poniedziałek, 30 stycznia 2023
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościFOTORELACJA: Defilada podczas obchodów 80. rocznicy bitwy pod Mławą
- REKLAMA -
 • Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Posiadłość ze stawami w otoczeniu ciszy i natury...
  Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Dom wolnostojący na 19-arowej działce w Wiśniewie
  Cena: 589 000 zł  / Miejscowość: Wiśniewo  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Działka w Mławie o pow. 8116m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Na sprzedaż dwupokojowe mieszkanie na OKM w Mławie
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Chcesz sprzedać nieruchomość? Zgłoś się do nas: 502 483 438
  Chcesz sprzedać nieruchomość? Zgłoś się do nas: 502 483 438
  Cena: 350 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
 • Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Gustownie i stylowo wykończone mieszkanie w bloku z 2017r.
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Lokal użykowy na parterze - usługi, handel, biuro
  Lokal użykowy na parterze - usługi, handel, biuro
  Cena: 1 200 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Cena: 367 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …

FOTORELACJA: Defilada podczas obchodów 80. rocznicy bitwy pod Mławą

-

23 sierpnia z okazji obchodów 80. rocznicy II wojny światowej i Bitwy pod Mławą licznie przybyli na Stary Rynek mławianie i goście wysłuchali przejmującego apelu i obejrzeli wzruszającą rekonstrukcję. Byli też świadkami wydarzenia historycznego: podpisania międzynarodowego Manifestu Pokoju.

- R E K L A M A -

– Na polu bitwy zginęło 3200 żołnierzy. Polskich żołnierzy, którzy przelewali swoją krew i złożyli największą ofiarę – swoje życie – w obronie Ojczyzny. W obronie swoich rodzin, najbliższych, wartości. Wiedzieli, że muszą to zrobić. Wiedzieli, że chcą to zrobić – przypominał w swoim wystąpieniu podczas uroczystego apelu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Jak podkreślał, mieszkańcy Mławy pamiętają o ogromnej ofierze żołnierza polskiego i dramacie, który przeżywało to miasto 80 lat temu.

– Żeby budować dom, solidny dom na przyszłość dla kolejnych pokoleń, trzeba pamiętać o historii. Historia trudna, niewygodna, to fundament tej przyszłości, tego naszego wspólnego domu polskiego i europejskiego – kontynuował gospodarz miasta. Zaznaczał jednak, że nie wystarczy tylko pamiętać. – Od 80 lat możemy powiedzieć, że w Europie poza nielicznymi konfliktami, mamy pokój. Wartość bardzo potrzebną, niezbędną do życia, do rozwoju, do planowania na przyszłość, ale często niedocenianą. Dopiero gdy zaczyna brakować czystego powietrza, zaczynamy się dusić. Dopiero jeśli zaczyna się jakieś zło. A konflikt zbrojny rozpoczyna się nie od wystrzałów. Konflikt zbrojny zaczyna się od słów, od złych słów, od braku szacunku do drugiego człowieka. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między narodami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między miastami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między sąsiadami. Ale żeby był pokój między sąsiadami i na świecie, potrzebny jest wewnętrzny spokój i szacunek do siebie – zwracał się do zgromadzonych Sławomir Kowalewski.

Przemówienie burmistrza Sławomira Kowalewskiego podczas uroczystości na rynku w Mławie.

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Odwołując się do znanego biblijnego ustępu mówiącego o miłowaniu bliźniego swego jak siebie samego, dodał: – Jeśli nie pokochasz siebie, nie pokochasz drugiego człowieka.

Właśnie budowaniu pokoju między narodami ma służyć podpisany podczas uroczystości międzynarodowy Manifest Pokoju. Jego sygnatariusze – burmistrz Mławy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nią europejskich miast: Raseiniai (Litwa), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Moscufo (Włochy) i Viernheim (Niemcy) – zadeklarowali w nim gotowość budowania przyjacielskich relacji, o których chwilę wcześniej mówił w swoim wystąpieniu Sławomir Kowalewski. Ten historyczny moment został dodatkowo podkreślony wymownym gestem: wypuszczeniem w powietrze symbolizujących pokój gołębi.

Manifestu pokoju w Mławie w 2019 r.

Podpisanie manifestu pokoju w Mławie.https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Uroczysty apel na Starym Rynku uświetnili swoją obecnością licznie przybyli żołnierze – w tym przedstawiciele 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje walczącej pod Mławą w 1939 r. 20 Dywizji Piechoty – oraz policjanci. Nie zabrakło Apelu Pamięci, salwy honorowej i defilady pododdziałów 20 BBZ. Uroczystość poprowadzili Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława Arkadiusz Dłubisz.

Salwa honorowa

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Punktem kulminacyjnym mławskich obchodów było jak zwykle poruszające widowisko historyczne „Nalot bombowy na Mławę”, w którym mieszkańcy miasta wcielili się w role swoich przodków, żyjących tutaj w przededniu II wojny światowej. Aktorzy w niezwykle przejmujący sposób oddali dramat ludności cywilnej, której sielankowe życie zostało nagle przerwane wrogą agresją i bombardowaniem miasta. Reżyserem spektaklu był Mariusz Tarnożek, natomiast lektorem – Sławomir Cisowski (obu panów mławianie znają z tych ról już od lat). Duże wrażenie zrobiły dwa nisko przelatujące nad Mławą samoloty z przasnyskiego Aeroklubu Północnego Mazowsza. Po widowisku goście obchodów przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego w miejskim parku, gdzie złożyli zapalone znicze upamiętniające bohaterów Bitwy pod Mławą. Z podobnymi zniczami udali się tego dnia do lokalnych miejsc pamięci harcerze.

Uroczystościom towarzyszył szereg wydarzeń dodatkowych. Tuż przed ich rozpoczęciem interesujący pokaz działalności Ligi Obrony Powietrznej dali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, jeszcze wcześniej natomiast ulicami wokół miejskiego parku wystartował II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Wieczorem zaś w parku koncert dała Kapela Czerniakowska (w sobotę o 17.00 wystąpi tam Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego).

Na dwie ciekawe wystawy zaprasza Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej: „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…” w siedzibie placówki oraz „Podwórko/39” w parku.

Filmy autor: Iwona Łazowa, fot. autor: Radosław Chyl, tekst źródło: UMM

Oto nasza relacja z oficjalnych uroczystości.

Apel poległych Mława 2019

Apel poległychhttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Źołnierze zaśpiewalihttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

Defilada https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/

Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.

B

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Sprawdź, jak wypełnić druk IN-1!

0
Dopełnianie formalności związanych z podatkiem od nieruchomości nie zawsze jest łatwe. Wszystko przez dość nieoczywiste pola formularza IN-1. Jak wypełnić tę informację? W jakim...
policja na drodze zimą

Na siódemce warstwa lodu. Katastrofalne warunki drogowe

1
Czytelnicy alarmują! Na siódemce zalega warstwa lodu. Katastrofalne warunki na drogach w Mławie i okolicach. Czytelnicy alarmują o trudnościach z dojazdem na drodze wojewódzkiej...

Silniki przemysłowe AC i DC

0
Specjalne, zaawansowane technologicznie i mocne maszyny znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. rolniczej, budowlanej czy morskiej. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zaangażowania specjalistycznych sprzętów,...
Rekordowa kwota WOŚP w Mławie i w całej Polsce [RELACJA]

Rekordowa kwota WOŚP w Mławie i w całej Polsce [RELACJA]

1
Relacjonowaliśmy dla Państwa 31. Finał WOŚP w Mławie. Jak informowaliśmy już wczoraj, w Mławie zebrano rekordowe 207 tys. 821 zł i to jeszcze nie...
 • Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Działka 3683m2 pod handel, usługi, zabudowę mieszkaniową
  Cena: 1 200 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława …
 • Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Trzypokojowe mieszkanie na osiedlu "Zielone Tarasy"
  Cena: 367 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Lokal Użytkowy 88,19 m2, ŚWIETNA LOKALIZACJA!
  Cena: 1 950 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Niebezpieczny poranek na drogach

0
Jak od wczoraj (tj, niedzieli 29 stycznia) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że na znacznych obszarach Polski - w tym w powiecie mławskim...

Powrót Odillona. Mateusz i testowany z dubletem

20
Za reprezentantami Mławianki wyjątkowo pracowita sobota. Rozegrali dwa mecze kontrolne, goszcząc na swoim boisku konkurentów z Brodnicy i Wikielca. W drugim spotkaniu swoje umiejętności...
telefon

Nabrała się na „wysyłkę z firmy kurierskiej”

0
Przydarzyło się to mieszkance innego terenu, lecz dotyczy każdego z nas. Kobieta straciła pieniądze podczas próby sprzedaży mebla, straciła pieniądze. Oszuści posłużyli się historyjką...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
wypadek z rowerzystką

Nawet jeden błąd może kosztować

0
Do groźnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło 26 stycznia w Ciechanowie na ul. Śmiecińskiej. Według policji kierujący samochodem 26-letni mieszkaniec powiatu mławskiego uderzył w...

Dziś 31. Finał WOŚP w Mławie

0
Dziś w niedzielę 29 stycznia 31. Finał WOŚP. Największa orkiestra świata zagra także w Mławie. Sztabowcy zapraszają do Mławskiej Hali Sportowej od godziny 14,...

Zestaw do pielęgnacji włosów — co powinien zawierać?

0
Zestawy do pielęgnacji włosów wchodzą obecnie w skład ofert wielu sklepów z kosmetykami. Klientki pokochały je za ich praktyczność i różnorodność. Dzięki zestawom do...

Fotografia reklamowa w 360 stopniach – chwilowa moda czy nowy standard?

0
Zdjęcia produktowe w pełnym obrocie stały się popularne w ostatnim czasie, dając konsumentom możliwość obejrzenia produktów z różnych perspektyw. Technologia ta jest szczególnie przydatna...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x