poniedziałek, 29 listopada 2021
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościKto rozbierze kurniki? Sąd uchylił pozwolenia
- REKLAMA -
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Kto rozbierze kurniki? Sąd uchylił pozwolenia

-

Kolejna zaskakująca decyzja w sprawie kurników w powiecie mławskim. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje pozwalające na budowę wydane dotyczące 24 kurników w Kuklinie. Niektóre już powstały.

- R E K L A M A -

Niedawno pisaliśmy o kurnikach w Krępie w gminie Lipowiec. Tym razem chodzi o fermę drobiu zlokalizowaną w Kuklinie w gminie Wieczfnia Kościelna. Jakiś czas temu inwestor uzyskał potrzebne pozwolenia m.in. w starostwie powiatowym w Mławie i rozpoczął w Kuklinie budowę kurników.

22 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje pozwalające na budowę.

Strony mogą jeszcze odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie wiadomo, czy do tego dojdzie.

Być może skończy się na tym, że kurniki zbudowane w Kuklinie będą musiały być rozebrane. Tylko, kto za to zapłaci? O dalszym etapie sprawy będziemy informować.

Sąd wojewódzki uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję dotyczącą wspomnianej fermy w Kuklinie w wyniku skargi złożonej do WSA przez Stowarzyszenie Przyjazna i bezpieczna 7-ka. W nadesłanym oświadczeniu przypomina argumentację i szczegóły sprawy.

Oto informacja przekazana nam przez Stowarzyszenie Przyjazna i bezpieczna 7-ka

W dniu 22 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie z dnia 30 listopada 2016 roku utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna (z 9 września 2016 roku) ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie fermy drobiu o 24 kurnikach do ściółkowego chowu drobiu wraz z niezbędnymi obiektami i infrastrukturą techniczną oraz budynkiem mieszkalnym oraz poprzedzającą ją decyzję czyli w/w decyzje Wójta Gminy Lipowiec Kościelny zasądzając zwrot kosztów postępowania na rzecz Stowarzyszenia.

W okresie poprzedzającym powyższe decyzje Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna decyzją 7 marca 2016 roku odmówił ustalenia warunków zabudowy na wniosek inwestora z dn. 4 stycznia 2016 r.,która została uchylona decyzją SKO w Ciechanowie 27 kwietnia 2016 r.z przekazaniem do ponownego rozpatrzenia. Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie,udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko planowana inwestycja jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko wymagało uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której wydania odmówił Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna decyzją z dnia 15 września 2015 r.W trakcie postępowania protest złożyło ok. 800 podmiotów fizycznych,publicznych i stowarzyszeń. Odmowna decyzja została decyzją SKO w Ciechanowie z dn. 2 grudnia 2015r r. uchylona w całości z jednoczesnym ustaleniem środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia w obrębie Kuklina.

Planowana realizacja inwestycji jest przedsięwzięciem o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej i zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru źródliskowego rzeki Mławki i obszaru jej podziemnego zasilania gwarantującego utrzymanie jej przepływu i obszarem żerowania ptactwa i zwierząt oraz zlokalizowana na terenie Zieluńsko – Rzęgnowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.Mając na uwadze planowaną łączną wydajność 24 kurników do ściółkowego chowu brojlera kurzego w ilości 1 464 000 szt/cykl(5 856 DJP) co daje 10 248 000 szt/rok brojlera inwestycja będzie miała wpływ na pogorszenie istniejących warunków przyrodniczych.

Teren planowanej inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pomimo podjęcia przez Radę Gminy Wieczfnia Kościelna(uchwały nr. XII/87/2016 w dniu 6 lipca 2016 r.) w sprawie przystąpienia do jego sporządzenia dla fragmentu miejscowości Kuklin obejmującego obszary za DK Nr. 7 w kierunku zachodnim do granicy z Gminą Iłowo-Osada w oparciu o zapisy uchwalonego w dniu 22 lipca 2015 roku Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Gminy Wieczfnia Kościelna z zapisami porządkującymi prowadzoną działalność ferm drobiu. Prace nad mpzp zostały wstrzymane gdyż muszą być prowadzone w spójności z uchwałą Nr. V/28/2015 z dn. 22.07.2015r., która została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W-wie i NSA,których stanowisko ma istotne znaczenie do opracowania przedmiotowego planu miejscowego(pismo z dn.13.02.2019r.)Przewodniczącego Rady Gminy Wieczfnia Kościelna w odpowiedzi na złożone zapytanie, z którego jednocześnie wynika,że do Urzędu Gminy wpłynęło zawiadomienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (z dnia 17.07.2018r.) o zakończeniu budowy Etapu I polegającego na budowie 6 kurników,budynku socjalno-biurowego, technicznego wraz z niezbędną infrastrukturą oraz zawiadomienia PINB w Mławie z dn. 07.11.2018r. o zakończeniu budowy Etapu II polegającego na budowie 6 budynków kurników wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz zawiadomienie z dnia 09 marca 2018 r. Marszałka Województwa Mazowieckiego o wszczęciu postępowania na wniosek inwestora w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do chowu drobiu-brojlerów kurzych o łącznej liczbie 1 464 000 stanowisk zlokalizowanej w miejscowości Kuklin 107,gm. Wieczfnia Kościelna, powiat mławski.

 

 

 

 

 

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
BBCB
BBCB
2 lat temu

I Kolego chyba jednak Twój adwersarz ma rację z tymi jak określarz „dyrdymałami” . Przekonano sie że po stosowaniu nawozów silnie zaazotowanych doprowadza się do przeazotowania gleby. Po wieloletnim stosowaniu „kurzaka” , może palić roślinki i jest po plonach. Stosowany rozsądnie i z umiarem może być pożyteczny.

M..
M..
2 lat temu

Najpierw proponuje pogłębić wiedzy do kogo należy wydanie decyzji na budowę kurnikow na konkretnym terenie. To po pierwsze-primo.
My- Polacy mamy wybitną tendencja do zajmowania stanowiska w sprawie nawet kiedy nie mamy wiedzy. Grunt to aby krwi popsuć i powymadrzac się.
Co do rozbiorki- bdb. Powinno się wszystkie wydane zgody ad budowy owych kurnikow przekontrolowac. Rozbiorka- tylko na koszt właściciela, choć praktyka może okazać się trochę inna- zaplaca podatnicy. Niestety. Oby nie. Nalezaloby sprawdzić statystykę zachorowań w ostatnich latach na nowotwór oraz jakość gruntow- ich stopnia zanieczyszczenia, jakość powietrza i wody. Pytanie tylko co do oceny obiektywnej. I tu jest problem…..

:(
:(
Odpowiedź do  M..
2 lat temu

cos mi się wydaje, ze najmniej zorientowana osoba jesteś tutaj ty. piszesz jakies dyrdymały. to po pierwsze. a po drugie to jaki wpływ na jakość gleb mają mieć kurniki?? co najwyżej pozytywny, bo pewnie tego nie wiesz, ale obornik, w tym również z kurników, jest wykorzystywany jako nawóz służący poprawie jakości gleb. nie jestem ani za kurnikami, ani przeciw, bo jestem z wolki i bardziej przeszkadzają mi spaliny z tirów z LG i wipasz, ale jeśli już cos piszesz, to pisz z sensem, a nie zarzucasz jeszcze innym brak zorientowania

ddd
ddd
2 lat temu

Zakazać budować kurników. Nasza ziemia jest i tak już spaczona tymi chemikaliami, a my wszyscy ten smród wdychamy. Mława i okolice są znane tylko z wypadków samochodowych i śmierdzących kurników tak jesteśmy postrzegani. Zakazać budowy. Ludzie nie chcą się truć chcą być zdrowi. Potem wielkie jest zaskoczenie dlaczego dzieci chorują, dlaczego kobiety w ciąży wydają na świat niezdrowe dzieci. Kurnikarze już napchali kieszenie. Dajcie ludziom żyć normalnie albo wynieście się stąd. Proponuje wprowadzić ustawę, która regulowałaby odległość kurników od miast i wsi aby nie były one położone pod samymi oknami.

Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy
2 lat temu

Ciekawe czemu w lokalnej prasie żadnej wzmianki ani o Krępie ani o Kuklinie czyżby to był temat drugoplanowy

Alk
Alk
Odpowiedź do  Mieszkaniec Gminy
2 lat temu

Nie dlatego. Gdyby się zainteresować pozostałymi inwestycjami tego typu, być może okazało by się, że większość z wydanych pozwoleń nadal można poważyć i doprowadzić do podobnej sytuacji.

Anonim 4
Anonim 4
2 lat temu

Szkoda a tak fajnie by śmierdziało

Nazwa:
Nazwa:
2 lat temu

Najpierw to poczekajmy, czy kurniki faktycznie beda do rozbiorki, bo tytul atrykulu ladny, ale jeszcze daleko do jakichkolwiek prac..

Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy
2 lat temu

Brawo sąd WSA w Ciechanowskim SKO nie patrzą na protesty mieszkańców i wójtów tylko wydają tak dziwne orzeczenia że szok ale na szczęście jest WSA

BBCB
BBCB
Odpowiedź do  Mieszkaniec Gminy
2 lat temu

Nie słyszałem by kiedykolwiek SKO wydało pozytywną decyzję w sprawie na niekorzyść inwestora nawet gdy problem był wyłuszczony logicznie i przemawiał za odmienną racją.

Zainteresowany
Zainteresowany
2 lat temu

Jak można wydać pozwolenie na tak gigantyczną inwestycję bez drogi dojazdowej brawo starostwo, brawo Panie [WYMODEROWANO] ale co to teraz Pana to obchodzi

Anonimowy
Anonimowy
2 lat temu

Jak to gdzie poprzedni starosta? Znalazł sobie ciepłą posadkę na emeryturze i Dąbek teraz [WYMODEROWANO]! Szkoda że dostanie się nowemu wójtowi w Wieczfnia[WYMODEROWANO]

KS
KS
2 lat temu

Co się dzieje ? Czyżby w końcu przebudzenie i oświecenie że kurniki to nie gospodarstwa rolne a zakłady produkcyjne ?

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Jak to, kto za to zapłaci (chodzi o rozbiórkę kurników)? – właściciel tych kurników. Pośpieszył się z budową, bo myślał, że tym sposobem przechytrzy wszystkich, to niech teraz rozbiera na swój koszt.

Anonim 2
Anonim 2
Odpowiedź do  Anonimowo
2 lat temu

Inwestor nie zapłaci nawet złotówki za rozbiórkę tych kurników. Inwestor je wybudował zgodnie z otrzymanym pozwoleniem. To „pozwalający” zaplaci za tą rozbiórkę. To te instytucje wydały pozwolenia niezgodnie z prawem. Wystarczyło, ze sprawa opuściła ziemie mlawska-ciechanowską i zaraz zmieniła bieg:). Możemy obstawiać czy koszty poniesie Starostwo Powiatowe w Mławie, czy Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna:):):). Inwestor może jeszcze wystąpić o odszkodowanie za poniesione koszty budowy, bo urzędnik wydał błędną decyzje:). Gdzie ten poprzedni Starosta teraz pracuje? Może On poniesie koszty, zamiast mieszkańców.

Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy
Odpowiedź do  Anonim 2
2 lat temu

SKO niech rozbiera na własny koszt

Żart
Żart
Odpowiedź do  Anonimowo
2 lat temu

Nie wiem czy to pośpiech, jeśli decyzja została wydana 3 lata temu. Ciekawe kto by czekał 10 lat na postawienie garażu i czy chciałby jeszcze płacić za rozbiórkę jakby mu po 5 latach uchylili decyzje. To Żart i tyle

Anonim 2
Anonim 2
Odpowiedź do  Żart
2 lat temu

Żart ale prawdziwy:). Zapominasz Koleżanko lub Kolego o przewlekłym procesie w polskich sądach a trzeba go przeprowadzić zgodnie z procedurą. Ta się ciągnie latami. Tak tez było i w tym przypadku. Wystarczyło aby sprawa opuściła ziemie mławsko-ciechanowską a zaczęto czytać prawo ze zrozumieniem. Żartem jest jednak to i to prawdziwym, ze za wadliwą decyzje urzędnika zapłacisz Ty, jeżeli tu płacisz podatki.

pracownicy restauracji i alkohol

Alkoholowy problem radnych

2
Mława się rozbudowuje, przybywa przyjezdnych, pracujących i mieszkających w mieście obcokrajowców. To powoduje, że Radni i Ratusz stoją przed wyborem albo kolejny raz zwiększyć...
Stary Rynek Mława

Meteorolodzy ostrzegają [ZDJĘCIA]

0
Minionej nocy obowiązywał I stopień zagrożenia opadami śniegu na terenie powiatu Mławskiego. Śnieżyca w mieście zaczęła się około godziny 21.   Intensywne opady mogą potrwać Meteorolodzy...
Zwycięzcy Rockowania

Ogniste rockowe granie porwało mławską publiczność

0
Ogniste, rockowe granie porwało mławską publiczność. Działo się w kinie MDK w Mławie 27 listopada podczas Przeglądu Zespołów Muzycznych w ramach XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu...

Obszary wysokiego ryzyka

0
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak w związku ze stwierdzeniem ogniska grypy ptaków na terenie powiatu siedleckiego wystąpił z apelem do ornitologów i osób...
- REKLAMA -
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
karetka i samochód strażacki

U sąsiadów. Wyważyli drzwi mieszkania

0
Do poważnego zdarzenia doszło w niedzielę rano w miejscowości Ogonowo w sąsiednim powiecie ciechanowskim. Strażacy z OSP musieli wyważyć drzwi mieszkania, ażeby uratować ludzi.  W...
Mecz Mławianki

Porażka na koniec. Mławianka kończy jesień na drugim miejscu

3
Na drugiej pozycji przezimują reprezentanci Mławianki. Przed rokiem ta lokata okazała się świetnym punktem wyjścia w walce o baraże. Liczymy na powtórkę, bowiem podopieczni...
tir na wiadukcie

Samochody nie mogą podjechać

5
Czytelnicy informują nas dziś po godzinie 23 o utrudnieniach w ruchu na nowym wiadukcie w Modle na siódemce.   - Samochody stoją, nie mogą podjechać....
- REKLAMA -
akja Stop przemocy wobec kobiet

Biała wstążka w I LO

0
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, wspólnie z policją oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizowali...
patrol z wolontariuszami

Patrol z wolontariuszami

0
Na terenie Mławy 25 listopada wieczorem patrol dzielnicowych współpracował z wolontariuszami grupy Zalewski Patrol. Sprawdzono opuszczone budynki i miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne....
Na Słowackiego samochód wbił się w drzewo

Na Słowackiego samochód wbił się w drzewo [ZDJĘCIA]

6
Czytelnicy informują o wypadku na ulicy Słowackiego w Mławie. Samochód wbił się w drzewo.    Na komendzie straży pożarnej dowiedzieliśmy się, że zgłoszenie przyjęto o...
plakat festiwalu

ROCKOWANIA już dziś

0
XVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej ROCKOWANIA już dziś! Na finał zagra Ørganek. Prezentujemy harmonogram.    Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia. ROCKOWANIA po raz 18. Ogólnopolski...
- REKLAMA -
18
0
Przejdź do komentarzyx
()
x