środa, 31 maja 2023
naszamlawa.plWiadomościBunt szreńskich radnych
- REKLAMA -
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 215 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Cena: 940 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Funkcjonalny i zadbany dom wolnostojący w Mławie
  Funkcjonalny i zadbany dom wolnostojący w Mławie
  Cena: 720 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Ustawne M-4 z garażem w centrum miasta
  Ustawne M-4 z garażem w centrum miasta
  Cena: 335 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie na Os. Młodych, pow. 43 m2
  Dwupokojowe mieszkanie na Os. Młodych, pow. 43 m2
  Cena: 295 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • MŁAWA- lokal na parterze 107,5 m2
  MŁAWA- lokal na parterze 107,5 m2
  Cena: 650 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Nieruchomość inwestycyjna w dzielnicy przemysłowej
  Cena: 4 950 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…
 • Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Działka o pow. 1309 m2 wraz z domem
  Cena: 495 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn, zab. mieszkaniową
  Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn, zab. mieszkaniową
  Cena: 990 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Cena: 260 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka o pow. 2100 m2, Wojnówka
  Działka o pow. 2100 m2, Wojnówka
  Cena: 98 000 zł  / Miejscowość: Wojnówka  / Kategoria: Nieruchomości

Bunt szreńskich radnych

-

Nie zagłosuję za uchwałą, która nakazuje nam wprowadzenie ośmioletnich szkół. Za chwilę będziemy musieli znaleźć na te szkoły pieniądze, a gmina takich środków po prostu nie ma – stwierdził radny Sławomir Mówiński na wczorajszej sesji Rady Gminy Szreńsk.

- R E K L A M A -

Dyskutowano na niej o projekcie uchwały „o dostosowaniu sieci szkół gminnych do nowego ustroju szkolnego”. W związku z reformą oświaty, takie dokumenty powinny przyjąć wszystkie samorządy do 31 marca. Odpowiednio wcześniej ich projekt musi uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty.

Zasadnicza treść uchwał jest odgórnie narzucona, tzn. ma zawierać informację o przekształceniu gimnazjów w podstawówki lub o włączeniu ich do szkół już istniejących.Musi też znaleźć się w nich zapis o określeniu planu sieci „ośmioletnich szkół podstawowych”. I to wywołało bunt nie tylko radnego Mówińskiego, ale większości rajców. Tylko dwoje z nich było za przyjęciem projektu, dwoje wstrzymało się od głosu, ośmioro było przeciw.

Dlaczego radni nie przyjęli uchwały?

W gminie są trzy szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku (w skład którego wchodzi przedszkole, podstawówka i gimnazjum) oraz szkoły podstawowe w Proszkowie i w Miączynie Małym. I o te dwie placówki od ponad roku toczy się bój. W każdej z nich uczy się ok. 60 dzieci; brakuje w nich stołówek oraz sal gimnastycznych. W Proszkowie dopiero w 2011 roku pojawiły się toalety. Dzieci z Miączyna uczą się w zabytkowym dworku, który pilnie wymaga remontu.

Z kolei w Szreńsku ze względu na niż demograficzny oddziały są kilkunastoosobowe, kilka klas stoi niewykorzystanych. Przy szkole jest sala gimnastyczna i hala sportowa. Oświata pochłania w gminie ok. 5 mln zł rocznie, z czego 2 mln zł samorząd dokłada z własnego budżetu.

Powołując się na te argumenty, pod koniec 2015 roku wójt i radni zdecydowali o likwidacji proszkowskiej i miączyńskiej szkoły.Zaproponowano rodzicom uczniów dowożenie dzieci do Szreńska. Władze gminne przekonywały, że tam maluchy będą miały lepsze warunki nauki.

Jednak zarówno rodzice jak i nauczyciele byli przeciwni tym zmianom. Oni z kolei uważali, że małe szkoły są bardziej przyjazne i bezpieczne, co więcej, są ważne dla lokalnej społeczności, pełnią rolę ośrodków kultury.Poparł ich kurator oświaty, bez zgody którego zamknięcie placówek jest niemożliwe.

Będą pukać „wyżej”

Szkoły więc zostały, jednak wraz z reformą i zmianą systemu szkolnictwa pojawił się kolejny problem – nie ma w nich dostatecznej liczby pomieszczeń, żeby ulokować osiem klas.

Wójt Marek Nitczyński i przewodniczący Ryszard Oprawa

Szreńscy samorządowcy zaproponowali więc pozostawienie w nich oddziałów 0-III lub 0-IV i przeobrażenie ich w filie ZPO. Wójt Marek Nitczyński wyjaśniał wczoraj, że to obniżyłoby koszty i pozwoliłoby na sprawniejsze zarządzanie, m.in. ułatwiłoby łączenie etatów nauczycieli.Pomysł poparli nie tylko radni, ale również sołtysi obecni na sesji. Jednak nowa struktura szkół takich rozwiązań nie przewiduje i nie możliwości przekształcenia obecnych sześcioklasowych podstawówek w inne niż ośmioklasowe.

– Musimy więc znaleźć pieniądze na remonty tych szkół. Tymczasem budynek po gimnazjum w Szreńsku będzie stał praktycznie pusty – zauważył Ryszard Oprawa, przewodniczący rady gminy.

Radni postanowili w związku z tym uchwały nie podejmować, mając nadzieję, że „gdzieś wyżej” ktoś zwróci na to uwagę. Zamierzają również wysłać swoją propozycję reorganizacji gminnej oświaty do Ministerstwa Edukacji Narodowej, kuratorium i parlamentarzystów z naszego regionu.

Czy opór rady i podjęte działania odniosą skutek? Szansa na to jest niewielka. Zgodnie z przepisami, nawet jeśli rada gminy uchwały nie przyjmie, to zmiany w sieci szkół nastąpią z mocy prawa.

- R E K L A M A -
Viaadu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Lex
Lex
6 lat temu

Radni – bezradni
Ustawa jasno precyzuje dzialania w zakresie podjęcia uchwały…

Glosator
Glosator
Odpowiedź do  Lex
6 lat temu

Hmm! Jak napisał Lex "Ustawa jasno precyzuje działania w zakresie podjęcia uchwały…" – to fakt! Tyle tylko, że od jakiegoś czasu jest przez rządzących kreowana swego rodzaju reguła interpretacyjna, że dobro Narodu stoi ponad prawem więc powyższa teza o prymacie ustawy nie wydaje się już taka oczywista 😉

ŻAK SZREŃSK
ŻAK SZREŃSK
6 lat temu

Niestety ale szkoły w Proszkowie i Miączynie powinny być zamknięte koszty utrzymania są zbyt wysokie.
Należy przenieść je do Szreńska!!BO TO JEST EWIDENTNE TRZYMANIE STOŁKÓW NAUCZYCIELI TYCH SZKÓŁ!!!!!!!

///
///
6 lat temu

Szanowni Radni
Składowiskiem azbestu się zajmijcie, bo to jest prawdziwy problem.

rozsądek
rozsądek
6 lat temu

reforma jak najbardziej dobra, tylko upór rodziców w obronie etatów nauczycieli z zamykanych szkół to głupota. Rodzice czy nauczyciele za Was staną murem jak Was będą zwalniać z pracy, nawet tego faktu nie zauważą!!!!! Zamykać Proszkowo i Miączyn i się nie zastanawiać, takie czasy szukamy oszczędnosci. Brawo Rada!!! a nauczyciele sorry ale mamy taki klimat:)

mlawianka
mlawianka
6 lat temu

Brawo radni! Gdyby wszystkie rady tak zrobiły, to może w końcu do kogoś by dotarło jaką głupotą jest ta reforma.

Zmiany w parafiach

1
Zmiany personalne w parafiach kościoła katolickiego diecezji płockiej. Zmienią się wikariusze w Mławie, Szreńsku, Wieczfni Kościelnej i Dzierzgowie. Decyzja biskup płockiego Szymona Stułkowskiego wejdzie...

Świetna wiadomość dla miłośników tego sportu

0
To dobra wiadomość dla sympatyków tenisa ziemnego w Mławie. Mławskie korty przy stadionie już gotowe. Obiekt otwarto. Świetna wiadomość dla miłośników tego sportu Długo wyczekiwana przebudowa...

Lekkoatleci Zawkrza powalczyli w stolicy

0
Lekkoatleci mławskiego Zawkrza biorą udział nie tylko w zmaganiach pod szyldem Warszawskiej Ligi Biegowej. Najstarsi reprezentanci naszego klubu powalczyli także w otwartych mistrzostwach Warszawy...

Zmiana pogody

0
Środek tygodnia w całym kraju ma być  słoneczny. Opady według IMGW spodziwane są w piątek i niedzielę. Rankiem nadal miejscami będzie chłodno, zwłaszcza na...
 • Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Lokal użytkowy na parterze, 204 m2, centrum Mławy
  Cena: 940 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Urokliwa w części zalesiona działka - Wola Kolonia
  Cena: 260 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria: Nieruchomości
 • Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Działka pod inwestycję w centrum Mławy
  Cena: 1 300 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:…

Płonął ciągnik rolniczy

0
Strażacy ze Szreńska i z Mławy gasili pożar ciągnika rolniczego, który zapalił się podczas prac polowych. Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć...

Z życia Akademii Mławianki [ZDJĘCIA]

0
Młodzi adepci piłki nożnej trenują w Akademii Piłkarskiej Mławianka Mława. Chwile podczas piłkarskich zmagań uwiecznił Bogdan Jakubowski.    Zachęcamy do obejrzenia zdjęć naszych bardzo młodych piłkarzy. ...

Wyrwał razem z kostką. Zapłacimy za to wszyscy

1
Zapłacimy wszyscy, dwa razy za to samo. Wandal wyrwał stojak rowerowy wraz z kostką brukową, do której był przytwierdzony długimi metalowymi śrubami. Stało się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Czy rezerwy będą świętować już w środę? Żak już drugi

2
Jutro zapadną najważniejsze rozstrzygnięcia w piłkarskiej B-klasie. Na boisku w Mławie dojdzie do rywalizacji dwóch ekip rezerw – lider z Mławy zmierzy się z...

Najlepsza firma oferująca roboty ziemne! Jak wybrać odpowiedniego usługodawcę?

0
Wybór odpowiedniej firmy usługowej to nie lada wyzwanie. Natomiast warto podejść do tego zadania poważnie, gdyż może to mieć znaczący wpływ na efekt końcowy...
młotek sędziowski

21-latek uszkodził 8 samochodów

0
21-latek odpowie za uszkodzenie 8 samochodów na terenie Płońska. Przyznał się do zarzucanych czynów. Postępowanie tłumaczył spożyciem nadmiernej ilości alkoholu. Grozi mu do 5...

Decyzja środowiskowa krok po kroku

0
Realizacja każdego projektu wymaga odpowiednich przygotowań. Należy uwzględnić w nich nie tylko nasze zasoby – czasowe, finansowe i ludzkie, ale także odpowiednią dokumentację. W...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx