piątek, 12 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościBunt szreńskich radnych
- REKLAMA -
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Wiejskie siedlisko, gmina Radzanów!
  Wiejskie siedlisko, gmina Radzanów!
  Cena: 275 000 zł  / Miejscowość: Gradzanowo Włościańskie  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Bunt szreńskich radnych

-

Nie zagłosuję za uchwałą, która nakazuje nam wprowadzenie ośmioletnich szkół. Za chwilę będziemy musieli znaleźć na te szkoły pieniądze, a gmina takich środków po prostu nie ma – stwierdził radny Sławomir Mówiński na wczorajszej sesji Rady Gminy Szreńsk.

- R E K L A M A -

Dyskutowano na niej o projekcie uchwały „o dostosowaniu sieci szkół gminnych do nowego ustroju szkolnego”. W związku z reformą oświaty, takie dokumenty powinny przyjąć wszystkie samorządy do 31 marca. Odpowiednio wcześniej ich projekt musi uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty.

Zasadnicza treść uchwał jest odgórnie narzucona, tzn. ma zawierać informację o przekształceniu gimnazjów w podstawówki lub o włączeniu ich do szkół już istniejących.Musi też znaleźć się w nich zapis o określeniu planu sieci „ośmioletnich szkół podstawowych”. I to wywołało bunt nie tylko radnego Mówińskiego, ale większości rajców. Tylko dwoje z nich było za przyjęciem projektu, dwoje wstrzymało się od głosu, ośmioro było przeciw.

Dlaczego radni nie przyjęli uchwały?

W gminie są trzy szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku (w skład którego wchodzi przedszkole, podstawówka i gimnazjum) oraz szkoły podstawowe w Proszkowie i w Miączynie Małym. I o te dwie placówki od ponad roku toczy się bój. W każdej z nich uczy się ok. 60 dzieci; brakuje w nich stołówek oraz sal gimnastycznych. W Proszkowie dopiero w 2011 roku pojawiły się toalety. Dzieci z Miączyna uczą się w zabytkowym dworku, który pilnie wymaga remontu.

Z kolei w Szreńsku ze względu na niż demograficzny oddziały są kilkunastoosobowe, kilka klas stoi niewykorzystanych. Przy szkole jest sala gimnastyczna i hala sportowa. Oświata pochłania w gminie ok. 5 mln zł rocznie, z czego 2 mln zł samorząd dokłada z własnego budżetu.

Powołując się na te argumenty, pod koniec 2015 roku wójt i radni zdecydowali o likwidacji proszkowskiej i miączyńskiej szkoły.Zaproponowano rodzicom uczniów dowożenie dzieci do Szreńska. Władze gminne przekonywały, że tam maluchy będą miały lepsze warunki nauki.

Jednak zarówno rodzice jak i nauczyciele byli przeciwni tym zmianom. Oni z kolei uważali, że małe szkoły są bardziej przyjazne i bezpieczne, co więcej, są ważne dla lokalnej społeczności, pełnią rolę ośrodków kultury.Poparł ich kurator oświaty, bez zgody którego zamknięcie placówek jest niemożliwe.

Będą pukać „wyżej”

Szkoły więc zostały, jednak wraz z reformą i zmianą systemu szkolnictwa pojawił się kolejny problem – nie ma w nich dostatecznej liczby pomieszczeń, żeby ulokować osiem klas.

DSC 0566
Wójt Marek Nitczyński i przewodniczący Ryszard Oprawa

Szreńscy samorządowcy zaproponowali więc pozostawienie w nich oddziałów 0-III lub 0-IV i przeobrażenie ich w filie ZPO. Wójt Marek Nitczyński wyjaśniał wczoraj, że to obniżyłoby koszty i pozwoliłoby na sprawniejsze zarządzanie, m.in. ułatwiłoby łączenie etatów nauczycieli.Pomysł poparli nie tylko radni, ale również sołtysi obecni na sesji. Jednak nowa struktura szkół takich rozwiązań nie przewiduje i nie możliwości przekształcenia obecnych sześcioklasowych podstawówek w inne niż ośmioklasowe.

– Musimy więc znaleźć pieniądze na remonty tych szkół. Tymczasem budynek po gimnazjum w Szreńsku będzie stał praktycznie pusty – zauważył Ryszard Oprawa, przewodniczący rady gminy.

Radni postanowili w związku z tym uchwały nie podejmować, mając nadzieję, że „gdzieś wyżej” ktoś zwróci na to uwagę. Zamierzają również wysłać swoją propozycję reorganizacji gminnej oświaty do Ministerstwa Edukacji Narodowej, kuratorium i parlamentarzystów z naszego regionu.

Czy opór rady i podjęte działania odniosą skutek? Szansa na to jest niewielka. Zgodnie z przepisami, nawet jeśli rada gminy uchwały nie przyjmie, to zmiany w sieci szkół nastąpią z mocy prawa.

- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Lex
Lex
7 lat temu

Radni – bezradni
Ustawa jasno precyzuje dzialania w zakresie podjęcia uchwały…

Glosator
Glosator
Odpowiedź do  Lex
7 lat temu

Hmm! Jak napisał Lex "Ustawa jasno precyzuje działania w zakresie podjęcia uchwały…" – to fakt! Tyle tylko, że od jakiegoś czasu jest przez rządzących kreowana swego rodzaju reguła interpretacyjna, że dobro Narodu stoi ponad prawem więc powyższa teza o prymacie ustawy nie wydaje się już taka oczywista 😉

ŻAK SZREŃSK
ŻAK SZREŃSK
7 lat temu

Niestety ale szkoły w Proszkowie i Miączynie powinny być zamknięte koszty utrzymania są zbyt wysokie.
Należy przenieść je do Szreńska!!BO TO JEST EWIDENTNE TRZYMANIE STOŁKÓW NAUCZYCIELI TYCH SZKÓŁ!!!!!!!

///
///
7 lat temu

Szanowni Radni
Składowiskiem azbestu się zajmijcie, bo to jest prawdziwy problem.

rozsądek
rozsądek
7 lat temu

reforma jak najbardziej dobra, tylko upór rodziców w obronie etatów nauczycieli z zamykanych szkół to głupota. Rodzice czy nauczyciele za Was staną murem jak Was będą zwalniać z pracy, nawet tego faktu nie zauważą!!!!! Zamykać Proszkowo i Miączyn i się nie zastanawiać, takie czasy szukamy oszczędnosci. Brawo Rada!!! a nauczyciele sorry ale mamy taki klimat:)

mlawianka
mlawianka
7 lat temu

Brawo radni! Gdyby wszystkie rady tak zrobiły, to może w końcu do kogoś by dotarło jaką głupotą jest ta reforma.

5 pomysłów na zorganizowanie dzieciom wakacyjnych zajęć w domu [SPONSOROWANE]

0
Wakacje to czas, kiedy dzieci mogą odpocząć od szkolnych obowiązków i spędzać więcej czasu na zabawie. Jednak nie zawsze jest możliwe, aby codziennie organizować...

Maja w kadrze okręgu. Szósta lokata w Uniejowie

0
Piłkarka Mławianki Mława Maja Pacholec występuje na co dzień w rozgrywkach ligowych wraz z chłopcami. W towarzystwie swoich kolegów z rocznika 2011 robi z...

Policja szkoli Terytorialsów broniących granicy

2
Policjanci przeszkolili Terytorialsów zaangażowanych w ochronę granicy państwowej. Szkolenia przeprowadzone zostały przez instruktorów z Oddziału Prewencji Policji w Płocku w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony...

Zderzenie hulajnogi i busa

0
Zderzenie hulajnogi i busa. Kolizją i mandatem 3600 złotych zakończyła się przejażdżka hulajnogą  46-latka kierującego pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło w niedalekim Ciechanowie....
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Rower rządzi! [SPONSOROWANE]

0
Spełnia zarówno funkcje robocze, jak i rekreacyjne – niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku użytkownika. Jeździmy jednośladem do szkoły, na uczelnię i do pracy....

Pościg za nietrzeźwym kierowcą audi, który przewoził dziecko

0
Nietrzeźwy kierujący audi przewoził 5-letnie dziecko, nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po pościgu został zatrzymany.  Pościg za nietrzeźwym kierowcą audi, który przewoził dziecko Patrol ruchu...

Somsiady najlepsi w płońskim powiecie. W planach mistrzostwo kraju

0
Zespół Somsiady sięgnął po orlikowe mistrzostwo powiatu płońskiego. W drodze po tytuł okazał się lepszy aż od trzydziestu dwóch drużyn. Ze względu na taką...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Zmiana komendanta w Ciechanowie

1
Zmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie. Uroczystość z okazji zdania przez inspektora Zbigniewa Andresa obowiązków na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie odbyła...

Alert dla Mławy. Burze z piorunami, ulewny deszcz

1
RCB wydało pomarańczowy alert dla Mławy i okolic. Dziś w ciągu dnia i w nocy prognozuje się gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz...

Przysięga ponad 115 nowych żołnierzy

0
W koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się obchody święta formacji wojskowej połączone z przysięgą ponad 115 nowych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczył dowódca...

Umowa o pracę wygasła, a ty zachorowałeś. Masz swoje prawa

0
Zachorowałeś, gdy twoja umowa o pracę wygasła? Dowiedz się, co ci przysługuje. Masz prawo do płatnego chorobowego, jeśli dostałeś eZLA w ciągu 14 dni po...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx