23 sierpnia z okazji obchodów 80. rocznicy II wojny światowej i Bitwy pod Mławą licznie przybyli na Stary Rynek mławianie i goście wysłuchali przejmującego apelu i obejrzeli wzruszającą rekonstrukcję. Byli też świadkami wydarzenia historycznego: podpisania międzynarodowego Manifestu Pokoju.
– Na polu bitwy zginęło 3200 żołnierzy. Polskich żołnierzy, którzy przelewali swoją krew i złożyli największą ofiarę – swoje życie – w obronie Ojczyzny. W obronie swoich rodzin, najbliższych, wartości. Wiedzieli, że muszą to zrobić. Wiedzieli, że chcą to zrobić – przypominał w swoim wystąpieniu podczas uroczystego apelu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.
Jak podkreślał, mieszkańcy Mławy pamiętają o ogromnej ofierze żołnierza polskiego i dramacie, który przeżywało to miasto 80 lat temu.
– Żeby budować dom, solidny dom na przyszłość dla kolejnych pokoleń, trzeba pamiętać o historii. Historia trudna, niewygodna, to fundament tej przyszłości, tego naszego wspólnego domu polskiego i europejskiego – kontynuował gospodarz miasta. Zaznaczał jednak, że nie wystarczy tylko pamiętać. – Od 80 lat możemy powiedzieć, że w Europie poza nielicznymi konfliktami, mamy pokój. Wartość bardzo potrzebną, niezbędną do życia, do rozwoju, do planowania na przyszłość, ale często niedocenianą. Dopiero gdy zaczyna brakować czystego powietrza, zaczynamy się dusić. Dopiero jeśli zaczyna się jakieś zło. A konflikt zbrojny rozpoczyna się nie od wystrzałów. Konflikt zbrojny zaczyna się od słów, od złych słów, od braku szacunku do drugiego człowieka. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między narodami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między miastami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między sąsiadami. Ale żeby był pokój między sąsiadami i na świecie, potrzebny jest wewnętrzny spokój i szacunek do siebie – zwracał się do zgromadzonych Sławomir Kowalewski.
Przemówienie burmistrza Sławomira Kowalewskiego podczas uroczystości na rynku w Mławie.
Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.
Odwołując się do znanego biblijnego ustępu mówiącego o miłowaniu bliźniego swego jak siebie samego, dodał: – Jeśli nie pokochasz siebie, nie pokochasz drugiego człowieka.
Właśnie budowaniu pokoju między narodami ma służyć podpisany podczas uroczystości międzynarodowy Manifest Pokoju. Jego sygnatariusze – burmistrz Mławy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nią europejskich miast: Raseiniai (Litwa), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Moscufo (Włochy) i Viernheim (Niemcy) – zadeklarowali w nim gotowość budowania przyjacielskich relacji, o których chwilę wcześniej mówił w swoim wystąpieniu Sławomir Kowalewski. Ten historyczny moment został dodatkowo podkreślony wymownym gestem: wypuszczeniem w powietrze symbolizujących pokój gołębi.
Manifestu pokoju w Mławie w 2019 r.
Podpisanie manifestu pokoju w Mławie.https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/
Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.
Uroczysty apel na Starym Rynku uświetnili swoją obecnością licznie przybyli żołnierze – w tym przedstawiciele 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje walczącej pod Mławą w 1939 r. 20 Dywizji Piechoty – oraz policjanci. Nie zabrakło Apelu Pamięci, salwy honorowej i defilady pododdziałów 20 BBZ. Uroczystość poprowadzili Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława Arkadiusz Dłubisz.
Salwa honorowa
Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.
Punktem kulminacyjnym mławskich obchodów było jak zwykle poruszające widowisko historyczne „Nalot bombowy na Mławę”, w którym mieszkańcy miasta wcielili się w role swoich przodków, żyjących tutaj w przededniu II wojny światowej. Aktorzy w niezwykle przejmujący sposób oddali dramat ludności cywilnej, której sielankowe życie zostało nagle przerwane wrogą agresją i bombardowaniem miasta. Reżyserem spektaklu był Mariusz Tarnożek, natomiast lektorem – Sławomir Cisowski (obu panów mławianie znają z tych ról już od lat). Duże wrażenie zrobiły dwa nisko przelatujące nad Mławą samoloty z przasnyskiego Aeroklubu Północnego Mazowsza. Po widowisku goście obchodów przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego w miejskim parku, gdzie złożyli zapalone znicze upamiętniające bohaterów Bitwy pod Mławą. Z podobnymi zniczami udali się tego dnia do lokalnych miejsc pamięci harcerze.
Uroczystościom towarzyszył szereg wydarzeń dodatkowych. Tuż przed ich rozpoczęciem interesujący pokaz działalności Ligi Obrony Powietrznej dali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, jeszcze wcześniej natomiast ulicami wokół miejskiego parku wystartował II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 m o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Wieczorem zaś w parku koncert dała Kapela Czerniakowska (w sobotę o 17.00 wystąpi tam Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego).
Na dwie ciekawe wystawy zaprasza Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej: „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…” w siedzibie placówki oraz „Podwórko/39” w parku.
Filmy autor: Iwona Łazowa, fot. autor: Radosław Chyl, tekst źródło: UMM
Oto nasza relacja z oficjalnych uroczystości.
Apel poległychhttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/
Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.
Źołnierze zaśpiewalihttps://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/
Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.
Defilada https://naszamlawa.pl/wiadomosci/widowisko-nalot-bombowy-na-mlawe-mlawa-1939-zdjecia-i-filmy/
Опубликовано Nasza Mława Пятница, 23 августа 2019 г.
B