Decyzją miejskich radnych, rok 2017 został ogłoszony Rokiem Sary Lipskiej. Uhonorowano w ten sposób mało znaną w swoich rodzinnych stronach, lecz utalentowaną i odnoszącą znaczne sukcesy w Paryżu, mławską artystkę pochodzenia żydowskiego.
Z wnioskiem o ustanowienie przyszłego roku Rokiem Sary Lipskiej zwróciło się do Rady Miasta Mława Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.
– To już kolejna osoba, mająca związki z Mławą, a niekoniecznie tutaj popularna, którą chce nam w ten sposób przybliżyć towarzystwo – mówiła podczas czwartkowej (29 grudnia 2016 r.) sesji rady zastępca burmistrza Janina Budzichowska.
Wszystkim obecnym w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie przybliżyła sylwetkę tej uzdolnionej artystki o bardzo szerokich obszarach zainteresowań.
Sara Lipska urodziła się w Mławie w 1882 r. Tu spędziła lata dzieciństwa i nauki szkolnej. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Niebawem usłyszała o niej cała Polska – w latach 1911 i 1912 bowiem jej prace były wystawiane w stołecznym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Największe sukcesy odnosiła jednak w Paryżu, dokąd wyjechała w 1912 r. i gdzie spędziła resztę życia. Dała się poznać nie tylko jako znakomita rzeźbiarka, ale także m.in. utalentowana malarka, ilustratorka książek, portrecistka, pejzażystka, projektantka mody i scenografka.