wtorek, 05 grudnia 2023
naszamlawa.plWiadomościŚmieci fruwają między grobami?
- REKLAMA -
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:

Śmieci fruwają między grobami?

-

Tak zdaniem naszego czytelnika jest na cmentarzu parafialnym w Żmijewie Kościelnym (w gm. Stupsk). Jak pisze „śmieci są składowane byle gdzie i byle jak. A wiatr roznosi je na okoliczne groby. Parafianie, którzy przychodzą zapalić tam znicze mają dość takiej sytuacji” – dodaje.

- R E K L A M A -

Na przesłanych przez niego zdjęciach rzeczywiście widać hałdy śmieci, ale i tabliczki z napisami. Skontaktowaliśmy się z ks. Piotrem Mordonem, proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej prosząc o wyjaśnienie sytuacji.

– Śmieci z cmentarza są wywożone kilka razy w roku. Zależy nam na tym by dbać o środowisko, dlatego segregujemy odpady- stąd tabliczki z napisami i nie jedna, a kilka pryzm z odpadami. Niestety nie mamy innej możliwości, dlatego segregacja odbywa się w wyznaczonym miejscu na terenie cmentarza. Faktycznie śmieci uzbierało się już dużo, ale  to zapewne dlatego, że niedawno mieliśmy w parafii odpust i wiele osób sprzątało groby. Właśnie przygotowujemy się do ich wywiezienia – tłumaczył nam ksiądz.

Dodał też, że  sporo kłopotu zrobiły też ostatnie burze i wichury. Silny wiatr nie tylko niszczył kwiaty, wazony i stroiki położone na grobach, ale połamał też wiele gałęzi. To wszystko także trafiło na śmietnik.

– Do tej pory nikt z parafian nie zgłaszał mi problemu ze śmieciami na cmentarzu. To przykre, że ktoś kogo zmartwił ten widok napisał do redakcji, a nie przyszedł z tym najpierw do mnie. Myślę, że zwykła, ludzka rozmowa wiele by tu wyjaśniła. Osoby, które odwiedzają cmentarz i dbają o groby doskonale wiedzą, że śmieci są zabierane np. po odpuście, a nie przed nim- bo to wydaje się bardziej logiczne. Bardzo dużo osób sprząta groby dzień, dwa przed ważniejszymi uroczystościami. Już teraz mogę powiedzieć, że kolejny raz śmieci zostaną wywiezione po 1 listopada-  mówił nam ksiądz Mordon.

Tłumaczył też, że wywóz takiej ilości odpadów jest zawsze bardzo kosztowny, mimo to parafia w Żmijewie Kościelnym, jako jedna z nielicznych nie prowadzi żadnych dodatkowych składek. Podobnie rzecz ma się z pracami wykonywanymi na cmentarzu (np. budowa alejek), czy pracami renowacyjnymi w kościele.

– Wszystko to jest opłacane wyłącznie z ofiar składanych na tacę, przez naszych parafian  – dodaje  ksiądz proboszcz .

Fot. nadesłane przez czytelnika portalu

- R E K L A M A -
Viaamil
Sourcered.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Znajomy
Znajomy
6 lat temu

Panie [wymoderowano] żeby to już nawet z księdzem źle żyć , mało spraw w sądach masz ? Kradniesz , nękasz ludzi , dlaczego o tym nie napiszesz.

Realistka
Realistka
6 lat temu

Każdy widzi to co chce widzieć. Najlepiej jest oceniać i za plecami Proboszcza donosic. Często są to ludzie którzy najmniej wspierają parafie pod względem materialnym a prawda jest taka, że Ksiądz Proboszcz jest bardzo dobrym Księdzem i gospodarzem. W takim razie jeśli ludzie chcą porządku niech płacą tak jak w innych parafiach za wywóz śmieci, tylko później bez żadnych pretensji do Ks. PROBOSZCZA. Nigdy wczesniej cmentarz nie był tak zadbany jak za czasów ks.Wieslawa. Nowych alejek to już nikt nie wid To tylko pokazuje jak dba się o groby, trzeba spojrzeć najpierw na swoje podwórko w później oceniać innych. A osoba, która zgłosiła to do mediów zamiast porozmawiać z Ks. Proboszczem prezentuje swoją osobą brak umiejętności komunikacji międzyludzkiej. Ks. Wiesław jest wzorowym Proboszczem i żadne plotki tego nie zmienią.
Najłatwiej jest oceniać natomiast gorzej być dobrym, prawym i uczciwym człowiekiem.!!! Łatwo atakuje się dobrych ludzi!
Apeluje o zdrowy rozsądek.!!!

Do Realistki
Do Realistki
Odpowiedź do  Realistka
6 lat temu

Brud i smród na cmentarzu świadczy tylko i wyłącznie o proboszczu. Pani realistka to chyba retoryki się od Gomułki uczyła.

Realistka
Realistka
Odpowiedź do  Do Realistki
6 lat temu

Patrząc na komentarze i reasumując dochodzę do wniosku, że rzeczywiście cofamy się do czasów Gomułki. Nie poważano wtedy duchownych, ale nawet wtedy trafiali się ludzie porządni i wyrozumiali. Natomiast obecnie przeważa fałszerstwo wśród społeczeństwa.

Anonim
Anonim
6 lat temu

W Wyszynach na cmentarzu taki sam bajzel.

Zapytajnik
Zapytajnik
6 lat temu

Czy Szanowny Ksiądz ze Żmijewa chciałby aby na cmentarzu na którym ma pochowanych swoich bliskich panował taki porządek jak tutaj ?

mieszkanka Strzegowa
mieszkanka Strzegowa
6 lat temu

Proboszcz ze Żmijewa powinien poprosić o radę proboszcza ze Stupska. Wystarczy popatrzeć na cmentarz i jego okolice w Stupsku – gdzie jest idealny porządek od lat.

Mławianka
Mławianka
6 lat temu

W Mławie na Wólce płaci się przy każdym pogrzebie za wywiezienie wieńcy, kwiatów 300zl, nie wspomnę już o tym ile bierze za posługę….Przypuszczam,że w innych parafiach jest podobnie,a z pewnością darmowych pogrzebów nie ma.Moze w końcu i księża powinni za coś odpowiadać

Ministrant
Ministrant
6 lat temu

Takie śmieciowiska są na kilku cmentarzach w okolicach Mławy. Niektóre składowiska często ulegają „samozapłonowi” przyjeżdża straż pożarna, gasi pożar, trochę dymu i śmieci nie ma. Za wywózkę już nie trzeba płacić, kasa została u proboszcza i kłopot z głowy. Nie wierzycie to zadzwońcie na straż pożarną ile mają takich zgłoszeń palenia się wysypisk cmentarnych w ciągu roku. A za chrzciny, ślub czy pogrzeb trzeba płacić co łaska ale nie mniej niż ileś tam złotych.

Smutna
Smutna
6 lat temu

Nie rozumiem jak można dopuścić do takiego bałaganu na cmentarzu. Przecież to miejsce wiecznego odpoczynku. Należy dbać o takie miejsca i ze szczególną troską. Ładne wystawne groby a wśód nich fruwające śmieci, nie skoszona trawa – to nienormalne. Za pochówek i miejce na cmentarzu przecież ksiądz bierze pieniądze. Nie sądzę że było to za darmo.

NM
NM
6 lat temu

Przed odpustem było to samo, taki bałagan jest całym rokiem.

Niklass
Niklass
6 lat temu

Żałosne. Latać po redakcjach zamiast zapytać się osoby zajmującej się tym cmentarzem – w tym wypadku proboszczem. Ludzie i świat robią się coraz gorsi.

Do Niklass
Do Niklass
Odpowiedź do  Niklass
6 lat temu

Że niby proboszcz w Żmijewie Kościelnym jest jest nieświadomy czy niewidomy ? Nie widzi tego syfu ?

ramzes
ramzes
Odpowiedź do  Niklass
6 lat temu

A to proboszcz niewie co się dzieje na terenie jego parafii? W dodatku odprawiając obok tych śmieci pogrzeby, tylko trzeba osobiście się do niego udać i mu to zgłosić? Może jeszcze ofiarę „co łaska” mu złożyć by łaskawie zajął się tematem?
Wywożenie śmieci być może kosztuje i sporo. A nie pomyślał przypadkiem by zrobić coś a la „kojce”? Kilka słupków, naciągnąć siatkę na boki i górę i podzielić to na odpowiednie „grupy śmieci”? Ludzie mogliby wtedy segregować śmieci a te śmieci nie fruwały by gdzie popadnie? Nie wydaje mi się by taka inwestycja była aż tak kosztowna by ksiądz nie mógł jej zrealizować.

Z przymrużonym okiem kapitana Klepczyńskiego — Wiadukty

0
Z przymrużonym okiem kapitana Klepczyńskiego — Wiadukty. To kolejny z cyklu artykułów autorstwa pracującego emeryta wojskowego zamieszkałego w Mławie - jak nam się przedstawił...

Mławskie pielęgniarki wygrywają w sądzie

0
Mławskie pielęgniarki wygrywają w sądzie. Musiały iść do sądu, ażeby szpital uznał ich kwalifikacje uprawniające do wyższych wynagrodzeń. 1 grudnia 2023 r. (piątek) Sąd...

Na północy z sukcesami. Medale naszych kickbokserów

0
W pierwszy weekend grudnia mławscy kickbokserzy wybrali się w daleką podróż, na północną granicę naszego kraju. Położone w gminie Bartoszyce Bezledy były gospodarzem turnieju...
choinka na mławskim rynku

Rozbłyśnie mławska choinka. Mikołajki Miejskie

0
Już w środę 6 grudnia Mikołajki Miejskie. Organizatorzy zapraszają na plac przed ratuszem i do MDK w Mławie. Zacznie się o godz. 17.00, kiedy...
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
koncert

Koncerty w szkole muzycznej

0
Mławska szkoła muzyczna zaprasza na koncerty klasy fortepianu i klasy klarnetu. Imprezy odbędą się w siedzibie szkoły przy ulicy Sienkiewicza. Wstęp wolny.    Koncerty w szkole...

Na Lelewela i Piłsudskiego w Mławie [ZDJĘCIA]

1
Uwaga kierowcy na skrzyżowaniu mławskich ulic: al. Piłsudskiego, Kopernika, Lelewela i Żwirki. Dziś nie działa tam sygnalizacja świetlna. Na efekty nie trzeba było długo...

Ekstremalna jazda pijanych cudzoziemców w Mławie [ZDJĘCIA]

2
Ekstremalna jazda pijanych cudzoziemców w Mławie. Zatrzymani w ciągu jednego dnia w Mławie trzej kierujący odpowiedzą za spowodowanie dwóch kolizji drogowych oraz niebezpieczną jazdę...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
tankowanie

Benzynowa rewolucja. Nie wszyscy zatankują

0
Benzynowa rewolucja. Już za niecały miesiąc dokładnie z końcem roku 2023 benzynę 95 (E5) zastąpi benzyna E10. Problemy z tankowaniem będą mieć właściciele starszych...

De Luxe Team najlepszy. Triumf na jubileusz

0
W przeszłości Mławska Hala Sportowa była prawdziwym domem dla siatkarskich amatorów. Wszyscy mamy jeszcze w pamięci pojedynki w ramach Powiatowej Ligi Amatorów Siatkówki. W...

Pani Aniela Staszewska obchodziła 100. urodziny

1
Jubileusz 100. urodzin 29 listopada 2023 r. obchodziła Pani Aniela Staszewska z Wróblewa w Gminie Radzanów. Mieszkanka gminy Radzanów miała w dniu urodzin niezwykłych...

Mławianka oddała oszustom wszystkie pieniądze i biżuterię

2
76-letnia mieszkanka Mławy oddała oszustom wszystkie pieniądze i biżuterię. Straciła ponad 40 tysięcy złotych. Podała także oszustom swoje szczegółowe dane osobowe.   Mławianka oddała oszustom wszystkie...
- REKLAMA -
14
0
Przejdź do komentarzyx