W trosce o bezpieczeństwo dzieci, patrole policji będą towarzyszyć uczniom w pierwszych dniach września, a działania profilaktyczne prowadzone będą przez cały rok szkolny.
Z policyjnych statystyk wynika, że w pierwszych dniach nowego roku szkolnego odnotowuje się wzrost zagrożenia wypadkami i kolizjami z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół.
Policjanci ruchu drogowego będą kontrolować tzw. gimbusy, a więc autobusy dowożące dzieci do szkół. Sprawdzany będzie stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie oraz uprawnienia kierujących pojazdami. Drogówka skontroluje też rodziców i opiekunów – a dokładnie, w jaki sposób dowożą oni dzieci do szkół, czy stosowane są foteliki, siedziska oraz pasy bezpieczeństwa.
W pierwszym tygodniu września, większość policjantów ruchu drogowego będzie pełnić służbę przy szkołach, zwłaszcza tam gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego. Funkcjonariusze drogówki pomogą najmłodszym przejść przez jednię i pokażą jak najbezpieczniej to zrobić. Odwiedzą też szkoły, gdzie spotkają się z dziećmi, aby nauczyć je bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę funkcjonariusze poświęcą najmłodszym, którzy po raz pierwszy rozpoczną naukę. Kierujący, popełniający wykroczenia w rejonie szkół muszą się liczyć z surowymi karami.
Policjanci dokonają także ponownego sprawdzenia rejonu szkół, gdzie stwierdzono uchybienia co do oznakowania drogi oraz bezpieczeństwa pieszych. W sumie skierowano 20 wniosków do zarządców. Najczęściej wskazywane przez policjantów uchybienia, to brak widocznego oznakowania poziomego, brak znaku A-17 (dzieci), brak znaku D-6 (przejście dla pieszych), brak tablic ostrzegających T-27 (tzw. Agatka), brak barierek ochronnych odgradzających chodnik od jezdni przy wyjściu z terenu placówki.
Warto też przypomnieć, że dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia, po drodze publicznej mogą poruszać się wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
Działania profilaktyczno – edukacyjne, prowadzone będą przez cały rok szkolny. Przygotowane przez policję zajęcia poświęcone będą nie tylko bezpieczeństwu ruchu drogowego ale także innym zagrożeniom tj. cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza czy problem dopalaczy. Zagrożenia dzieci i młodzieży będą również tematem spotkań z rodzicami uczniów.
„Trwają” policyjne działania Bezpieczna droga do szkoły.