wtorek, 23 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościŚmieci fruwają między grobami?
- REKLAMA -
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:

Śmieci fruwają między grobami?

-

Tak zdaniem naszego czytelnika jest na cmentarzu parafialnym w Żmijewie Kościelnym (w gm. Stupsk). Jak pisze „śmieci są składowane byle gdzie i byle jak. A wiatr roznosi je na okoliczne groby. Parafianie, którzy przychodzą zapalić tam znicze mają dość takiej sytuacji” – dodaje.

- R E K L A M A -

Na przesłanych przez niego zdjęciach rzeczywiście widać hałdy śmieci, ale i tabliczki z napisami. Skontaktowaliśmy się z ks. Piotrem Mordonem, proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej prosząc o wyjaśnienie sytuacji.

– Śmieci z cmentarza są wywożone kilka razy w roku. Zależy nam na tym by dbać o środowisko, dlatego segregujemy odpady- stąd tabliczki z napisami i nie jedna, a kilka pryzm z odpadami. Niestety nie mamy innej możliwości, dlatego segregacja odbywa się w wyznaczonym miejscu na terenie cmentarza. Faktycznie śmieci uzbierało się już dużo, ale  to zapewne dlatego, że niedawno mieliśmy w parafii odpust i wiele osób sprzątało groby. Właśnie przygotowujemy się do ich wywiezienia – tłumaczył nam ksiądz.

Dodał też, że  sporo kłopotu zrobiły też ostatnie burze i wichury. Silny wiatr nie tylko niszczył kwiaty, wazony i stroiki położone na grobach, ale połamał też wiele gałęzi. To wszystko także trafiło na śmietnik.

– Do tej pory nikt z parafian nie zgłaszał mi problemu ze śmieciami na cmentarzu. To przykre, że ktoś kogo zmartwił ten widok napisał do redakcji, a nie przyszedł z tym najpierw do mnie. Myślę, że zwykła, ludzka rozmowa wiele by tu wyjaśniła. Osoby, które odwiedzają cmentarz i dbają o groby doskonale wiedzą, że śmieci są zabierane np. po odpuście, a nie przed nim- bo to wydaje się bardziej logiczne. Bardzo dużo osób sprząta groby dzień, dwa przed ważniejszymi uroczystościami. Już teraz mogę powiedzieć, że kolejny raz śmieci zostaną wywiezione po 1 listopada-  mówił nam ksiądz Mordon.

Tłumaczył też, że wywóz takiej ilości odpadów jest zawsze bardzo kosztowny, mimo to parafia w Żmijewie Kościelnym, jako jedna z nielicznych nie prowadzi żadnych dodatkowych składek. Podobnie rzecz ma się z pracami wykonywanymi na cmentarzu (np. budowa alejek), czy pracami renowacyjnymi w kościele.

– Wszystko to jest opłacane wyłącznie z ofiar składanych na tacę, przez naszych parafian  – dodaje  ksiądz proboszcz .

Fot. nadesłane przez czytelnika portalu

- R E K L A M A -
Viaamil
Sourcered.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Znajomy
Znajomy
6 lat temu

Panie [wymoderowano] żeby to już nawet z księdzem źle żyć , mało spraw w sądach masz ? Kradniesz , nękasz ludzi , dlaczego o tym nie napiszesz.

Realistka
Realistka
6 lat temu

Każdy widzi to co chce widzieć. Najlepiej jest oceniać i za plecami Proboszcza donosic. Często są to ludzie którzy najmniej wspierają parafie pod względem materialnym a prawda jest taka, że Ksiądz Proboszcz jest bardzo dobrym Księdzem i gospodarzem. W takim razie jeśli ludzie chcą porządku niech płacą tak jak w innych parafiach za wywóz śmieci, tylko później bez żadnych pretensji do Ks. PROBOSZCZA. Nigdy wczesniej cmentarz nie był tak zadbany jak za czasów ks.Wieslawa. Nowych alejek to już nikt nie wid To tylko pokazuje jak dba się o groby, trzeba spojrzeć najpierw na swoje podwórko w później oceniać innych. A osoba, która zgłosiła to do mediów zamiast porozmawiać z Ks. Proboszczem prezentuje swoją osobą brak umiejętności komunikacji międzyludzkiej. Ks. Wiesław jest wzorowym Proboszczem i żadne plotki tego nie zmienią.
Najłatwiej jest oceniać natomiast gorzej być dobrym, prawym i uczciwym człowiekiem.!!! Łatwo atakuje się dobrych ludzi!
Apeluje o zdrowy rozsądek.!!!

Do Realistki
Do Realistki
Odpowiedź do  Realistka
6 lat temu

Brud i smród na cmentarzu świadczy tylko i wyłącznie o proboszczu. Pani realistka to chyba retoryki się od Gomułki uczyła.

Realistka
Realistka
Odpowiedź do  Do Realistki
6 lat temu

Patrząc na komentarze i reasumując dochodzę do wniosku, że rzeczywiście cofamy się do czasów Gomułki. Nie poważano wtedy duchownych, ale nawet wtedy trafiali się ludzie porządni i wyrozumiali. Natomiast obecnie przeważa fałszerstwo wśród społeczeństwa.

Anonim
Anonim
6 lat temu

W Wyszynach na cmentarzu taki sam bajzel.

Zapytajnik
Zapytajnik
6 lat temu

Czy Szanowny Ksiądz ze Żmijewa chciałby aby na cmentarzu na którym ma pochowanych swoich bliskich panował taki porządek jak tutaj ?

mieszkanka Strzegowa
mieszkanka Strzegowa
6 lat temu

Proboszcz ze Żmijewa powinien poprosić o radę proboszcza ze Stupska. Wystarczy popatrzeć na cmentarz i jego okolice w Stupsku – gdzie jest idealny porządek od lat.

Mławianka
Mławianka
6 lat temu

W Mławie na Wólce płaci się przy każdym pogrzebie za wywiezienie wieńcy, kwiatów 300zl, nie wspomnę już o tym ile bierze za posługę….Przypuszczam,że w innych parafiach jest podobnie,a z pewnością darmowych pogrzebów nie ma.Moze w końcu i księża powinni za coś odpowiadać

Ministrant
Ministrant
6 lat temu

Takie śmieciowiska są na kilku cmentarzach w okolicach Mławy. Niektóre składowiska często ulegają „samozapłonowi” przyjeżdża straż pożarna, gasi pożar, trochę dymu i śmieci nie ma. Za wywózkę już nie trzeba płacić, kasa została u proboszcza i kłopot z głowy. Nie wierzycie to zadzwońcie na straż pożarną ile mają takich zgłoszeń palenia się wysypisk cmentarnych w ciągu roku. A za chrzciny, ślub czy pogrzeb trzeba płacić co łaska ale nie mniej niż ileś tam złotych.

Smutna
Smutna
6 lat temu

Nie rozumiem jak można dopuścić do takiego bałaganu na cmentarzu. Przecież to miejsce wiecznego odpoczynku. Należy dbać o takie miejsca i ze szczególną troską. Ładne wystawne groby a wśód nich fruwające śmieci, nie skoszona trawa – to nienormalne. Za pochówek i miejce na cmentarzu przecież ksiądz bierze pieniądze. Nie sądzę że było to za darmo.

NM
NM
6 lat temu

Przed odpustem było to samo, taki bałagan jest całym rokiem.

Niklass
Niklass
6 lat temu

Żałosne. Latać po redakcjach zamiast zapytać się osoby zajmującej się tym cmentarzem – w tym wypadku proboszczem. Ludzie i świat robią się coraz gorsi.

Do Niklass
Do Niklass
Odpowiedź do  Niklass
6 lat temu

Że niby proboszcz w Żmijewie Kościelnym jest jest nieświadomy czy niewidomy ? Nie widzi tego syfu ?

ramzes
ramzes
Odpowiedź do  Niklass
6 lat temu

A to proboszcz niewie co się dzieje na terenie jego parafii? W dodatku odprawiając obok tych śmieci pogrzeby, tylko trzeba osobiście się do niego udać i mu to zgłosić? Może jeszcze ofiarę „co łaska” mu złożyć by łaskawie zajął się tematem?
Wywożenie śmieci być może kosztuje i sporo. A nie pomyślał przypadkiem by zrobić coś a la „kojce”? Kilka słupków, naciągnąć siatkę na boki i górę i podzielić to na odpowiednie „grupy śmieci”? Ludzie mogliby wtedy segregować śmieci a te śmieci nie fruwały by gdzie popadnie? Nie wydaje mi się by taka inwestycja była aż tak kosztowna by ksiądz nie mógł jej zrealizować.

Pietruś z hat-trickiem. Zmiany w Radzanowie

0
Ruszyły na dobre przygotowania naszych zespołów do rozgrywek piłkarskiej ligi okręgowej i A-klasy. Miniony weekend przyniósł solidną porcję spotkań kontrolnych. Najbardziej aktywni okazali się...

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...

Trzech graczy potwierdzonych. Zwycięski dwumecz

8
Do startu nowego sezonu w trzeciej lidze pozostało zaledwie kilkanaście dni. Dlatego przygotowania Mławianki nabrały rozpędu. Działacze potwierdzili do gry trzech nowych zawodników. Natomiast...

O czym pamiętać kompletując zestaw do nawadniania ogrodu? [SPONSOROWANE]

0
Kompletowanie zestawu do nawadniania ogrodu to kluczowy krok w zapewnieniu zdrowego i pięknego otoczenia wokół domu. Nawadnianie jest niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wakacje z Maxem i nie tylko. Harmonogram zajęć w Mławie

0
Wakacje z Maxem i nie tylko. Wakacyjny wypoczynek w mieście może być atrakcyjny. Poniżej harmonogram zajęć w Mławie na kolejny tydzień.   Kolejny tydzień wakacji w...

Poranki z bajką dla dzieci w Mławie

0
Na poranki z bajką mławskie dzieci (w wieku 5-8 lat) zapraszają, przedstawiciele Fundacji „Lepsze start”.  Podczas bajkowych spotkań najmłodsi poznają świat emocji, wyobraźni i...

Jaka będzie pogoda?

0
Upały dały się we znaki. Lato w pełni. Jaka będzie pogoda na najbliższe dni na Mazowszu? Czy nacieszymy się jeszcze latem?   IMGW zapowiada upalny początek...

W 1979 roku przez Mławę przeszedł barwny korowód

0
Dni Mławy za nami. 13 lipca 2024 roku — w 595 rocznicę — uczciliśmy nadanie naszemu miastu praw miejskich. Mławski oddział archiwum państwowego przypomniało...
- REKLAMA -
14
0
Przejdź do komentarzyx