poniedziałek, 20 maja 2024
naszamlawa.plWiadomościFundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży producentów?
- REKLAMA -
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 250 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Fundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży producentów?

-

Fundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży rolnictwo? Tego obawiają się producenci polskiej żywności zrzeszeni w Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. 

- R E K L A M A -

Fundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży producentów?

W założeniach Fundusz Ochrony Rolnictwa ma za zadanie chronić rolników przed niewypłacalnością ich partnerów biznesowych. W razie sytuacji, gdy odbiorca lub pośrednik nie zapłaci za produkty rolnikowi, zrobi to fundusz. Jednak ażeby powstał, złożyć się na niego muszą przetwórcy żywności. A na to przedstawiciele branży nie chcą się zgodzić.

Według Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego fundusz (FOR) to nowa forma opodatkowania przedsiębiorców.

Przetwórcy mieliby składać się na fundusz od 0,25% od obrotu – cen nabycia produktów przez przetwórców.

Eksperci Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego są przekonani, że proponowane rozwiązanie w przedstawionym brzmieniu jest nieracjonalne. Dowodzą, że nie ma potrzeby wprowadzania funduszu i tym samym zwiększania kosztów produkcji rolnej poprzez obciążanie kosztami funkcjonowania nowej instytucji przetwórców.

Podkreślają, że w polskim prawie istnieją już rozwiązania, które chronią przed niewypłacalnością w obrocie gospodarczym. Optują za usprawnieniem obowiązujących przepisów, a nie wprowadzaniem nowych. Wyrażają obawy, że rozwiązanie, które ma ochronić polskie rolnictwo, przysporzy więcej problemów. W ocenie unii producentów proponowane rozwiązania mogą się okazać zbyt wielką ingerencją w rynek.

Poniżej prezentujemy nadesłane nam stanowisko przetwórców.

„Czym jest Fundusz Ochrony Rolnictwa?

Czym jest proponowany przez Ministerstwo Rolnictwa Fundusz Ochrony Rolnictwa? Jeśli ktoś będzie chciał odpowiedzieć na to pytanie z prawnego punktu widzenia to niczym nowym. Jeśli spojrzymy na FOR z poziomu ekonomii i statystyki to 2+2 nie równa się 4. Przejdźmy jednak do szczegółów.

Fundusz Ochrony Rolnictwa ma za zadanie chronić rolników przed niewypłacalnością ich partnerów biznesowych. W skrócie, jeśli odbiorca lub pośrednik nie zapłaci za produkty rolnikowi zrobi to fundusz, na który zgodnie z rozumowaniem decydentów zrzucą się przetwórcy. W praktyce zaś słowo Fundusz powinno zostać zastąpione słowem Podatek, jednak skrót POR brzmiałby bardzo rolniczo, ale skądinąd niezręcznie. FOR jest niczym innym jak kolejnym podatkiem w masce. To 0,25% od obrotu – cen nabycia produktów przez przetwórców. Eksperci Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego są przekonani, że proponowane rozwiązanie w przedstawionym brzmieniu jest nieracjonalne. Powody są dwa.

– Ochrona hodowców przed niewypłacalnością producentów i przetwórców to niewątpliwie ważna kwestia – mówi Agnieszka Jamiołkowska Dyrektor Zarządzająca UPEMI – jednakże w polskim prawie istnieją już rozwiązania, które chronią przed niewypłacalnością w obrocie gospodarczym. Najprostszym rozwiązaniem byłoby usprawnienie obowiązujących przepisów i regulacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że procedury windykacyjne, restrukturyzacyjne czy upadłościowe nie działają. Mało tego nie dotyczą one tylko branży rolniczej. Jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że problem płatności to jedna z największych zmora polskiej gospodarki. Mamy też poważne wątpliwości co do tego, czy specjalny fundusz to zmieni. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, kto powinien się zająć tym problemem? Ministerstwo Rolnictwa, czy może Ministerstwo Sprawiedliwości lub Rozwoju celem usprawnienia i urealnienia obowiązujących rozwiązań, tak aby nie trwały one latami, ale wzorem zachodnich gospodarek były kwestią miesięcy.

Jeśli chcielibyśmy przyjrzeć się danym statystycznym, to również trudno znaleźć uzasadnienie dla propozycji Ministerstwa Rolnictwa. Według raportu firmy COFACE za 2022 rok, rolnictwo jest jedyną gałęzią gospodarki, w której liczba upadłości nie wzrosła. Załóżmy jednak, że chcemy manipulować procentami. Duże wzrosty procentowe upadłości w rolnictwie w poprzednich latach, nie pokrywają się z liczbami bezwzględnymi. W tym zaś przypadku dominuje transport i usługi. Mięso i przetwory mięsne zanim trafią na stoły w polskich domach muszą być przetransportowane, więc należy zadać sobie pytanie, czemu nie uwzględnić branży transportowej?

Największą wątpliwość budzi jednak to, że proponowane rozwiązania są dużą ingerencją w rynek. Próbują ustawowo rozwiązać problemy w relacjach pomiędzy producentami i hodowcami. Jednak rynek to również sieci handlowe. Jaką ochronę planuje wprowadzić ustawodawca, która pozwoliłaby na unormowanie terminów i warunków płatności pomiędzy producentami/przetwórcami i hodowcami a sieciami handlowymi. Znów może się wydawać, że problem, który „rozwiązuje” Fundusz Ochrony Rolnictwa, wezmą na siebie sami rolnicy i producenci i przetwórcy, zaś sieci handlowe zastosują najprostsze możliwe rozwiązanie: kupią produkt z zagranicy, który będzie tańszy o 0,25%. Może więc okazać się, że rozwiązanie, którego celem jest ochrona polskiego rolnictwa przyczyni się do zwiększenia jego problemów.

– Natura i gospodarka nie znoszą pustki – wyjaśnia Agnieszka Jamiołkowska – widzieliśmy już wielokrotnie, że dodatkowe obciążenia dla polskich producentów, kończą się tym, że zwiększany jest import tańszych produktów z zagranicy. Obawiam się, że w tym wypadku będziemy mieli do czynienia z taką samą sytuacją. Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby wprowadzać rozwiązania zabezpieczające rolników. Gospodarka i rynek to system naczyń połączonych, a dodatkowe obciążenia nałożone na producentów i przetwórców, muszą się na kimś odbić. Być może dotknie to tej samej grupy, którą proponowane rozwiązanie ma wspierać. Ponadto ostatecznie mogą ucierpieć także odbiorcy ostateczni- konsumenci poprzez dalszy wzrost cen – co z kolei nie powinno być celem wprowadzania FOR w obliczu obecnej już i tak wysokiej inflacji.”

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
tadek
tadek
1 rok temu

Kupuje to płace rolnikowi A cwaniak sprzeda wyroby dopiero zapłaci Tak rolnik utrzymuje psełdo producęntów

dzieci w parku

Mława. Warsztaty country dance

0
To propozycja dla tych, którzy kochają taniec, ale niekoniecznie zajmują się tym zawodowo. Miejski Dom Kultury w Mławie zaprasza na warsztaty country dance. Pierwsze...

Rodzinny Rajd Rowerowy na Dzień Dziecka w Lipowcu

0
Rodzinny Rajd Rowerowy — tę wyjątkową atrakcję z okazji Dnia Dziecka przygotował dla mieszkańców gminy Lipowiec Kościelny nowy wójt Ryszard Karpiński oraz Gminne Centrum...

Amatorska nauka jazdy z nieoczekiwanym finałem dla 20-latki

3
Amatorska nauka jazdy z nieoczekiwanym finałem dla 20-latki. Instruktor — amator uczył jeździć samochodem koleżankę. Niestety oboje byli nietrzeźwi, doszło do kolizji. Jazda ulicami Mławy...

Mazowsze. Dziś Noc Muzeów

0
Dziś Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy znajdzie coś...
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Dlaczego warto skorzystać z usług weterynarza z dojazdem do domu? [SPONSOROWANE]

0
Czy wiesz, że wizyta weterynarza w domu może znacząco poprawić komfort i zdrowie Twojego pupila? Usługi weterynaryjne z dojazdem do domu stają się coraz...

Ekstremalna susza

0
Powiat mławski ogarnięty ekstremalną suszą. Najwyższy, trzeci, stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w Nadleśnictwie Dwukoły. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wybuchu pożaru w lesie jest duże....

Sejm przesuwa czasowo obowiązek wystawiania e-faktur

0
Mławska skarbówka przekazuje Komunikat IAS Warszawa dotyczący przesunięcia terminu programu Krajowego Systemu e-faktur KSeF. Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r. Sejm przesuwa czasowo...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wyrzucali to do lasu na oczach policji

5
Odpady, którymi załadowany był bus, wyrzucili w lesie. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku - mławska policja informuje o zatrzymaniu osób zaśmiecających nasz teren. W...

Inwestycje w szkołach

1
Niedługo inwestycje w szkołach średnich. Każdego roku w okresie wakacji przeprowadzane są inwestycje i remonty w szkołach na terenie powiatu mławskiego. Inwestycje w szkołach Na...

Koncert muzyków światowej klasy i warsztaty 

0
Niepowtarzalna okazja dla muzyków i publiczności. W Mławie odbędzie się koncert muzyków światowej klasy oraz warsztaty dla gitarzystów. W Miejskim Domu Kultury w naszym...

Złoto i brąz wojowniczek. Dzielny husarz Aleks

12
Młode pokolenie mławskiej Husarii uradowało swoich trenerów. Podczas mistrzostw Polski dzieci i młodzieży w brazylijskim jiu-jitsu sięgnęło po dwa medale. Na podium w Mińsku...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx