sobota, 18 maja 2024
naszamlawa.plWiadomościFOTORELACJA: Defilada podczas obchodów 80. rocznicy bitwy pod Mławą
- REKLAMA -
 • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
 • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
  Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Dom dla pracowników firm – Wynajem - Działdowo
  Cena: 2 500 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
 • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
  Cena: 3 250 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
 • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

FOTORELACJA: Defilada podczas obchodów 80. rocznicy bitwy pod Mławą

-

23 sierpnia z okazji obchodów 80. rocznicy II wojny światowej i Bitwy pod Mławą licznie przybyli na Stary Rynek mławianie i goście wysłuchali przejmującego apelu i obejrzeli wzruszającą rekonstrukcję. Byli też świadkami wydarzenia historycznego: podpisania międzynarodowego Manifestu Pokoju.

- R E K L A M A -

– Na polu bitwy zginęło 3200 żołnierzy. Polskich żołnierzy, którzy przelewali swoją krew i złożyli największą ofiarę – swoje życie – w obronie Ojczyzny. W obronie swoich rodzin, najbliższych, wartości. Wiedzieli, że muszą to zrobić. Wiedzieli, że chcą to zrobić – przypominał w swoim wystąpieniu podczas uroczystego apelu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Jak podkreślał, mieszkańcy Mławy pamiętają o ogromnej ofierze żołnierza polskiego i dramacie, który przeżywało to miasto 80 lat temu.

– Żeby budować dom, solidny dom na przyszłość dla kolejnych pokoleń, trzeba pamiętać o historii. Historia trudna, niewygodna, to fundament tej przyszłości, tego naszego wspólnego domu polskiego i europejskiego – kontynuował gospodarz miasta. Zaznaczał jednak, że nie wystarczy tylko pamiętać. – Od 80 lat możemy powiedzieć, że w Europie poza nielicznymi konfliktami, mamy pokój. Wartość bardzo potrzebną, niezbędną do życia, do rozwoju, do planowania na przyszłość, ale często niedocenianą. Dopiero gdy zaczyna brakować czystego powietrza, zaczynamy się dusić. Dopiero jeśli zaczyna się jakieś zło. A konflikt zbrojny rozpoczyna się nie od wystrzałów. Konflikt zbrojny zaczyna się od słów, od złych słów, od braku szacunku do drugiego człowieka. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między narodami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między miastami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między sąsiadami. Ale żeby był pokój między sąsiadami i na świecie, potrzebny jest wewnętrzny spokój i szacunek do siebie – zwracał się do zgromadzonych Sławomir Kowalewski.

Przemówienie burmistrza Sławomira Kowalewskiego podczas uroczystości na rynku w Mławie.

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Odwołując się do znanego biblijnego ustępu mówiącego o miłowaniu bliźniego swego jak siebie samego, dodał: – Jeśli nie pokochasz siebie, nie pokochasz drugiego człowieka.

Właśnie budowaniu pokoju między narodami ma służyć podpisany podczas uroczystości międzynarodowy Manifest Pokoju. Jego sygnatariusze – burmistrz Mławy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nią europejskich miast: Raseiniai (Litwa), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Moscufo (Włochy) i Viernheim (Niemcy) – zadeklarowali w nim gotowość budowania przyjacielskich relacji, o których chwilę wcześniej mówił w swoim wystąpieniu Sławomir Kowalewski. Ten historyczny moment został dodatkowo podkreślony wymownym gestem: wypuszczeniem w powietrze symbolizujących pokój gołębi.

Manifestu pokoju w Mławie w 2019 r.

Podpisanie manifestu pokoju w Mławie.https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Uroczysty apel na Starym Rynku uświetnili swoją obecnością licznie przybyli żołnierze – w tym przedstawiciele 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje walczącej pod Mławą w 1939 r. 20 Dywizji Piechoty – oraz policjanci. Nie zabrakło Apelu Pamięci, salwy honorowej i defilady pododdziałów 20 BBZ. Uroczystość poprowadzili Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława Arkadiusz Dłubisz.

Salwa honorowa

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Punktem kulminacyjnym mławskich obchodów było jak zwykle poruszające widowisko historyczne „Nalot bombowy na Mławę”, w którym mieszkańcy miasta wcielili się w role swoich przodków, żyjących tutaj w przededniu II wojny światowej. Aktorzy w niezwykle przejmujący sposób oddali dramat ludności cywilnej, której sielankowe życie zostało nagle przerwane wrogą agresją i bombardowaniem miasta. Reżyserem spektaklu był Mariusz Tarnożek, natomiast lektorem – Sławomir Cisowski (obu panów mławianie znają z tych ról już od lat). Duże wrażenie zrobiły dwa nisko przelatujące nad Mławą samoloty z przasnyskiego Aeroklubu Północnego Mazowsza. Po widowisku goście obchodów przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego w miejskim parku, gdzie złożyli zapalone znicze upamiętniające bohaterów Bitwy pod Mławą. Z podobnymi zniczami udali się tego dnia do lokalnych miejsc pamięci harcerze.

Uroczystościom towarzyszył szereg wydarzeń dodatkowych. Tuż przed ich rozpoczęciem interesujący pokaz działalności Ligi Obrony Powietrznej dali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, jeszcze wcześniej natomiast ulicami wokół miejskiego parku wystartował II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Wieczorem zaś w parku koncert dała Kapela Czerniakowska (w sobotę o 17.00 wystąpi tam Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego).

Na dwie ciekawe wystawy zaprasza Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej: „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…” w siedzibie placówki oraz „Podwórko/39” w parku.

Filmy autor: Iwona Łazowa, fot. autor: Radosław Chyl, tekst źródło: UMM

Oto nasza relacja z oficjalnych uroczystości.

Apel poległych Mława 2019

Apel poległychhttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Źołnierze zaśpiewalihttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Defilada https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

B

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Amatorska nauka jazdy z nieoczekiwanym finałem dla 20-latki

0
Amatorska nauka jazdy z nieoczekiwanym finałem dla 20-latki. Instruktor — amator uczył jeździć samochodem koleżankę. Niestety oboje byli nietrzeźwi, doszło do kolizji. Jazda ulicami Mławy...

Mazowsze. Dziś Noc Muzeów

0
Dziś Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy znajdzie coś...

Dlaczego warto skorzystać z usług weterynarza z dojazdem do domu? [SPONSOROWANE]

0
Czy wiesz, że wizyta weterynarza w domu może znacząco poprawić komfort i zdrowie Twojego pupila? Usługi weterynaryjne z dojazdem do domu stają się coraz...

Ekstremalna susza

0
Powiat mławski ogarnięty ekstremalną suszą. Najwyższy, trzeci, stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w Nadleśnictwie Dwukoły. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wybuchu pożaru w lesie jest duże....
 • Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Działka budowlana 1181 m2 w sąsiedztwie lasu
  Cena: 170 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
  Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Sejm przesuwa czasowo obowiązek wystawiania e-faktur

0
Mławska skarbówka przekazuje Komunikat IAS Warszawa dotyczący przesunięcia terminu programu Krajowego Systemu e-faktur KSeF. Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r. Sejm przesuwa czasowo...

Cenne wyjazdowe oczko. Straty odrobione trzy razy

8
Piłkarze Mławianki walczą o pozostanie w trzeciej ligi. Gdyby nie degradacja Stomilu Olsztyn, sytuacja byłaby całkiem korzystna. Niestety pewny już spadek ekipy ze stolicy...

Wyrzucali to do lasu na oczach policji

4
Odpady, którymi załadowany był bus, wyrzucili w lesie. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku - mławska policja informuje o zatrzymaniu osób zaśmiecających nasz teren. W...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Koncert muzyków światowej klasy i warsztaty 

0
Niepowtarzalna okazja dla muzyków i publiczności. W Mławie odbędzie się koncert muzyków światowej klasy oraz warsztaty dla gitarzystów. W Miejskim Domu Kultury w naszym...

Złoto i brąz wojowniczek. Dzielny husarz Aleks

7
Młode pokolenie mławskiej Husarii uradowało swoich trenerów. Podczas mistrzostw Polski dzieci i młodzieży w brazylijskim jiu-jitsu sięgnęło po dwa medale. Na podium w Mińsku...

Mławska policja zaprasza na Dzień Otwarty

0
Mławska policja zaprasza na Dzień Otwarty na jutro 16 maja przed budynkiem uczelni przy ulicy Warszawskiej 52.  Mławska policja zaprasza na Dzień Otwarty Mundurowi zachęcają do...

Noc Muzeów w ratuszu odwołana

0
Noc Muzeów w ratuszu odwołana. Powód? Mławski ratusz podaje jako przyczynę względy organizacyjne.    Informowaliśmy o Nocy Muzeów, do której to inicjatywy dotąd przyłączał się mławski...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx