sobota, 09 grudnia 2023
naszamlawa.plWiadomościFOTORELACJA: Defilada podczas obchodów 80. rocznicy bitwy pod Mławą
- REKLAMA -
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Cena: 148 000 zł  / Miejscowość: Iłowo-Osada  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

FOTORELACJA: Defilada podczas obchodów 80. rocznicy bitwy pod Mławą

-

23 sierpnia z okazji obchodów 80. rocznicy II wojny światowej i Bitwy pod Mławą licznie przybyli na Stary Rynek mławianie i goście wysłuchali przejmującego apelu i obejrzeli wzruszającą rekonstrukcję. Byli też świadkami wydarzenia historycznego: podpisania międzynarodowego Manifestu Pokoju.

- R E K L A M A -

– Na polu bitwy zginęło 3200 żołnierzy. Polskich żołnierzy, którzy przelewali swoją krew i złożyli największą ofiarę – swoje życie – w obronie Ojczyzny. W obronie swoich rodzin, najbliższych, wartości. Wiedzieli, że muszą to zrobić. Wiedzieli, że chcą to zrobić – przypominał w swoim wystąpieniu podczas uroczystego apelu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Jak podkreślał, mieszkańcy Mławy pamiętają o ogromnej ofierze żołnierza polskiego i dramacie, który przeżywało to miasto 80 lat temu.

– Żeby budować dom, solidny dom na przyszłość dla kolejnych pokoleń, trzeba pamiętać o historii. Historia trudna, niewygodna, to fundament tej przyszłości, tego naszego wspólnego domu polskiego i europejskiego – kontynuował gospodarz miasta. Zaznaczał jednak, że nie wystarczy tylko pamiętać. – Od 80 lat możemy powiedzieć, że w Europie poza nielicznymi konfliktami, mamy pokój. Wartość bardzo potrzebną, niezbędną do życia, do rozwoju, do planowania na przyszłość, ale często niedocenianą. Dopiero gdy zaczyna brakować czystego powietrza, zaczynamy się dusić. Dopiero jeśli zaczyna się jakieś zło. A konflikt zbrojny rozpoczyna się nie od wystrzałów. Konflikt zbrojny zaczyna się od słów, od złych słów, od braku szacunku do drugiego człowieka. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między narodami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między miastami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między sąsiadami. Ale żeby był pokój między sąsiadami i na świecie, potrzebny jest wewnętrzny spokój i szacunek do siebie – zwracał się do zgromadzonych Sławomir Kowalewski.

Przemówienie burmistrza Sławomira Kowalewskiego podczas uroczystości na rynku w Mławie.

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Odwołując się do znanego biblijnego ustępu mówiącego o miłowaniu bliźniego swego jak siebie samego, dodał: – Jeśli nie pokochasz siebie, nie pokochasz drugiego człowieka.

Właśnie budowaniu pokoju między narodami ma służyć podpisany podczas uroczystości międzynarodowy Manifest Pokoju. Jego sygnatariusze – burmistrz Mławy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nią europejskich miast: Raseiniai (Litwa), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Moscufo (Włochy) i Viernheim (Niemcy) – zadeklarowali w nim gotowość budowania przyjacielskich relacji, o których chwilę wcześniej mówił w swoim wystąpieniu Sławomir Kowalewski. Ten historyczny moment został dodatkowo podkreślony wymownym gestem: wypuszczeniem w powietrze symbolizujących pokój gołębi.

Manifestu pokoju w Mławie w 2019 r.

Podpisanie manifestu pokoju w Mławie.https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Uroczysty apel na Starym Rynku uświetnili swoją obecnością licznie przybyli żołnierze – w tym przedstawiciele 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje walczącej pod Mławą w 1939 r. 20 Dywizji Piechoty – oraz policjanci. Nie zabrakło Apelu Pamięci, salwy honorowej i defilady pododdziałów 20 BBZ. Uroczystość poprowadzili Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława Arkadiusz Dłubisz.

Salwa honorowa

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Punktem kulminacyjnym mławskich obchodów było jak zwykle poruszające widowisko historyczne „Nalot bombowy na Mławę”, w którym mieszkańcy miasta wcielili się w role swoich przodków, żyjących tutaj w przededniu II wojny światowej. Aktorzy w niezwykle przejmujący sposób oddali dramat ludności cywilnej, której sielankowe życie zostało nagle przerwane wrogą agresją i bombardowaniem miasta. Reżyserem spektaklu był Mariusz Tarnożek, natomiast lektorem – Sławomir Cisowski (obu panów mławianie znają z tych ról już od lat). Duże wrażenie zrobiły dwa nisko przelatujące nad Mławą samoloty z przasnyskiego Aeroklubu Północnego Mazowsza. Po widowisku goście obchodów przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego w miejskim parku, gdzie złożyli zapalone znicze upamiętniające bohaterów Bitwy pod Mławą. Z podobnymi zniczami udali się tego dnia do lokalnych miejsc pamięci harcerze.

Uroczystościom towarzyszył szereg wydarzeń dodatkowych. Tuż przed ich rozpoczęciem interesujący pokaz działalności Ligi Obrony Powietrznej dali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, jeszcze wcześniej natomiast ulicami wokół miejskiego parku wystartował II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Wieczorem zaś w parku koncert dała Kapela Czerniakowska (w sobotę o 17.00 wystąpi tam Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego).

Na dwie ciekawe wystawy zaprasza Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej: „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…” w siedzibie placówki oraz „Podwórko/39” w parku.

Filmy autor: Iwona Łazowa, fot. autor: Radosław Chyl, tekst źródło: UMM

Oto nasza relacja z oficjalnych uroczystości.

Apel poległych Mława 2019

Apel poległychhttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Źołnierze zaśpiewalihttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Defilada https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

B

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Z OSTATNIEJ CHWILI. Otwarcie lodowiska w Mławie. Jest termin

0
Otwarcie lodowiska w Mławie. Jest termin. Mławskie władze zapraszają mieszkańców do obiektu na teren należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie na...

Może by się udało, gdyby nie monitoring

0
Widoczny na zdjęciach mężczyzna ukradł alkohol i artykuły spożywcze. Jeśli rozpoznajesz tego mężczyznę, powiadom policję. Posterunek Policji w Strzegowie prowadzi postępowania, dotyczące przestępstwa kradzieży...

Koczował na polu. Ryzykował życie, ażeby nie trafić do więzienia

0
Koczował na polu. Ryzykował życie, ażeby nie trafić do więzienia. Mławscy dzielnicowi, na podstawie informacji przekazanej przez wolontariuszy grupy „Zalewski Patrol”, odnaleźli koczującego na...

Zbiórka żywności w mławskich marketach

1
Uwaga! W piątek 8 grudnia i w sobotę 9 grudnia odbędzie się świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących. Wolontariuszy można będzie spotkać w wybranych marketach...
 • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
  Cena: 3 100 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Cena: 148 000 zł  / Miejscowość: Iłowo-Osada  / Kategoria:
 • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Sukcesy młodych wokalistów i muzyków

1
Wieloma sukcesami na forum ogólnopolskim mogą pochwalić się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie. Triumfy odniosły m.in....

Somsiady uciekają. Czwórka Jeziorskiego warta podium

0
Już tylko jedna drużyna zachowała miano niepokonanej w rozgrywkach Dan-Bud Amatorskiej Ligi Futsalu. W meczu na szczycie Somsiady okazały się lepsze od konkurentów z...
monety

Na konta rodziców trafiło ponad 200 milionów złotych

0
Na konta rodziców i opiekunów na Mazowszu trafiło ponad 209 mln złotych w ramach świadczenia "Dobry Start". Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 1,4 mld zł...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Mikołajki Miejskie. Zabłysły światła na choince

0
Zabłysły światła na choince przed mławskim ratuszem w środę 6 grudnia podczas Mikołajek Miejskich. Chętnych podziwiających ozdobę, i pomagających w odliczaniu czasu do zapalenia...

Co to jest tankini? Odkryj komfort i styl w modzie plażowej

0
Tankini, idealne połączenie stylu i wygody, które zrewolucjonizowało świat mody plażowej. W tym artykule odkryjemy, co sprawia, że tankini jest tak wyjątkowe, od jego...

Żłobek w Sejmie?

0
Żłobek w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej? To jeden z pomysłów naszych parlamentarzystów, który wzbudza ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Niektórzy domagają się takich placówek (żłobków czy...

Luboń wart brązu. Husaria na podium

0
Hala w Luboniu była areną ogólnopolskich zawodów Winter Open w brazylijskim jiu-jitsu. Daleka podróż do Wielkopolski nie zaszkodziła reprezentantom mławskiej Husarii. Wrócili do domu...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx