wtorek, 30 listopada 2021
- REKLAMA -
naszamlawa.plWiadomościO tym informujemy pierwsiBędzie zwrot „nadpłaty” za wodę i ścieki? Ratuszowy prawnik nie ma wątpliwości
- REKLAMA -
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Będzie zwrot „nadpłaty” za wodę i ścieki? Ratuszowy prawnik nie ma wątpliwości

-

W połowie lutego br. Naczelny Sąd Administracyjny uznał uchwałę Rady Miasta Mława dotyczącą taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbieranie ścieków za niezgodną z prawem.

- R E K L A M A -

Przypomnijmy, mławianka Alina Gulczyńska w 2016 r. w imieniu popierających ją mieszkańców wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę w sprawie wzrostu cen za wodę o 3 proc. i za obiór ścieków o 39 proc. Sąd orzekł, że jest ona niezgodna z prawem. Rada miasta wniosła o kasację tego wyroku, ale w lutym br. NSA utrzymał go w mocy.

W związku z tym kobieta oczekuje od miasta zwrotu – jej zadaniem – nadpłaconych należności. Kilkukrotnie pytaliśmy już, co na to urząd miasta. Analizowaniem sprawy zajął się ratuszowy radca prawny. Otrzymaliśmy od niego stanowisko w tej sprawie, które publikujemy w całości:

Po zapoznaniu się i analizie wyroku wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 15 lutego 2019 r. oddalającego skargę kasacyjną Rady Miasta Mława od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2017 r., w sprawie ze skargi mieszkańców miasta Mława na uchwałę Rady Miasta Mława z dnia 31 maja 2016 r. nr XVIII/218/2016 w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków obowiązujących na terenie Miasta Mława, zmuszony jestem wskazać, że nie znajduję podstaw dla jakiejkolwiek odpowiedzialności odszkodowawczej Miasta Mława związanej z podjęciem w/w uchwały jak i stwierdzenia jej niezgodności z prawem.

Orzeczenie o niezgodności uchwały lub zarządzenia z prawem powoduje odrębne skutki niż stwierdzenie jej nieważności. Stwierdzenie nieważności uchwały odnosi bowiem skutek ex tunc, czyli od momentu wejścia w życie aktu, na przyszłość. To oznacza, że po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia akt prawny jest całkowicie eliminowany z obrotu prawnego, a co za tym idzie można poddać wzruszeniu wszystkie czynności podejmowane na podstawie takiego aktu. W przypadku orzeczenia o niezgodności z prawem skutki są nieco inne. Co do zasady przyszłe działania nie będą już możliwe w oparciu o taki akt prawny, natomiast nie wywołuje to skutków prawnych w stosunku do czynności podjętych na podstawie uchwały lub zarządzenia przed wydaniem wyroku.

Nie znajduje więc uzasadnienia twierdzenie, że opłaty pobierane za zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzenie ścieków w wysokości określonej na podstawie w/w uchwały były „zawyżone” czy też powstała z tego tytułu jakakolwiek „nadpłata”. Opłaty te były bowiem ustalane na podstawie uchwały, która legalnie obowiązywała i skutki jakie wywołała nie zostały wyeliminowany z obrotu prawnego wskutek stwierdzenia jej niezgodności z prawem.

Dodatkowo należy podnieść, że orzekające w sprawie sądy administracyjne nie zakwestionowały rzetelności dokonanych wyliczeń zawartych we wniosku o zatwierdzenie taryfy, natomiast przyczyną stwierdzenia niezgodności z prawem w/w uchwały było wyłącznie brak stosownego uzasadnienia.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Ktoś
Ktoś
2 lat temu

Ja bym chciał żeby postawili figurę niedźwiedzia Wojtka.bo zwrotu kasy i tak się nie doczekamy

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Ludzie nie dajcie sie zastraszyc. Zostaliscie [WYMODEROWANO] i te pieniadze wam sie naleza. Bo to sa wasze ciezko zarobione. Ja skladam wniosek do ratusza, jesli bedzie trzeba spotkam sie w sadzie.

Były
Były
2 lat temu

Wyrok jest tylko i wyłącznie „sztuką dla sztuki”. [WYMODEROWANO] Wyrok nie rodzi skutków finansowych, a jego interpretacja i opinia prawnika z Ratusza jest prawidłowa ! Należy się w nią wczytać ze zrozumieniem i wiedzą prawniczą.

Mir K.O.
Mir K.O.
Odpowiedź do  Były
2 lat temu

Aha ok, czyli każdy wyrok można traktować jakoby był „sztuką dla sztuki”… Wyrok nie rodzi skutków finansowych – normalnie śmiech na sali. Skoro jest orzeczenie, że naliczanie opłat nie było zgodne z prawem to jasne jest, że osiągnięty dochód został uzyskany niezgodnie z prawem. Czego można tu nie rozumieć. Gdy firma prywatna uzyskuje przychód niezgodnie z prawem to musi go zwrócić i to z odsetkami. Niepotrzebna tu jest żadna, nawet podstawowa, wiedza prawnicza.
Normalnie państwo w państwie. JE Przystojniak robi wszystko, żeby nie oddać ukradzionych nam pieniędzy.

zal
zal
Odpowiedź do  Były
2 lat temu

Chyba wiedzą z googla, bo ten człowiek z ratusza czerpie wiedzę o prawie z internetu. Wystarczy przypomnieć decyzja wojewody który uchylił uchwałę rady miasta, co było ewenementem na skalę kraju.

Mir K.O.
Mir K.O.
2 lat temu

To już jest szczyt wszystkiego. Prawnik, który uważa, że nie trzeba się podporządkować WYROKOWI SĄDOWEMU. Czekam na interwencję jakichś służb w sprawie JE Przystojniaka. Każdy normalny człowiek by został surowo ukarany. A tutaj czytamy, że nie trzeba się podporządkowywać wyrokom sądów. Ta zgraja w Ratuszu tworzy własne prawo i własne interpretacje. Trzeba to zgłaszać dalej. Może Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny podjąłby jakieś działania w tej sprawie.

Pseudoprawnicy
Pseudoprawnicy
2 lat temu

Ten mądrala z ratuszu z dyplomem Wyższej szkoły lansu i balansu zaklepał ten bubel prawny teraz wymyśla pseudo orzeczenia. Tylko po to aby zastraszyć ludzie przed domaganiem się tego co im się należy. [WYMOROWANO] w ratuszu się liczą a nie kompetencje, dlatego mamy takiego prawnika jakiego mamy. [WYMOROWANO] nie liczy się z ludźmi i nie liczy się z prawem. Zatrudnienie [WYMOROWANO] prawników tylko to potwierdza.

Mławiak
Mławiak
2 lat temu

Nie rozumiem, jest wyrok a konsekwencji nie będzie? To po co była sprawa, po co jest ten wyrok? Coś mi się wydaje że prawnik jest stronniczy. Ja w każdym razie łatwo nie odpuszczę.

wizerunek złodzieja

Poznajesz tego mężczyznę? [NAGRANIE]

0
Młody mężczyzna wszedł do toalety na dworcu w Mławie (Wólka) i uszkodził dwa automaty, następnie ukradł pieniądze. Wandala nagrały kamery monitoringu. Policja publikuje nagranie....
Warszawska

Warszawska zablokowana. Ile to potrwa?

2
Wydostanie się z miasta przez ulicę Warszawską w stronę Ciechanowa czy Przasnysza to droga przez mękę. Jest to tym bardziej uciążliwe jeśli trzeba dojechać...
samochody na drodze

Odcinkowy pomiar prędkości w nowych miejscach

0
Na 38 odcinkach dróg w tym autostrad znajdujących się w 13 województwach zostaną zamontowane urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Wszystkie punkty mają działać w...
Ratusz Mława

Ratusz pracuje krócej

0
W związku z naprawą pieca, 30 listopada ratusz otwarty do 16:00. Przypomnijmy, że zwykle we wtorki urząd był czynny do godziny 18.    Ratusz pracuje krócej Ze...
- REKLAMA -
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
Podsumowanie konkursu w galerii Foyer Miejskiego Domu Kultury

Hulajnogi dla laureatek

0
Hulajnogi dla laureatek konkursu plastycznego „Ekipa – T.A.K. Bezpieczeństwo” organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Mławie.    Iga Grzywaczewska z klasy II a Szkoły Podstawowej nr...
siatkarze

Mecz Zawkrza z liderem przełożony. Kłopoty kadrowe

0
W sobotnie popołudnie siatkarze Zawkrza mieli rywalizować z liderem trzecioligowych rozgrywek. Spotkanie z Żyrardowem odbędzie jednak w innym terminie. Kłopoty kadrowe związane m.in. z...
jedzenie

Czy catering dietetyczny może pomóc w odchudzaniu?

0
Stosowanie zasad zdrowego żywienia nie jest trudne, ale niewielu z nas przyrządza posiłki zgodnie z zaleceniami dietetyków. Coraz więcej jest jednak osób, które chcą...
- REKLAMA -
ciężarówki na wiadukcie

Zderzenie ciężarówek na wiadukcie

0
Warunki drogowe nie są najlepsze. Służby odnotowują kolizje na terenie powiatu mławskiego.   Wczoraj wieczorem informowaliśmy o tym, że samochody nie mogą podjechać pod wiadukt w...
kobieta na lotnisksu

Zakaz lotów do 7 krajów. Nowe limity osób

0
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron - dziś podczas konferencji prasowej. Obostrzenia będą...
samochód uderzył w drzewo

Pijani jeżdżą po Mławie

0
Andrzejkowy weekend obfitował w zdarzenia na drogach Mławy i powiatu mławskiego. Niestety nie zabrakło nietrzeźwych kierujących. Interweniowali także świadkowie.     Zatrzymanym kierowcom, którzy wsiedli za...
radiowóz policji

Funkcjonariusze pojechali za osobówką

0
Poszukiwany przez policję 23-letni mieszkaniec powiatu mławskiego wpadł podczas kontroli drogowej w powiecie płońskim.      W miniony piątek wieczorem policjanci z raciąskiego komisariatu patrolujący teren miejscowości...
- REKLAMA -
8
0
Przejdź do komentarzyx
()
x