czwartek, 09 grudnia 2021
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościGrzebowiska zakażonych ptaków w każdej gminie?
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Grzebowiska zakażonych ptaków w każdej gminie?

-

Władze nadal mają problem z terenami pod potencjalne grzebowiska ptaków padłych wskutek ptasiej grypy. Wyznaczone dotąd lokalizacje (m.in. w Lipowcu K.) wzbudziły sprzeciw społeczny. 7 maja w Ciechanowie, podczas zebrania sztabu kryzysowego, wojewoda mazowiecki zaproponował, aby to samorządy wyznaczyły tereny na grzebowiska akceptowalne dla społeczności.

- R E K L A M A -

 

W województwie mazowieckim od 24 marca br. potwierdzono 108 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Najwięcej w powiatach żuromińskim i mławskim. Bieżącą sytuację na Mazowszu omawiano 7 maja w Ciechnowie podczas zebrania Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Obecnie na Mazowszu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) występują w powiatach: żuromińskim (63), mławskim (36), płockim (2), sierpeckim (2), wyszkowskim (1), ostrowskim (2), ciechanowskim (1) oraz gostynińskim (1).

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował kolejny raz do samorządów o aktywne włączenie się w poszukiwanie grzebowiska, które pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby, ale jest też niezbędne w przypadku pojawienia się ognisk ptasiej grypy w przyszłości. Posiedzenie MWZZK odbyło się z częścią uczestników w formie online.

W Ciechanowie w spotkaniu uczestniczyli także Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska. Po obradach Wojewoda udał się na spotkanie z powiatowymi lekarzami weterynarii w Żurominie.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak przedstawił bieżącą sytuację związaną z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy (HPAI). Wojewoda Mazowiecki 30 kwietnia br. wystąpił do samorządów dotkniętych grypą ptaków tj. starostów żuromińskiego, mławskiego, sierpeckiego, wyszkowskiego oraz płockiego z apelem o wyznaczenie miejsca na grzebowiska, które byłyby odpowiednie z uwagi na uwarunkowania środowiskowe.

Podczas posiedzenia MWZZK informacje w tej sprawie przekazali Jerzy Rzymowski, Starosta Żuromiński; Jerzy Rakowski, Starosta Mławski; Andrzej Cześnik, Starosta Sierpecki; Leszek Marszał, Wicestarosta Wyszkowski; Iwona Sierocka, Wicestarosta Płocki; Józef Rostkowski, Wicestarosta Ostrowski, Arkadiusz Boruszewski, Starosta Gostyniński oraz przedstawiciel Starosty Ciechanowskiego Rafał Panfil, Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Samorządowcy omówili podjęte przez siebie działania w zakresie zwalczania ptasiej grypy.

Starostowie poinformowali, że nie dysponują terenem, na którym mogłoby być wyznaczone grzebowisko.

Obecnie padłe ptaki przewożone są do zakładów utylizacyjnych. Większość ognisk udało się już w ten sposób wygasić. Jednak w związku z tym, że wciąż pojawiają się nowe ogniska na północy Mazowsza oraz z uwagi na konieczność zabezpieczenia takiego miejsca na przyszłość, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ciechanowie ponownie zwrócił się z prośbą do starostów o wyznaczenie grzebowisk na terenie ich powiatów. Główny Lekarz Weterynarii dr lek. wet. Bogdan Konopka zaapelował o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Obowiązek utylizacji zwłok drobiu lub innych ptaków należy do posiadaczy zwierząt. Działania te wykonują pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii. Na określonych przez ustawę warunkach przysługuje za to zwrot kosztów z budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy właściciele zwierząt nie wykonają tego obowiązku, organizuje to w zastępstwie inspekcja weterynaryjna.

Jak dotąd nie udało się wyznaczyć grzebowiska na terenach wskazanych przez inspekcję weterynaryjną i urząd wojewódzki. Dlatego Wojewoda zaproponował, aby to samorządy wyznaczyły odpowiedni teren, który będzie akceptowalny dla lokalnej społeczności.

 – Problemy związane ze zwalczaniem ptasiej grypy możemy rozwiązać tylko razem. Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe. Szybka utylizacja zabitego drobiu jest ważna z punktu widzenia ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków, a co za tym idzie zminimalizowania strat poniesionych przez hodowców oraz firmy współpracujące. Tak więc powinien być to nasz wspólny cel. Dziś można powiedzieć, że dzięki sprawnemu działaniu służb państwowych, w tym weterynaryjnych udało nam się wygasić większość ognisk. Dziękuję za tę ogromną pracę – mówił podczas briefingu prasowego zwołanego po posiedzeniu MWZZK Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Grzebowisko może zarejestrować i wpisać do rejestru podmiotów nadzorowanych powiatowy lekarz weterynarii. Lokalizację opiniuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych to do właścicieli drobiu należy m.in. usunięcie padłego drobiu i dezynfekcja budynków gospodarczych, oraz czyszczenie i odkażanie środków transportu. Do właścicieli drobiu należy m.in. usunięcie padłego drobiu i dezynfekcja budynków gospodarczych, oraz czyszczenie i odkażanie środków transportu.

Przypomnijmy, że 26 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki podpisał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego oraz ciechanowskiego. Ponadto Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do Starostów oraz właścicieli drobiu o podejmowanie działań mających na celu ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się grypy ptaków.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody, aby zatrzymać rozprzestrzenianie grypy ptaków, konieczny jest także ubój prewencyjny w odległości do 1 km od granicy obszaru zapowietrzonego w powiecie mławskim, żuromińskim, sierpeckim i ciechanowskim.

Źródło: www.gov.pl

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Kabaret
Kabaret
7 miesięcy temu

Najlepsze miejsce podwórko właścicieli kurników i Pana wojewody

Andrzej711
Andrzej711
7 miesięcy temu

Chciano też załatwić z ministrem Błaszczakiem żeby „zagrzebać” na poligonie wojskowym w Orzyszu, już była zgoda, jak mieszkańcy się dowiedzieli to zrobiono raban i Błaszczak się wycofał.

starosta Jerzy Rakowski

Starosta z zarobkami powyżej 18 tys. zł

0
Niedawno informowaliśmy o podwyżce dla burmistrza Mławy (TUTAJ) związanej z zarządzeniami centralnych władz dotyczących samorządowców. Więcej zarobi też Starosta Mławski Jerzy Rakowski. Rada powiatu...
banknoty 200 złotowe

Większa kasa dla radnych

0
Na sesji rady powiatu mławskiego ustalono nowe wysokości diet radnych. Według przepisów dieta w powiecie wielkości Mławskiego nie może przekroczyć 3650,42 zł.     Działalność w samorządzie...

Nauka zdalna w mławskich szkołach

0
Od 20 grudnia nauka zdalna chwilowo zostaje wprowadzona we wszystkich szkołach w kraju, także w mławskich. Jednak już teraz wiele z naszych placówek mierzy...

Zmiany w 500 plus

0
ZUS wypłaci zasiłek 500 plus. Od 1 stycznia wnioski o 500 plus składamy nie do MOPS, jak dotychczas, ale do ZUS i tylko w...
- REKLAMA -
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
Kobieta i mężczyzna na tle choinki

Zebrali rzeczy potrzebne dzieciom

0
Pomoc nadeszła nie tylko od policjantów z Mławy i Płońska, ale też strażaków i przedstawicieli placówek oświatowych. Dyżurny z płońskiej komendy asp. sztab. Artur Zdrojewski...
mężczyzna w masce

Chciał być sprytny…

0
Ciechanowska Policja publikuje wizerunek mężczyzny, który dokonywał płatności imitacją banknotu z napisem „souvenir” o nominale 200 zł. Jednocześnie ostrzegamy przed możliwością takiego oszustwa. Osoby,...
Jakub Czupryn

Mławscy pływaccy na mistrzostwach kraju

0
Pływalnia w Bydgoszczy była areną zimowych mistrzostw Polski w pływaniu. Na starcie stanęli seniorzy, młodzieżowcy oraz juniorzy z rocznika 2004-2005. Wśród rywalizujących nie zabrakło...
- REKLAMA -
hurtownia chemii gospodarczej online https://b2b.europedg.pl/o-firmie/

5 powodów, dla których warto sprzedawać chemię gospodarczą z Europy Zachodniej

0
Otwierając sklep z chemią gospodarczą, musimy zdecydować, jaki asortyment zaoferować swoim klientom. Jeśli będzie to coś, co mogą kupić w markecie za rogiem, biznes...
Szpital Ciechanów

Mężczyzna wypadł ze szpitalnego okna

0
Dwudziestolatek z powiatu Ciechanowskiego wypadł z okna na piątym piętrze ciechanowskiego szpitala. Niestety młody mężczyzna nie przeżył.   Do tragicznego zdarzenia doszło dziś, 8 grudnia około...

Pasażer został ranny w wypadku w Mdzewie

0
Samochód dostawczy uderzył w tył naczepy pojazdu ciężarowego. Ranna została jedna osoba. Kierowcy byli trzeźwi. Obecnie trwają czynności mławskiej Policji w sprawie tego wypadku drogowego,...
budowa S7 węzeł warszawska

Budowa S7. Czy skończą do nowego roku?

2
Dobiegają do końca prace na 2 z 4 odcinkach S7. Zapowiadany termin uruchomienia drogi na nowo wybudowanym 72-kilometrowym odcinku od Napierk do Płońska na...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx
()
x