poniedziałek, 04 lipca 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościGrzebowiska zakażonych ptaków w każdej gminie?
- REKLAMA -
 • Urokliwe siedlisko na skraju lasu-Kraszewo
  Urokliwe siedlisko na skraju lasu-Kraszewo
  Cena: 297 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta, I piętro!
  Dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta, I piętro!
  Cena: 207 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Grzebowiska zakażonych ptaków w każdej gminie?

-

Władze nadal mają problem z terenami pod potencjalne grzebowiska ptaków padłych wskutek ptasiej grypy. Wyznaczone dotąd lokalizacje (m.in. w Lipowcu K.) wzbudziły sprzeciw społeczny. 7 maja w Ciechanowie, podczas zebrania sztabu kryzysowego, wojewoda mazowiecki zaproponował, aby to samorządy wyznaczyły tereny na grzebowiska akceptowalne dla społeczności.

- R E K L A M A -

 

W województwie mazowieckim od 24 marca br. potwierdzono 108 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Najwięcej w powiatach żuromińskim i mławskim. Bieżącą sytuację na Mazowszu omawiano 7 maja w Ciechnowie podczas zebrania Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Obecnie na Mazowszu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) występują w powiatach: żuromińskim (63), mławskim (36), płockim (2), sierpeckim (2), wyszkowskim (1), ostrowskim (2), ciechanowskim (1) oraz gostynińskim (1).

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował kolejny raz do samorządów o aktywne włączenie się w poszukiwanie grzebowiska, które pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby, ale jest też niezbędne w przypadku pojawienia się ognisk ptasiej grypy w przyszłości. Posiedzenie MWZZK odbyło się z częścią uczestników w formie online.

W Ciechanowie w spotkaniu uczestniczyli także Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska. Po obradach Wojewoda udał się na spotkanie z powiatowymi lekarzami weterynarii w Żurominie.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak przedstawił bieżącą sytuację związaną z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy (HPAI). Wojewoda Mazowiecki 30 kwietnia br. wystąpił do samorządów dotkniętych grypą ptaków tj. starostów żuromińskiego, mławskiego, sierpeckiego, wyszkowskiego oraz płockiego z apelem o wyznaczenie miejsca na grzebowiska, które byłyby odpowiednie z uwagi na uwarunkowania środowiskowe.

Podczas posiedzenia MWZZK informacje w tej sprawie przekazali Jerzy Rzymowski, Starosta Żuromiński; Jerzy Rakowski, Starosta Mławski; Andrzej Cześnik, Starosta Sierpecki; Leszek Marszał, Wicestarosta Wyszkowski; Iwona Sierocka, Wicestarosta Płocki; Józef Rostkowski, Wicestarosta Ostrowski, Arkadiusz Boruszewski, Starosta Gostyniński oraz przedstawiciel Starosty Ciechanowskiego Rafał Panfil, Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Samorządowcy omówili podjęte przez siebie działania w zakresie zwalczania ptasiej grypy.

Starostowie poinformowali, że nie dysponują terenem, na którym mogłoby być wyznaczone grzebowisko.

Obecnie padłe ptaki przewożone są do zakładów utylizacyjnych. Większość ognisk udało się już w ten sposób wygasić. Jednak w związku z tym, że wciąż pojawiają się nowe ogniska na północy Mazowsza oraz z uwagi na konieczność zabezpieczenia takiego miejsca na przyszłość, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ciechanowie ponownie zwrócił się z prośbą do starostów o wyznaczenie grzebowisk na terenie ich powiatów. Główny Lekarz Weterynarii dr lek. wet. Bogdan Konopka zaapelował o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Obowiązek utylizacji zwłok drobiu lub innych ptaków należy do posiadaczy zwierząt. Działania te wykonują pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii. Na określonych przez ustawę warunkach przysługuje za to zwrot kosztów z budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy właściciele zwierząt nie wykonają tego obowiązku, organizuje to w zastępstwie inspekcja weterynaryjna.

Jak dotąd nie udało się wyznaczyć grzebowiska na terenach wskazanych przez inspekcję weterynaryjną i urząd wojewódzki. Dlatego Wojewoda zaproponował, aby to samorządy wyznaczyły odpowiedni teren, który będzie akceptowalny dla lokalnej społeczności.

 – Problemy związane ze zwalczaniem ptasiej grypy możemy rozwiązać tylko razem. Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe. Szybka utylizacja zabitego drobiu jest ważna z punktu widzenia ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków, a co za tym idzie zminimalizowania strat poniesionych przez hodowców oraz firmy współpracujące. Tak więc powinien być to nasz wspólny cel. Dziś można powiedzieć, że dzięki sprawnemu działaniu służb państwowych, w tym weterynaryjnych udało nam się wygasić większość ognisk. Dziękuję za tę ogromną pracę – mówił podczas briefingu prasowego zwołanego po posiedzeniu MWZZK Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Grzebowisko może zarejestrować i wpisać do rejestru podmiotów nadzorowanych powiatowy lekarz weterynarii. Lokalizację opiniuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych to do właścicieli drobiu należy m.in. usunięcie padłego drobiu i dezynfekcja budynków gospodarczych, oraz czyszczenie i odkażanie środków transportu. Do właścicieli drobiu należy m.in. usunięcie padłego drobiu i dezynfekcja budynków gospodarczych, oraz czyszczenie i odkażanie środków transportu.

Przypomnijmy, że 26 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki podpisał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego oraz ciechanowskiego. Ponadto Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do Starostów oraz właścicieli drobiu o podejmowanie działań mających na celu ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się grypy ptaków.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody, aby zatrzymać rozprzestrzenianie grypy ptaków, konieczny jest także ubój prewencyjny w odległości do 1 km od granicy obszaru zapowietrzonego w powiecie mławskim, żuromińskim, sierpeckim i ciechanowskim.

Źródło: www.gov.pl

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Kabaret
Kabaret
1 rok temu

Najlepsze miejsce podwórko właścicieli kurników i Pana wojewody

Andrzej711
Andrzej711
1 rok temu

Chciano też załatwić z ministrem Błaszczakiem żeby „zagrzebać” na poligonie wojskowym w Orzyszu, już była zgoda, jak mieszkańcy się dowiedzieli to zrobiono raban i Błaszczak się wycofał.

fontanny

Kiedy uruchomią fontanny przy handlowcu?

1
Upały sprawiają, że chciałoby się ochłodzić choćby wodą z fontanny, kiedy jesteśmy w mieście. Niestety niektóre z nich nie działają, jak te przy handlowcu.    Czytelnicy...
otwarcie muralu

Pamiętaj o Bohaterach. Nowy mural w Mławie

0
Mławianie spacerujący ulicą Zachodnią (w okolicy alei św. Wojciecha) mają okazję podziwiać nowy mural w mieście "Pamiętaj o Bohaterach".   Pamiętaj o Bohaterach. Nowy mural w...
samochody na drodze

Jedziesz na urlop? Opłaty za autostradą w nowym systemie

0
Jedziesz na urlop autostradą A2 lub A4? Pamiętaj o e-TOLL. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina, że użytkownicy pojazdów lekkich opłacają przejazdy odcinkami autostrad A2...

Czterech beniaminków, dwóch spadkowiczów

1
Szóstego sierpnia zostaną zainaugurowane rozgrywki piłkarskiej trzeciej ligi. Dokładnego terminarza jeszcze nie znamy, nie wiadomo z kim Mławianka powalczy na otwarcie sezonu 2022/2023. Jedno...
- REKLAMA -
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Spłonął samochód [ZDJĘCIA]

0
Strażacy interweniowali 2 lipca w gminie Szreńsk w miejscowości Mostowo.   Spłonął samochód Służby wezwano do pożaru samochodu o godzinie 4:34. Tak relacjonują akcję strażacy z Lipowca Kościelnego,...

Uratowali ich tysiące

0
Jak informuje Nadleśnictwo Dwukoły 30 czerwca był ostatnim dniem tegorocznej siódmej z kolei "Akcji Czynnej Ochrony Płazów". Dotychczas uratowano ok. 10 tys. sztuk 7...
kursanci z j. polskiego

Uchodźcy po pierwszym kursie języka polskiego

0
Zakończył się pierwszy kurs języka polskiego, który został zorganizowany w Mławie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Przez blisko trzy miesiące jego uczestnicy spotykali się...
- REKLAMA -

Złodziej rowerów z hal garażowych bloków

0
Na terenie Mławy, w maju i czerwcu, doszło do kradzieży rowerów z hal garażowych bloków. Oba zdarzenia nagrały kamery monitoringu. W pierwszym przypadku sprawca...

Stary Rów na Wólce

5
Czytelnicy alarmują. Przez Stary Rów na Wólce płynęły ścieki. Sytuacja powtarza się co jakiś czas. Zawsze towarzyszy temu niemiłosierny odór zgnilizny. Służby interweniowały, jednak...

Policyjna akcja w Mławie i okolicach

6
Kryminalni zatrzymali 6 osób z powiatu mławskiego podejrzanych o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Na temat działań policji informowaliśmy. Obecnie mundurowi przekazują ustalenia.   Policyjna...

Ubezpieczenie turystyczne – co powinieneś o nim wiedzieć?

0
Przed wakacjami, czy nawet weekendowym wypadem należy załatwić kilka ważnych formalności, dzięki którym nasz odpoczynek będzie przebiegał niczym niezakłócony. Jedną z ważniejszych rzeczy, o...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx
()
x