Młodzież z powiatu mławskiego, podobnie jak w całej Polsce, przystąpiła do egzaminu dojrzałości. Dziś 4 maja matura pisemna z języka polskiego.
Egzamin maturalny. Dziś język polski
W 2023 roku w całym kraju ma zostać przeprowadzonych około 1 437 000 egzaminów dojrzałości pisemnych i około 583 600 ustnych, jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Chęć przystąpienia do matury zadeklarowało około 272 400 osób. Z tego około 158 400 osób ma przystąpić do egzaminu w Formule 2023 i około 114 000 osób zdecydowało się na egzamin w Formule 2015.
Do egzaminu dojrzałości przystępują uczniowie 4-letnich liceów ogólnokształcących oraz szkół artystycznych realizujących program 4-letniego liceum ogólnokształcącego, którzy ukończą szkołę w roku szkolnym 2022/2023. Matury zdają także absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich, z wyjątkiem absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego po raz pierwszy w latach 2018–2022, ale nie uzyskali świadectwa. Jest to też egzamin dla osób, które posiadają świadectwo lub inny dokument – potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe – wydane za granicą, ale nieuprawniające do podjęcia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej, które przystępują do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.
W 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do dwóch egzaminów w części ustnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)
2) egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
oraz czterech egzaminów w części pisemnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
4) egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
Dziś maturzyści przystępują do egzaminu pisemnego z języka polskiego. W 2023 roku maturzyści mają na język polski (poziom podstawowy) 240 minuty, czyli 4 godziny. W poprzednich latach na wykonanie wszystkich zadań było mnie czasu – 170 minut.
Termin główny – od 4 do 23 maja 2023 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Maturzystom życzymy powodzenia.
Źródło: CKE