O zmianach wśród kadry lekarskiej w szpitalu, rekompensatach dla personelu pomocniczego oraz o przewidywanej trzeciej fali zachorowań na COVID-19 mówiono m.in. podczas ostatniej sesji rady powiatu mławskiego.
Podczas wczorajszej sesji rady powiatu mławskiego rozmawiano między innymi o sytuacji w mławskim szpitalu.
Poruszono głośną w Mławie sprawę dotyczącą kadry lekarskiej w SP ZOZ. Wicestarosta Zbigniew Markiewicz zapewniał, że mimo pojawiających się informacji o odejściach lekarzy ze szpitala, ich ilość jest stabilna, mimo że następują rotacje.
Radny Jan Salwa dociekał m.in. czy personel pomocniczy szpitala mający kontakt z chorymi na Covid (np. salowe) dostaną rekompensaty finansowe podobne do tych, które dostali lekarze i pielęgniarki. Wicestarosta zapewnił, że w tej sprawie rozmowy ze związkami zawodowymi prowadzi obecnie dyrektor i ma na ten cel przeznaczone kilkaset tysięcy złotych (padły kwoty ok. 200-300 tys.), ale nie chciał wprowadzać w błąd co do konkretnej kwoty.
Obawy dotyczące zachorowań
Wicestarosta niepokoił się o mieszkańców powiatu mławskiego w związku z zachorowaniami na Covid -19.
– Powiat mławski jest w trójkącie z powiatem działdowskim i nidzickim. Tam obecnie są największe ilości zachorowań na Covid. Na terenie naszego powiatu są duże zakłady, których prawie 50% pracowników jest mieszkańcami tych dwóch powiatów. Rozmawiałem z dyrektorem szpitala, on obawia się, że pod koniec tego tygodnia i w następnym tygodniu nastąpi wysyp zachorowań w naszym powiecie. W tej chwili w jednej z firm w dzielnicy przemysłowej znaczna część pracowników administracji jest chora. U nas w starostwie w wydziale oświaty została tylko dyrektor i jedna pracownica, pozostałe są „covidowe”. Dlatego proszę zrozumieć, że nie wszystko odbywa się natychmiast. Kierownicy mają obowiązek nie wpuszczać do pomieszczeń i nie dopuszczać do pracy osób z objawami przeziębienia. Mają je natychmiast kierować do domu. My się tu powoli wyludnimy – mówił wicestarosta Zbigniew Markiewicz, podczas zdalnej sesji rady powiatu.
Postęp szczepień pracowników szpitala i szkół
Radni dociekali, jak w tej sytuacji wygląda postęp szczepień pracowników w szpitalu i szkołach. Wicestarosta poinformował, że w SP ZOZ zaszczepiono ok 90% załogi.
Inaczej jest w przypadku szkół. Tu jak informowała dyrektor wydziału edukacji i zdrowia Bożena Tomkiel, przedłużono termin zgłaszania kadry szkół do szczepień, bo na pierwszy zgłosiło się mniej niż 50 %. Obecnie dyrektorzy poszczególnych szkół bezpośrednio kontaktują się z przychodnią wykonującą szczepienia. Ustalana jest odpowiednia ilość pracowników do otrzymanych szczepionek i taka grupa idzie na szczepienia. Na chwilę obecną zaszczepieni są tylko pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej i specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego.
W mojej pracy jak źle się działo to też odeszłam. Spotkałam kilku „lekarzy” w życiu, którzy nigdy nie powinni byli nimi zostać. Jednak jest bardzo dużo lekarzy z powołania. Jeśli właśnie takich tracicie to na własną i naszą szkodę. Kto winny ? Myślę, że cały łańcuch.
Łańcuch ale decyzyjny czyli kierownictwo.
Nie wiem jakich to super lekarzy zatrudnia mławski szpital ale bardzo mnie interesuje jakim cudem ubezpieczony pacjent z powikłaniami po covidzie leżący na SOR w państwowym szpitalu dostaje na wyjście od takiego lekarza receptę na sto procent odpłatności. Wszystkie przepisane leki łącznie ze zwykłym antybiotykiem kosztującym po refundacji ok 12 zł, a my byliśmy zmuszeni zapłacić za niego prawie 50. To samo z lekami wziewowymi. Lekarz nie ma podpisanej umowy z NFZ? tylko co mnie to obchodzi? Pacjent SORu jest pacjentem szpitala, a nie jakiegoś tam pana doktora!!!
co to zmieni że ktoś bedzie barki operował? Pan dyrektor [WYMODEROWANO].. z reguły są to pacjenci z poza mławy…[WYMODEROWANO] dla szpitala i mławy żadna korzyść!!!! ci lekarze którzy odeszli zajmowali się pacjentami a teraz trzeba komus zapłacić 3 razy tyle żeby łaskawie przyjechał na dyżur o 15 i pojechał o 7…. dramat…
tak się nie zarządza dużym zakładem pracy
a w NPL jedna Pani doktor ma 17 dyzurow w miesiacu!!!! to jest normalne??? to jest bezpieczne???
Od złego pracodawcy ludzie (pracownicy) odchodzą zwalniając się. i nie ma tam chętnych. Do dobrego pracodawcy ustawiają się kolejki w celu podjęcia zatrudnienia.
Ktoś wie w którym zakładzie takie zachorowania?
… a pan dyrektor zmniejszył w szpitalu ilość łóżek covidowych, bo to widocznie już nie taki intratny interes.
Jakieś 2 miesiące temu występował o zwiększenie, teraz gdy nadchodzi III fala panu dyrektorowi się odwidziało.
Łóżka covidowe już niepotrzebne, mimo że jest obawa o to iż w najbliższym czasie ilość zachorowań na terenie naszego powiatu może wzrosnąć i to znacznie.
Ciekawe myślenie.
To są skutki złej organizacji rzadzenia państwem. Zamiast najpierw zaszczepić wszystkich medyków. A następnie ciężko chorych przewlekle np. na raka. Szczepi się nauczycieli pracujacych w domu przed monitorem. Na ironię losu nauczyciele ci czują się jak świete krowy stajac się wybrednymi wobec rodzaju szczepionki.
Jest fala odejsc bo w takich warunkach nie da sie pracowac. Pan dyrektor medyczny jest juz takze ordynatorem, kierownikiem hospicjum, poradni itp. Itd. i zwalniajac innych tak naprawde zabiera im ich pensje. Prosze zweryfikowac jak niebotyczne pieniadze zarabia dyrektor medyczne.
Odeszlo juz 14 lekarzy! W ich miejsce nie przyedl nikt! Chyba ze tzw. Lotne brygady – wziac dyzur – zarobic – uciekac! W pogotwiu i na sorze od dawna mase dyzurow jest nieobsadzona! Zaraz to samo bedzie na internie i chirurgii i na pediatrii!!
Panie [WYMODEROWANO] pańskie wystąpienie na SESJI Rady POWIATU, jest sprzeczne z tą informacją, czyżby Pan nie wiedział o tym że w naszym szpitalu dzieje się zle. wniosek z tych dwóch opini wynika jeden—- ŻE [WYMODEROWANO] SIĘ NIE SPRAWDZIŁ—-konieczne są zmiany.
Jesli to prawda to czysta patologia.