Głosowanie na najciekawsze projekty mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza rozpocznie się już 26 października. W podregionie ciechanowskim do wyboru jest 6 projektów, żaden nie pochodzi z Mławy i okolic. Sprawdź, jakie inwestycje mogą zostać zrealizowane w Twojej okolicy i zagłosuj.
Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 25 mln zł. Nabór do Budżetu Obywatelskiego ruszył w marcu, tuż przed wybuchem pandemii. Koronawirus wpłynął na przesunięcia w harmonogramie etapów naboru, oceny i głosowania, ale nie na samą realizację budżetu obywatelskiego.
Mieszkańcy wykorzystali czas spędzony w domu i zgłosili ponad 230 pomysłów na przedsięwzięcia w swojej okolicy. Ścieżkę formalną przeszło ponad 100. Wśród nich są projekty infrastrukturalne, kulturalne, turystyczne czy edukacyjne. O tym, które z nich zostaną zrealizowane w przyszłym roku, zdecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu.
Mazowszanie będą mogli oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można będzie za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Stanowiska komputerowe do głosowania będą też dostępne w siedzibie urzędu w Warszawie i w jego delegaturach w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce, Żyrardowie, Wołominie i Piasecznie. Głosowanie startuje 26 października i potrwa do 16 listopada 2020 r.
Projekty w podregionie Ciechanowskim
6 BUDOWA ZATOCZEK AUTOBUSOWYCH W MIEJSCOWOŚCI GŁADCZYN W CIĄGU DROGI W618 – Obszar tematyczny: transport zbiorowy i drogi publiczne, Koszt po weryfikacji: 600 000 zł
Projekt polega na budowie dwóch zatoczek autobusowych wraz z nasypami po lewej i prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 618 w miejscowości Gładczyn wraz z chodnikami dojścia do zatoczek.
20 Interaktywna biblioteka – Obszar tematyczny: edukacja publiczna, Koszt: 194600zł
Celem projektu jest doposażenie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej 4 filii w Płońsku, Pułtusku, Mławie i Żurominie w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Pozyskanie interaktywnych urządzeń umożliwi prowadzenie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych dla uczniów oraz warsztatów w okresie wakacji i ferii zimowych z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania.
56 „BEZPIECZNE ZEBRY”, czyli doświetlenie przejść dla pieszych na DW615 i DW617 na terenie Ciechanowa – Obszar tematyczny : bezpieczeństwo publiczne, Koszt: 147 000 zł
Projekt zakłada zwiększenie bezpieczeństwa na 10 przejściach dla pieszych na DW615 i DW617 na terenie miasta CIECHANÓW. Pieszy widoczny = pieszy bezpieczny. Przy każdym przejściu dla pieszych zamontowane zostaną 1 lub 2 słupy oświetleniowe wraz z oprawami LED.
99 Modernizacja infrastruktury zewnętrznej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – budowa miejsc postojowych, Obszar tematyczny: zagospodarowanie przestrzenne Koszt: 1 000 000 zł
Celem projektu jest wybudowanie parkingu na około 100 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, zamontowanie szlabanu wjazdowo – wyjazdowego oraz rewitalizacja terenów zielonych poprzez nasadzenia kwiatów i krzewów ozdobnych na terenie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.
117 Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego poprzez budowę chodnika w miejscowości Nowe Naruszewo, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 571– Obszar tematyczny: transport zbiorowy i drogi publiczne, Koszt: 250 000 zł
Zadanie obejmuje budowę chodnika w miejscowości Nowe Naruszewo przy drodze wojewódzkiej nr 571 relacji Naruszewo-Nasielsk-Winnica-Pułtusk. Nawierzchnia z kostki brukowej lub masy bitumicznej. Długość chodnika wynosi ok. 600 mb. Lokalizacja od skrzyżowania z drogą oznaczoną jako działka nr ewid. 146 obręb 0015 Nowe Naruszewo do początku lasu w miejscowości Nowe Naruszewo.
120 Doświetlone i aktywne przejścia dla pieszych w Ciechanowie – Obszar tematyczny: transport zbiorowy i drogi publiczne, Koszt: 684 000 zł
Bezpieczni piesi i kierowcy! W celu zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drogach wojewódzkich w Ciechanowie 9 przejść dla pieszych zostanie wyposażone w lampy doświetlające przejście, lampy ostrzegawcze nad znakiem D-6 i czujniki ruchu.
236 Edukacja fundamentem dbałości o bezpieczeństwo publiczne – doskonalenie techniki jazdy dla osób od 18 roku życia. – Obszar tematyczny: bezpieczeństwo publiczne, Koszt po weryfikacji: 106 725 zł
Projekt zakłada realizację zajęć dla kierowców. Przewidywany czas trwania zajęć to ok. 6 godzin. Zajęcia składają się z trzech modułów, a mianowicie: 1. Poznanie zmian w przepisach ruchu drogowego. 2. Spotkanie z psychologiem transportu. 3. Doskonalenie techniki jazdy. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczne prowadzenie pojazdu oraz zmniejszenie liczby wypadków.
Projekty, na które będzie można głosować oraz więcej informacji dotyczących BOM można znaleźć na stronie bom.mazovia.pl
Oj tam… Bo w Mławie już wszystko mamy i nic więcej nam do szczęścia nie potrzeba 😉 a swoją drogą… Mdli mnie na myśl o rządzących w tej dziurze.