wtorek, 23 lipca 2024
naszamlawa.plWiadomościO tym informujemy pierwsiBędzie zwrot „nadpłaty” za wodę i ścieki? Ratuszowy prawnik nie ma wątpliwości
- REKLAMA -
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:

Będzie zwrot „nadpłaty” za wodę i ścieki? Ratuszowy prawnik nie ma wątpliwości

-

W połowie lutego br. Naczelny Sąd Administracyjny uznał uchwałę Rady Miasta Mława dotyczącą taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbieranie ścieków za niezgodną z prawem.

- R E K L A M A -

Przypomnijmy, mławianka Alina Gulczyńska w 2016 r. w imieniu popierających ją mieszkańców wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę w sprawie wzrostu cen za wodę o 3 proc. i za obiór ścieków o 39 proc. Sąd orzekł, że jest ona niezgodna z prawem. Rada miasta wniosła o kasację tego wyroku, ale w lutym br. NSA utrzymał go w mocy.

W związku z tym kobieta oczekuje od miasta zwrotu – jej zadaniem – nadpłaconych należności. Kilkukrotnie pytaliśmy już, co na to urząd miasta. Analizowaniem sprawy zajął się ratuszowy radca prawny. Otrzymaliśmy od niego stanowisko w tej sprawie, które publikujemy w całości:

Po zapoznaniu się i analizie wyroku wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 15 lutego 2019 r. oddalającego skargę kasacyjną Rady Miasta Mława od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2017 r., w sprawie ze skargi mieszkańców miasta Mława na uchwałę Rady Miasta Mława z dnia 31 maja 2016 r. nr XVIII/218/2016 w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków obowiązujących na terenie Miasta Mława, zmuszony jestem wskazać, że nie znajduję podstaw dla jakiejkolwiek odpowiedzialności odszkodowawczej Miasta Mława związanej z podjęciem w/w uchwały jak i stwierdzenia jej niezgodności z prawem.

Orzeczenie o niezgodności uchwały lub zarządzenia z prawem powoduje odrębne skutki niż stwierdzenie jej nieważności. Stwierdzenie nieważności uchwały odnosi bowiem skutek ex tunc, czyli od momentu wejścia w życie aktu, na przyszłość. To oznacza, że po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia akt prawny jest całkowicie eliminowany z obrotu prawnego, a co za tym idzie można poddać wzruszeniu wszystkie czynności podejmowane na podstawie takiego aktu. W przypadku orzeczenia o niezgodności z prawem skutki są nieco inne. Co do zasady przyszłe działania nie będą już możliwe w oparciu o taki akt prawny, natomiast nie wywołuje to skutków prawnych w stosunku do czynności podjętych na podstawie uchwały lub zarządzenia przed wydaniem wyroku.

Nie znajduje więc uzasadnienia twierdzenie, że opłaty pobierane za zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzenie ścieków w wysokości określonej na podstawie w/w uchwały były „zawyżone” czy też powstała z tego tytułu jakakolwiek „nadpłata”. Opłaty te były bowiem ustalane na podstawie uchwały, która legalnie obowiązywała i skutki jakie wywołała nie zostały wyeliminowany z obrotu prawnego wskutek stwierdzenia jej niezgodności z prawem.

Dodatkowo należy podnieść, że orzekające w sprawie sądy administracyjne nie zakwestionowały rzetelności dokonanych wyliczeń zawartych we wniosku o zatwierdzenie taryfy, natomiast przyczyną stwierdzenia niezgodności z prawem w/w uchwały było wyłącznie brak stosownego uzasadnienia.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Ktoś
Ktoś
5 lat temu

Ja bym chciał żeby postawili figurę niedźwiedzia Wojtka.bo zwrotu kasy i tak się nie doczekamy

Jerzy
Jerzy
5 lat temu

Ludzie nie dajcie sie zastraszyc. Zostaliscie [WYMODEROWANO] i te pieniadze wam sie naleza. Bo to sa wasze ciezko zarobione. Ja skladam wniosek do ratusza, jesli bedzie trzeba spotkam sie w sadzie.

Były
Były
5 lat temu

Wyrok jest tylko i wyłącznie „sztuką dla sztuki”. [WYMODEROWANO] Wyrok nie rodzi skutków finansowych, a jego interpretacja i opinia prawnika z Ratusza jest prawidłowa ! Należy się w nią wczytać ze zrozumieniem i wiedzą prawniczą.

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  Były
5 lat temu

Aha ok, czyli każdy wyrok można traktować jakoby był „sztuką dla sztuki”… Wyrok nie rodzi skutków finansowych – normalnie śmiech na sali. Skoro jest orzeczenie, że naliczanie opłat nie było zgodne z prawem to jasne jest, że osiągnięty dochód został uzyskany niezgodnie z prawem. Czego można tu nie rozumieć. Gdy firma prywatna uzyskuje przychód niezgodnie z prawem to musi go zwrócić i to z odsetkami. Niepotrzebna tu jest żadna, nawet podstawowa, wiedza prawnicza.
Normalnie państwo w państwie. JE Przystojniak robi wszystko, żeby nie oddać ukradzionych nam pieniędzy.

zal
zal
Odpowiedź do  Były
5 lat temu

Chyba wiedzą z googla, bo ten człowiek z ratusza czerpie wiedzę o prawie z internetu. Wystarczy przypomnieć decyzja wojewody który uchylił uchwałę rady miasta, co było ewenementem na skalę kraju.

Mir K.O.
Mir K.O.
5 lat temu

To już jest szczyt wszystkiego. Prawnik, który uważa, że nie trzeba się podporządkować WYROKOWI SĄDOWEMU. Czekam na interwencję jakichś służb w sprawie JE Przystojniaka. Każdy normalny człowiek by został surowo ukarany. A tutaj czytamy, że nie trzeba się podporządkowywać wyrokom sądów. Ta zgraja w Ratuszu tworzy własne prawo i własne interpretacje. Trzeba to zgłaszać dalej. Może Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny podjąłby jakieś działania w tej sprawie.

Pseudoprawnicy
Pseudoprawnicy
5 lat temu

Ten mądrala z ratuszu z dyplomem Wyższej szkoły lansu i balansu zaklepał ten bubel prawny teraz wymyśla pseudo orzeczenia. Tylko po to aby zastraszyć ludzie przed domaganiem się tego co im się należy. [WYMOROWANO] w ratuszu się liczą a nie kompetencje, dlatego mamy takiego prawnika jakiego mamy. [WYMOROWANO] nie liczy się z ludźmi i nie liczy się z prawem. Zatrudnienie [WYMOROWANO] prawników tylko to potwierdza.

Mławiak
Mławiak
5 lat temu

Nie rozumiem, jest wyrok a konsekwencji nie będzie? To po co była sprawa, po co jest ten wyrok? Coś mi się wydaje że prawnik jest stronniczy. Ja w każdym razie łatwo nie odpuszczę.

Pietruś z hat-trickiem. Zmiany w Radzanowie

0
Ruszyły na dobre przygotowania naszych zespołów do rozgrywek piłkarskiej ligi okręgowej i A-klasy. Miniony weekend przyniósł solidną porcję spotkań kontrolnych. Najbardziej aktywni okazali się...

Trzymasz donice z kwiatami na balkonie, uważaj na mandat

0
Dekorowanie balkonów donicami z żywymi kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, petunie, bratki, lawenda czy mięta może skończyć się mandatem. Uprawiając je, trzeba uważać, by nie...

Oszukują na wakacyjne apartamenty

0
Wakacje w pełni. Uwaga, oszukują na wakacyjne apartamenty. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się kosztowne. Umieszczają w Internecie na...

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...

Trzech graczy potwierdzonych. Zwycięski dwumecz

0
Do startu nowego sezonu w trzeciej lidze pozostało zaledwie kilkanaście dni. Dlatego przygotowania Mławianki nabrały rozpędu. Działacze potwierdzili do gry trzech nowych zawodników. Natomiast...

O czym pamiętać kompletując zestaw do nawadniania ogrodu? [SPONSOROWANE]

0
Kompletowanie zestawu do nawadniania ogrodu to kluczowy krok w zapewnieniu zdrowego i pięknego otoczenia wokół domu. Nawadnianie jest niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Wakacje z Maxem i nie tylko. Harmonogram zajęć w Mławie

0
Wakacje z Maxem i nie tylko. Wakacyjny wypoczynek w mieście może być atrakcyjny. Poniżej harmonogram zajęć w Mławie na kolejny tydzień.   Kolejny tydzień wakacji w...

Poranki z bajką dla dzieci w Mławie

0
Na poranki z bajką mławskie dzieci (w wieku 5-8 lat) zapraszają, przedstawiciele Fundacji „Lepsze start”.  Podczas bajkowych spotkań najmłodsi poznają świat emocji, wyobraźni i...

Jaka będzie pogoda?

0
Upały dały się we znaki. Lato w pełni. Jaka będzie pogoda na najbliższe dni na Mazowszu? Czy nacieszymy się jeszcze latem?   IMGW zapowiada upalny początek...

W 1979 roku przez Mławę przeszedł barwny korowód

0
Dni Mławy za nami. 13 lipca 2024 roku — w 595 rocznicę — uczciliśmy nadanie naszemu miastu praw miejskich. Mławski oddział archiwum państwowego przypomniało...
- REKLAMA -
8
0
Przejdź do komentarzyx