M A -

 

 

Czym jest immisja?

Regulacja dotycząca immisji została ujęta w art. 144 kodeksu cywilnego (k.c.) Na mocy tego przepisu obowiązuje zakaz immisji, w myśl którego właściciel powinien powstrzymać się od działań, które mogą utrudnić innym właścicielom nieruchomości sąsiednich korzystanie z ich własności.

 

Wyróżniamy następujące immisje:

  • pośrednie – wynikają w sposób naturalny z korzystania z nieruchomości, a powstające zakłócenia nie są dokonywane w sposób celowy;
  • bezpośrednie – polegają na umyślnej, bezpośredniej ingerencji w sferę własności cudzej nieruchomości (np.: przerzucanie zalegającego śniegu na nieruchomość sąsiednią, kierowanie na nią wody deszczowej, przerzucanie śmieci).

 

Wśród immisji pośrednich rozróżniamy m.in. immisje pozytywne, oznaczające przedostanie na nieruchomość cząstek materii, np. dym z komina, a także immisje negatywne, np. ograniczające przedostanie się światła słonecznego, czy wody.

 

Oprócz materialnych przejawów immisji pośrednich zdarzają się także te o charakterze niematerialnym, które oddziałują przede wszystkim na odczucia właściciela sąsiedniej nieruchomości. Przykładowo na psychikę mogą oddziaływać spotkania osób uzależnionych od środków odurzających na sąsiedniej nieruchomości. Sąsiad może w takim przypadku obawiać się jakiegoś zagrożenia z ich strony. W tym przypadku również mamy do czynienia z immisją, nawet jeśli finalnie sąsiad nie dozna żadnej krzywdy ze strony osób biorących udział w spotkaniu.

 

Jak można bronić się przed immisjami?

 

W tej materii istotne są dwie kwestie:

  • Kto może domagać się zaniechania immisji?
  • Czego konkretnie można się żądać?

 

Z żądaniem może w tej sytuacji wystąpić każdy właściciel nieruchomości, z której korzystanie zostało zakłócone przez immisje. Może to być zarówno sąsiad z lokalu obok jak również właściciel działki położonej 100 m od źródła np. ponadprzeciętnego hałasu, ponieważ immisje mogą wpływać na nieruchomości położone w dalszym sąsiedztwie, a nie tylko na te oddzielone od siebie płotem.

Zanim jednak zdecydujesz się wystąpić na drogę sądową, musisz zażądać na piśmie podjęcia określonych czynności przez właściciela nieruchomości, która jest źródłem immisji. Dopiero po bezskutecznym upływie terminu można skierować sprawę do sądu.

 

Czego można żądać?

 

  • Zaprzestania naruszeń (np. zaprzestania emitowania hałasu ponad określoną miarę) – a więc zaniechanie działań na przyszłość tzw. roszczenie negatoryjne;
  • przywrócenia stanu poprzedniego, a więc stanu, jaki istniałby, gdyby własność nieruchomości nie została naruszona na skutek immisji.

 

Natomiast jeśli samo zaprzestanie immisji nie zaspokoi roszczeń sąsiada, ma on prawo dochodzić od także odszkodowania na zasadach ogólnych. Za podstawę żądania odszkodowania uznaje się wówczas art. 415 k.c.

 

W przypadku gdy immisje pochodzą z nieruchomości wyjątkowo uciążliwej, na której miejsce ma spalarnia śmieci czy wysypiska i składowiska toksycznych odpadów, można dochodzić odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości ze względu na bliskość tego typu obiektów.

 

Oczywiście katalog żądań w związku z immisjami jest szerszy i wynika również z innych przepisów, jednakże powyższe są najbardziej powszechne.  

 

Nie każda immisja narusza prawo

 

Zanim złożysz pozew w sądzie, należy również zbadać czy nasza immisja faktycznie narusza prawo. Artykuł 144 k.c. będący jednocześnie jednym z istotniejszych przepisów dotyczących immisji, wyznacza granice immisji pośrednich. Wskazuje on, kiedy takie immisje należy tolerować, a kiedy można domagać się zaprzestania określonego działania i naprawienia wyrządzonej szkody.

Dozwolone są zatem tylko takie immisje, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich w granicach tzw. przeciętnej miary. Nie ma znaczenia dla powstania immisji kwestia winy oraz dobrej lub złej wiary naruszyciela. Immisja pośrednia może być nieświadoma i niecelowa. Nie jest też istotne, czy immisja wywołała szkodę.

 

W orzecznictwie przyjęto, że ocena przeciętnej miary w rozumieniu art. 144 k.c. powinna być dokonana na podstawie obiektywnych warunków, panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć właścicieli poszczególnych nieruchomości; powinna uwzględniać przeznaczenie nieruchomości, które wynika z jej charakteru i sposobu z niej korzystania, zaś określenie „stosunki miejscowe” odnosi się zarówno do miejsca, jak i czasu.

 

Społeczno – gospodarcze przeznaczenie nieruchomości jest określone przede wszystkim w planie zagospodarowania przestrzennego, ale bywa także określone w decyzjach administracyjnych. Zakłócenie, które odczuwa właściciel nieruchomości sąsiedniej, musi być obiektywne, tzn. nie należy odnosić tego tylko do subiektywnej wrażliwości danej osoby (np. przewrażliwienia na zapach). Inny będzie bowiem dopuszczalny poziom „zapachu” w relacjach wiejskich, gdzie prowadzone jest gospodarstwo rolne, a inny w centrum miasta lub na podmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych.

 

W odniesieniu do stosunków miejscowych należy określić występujący aktualnie i przyjęty przez większość sposób używania nieruchomości na pewnym terenie (bądź sposób samego zapatrywania ludzi na to, jak powinno się z nieruchomości korzystać). Chodzi tu o wiele elementów — np. czas trwania określonego oddziaływania (np. hałasu), pora, w której dochodzi do immisji, intensywność zjawiska (np. określony poziom hałasu mierzony w decybelach) itp.

 

Reasumując. Oceniając czy mamy do czynienia z immisją ponad przeciętną miarę, należy zbadać przeznaczenie terenu, na którym położona jest nasza nieruchomość oraz przeznaczenie danej nieruchomości.  Abstrahując od powyższego, bezwzględnym przekroczeniem przeciętnej miary, zawsze będzie działanie, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia ludzkiego.

 

Dowody w sprawie o immisje

 

Należy pamiętać, że to na powodzie ciąży obowiązek wykazania, że naruszenie własności przez sąsiada (właściciela nieruchomości sąsiedniej) miało charakter trwały oraz istnieje prawdopodobieństwo powtarzania się go w przyszłości.

 

Aby uznać, że immisje rzeczywiście mają miejsce i są uciążliwe, należy posłużyć się dowodami. To mogą być zeznania innych sąsiadów, którzy także dostrzegają skutki immisji. Do przytoczenia dowodów wymagających wiedzy specjalistycznej konieczna jest opinia biegłego np. z zakresu osmologii, który zbada kwestie przykrego zapachu.

 

Opłata od pozwu

 

Ze względu na majątkowy charakter roszczeń o immisje pozew objęty jest opłatą w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Za wartość sporu w tym przypadku uznaje się wartość nieruchomości lub kwotę obniżenia tej wartości w wyniku immisji. Opłata za pozew może być zatem bardzo wysoka i sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

Podsumowanie

 

Posiadanie nieruchomości na własność daje ogromną swobodę, więc nikt nie chciałby, aby jego prawo byłoby w jakikolwiek sposób ograniczone. Należy zatem wykazać się empatią wobec sąsiadów i nie podejmować działań, które mogą być dla nich uciążliwe. Warto zatem przestrzegać zasad współżycia społecznego, by żyć w zgodzie z sąsiadami a wszelkie spory rozstrzygać poza salą sądową.

 

Wskazuję, że treści przedstawione w artykule nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie. 

Autor: Izabella Oleksiak — aplikantka radcowska

Autorka bloga www.poprawniczemu.com 

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Marlin w Płocku, Płetwal w Giżycku. Kwietniowe występy pływaków

0
Sześcioro pływaków mławskiego Płetwala wzięło udział w mistrzostwach Polski open i młodzieżowców. O ich występie w elicie napiszemy później, dzisiaj zajmiemy się startami  na...
flaga

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

0
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby uczcić Biało-Czerwoną, każdy może wywiesić flagę w narodowych barwach na posesji, czy w oknie lub na...

Jak pracuje ZUS 2 maja?

0
Niektóre osoby planują załatwienie swoich spraw np. w ZUS. Jak pracuje ZUS 2 maja? W czwartek, 2 maja wszystkie placówki ZUS-u są otwarte do...

Dziś 1 maja obchodzimy Święto Pracy

0
Dziś obchodzimy Święto Pracy 1 Maja. Święto ma swoje korzenie w USA. Ruch społeczny inicjujący święto robotnicze odegrał też swoją rolę w Królestwie Polskim...
  • Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Do sprzedaży las w Liberadzu o pow. 1 ha
    Cena: 45 000 zł  / Miejscowość: Liberadz  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

20 lat w Unii Europejskiej [SPONSOROWANE]

0
Swoboda podróżowania, nowe drogi i mosty, nowoczesny niskoemisyjny transport, przedszkolai szkoły, place zabaw czy wozy strażackie – to tylko kilka przykładów tego, co mamy...

Informacje z Mazowsza 57 [SPONSOROWANE]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o 20 latach Polski w Unii Europejskiej, nowej pracowni w płockim teatrze, zajęciach...

Trzynastka nie pechowa. Wieczfnianka znowu wygrała

2
Od końca października rezerwy Mławianki zachowują miano niepokonanych w rozgrywkach piłkarskiej A-klasy. Osiem kolejnych spotkań to bilans sześciu wygranych oraz dwóch remisów. Wyprawa do...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Prawie 200 km/h na liczniku. Kontrole na majówkę

0
Prawie 200 km/h na liczniku miał kierowca volkswagena zatrzymany przez patrol grupy SPEED na terenie powiatu mławskiego w okolicach Pepłowa. Przekroczył dozwoloną prędkość o...

Gigantyczne podwyżki gazu

19
Gigantyczne podwyżki gazu. Po 30 czerwca 2024 r. cena paliwa gazowego wzrośnie o około 45 procent. Stawki opłat abonamentowych także wzrosną, podwyżki sięgną ok....

Hurenko główkuje, są punkty. Drugi z rzędu triumf Mławianki

19
Takiej serii w bieżących rozgrywkach jeszcze nie było. Piłkarze Mławianki wygrali drugi mecz z rzędu na swoim boisku. Pewni utrzymania być nie mogą, ale...
s7

Długi majowy weekend. O tym lepiej pamiętać

0
Długi majowy weekend. O tym lepiej pamiętać. Kilka wskazówek jak spędzić ten czas bezpiecznie, a także nie dać się okraść czy oszukać.   Prognoza ładnej...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx