Wiele osób zastanawia się nad tym co jeść, by długo żyć. Teraz naukowcy, którzy przeanalizowali ponad 100 badań nad tym problemem. Stwierdzili, że zidentyfikowali dietę optymalną przedłużająca życie. Obejmuje ona zarówno skład żywności i spożycie kalorii, aż po długość i częstotliwość okresów postu.
Profesor Valter Longo z USC Leonard Davis School of Gerontology wraz z prof. Rozalyn Anderson z University of Wisconsin przeanalizowali dostępne badania dotyczące odżywiania pod kontem uzyskania diety zapewniającej długie i zdrowe życie.
Według nich dieta długowieczności uwzględniać musi zarówno kompozycję posiłków, spożycie kalorii, a także częstotliwość i czas ich spożywania.
Kluczowe jest umiarkowane lub wysokie spożycie węglowodanów
Dieta osób długo żyjących
- Kluczowe jest umiarkowane lub wysokie spożycie węglowodanów. Jest jeden warunek, muszą być słabo przetworzone.
- Niska, ale wystarczająca ilość białka. Jego źródłem powinny być rośliny.
- Tłuszcze roślinne, powinny zaspakajać w ok. 30 proc. zapotrzebowanie na energię.
- Posiłki w ciągu dnia należy spożywać w ciągu 11-12 godzin, by zapewnić codzienny okres postu.
- Pięciodniowy cykl postu lub diety naśladującej post należy prowadzić co 3-4 miesiące. Jego celem jest zmniejszenie oporności na insulinę, obniżenie ciśnienia krwi co wpływa na inne czynniki ryzyka.
Konkretnie powinniśmy jeść: dość dużo roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i warzyw. Ryby w ograniczonych ilościach, niewiele mięsa białego i całkowicie zrezygnować z mięsa czerwonego i jego przetworów. Cukru i rafinowanych ziaren, w diecie powinno być mało. Natomiast orzechów i oliwy z oliwek nie należy sobie odmawiać. Naukowcy nie wykluczają też niewielkich ilości gorzkiej czekolady. Osoby powyżej 65 lat jedzą więcej białka, aby przeciwdziałać m.in. utracie beztłuszczowej masy ciała.
Ważna uwaga od specjalistów, dotychczasową dietę należy zmieniać stopniowo małymi krokami, tak by zmiany stosować przez resztę życia, a nie wszystko zmienić nagle i po krótszym lub dłuższym czasie wrócić do starych przyzwyczajeń i w efekt jo-jo.
Celem tych zmian jest długofalowa zmiana wpływająca na długość życia a efektem dodatkowym ewentualna utrata wagi.