Nowy model kompleksowej koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość, w tym otyłość olbrzymią KOS-BAR, opracowany przez ekspertów klinicznych oraz Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego ma szansę być wdrożony w 2021 r. i sfinansowany z tzw. podatku cukrowego.
Podczas konferencji „Kompleksowa i koordynowana opieka nad pacjentem chorym na otyłość olbrzymią. Nowy model finansowania oparty o efekty zdrowotne” przedstawiono prognozy Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wydatków na leczenie chorób związanych z otyłością. Według nich w 2025 roku wydamy na ten cel o 0,3-1 mld zł więcej niż w 2017 roku, a liczba dorosłych z otyłością wzrośnie. Problem ten dotyczyć będzie 6,1 – 11,4 mln osób, czyli otyłych będzie 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.
Zachowawcze leczenie otyłości, zwłaszcza otyłości olbrzymiej cechuje mała skuteczność oraz brak trwałych efektów. Często po próbie leczenia zachowawczego następuje nawrót otyłości i choroba postępuje. Przyczyną jest brak opieki długoterminowej.
„Chcąc zajmować się chirurgią bariatryczną musimy skupić się na działaniu efektywnym i bezpiecznym. Proponowany przez nas model opieki skoordynowanej skupia się również na ocenie efektów leczenia, dzięki czemu możemy mówić o poprawie jakości leczenia. Zakładamy ocenę jakości leczenia na kilku etapach. Będziemy oceniali redukcję kilogramów oraz ustępowanie chorób towarzyszących otyłości” – wyjaśnia prof. Piotr Major z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum II Katedry Chirurgii Ogólnej.
Eksperci zgodnie uznają, że konieczne jest wprowadzenie jednolitych standardów opieki nad pacjentami leczonymi chirurgicznie.
„Musimy przestrzegać pewnych standardów. Próby ustandaryzowania usługi bariatrycznej były podjęte w Polsce w 2019 r. Standardy ściągnęliśmy z najlepszego ośrodka holenderskiego, od tej pory opieka nad pacjentem jest bardziej kompletna, usługa jest bezpieczniejsza dla pacjentów i skuteczniejsza – wyjaśnia Łukasz Kaska z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – W ub. r. poddaliśmy się certyfikacji Międzynarodowej Federacji dla Chirurgii Bariatrycznej. Te kryteria są bardzo surowe i my jesteśmy w stanie je spełnić” – podkreśla.
Skuteczne leczenie, zwłaszcza otyłości olbrzymiej wymaga wprowadzenia zmian organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia. Eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego we współpracy z czołowymi ekspertami klinicznymi opracowali model (KOS-BAR) kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość olbrzymią leczoną chirurgicznie, który dostępny jest na stronie https://izwoz.lazarski.pl/projekty-badawcze/.
Jak wyjaśnia Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego nowością będzie uwzględnienie świadczeń w oparciu o efekty zdrowotne.
„Będzie to polegać na tym, że świadczeniodawca, który będzie realizował ten program, otrzyma różną wycenę świadczeń w zależności od efektów. Będą to efekty bariatryczne, czyli procentowa utrata masy ciała, efekty metaboliczne np. ustąpienie cukrzycy czy ustąpienie astmy, a także wskaźniki chirurgiczne, przy których będziemy premiować hospitalizację do 3 dni. Będzie nagradzana realizacja świadczeń u pacjentów z najniższą śmiertelnością – 0,5 proc. Istotnym wskaźnikiem jest też powrót do aktywności zawodowej” – wylicza Gryglewicz.