piątek, 03 lutego 2023
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościŚmieci fruwają między grobami?
- REKLAMA -
 • Chcesz sprzedać nieruchomość? Zgłoś się do nas: 502 483 438
  Chcesz sprzedać nieruchomość? Zgłoś się do nas: 502 483 438
  Cena: 350 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Cena: 589 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Cena: 367 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…

Śmieci fruwają między grobami?

-

Tak zdaniem naszego czytelnika jest na cmentarzu parafialnym w Żmijewie Kościelnym (w gm. Stupsk). Jak pisze „śmieci są składowane byle gdzie i byle jak. A wiatr roznosi je na okoliczne groby. Parafianie, którzy przychodzą zapalić tam znicze mają dość takiej sytuacji” – dodaje.

- R E K L A M A -

Na przesłanych przez niego zdjęciach rzeczywiście widać hałdy śmieci, ale i tabliczki z napisami. Skontaktowaliśmy się z ks. Piotrem Mordonem, proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej prosząc o wyjaśnienie sytuacji.

– Śmieci z cmentarza są wywożone kilka razy w roku. Zależy nam na tym by dbać o środowisko, dlatego segregujemy odpady- stąd tabliczki z napisami i nie jedna, a kilka pryzm z odpadami. Niestety nie mamy innej możliwości, dlatego segregacja odbywa się w wyznaczonym miejscu na terenie cmentarza. Faktycznie śmieci uzbierało się już dużo, ale  to zapewne dlatego, że niedawno mieliśmy w parafii odpust i wiele osób sprzątało groby. Właśnie przygotowujemy się do ich wywiezienia – tłumaczył nam ksiądz.

Dodał też, że  sporo kłopotu zrobiły też ostatnie burze i wichury. Silny wiatr nie tylko niszczył kwiaty, wazony i stroiki położone na grobach, ale połamał też wiele gałęzi. To wszystko także trafiło na śmietnik.

– Do tej pory nikt z parafian nie zgłaszał mi problemu ze śmieciami na cmentarzu. To przykre, że ktoś kogo zmartwił ten widok napisał do redakcji, a nie przyszedł z tym najpierw do mnie. Myślę, że zwykła, ludzka rozmowa wiele by tu wyjaśniła. Osoby, które odwiedzają cmentarz i dbają o groby doskonale wiedzą, że śmieci są zabierane np. po odpuście, a nie przed nim- bo to wydaje się bardziej logiczne. Bardzo dużo osób sprząta groby dzień, dwa przed ważniejszymi uroczystościami. Już teraz mogę powiedzieć, że kolejny raz śmieci zostaną wywiezione po 1 listopada-  mówił nam ksiądz Mordon.

Tłumaczył też, że wywóz takiej ilości odpadów jest zawsze bardzo kosztowny, mimo to parafia w Żmijewie Kościelnym, jako jedna z nielicznych nie prowadzi żadnych dodatkowych składek. Podobnie rzecz ma się z pracami wykonywanymi na cmentarzu (np. budowa alejek), czy pracami renowacyjnymi w kościele.

– Wszystko to jest opłacane wyłącznie z ofiar składanych na tacę, przez naszych parafian  – dodaje  ksiądz proboszcz .

Fot. nadesłane przez czytelnika portalu

- R E K L A M A -
Viaamil
Sourcered.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Znajomy
Znajomy
5 lat temu

Panie [wymoderowano] żeby to już nawet z księdzem źle żyć , mało spraw w sądach masz ? Kradniesz , nękasz ludzi , dlaczego o tym nie napiszesz.

Realistka
Realistka
5 lat temu

Każdy widzi to co chce widzieć. Najlepiej jest oceniać i za plecami Proboszcza donosic. Często są to ludzie którzy najmniej wspierają parafie pod względem materialnym a prawda jest taka, że Ksiądz Proboszcz jest bardzo dobrym Księdzem i gospodarzem. W takim razie jeśli ludzie chcą porządku niech płacą tak jak w innych parafiach za wywóz śmieci, tylko później bez żadnych pretensji do Ks. PROBOSZCZA. Nigdy wczesniej cmentarz nie był tak zadbany jak za czasów ks.Wieslawa. Nowych alejek to już nikt nie wid To tylko pokazuje jak dba się o groby, trzeba spojrzeć najpierw na swoje podwórko w później oceniać innych. A osoba, która zgłosiła to do mediów zamiast porozmawiać z Ks. Proboszczem prezentuje swoją osobą brak umiejętności komunikacji międzyludzkiej. Ks. Wiesław jest wzorowym Proboszczem i żadne plotki tego nie zmienią.
Najłatwiej jest oceniać natomiast gorzej być dobrym, prawym i uczciwym człowiekiem.!!! Łatwo atakuje się dobrych ludzi!
Apeluje o zdrowy rozsądek.!!!

Do Realistki
Do Realistki
Odpowiedź do  Realistka
5 lat temu

Brud i smród na cmentarzu świadczy tylko i wyłącznie o proboszczu. Pani realistka to chyba retoryki się od Gomułki uczyła.

Realistka
Realistka
Odpowiedź do  Do Realistki
5 lat temu

Patrząc na komentarze i reasumując dochodzę do wniosku, że rzeczywiście cofamy się do czasów Gomułki. Nie poważano wtedy duchownych, ale nawet wtedy trafiali się ludzie porządni i wyrozumiali. Natomiast obecnie przeważa fałszerstwo wśród społeczeństwa.

Anonim
Anonim
5 lat temu

W Wyszynach na cmentarzu taki sam bajzel.

Zapytajnik
Zapytajnik
5 lat temu

Czy Szanowny Ksiądz ze Żmijewa chciałby aby na cmentarzu na którym ma pochowanych swoich bliskich panował taki porządek jak tutaj ?

mieszkanka Strzegowa
mieszkanka Strzegowa
5 lat temu

Proboszcz ze Żmijewa powinien poprosić o radę proboszcza ze Stupska. Wystarczy popatrzeć na cmentarz i jego okolice w Stupsku – gdzie jest idealny porządek od lat.

Mławianka
Mławianka
5 lat temu

W Mławie na Wólce płaci się przy każdym pogrzebie za wywiezienie wieńcy, kwiatów 300zl, nie wspomnę już o tym ile bierze za posługę….Przypuszczam,że w innych parafiach jest podobnie,a z pewnością darmowych pogrzebów nie ma.Moze w końcu i księża powinni za coś odpowiadać

Ministrant
Ministrant
5 lat temu

Takie śmieciowiska są na kilku cmentarzach w okolicach Mławy. Niektóre składowiska często ulegają „samozapłonowi” przyjeżdża straż pożarna, gasi pożar, trochę dymu i śmieci nie ma. Za wywózkę już nie trzeba płacić, kasa została u proboszcza i kłopot z głowy. Nie wierzycie to zadzwońcie na straż pożarną ile mają takich zgłoszeń palenia się wysypisk cmentarnych w ciągu roku. A za chrzciny, ślub czy pogrzeb trzeba płacić co łaska ale nie mniej niż ileś tam złotych.

Smutna
Smutna
5 lat temu

Nie rozumiem jak można dopuścić do takiego bałaganu na cmentarzu. Przecież to miejsce wiecznego odpoczynku. Należy dbać o takie miejsca i ze szczególną troską. Ładne wystawne groby a wśód nich fruwające śmieci, nie skoszona trawa – to nienormalne. Za pochówek i miejce na cmentarzu przecież ksiądz bierze pieniądze. Nie sądzę że było to za darmo.

NM
NM
5 lat temu

Przed odpustem było to samo, taki bałagan jest całym rokiem.

Niklass
Niklass
5 lat temu

Żałosne. Latać po redakcjach zamiast zapytać się osoby zajmującej się tym cmentarzem – w tym wypadku proboszczem. Ludzie i świat robią się coraz gorsi.

Do Niklass
Do Niklass
Odpowiedź do  Niklass
5 lat temu

Że niby proboszcz w Żmijewie Kościelnym jest jest nieświadomy czy niewidomy ? Nie widzi tego syfu ?

ramzes
ramzes
Odpowiedź do  Niklass
5 lat temu

A to proboszcz niewie co się dzieje na terenie jego parafii? W dodatku odprawiając obok tych śmieci pogrzeby, tylko trzeba osobiście się do niego udać i mu to zgłosić? Może jeszcze ofiarę „co łaska” mu złożyć by łaskawie zajął się tematem?
Wywożenie śmieci być może kosztuje i sporo. A nie pomyślał przypadkiem by zrobić coś a la „kojce”? Kilka słupków, naciągnąć siatkę na boki i górę i podzielić to na odpowiednie „grupy śmieci”? Ludzie mogliby wtedy segregować śmieci a te śmieci nie fruwały by gdzie popadnie? Nie wydaje mi się by taka inwestycja była aż tak kosztowna by ksiądz nie mógł jej zrealizować.

20-tonowy kontener runął na siódemkę

20-tonowy kontener runął na siódemkę [ZDJĘCIE]

0
Na drodze ekspresowej S7 doszło do groźnego wypadku. Z rozpędzonej ciężarówki spadł kontener o wadze 20 ton. Według policji, 35-latek kierujący samochodem ciężarowym z...
kontrole prędkości

Kolejne prawa jazdy zatrzymane

1
Kolejne prawa jazdy zatrzymane. Mazowiecka grupa SPEED podsumowała kolejny tydzień służby na naszych drogach. Kierowcy wciąż przekraczają prędkość. Emocje na drodze skutecznie studzą policjanci z...
kadr z filmu

Blef doskonały z muzyką mławianina RX-a

0
Komedia "Blef doskonały" to najnowsze dzieło polskich filmowców. Obraz uświetniła muzyka autorstwa mławianina RX Rafała Sielawy. 1 lutego 2023 r. zaprezentowano zwiastun filmu.  Blef doskonały...
ostrzeżenie o oszustwie

Oszuści podają się za biuro do zwalczania cyberprzestępczości

0
Pojawił się nowy typ ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Przestępcy sugerują pobranie, rzekomo przygotowanego przez CBZC,...
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na partarze, pow. 47 m2
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Finasowanie firmy przez faktoring sposobem na utrzymanie płynności finansowej

0
Biznes w naszym kraju opiera się w znacznym stopniu na kredycie kupieckim, czyli płatnościach z długimi terminami. O ile dla nabywców takie rozwiązanie jest...

Czarna Elka zatrzymana. Joker nie odpuszcza

0
Na dwie kolejki przed końcem tegorocznej edycji Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu w walce o tytuł mistrzowski liczą się już tylko trzy zespoły. Owszem Czarna...
radiowóz na drodze

Kompletnie pijany staranował ogrodzenie na Napoleońskiej

1
Czytelnicy sygnalizują nam o wypadku, w którym kompletnie pijany obywatel Ukrainy wjechał w ogrodzenia posesji przy ulicy Napoleońskiej w Mławie. Policja potwierdza zdarzenie i...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
samochód po wypadku

Tragedia na drodze. Zginął 19-latek

0
Dziś około godz. 7.45 na drodze gminnej relacji Ościsłowo – Ościsłowo Kolonia doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym zginął 19-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego....

Płaskostopie poprzeczne – czym jest, przyczyny i sposoby leczenia

0
Płaskostopie poprzeczne to schorzenie dotykające wielu osób, które często nie są go nawet świadome. Jest to o tyle szkodliwe, że odkładanie w czasie wdrożenia...

Pożar w kotłowni w Mławie [ZDJĘCIA]

0
Strażacy interweniowali w jednym z domów przy ulicy Szpitalnej w Mławie, gdzie wybuchł pożar w kotłowni. Pożar w kotłowni w Mławie Do niebezpiecznej sytuacji w...
monety

Stracił ponad 9 500 zł na kupon zakupowy

0
Oszuści nieustannie pracują nad wymyślaniem nowych metod, aby wyłudzić pieniądze. Przekonał się o tym 51-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który stracił ponad 9 500 zł....
- REKLAMA -
14
0
Przejdź do komentarzyx
()
x