środa, 29 listopada 2023
naszamlawa.plWiadomościBunt szreńskich radnych
- REKLAMA -
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
  Dom w zabudowie bliźniaczej - Nowa Otocznia
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Nowa Otocznia  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Mieszkanie na start! 2-pokojowe na parterze
  Mieszkanie na start! 2-pokojowe na parterze
  Cena: 255 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Do sprzedaży dom w Mławie, działka 1309 m2!
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Bunt szreńskich radnych

-

Nie zagłosuję za uchwałą, która nakazuje nam wprowadzenie ośmioletnich szkół. Za chwilę będziemy musieli znaleźć na te szkoły pieniądze, a gmina takich środków po prostu nie ma – stwierdził radny Sławomir Mówiński na wczorajszej sesji Rady Gminy Szreńsk.

- R E K L A M A -

Dyskutowano na niej o projekcie uchwały „o dostosowaniu sieci szkół gminnych do nowego ustroju szkolnego”. W związku z reformą oświaty, takie dokumenty powinny przyjąć wszystkie samorządy do 31 marca. Odpowiednio wcześniej ich projekt musi uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty.

Zasadnicza treść uchwał jest odgórnie narzucona, tzn. ma zawierać informację o przekształceniu gimnazjów w podstawówki lub o włączeniu ich do szkół już istniejących.Musi też znaleźć się w nich zapis o określeniu planu sieci „ośmioletnich szkół podstawowych”. I to wywołało bunt nie tylko radnego Mówińskiego, ale większości rajców. Tylko dwoje z nich było za przyjęciem projektu, dwoje wstrzymało się od głosu, ośmioro było przeciw.

Dlaczego radni nie przyjęli uchwały?

W gminie są trzy szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku (w skład którego wchodzi przedszkole, podstawówka i gimnazjum) oraz szkoły podstawowe w Proszkowie i w Miączynie Małym. I o te dwie placówki od ponad roku toczy się bój. W każdej z nich uczy się ok. 60 dzieci; brakuje w nich stołówek oraz sal gimnastycznych. W Proszkowie dopiero w 2011 roku pojawiły się toalety. Dzieci z Miączyna uczą się w zabytkowym dworku, który pilnie wymaga remontu.

Z kolei w Szreńsku ze względu na niż demograficzny oddziały są kilkunastoosobowe, kilka klas stoi niewykorzystanych. Przy szkole jest sala gimnastyczna i hala sportowa. Oświata pochłania w gminie ok. 5 mln zł rocznie, z czego 2 mln zł samorząd dokłada z własnego budżetu.

Powołując się na te argumenty, pod koniec 2015 roku wójt i radni zdecydowali o likwidacji proszkowskiej i miączyńskiej szkoły.Zaproponowano rodzicom uczniów dowożenie dzieci do Szreńska. Władze gminne przekonywały, że tam maluchy będą miały lepsze warunki nauki.

Jednak zarówno rodzice jak i nauczyciele byli przeciwni tym zmianom. Oni z kolei uważali, że małe szkoły są bardziej przyjazne i bezpieczne, co więcej, są ważne dla lokalnej społeczności, pełnią rolę ośrodków kultury.Poparł ich kurator oświaty, bez zgody którego zamknięcie placówek jest niemożliwe.

Będą pukać „wyżej”

Szkoły więc zostały, jednak wraz z reformą i zmianą systemu szkolnictwa pojawił się kolejny problem – nie ma w nich dostatecznej liczby pomieszczeń, żeby ulokować osiem klas.

DSC 0566
Wójt Marek Nitczyński i przewodniczący Ryszard Oprawa

Szreńscy samorządowcy zaproponowali więc pozostawienie w nich oddziałów 0-III lub 0-IV i przeobrażenie ich w filie ZPO. Wójt Marek Nitczyński wyjaśniał wczoraj, że to obniżyłoby koszty i pozwoliłoby na sprawniejsze zarządzanie, m.in. ułatwiłoby łączenie etatów nauczycieli.Pomysł poparli nie tylko radni, ale również sołtysi obecni na sesji. Jednak nowa struktura szkół takich rozwiązań nie przewiduje i nie możliwości przekształcenia obecnych sześcioklasowych podstawówek w inne niż ośmioklasowe.

– Musimy więc znaleźć pieniądze na remonty tych szkół. Tymczasem budynek po gimnazjum w Szreńsku będzie stał praktycznie pusty – zauważył Ryszard Oprawa, przewodniczący rady gminy.

Radni postanowili w związku z tym uchwały nie podejmować, mając nadzieję, że „gdzieś wyżej” ktoś zwróci na to uwagę. Zamierzają również wysłać swoją propozycję reorganizacji gminnej oświaty do Ministerstwa Edukacji Narodowej, kuratorium i parlamentarzystów z naszego regionu.

Czy opór rady i podjęte działania odniosą skutek? Szansa na to jest niewielka. Zgodnie z przepisami, nawet jeśli rada gminy uchwały nie przyjmie, to zmiany w sieci szkół nastąpią z mocy prawa.

- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Lex
Lex
6 lat temu

Radni – bezradni
Ustawa jasno precyzuje dzialania w zakresie podjęcia uchwały…

Glosator
Glosator
Odpowiedź do  Lex
6 lat temu

Hmm! Jak napisał Lex "Ustawa jasno precyzuje działania w zakresie podjęcia uchwały…" – to fakt! Tyle tylko, że od jakiegoś czasu jest przez rządzących kreowana swego rodzaju reguła interpretacyjna, że dobro Narodu stoi ponad prawem więc powyższa teza o prymacie ustawy nie wydaje się już taka oczywista 😉

ŻAK SZREŃSK
ŻAK SZREŃSK
6 lat temu

Niestety ale szkoły w Proszkowie i Miączynie powinny być zamknięte koszty utrzymania są zbyt wysokie.
Należy przenieść je do Szreńska!!BO TO JEST EWIDENTNE TRZYMANIE STOŁKÓW NAUCZYCIELI TYCH SZKÓŁ!!!!!!!

///
///
6 lat temu

Szanowni Radni
Składowiskiem azbestu się zajmijcie, bo to jest prawdziwy problem.

rozsądek
rozsądek
6 lat temu

reforma jak najbardziej dobra, tylko upór rodziców w obronie etatów nauczycieli z zamykanych szkół to głupota. Rodzice czy nauczyciele za Was staną murem jak Was będą zwalniać z pracy, nawet tego faktu nie zauważą!!!!! Zamykać Proszkowo i Miączyn i się nie zastanawiać, takie czasy szukamy oszczędnosci. Brawo Rada!!! a nauczyciele sorry ale mamy taki klimat:)

mlawianka
mlawianka
6 lat temu

Brawo radni! Gdyby wszystkie rady tak zrobiły, to może w końcu do kogoś by dotarło jaką głupotą jest ta reforma.

Zawód adwokata a radcy prawnego. Czym się od siebie różni?

0
Szukając porady u profesjonalnego prawnika, możemy natknąć się na kancelarię prowadzoną przez radcę prawnego lub przez adwokata, ale czy wiemy, czym te dwa zawody...

Zadzwoń, nie czekaj! Człowiek, którego widzisz, może nie przeżyć

0
Zadzwoń, nie czekaj! Człowiek, którego widzisz, może nie przeżyć. Przed nami weekend z temperaturami, spadającymi w nocy poniżej zera. Przymrozki dla osób bezdomnych, koczujących w...

Kino Kosmos. Koncert Damiana Ukeje. Jeszcze są bilety

0
Jeszcze są bilety na koncert Damiana Ukeje, który wystąpi w sobotę 2 grudnia w Kinie Kosmos podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Rockowania. Wstęp wolny...

Ostry start Marlina. Złoto raz trzynaście

0
Po udanych występach w Kozienicach i Ciechanowie reprezentanci Marlina Mława postanowili pójść za ciosem. W ostatnią sobotę listopada zameldowali się na starcie kolejnej ogólnopolskiej...
 • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
  Cena: 318 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Szczoteczki soniczne dla dzieci – jak zachęcić maluchy do dbania o zęby?

0
Nie wszystkie dzieci lubią i chcą regularnie myć zęby. Zmiana nawyków może pozytywnie wpłynąć na ich podejście do codziennej higieny. Na początek możemy zachęcać...
policyjny kogut

Ekstremalna jazda kradzioną ciężarówką

0
Ekstremalna jazda kradzioną ciężarówką. Pił alkohol, potem ukradł ciężarową scanię, wyposażoną w dźwig hydrauliczny i postanowił pojeździć po okolicy. Na szczęście 23-letni mieszkaniec powiatu...

Czym są ceny transferowe i kogo obowiązują?

0
Co kryje się pod pojęciem cen transferowych? Są to ceny, które stosuje się w transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ust. 1 pkt 1 Ustawy...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Tak ZUS sprawdza pracowników na zwolnieniach

0
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Pomocne są donosy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września 2023 roku. We wspomnianym...

ZUS nie będzie wyrównywał 500 plus

0
ZUS nie będzie wyrównywał 500 plus. Informacja o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł to fake news.    Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł...

Tuzin rekordów i medali lekkoatletów. Warszawska liga

0
Siedemnastoosobowa drużyna mławskiego Zawkrza zameldowała się na starcie kolejnej odsłony tegorocznego sezonu Warszawskiej Ligi Biegowej. Wrócili do domu nie tylko bogatsi w tak cenne...

Fałszywe oferty podczas sezonu wyprzedaży

0
Policja ostrzega przed fałszywymi ofertami podczas wyprzedaży zwanych: „Black Week”, „Black Friday” i „Cyber Monday”.   Fałszywe oferty podczas sezonu wyprzedaży Trwa wyprzedaży, określanych jako „Black Week”,...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx